Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64 (Rešeno)

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Neshco
_
_
Postovi: 24
Pridružen: 11 Jun 2009, 19:02
Location: Beograd
Specialty: computers

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao Neshco » 17 Jul 2009, 00:16

To sam ja prezubio za oblik. Utripovao sam da si mi reko da je konusan, pa da pazim da mu ne narusim taj konus :tuptup:
Ok primio sam k znanju sve sto si mi reko i zahvalan sam ti puno (i svim ostalim ucesnicima u okrsaju :mrgreen: ) sto ste potrosili vreme na mene i moj problem. Kakogod i kako ti rece, nekom ce jos sigurno da koristi.
Pozdrav.

wa162
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 25 Mar 2009, 17:38
Location: slovensko

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao wa162 » 25 Jul 2009, 08:12

hello friends,

I had simillar problem with WA162. It starts with F32 when centrifuge runs at 1000 rpm and more. On 700 rpm was everything OK.
This issue was caused by broken wire at motor connector.
After reparation of the connection I try to test the machine.
The process of centrifuge starts with pumping water out. The pump runs
properly for a while and then F63 rised.

Nothig helped - cleaning of each connector of electronics, looking for broken wires ...
even there is no communication channel with pump.
I decided to test water level sensor. When I disconnected it, the proces of centrifuge
(shorter one - 8 minutes long at 1000 rpm) starts with water pumping.
It runs for two minutes, then it restarts and after next two minutes
was stopped with error F5. In this moment I reconnected the level sensor and let the machine
to continue in the process. After this machine seems to be working well.

Regards from Slovakia

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao IvanBG » 25 Jul 2009, 15:34

Looks to me like problem with bad connectors, which was fixed while reconnectng few times... :roll:
Best regards from us also :mrgreen:

Davno mi rekosmo u ovoj temi da se provere džekovi. Nije dovoljno samo ih čistiti, treba ih pritegnuti. Ne verujem da ovaj redosled priključivanja i isključivanja pojedinih elemenata ima ikakvog značaja u rešenju ovog problema...

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao spagagz » 17 Avg 2010, 00:33

Da ne otvaram temu,potrebna mi je sema za ovu masinu.Masina nije radila,cim se ukljuci prikaze F64.Na driver modulu su izgorili fet tranzistor,dioda dsei8,dioda 1.5ke400a i r5-12oma.Sad masina krene radi par minuta i prijavi F31,motor pregledan i ok.Dok radi naprazno vidi se da motor nema snage,cim se optereti nemoze da okrece.Dali neko zna dioda 1.5ke400a(nova)ne provodi ni u jednu stranu,da li se tako ponasa pri mjerenju? Pozdrav.

Honorarac
Preminuo
Postovi: 760
Pridružen: 14 Nov 2008, 20:04
Location: Sremska Mitrovica
Contact person: Damir
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao Honorarac » 17 Avg 2010, 13:30

F31 je greska za cetkice motora ili taho na motoru, proveri. Probaj motor direktno odvojeno od veze na masini.
viewtopic.php?p=106532#p106532

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao spagagz » 17 Avg 2010, 15:48

Motor je omski dobar.Problem je sto dolazi samo 6.5v na njega.Sema potrebna da vidim kako radi ova regulacija.Proban i na stolu,preko upustaca na 40v,taho daje9.9v a brzina je 3240rpm neopterecen.Pod opterecenjem tek na nekih 40v pocinje da okrece.Nije nvaljda da niko nema shemu?

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao spagagz » 28 Avg 2010, 17:42

Pretresao sam ovu driver plocu,osim procesora i sve izgleda ok.Primjetio sam da na centrifugi kad krene sa 8 minute,pumpa izbacuje vodu i na 7 minutu krene motor i predje na 6 min.Motor okrece 100rpm a zadata je brzina 1000rpm,ta 7 minuta traje 1-2 sec.Zbog toga sam poceo da sumljam u softver.Ima li neko vise iskustva s ovim modelom?Ja sam poceo :zid: nemam rijesenja svaka pomoc dobro dosla.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao spagagz » 02 Sep 2010, 18:58

Jedan info vezan za ovu masinu.Elektronika nije galvanski odvojena,pa dolazi do slusa prilikom mjerenja osciloskopom(danas se meni desilo),ali srecom samo se stampa digla i zavario prekidac.Ovaj put dobro prosao :tooo: .

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao kisko » 02 Sep 2010, 20:53

Kolega honorarac te uputio u pravom smeru,nevidim da si nešto proverio povodom toga(taho :?: ),ume tu magnetić da se raspadne...pregledaj ti to oko tahoa pa javi
uvek ima nesto interesantno

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao spagagz » 03 Sep 2010, 13:44

Nisam rastavljao taho. Napon ide sa njega,zato ne sumljam.Inace iz iskustva sa motorima kojima stvarnu vrijednost odredjuje taho,kad on nije ispravan motor ubrzava do maximuma,bez regulacije,sto ovdje nije slucaj.U ponedeljak cu skinuti da provjerim magnete.

darko080372
___
___
Postovi: 494
Pridružen: 28 Nov 2007, 22:03
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao darko080372 » 03 Sep 2010, 14:19

spagagz je napisao:Da ne otvaram temu,potrebna mi je sema za ovu masinu.Masina nije radila,cim se ukljuci prikaze F64.Na driver modulu su izgorili fet tranzistor,dioda dsei8,dioda 1.5ke400a i r5-12oma.Sad masina krene radi par minuta i prijavi F31,motor pregledan i ok.Dok radi naprazno vidi se da motor nema snage,cim se optereti nemoze da okrece.Dali neko zna dioda 1.5ke400a(nova)ne provodi ni u jednu stranu,da li se tako ponasa pri mjerenju? Pozdrav.
Dioda 1.5KE400A je unidirectional,a 1.5KA400CA je bi-directional i za ovu nemas oznaku gde je anoda gde katoda i nju kad meris nemas nikavu vrednost i mozes da je okrenes kako god,pa me malo cudi da ovu sto si ti kupio nema nikakvog pokazivanja jer ona je u sutini bar po meni zenerka kao i ostale a provericu kad stignem da premerim slicnu tvojoj jer mi je ona na poslu a ja neradim do nedelje.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao spagagz » 06 Sep 2010, 16:41

Danas rastavljen taho i sve ok.Napon sa njega ide na bazu tranzistora,preko otpora i tranzistor provodi.Na kolektoru pada napon na oko 3v u zavisnosti od napona na bazi(5 v je kad ne vrti motor),sto ce reci da taj dio normalno odradjuje.Ovdje mi je jos samo procesor ostao jer sam sve pregledao,ali njega nemogu da nadjem.Sto se tice diode nije CA vec A i nju mi je dobavljac poslao.U shemi je cenerka tako da mi ona ovaj problem ne pravi.

darko080372
___
___
Postovi: 494
Pridružen: 28 Nov 2007, 22:03
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao darko080372 » 06 Sep 2010, 17:40

Nisam ni mislio da ti ona pravi problem vec sam pokusao da ti odgovorim na pitanje kako se ona ponasa pri merenju.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao spagagz » 06 Sep 2010, 20:26

Da jasno mi je,hvala na odgovoru.

Neshco
_
_
Postovi: 24
Pridružen: 11 Jun 2009, 19:02
Location: Beograd
Specialty: computers

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao Neshco » 17 Sep 2010, 00:15

Pozdrav svima opet. Od naseg poslednjeg susreta, masina je radila korektno bez greske. F63 gresku nisam dobijao od kako je pumpa zamenjena i to je jos uvek tako. Medjutim, od pre neki dan prijavio mi je ponovo F32 gresku. Osmirglam opet kolektor na rotoru i on krene da radi. Opere jednu masinu uredno, na drugoj opet F32. Kad treba da pokrene motor, cuje se da cakne 3 puta neki relej, pretpostavljam impuls da pokrene motor i nakon sto cakne treci put izbaci gresku F32. Ne pomaze ciscenje kolektora niti bilo sta. Zanimljivo je da je kolektor za samo jedan dan otkako sam ga ocistio, ponovo bio crn od garezi.
Pretpostavljam da je ovog puta problem na ploci, a mozda ga je motor inicirao, odnosno mozda je stradao neki namotaj na rotoru, pa je zbog toga i goreo kolektor i umro tranzistor, trijak ili sl. Situacija mi je prilicno urgentna, jer mi je masina neophodna, pa mozda ima nekog volonternog dobrovoljca koji bi mi to resio brzo, jer nemam vremena da se jurim sa tim, ipak ce to neko sa iskustvom da uradi rekordno brzo u odnosu na mene. Plocu mogu da slikam i/ili donesem na adresu u Beogradu kao i motor pa da mi taj neko to uradi i proveri motor. Unapred hvala.

Neshco
_
_
Postovi: 24
Pridružen: 11 Jun 2009, 19:02
Location: Beograd
Specialty: computers

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao Neshco » 17 Sep 2010, 13:46

Posto nema zainteresovanih za uzimanje para, moze li mi neko reci gde na Novom Beogradu (eventualno starom) mogu kupiti eventualno neophodne komponente, kao sto su ovaj triak, tranzistor...., kao i koja je cena motora i gde ga kupiti, za slucaj da je on umro. Hvala unapred.

darko080372
___
___
Postovi: 494
Pridružen: 28 Nov 2007, 22:03
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao darko080372 » 17 Sep 2010, 13:53

Ja bih mozda i prihvatio ali nista na brzinu kao sto ti mislis. A nisam ni volonterni dobrovoljac kao sto si ti pisao. Ako hoces zvrcni me na mob. 064-1260-274 Darko. Posle 17h pa da se dogovorimo da pogledam sta mogu ali nista unapred ne obecavam posto si i ti sam cackao.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao goranfri » 17 Sep 2010, 14:45

volonterni dobrovoljac , lolzi lolzi lolzi lolzi

Takvi su svi izginuli u dosadašnjim ratovima.

Neshco
_
_
Postovi: 24
Pridružen: 11 Jun 2009, 19:02
Location: Beograd
Specialty: computers

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao Neshco » 17 Sep 2010, 16:26

Ne znam da li si stvarno pomislio da sam trazio da mi neko radi za dz ili je to neka fora za koju jos nisam cuo? "Volonterni dobrovoljac" je jedna Titova opaska u indeksovom pozoristu, ne znam tacno koji deo, nije ni bitno i trebala je samo da opusti atmosferu, nista vise. Plocu nisam dirao ni lemio, radio je to neko pre mene, a ona je funkcionisala vise od godinu dana kao takva. Sada posle ovog kvara nisam je ni pipnuo lemilicom (samo rukom), ali nista nisam radio, ni ja ni iko drugi. Trenutno skidam motor, skinucu i plocu pa ako si resen donecu ti je na adresu... Vise me brine to sto mi se cini da su par pakni na kolektoru "crnje" od ostalih, pa se moze da desi da je rotor malo umro. Zovem te posle 17.

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Gorenje WA162 prological,greske F32 i F64

Post napisao kisko » 17 Sep 2010, 21:15

@Neshco trebao si možda otvoriti novu temu i navesti kvar,ovako su možda neki članovi mislili da je stara tema.... :roll: elem sve ima i dobru stranu jer se vidi i "istorija kvara" i vrlo je moguće da je motor oštećen na kolektoru usled čega i crkava triak.Zato je i najbolje da to rešiš sa serviserom koji će otkriti i uzrok a ne samo eliminisati kvar,velika verovatnoća je da bi i nov modul brzo stradao ako se uzrok ne otkloni :? .
uvek ima nesto interesantno

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”