obrada kolektora el motora RESENO

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
milance
_
_
Contact person: milan

obrada kolektora el motora RESENO

Post napisao milance » 06 Apr 2010, 21:54

pozdrav svima. Imao sam problem sa jednim kolektrorskim el motorom gde su cetkice varnicile. Posle zamene cetkica kvar nisam otklonio, iako su one lepo nalegale na kolektor. Odneo sam ga vinleru i on ga je popravio tako sto na kolektoru stavio nesto belo kao kreda. Da li neko zna sta je to, i gde to ima da se kupi?
Zadnja izmena: milance, dana 09 Apr 2010, 21:20, ukupno menjano 1 put.

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: obrada kolektora el motora

Post napisao IvanBG » 07 Apr 2010, 03:45

Ako su varničile i stare i nove četkice, taj motor je malo pod znakom pitanja... :? Dok sam pre 10ak god. radio u viklerskoj radionici viđao sam tu "kredu" (ili šta je već) ali su je koristili retko, a moram priznati da i nije bila uvek delotvorna. Nije me interesovalo ni šta je ni gde se nabavlja, jer mi se nije činila kao neko pouzdano rešenje nego više u fazonu "drži vodu dok majstori odu"... :roll:

nike
gxu
gxu
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE

Post napisao nike » 07 Apr 2010, 09:18

milance je napisao:pozdrav svima. Imao sam problem sa jednim kolektrorskim el motorom gde su cetkice varnicile. Posle zamene cetkica kvar nisam otklonio, iako su one lepo nalegale na kolektor. Odneo sam ga vinleru i on ga je popravio tako sto na kolektoru stavio nesto belo kao kreda. Da li neko zna sta je to, i gde to ima da se kupi?
Ako kolektor iskri puno onda je namotaj rotora u proboju ili su kolektorske lamele u kratkom spoju. Prostor između lamela se može očistit listom pile odgovarajuće debljine i sl. alatima. Svejedno, nakon čišćenja, trebalo bi ispitat univerzalnim instrumentom da otpor između dvije susjedne lamele nije 0 (kratki spoj) i namotaje rotora da imaju isti otpor i proboj izolacije između namotaja Jotovim aparatom i proboj na masu megaommetrom.
Za tu kredu prvi put čujem. Jeli stavljena između kolektorskih lamela ili negdje drugo?
1% svjetske populacije su pametni ljudi, 4% su oni s kojima se može komunicirati a 95% su ovce koje su najsretnije u toru i da imaju pastira

rrpisti
_
_

Post napisao rrpisti » 07 Apr 2010, 13:59

Ta kreda je mesavina lepka (lici mi na gips) i praha za pravljenje brusnih kamena.Koristi se tako sto se kredom dodirne kolektor pri radu i tako malo izbrusi povrsinu. Treba ga posle temeljno ocistiti (kompresorom) sa rotora inace prevremeno se istrose cetkice. Ako je kolektor uredno obradjen na strugu, i fuge(procep izmedju lamela) ociscene ,rotor izbalansiran kreda nije potrebna.U tvom slucaju je povrsina posle struganja ostala rapava.Treba ga finim brusnim papirom ispolirati.Detaljnije o tim problemima mozes citati ovdehttp://www.metalika-volf.com/sr/baza-znanja.html. A kreda izgleda kao na prilozenoj slici.(kutija je samo zbog uporedjivanja dimenzije :mrgreen: )
Prilog
4-7-2010 2-10-20 PM.jpg

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao IvanBG » 07 Apr 2010, 14:03

nike je napisao:Za tu kredu prvi put čujem. Jeli stavljena između kolektorskih lamela ili negdje drugo?
Ja sam viđao neku braon koja izgleda kao one dečije voštane bojice, prisloni se na kolektor u toku rada i mislim da ostavi sloj na njemu. Nakon toga (u nekim slučajevima) smanji se varničenje, mada se kasnije u toku upotrebe uglavnom opet vrati. Jača varničenja ne mogu se trajno rešiti tako...
Ja lično kolektore poravnavam vodenom šmirglom 1200 i ako posle toga varniči znači da motor ne valja i kraj. :mrgreen:

rrpisti
_
_

Post napisao rrpisti » 07 Apr 2010, 21:29

IvanBG je napisao:Ja sam viđao neku braon koja izgleda kao one dečije voštane bojice
To je vosak i stvarno nije trajno,mada svrha bi bila da se upije u cetkice i tako napravi stalno tanak sloj na kolektoru.Ja ga u praksi ne koristim jer mi ne daje zadovoljavajuce rezultate,mada ni kredu ne koristim.Pravilno struganje, fugiranje,poliranje, balansiranje i :tooo: .
nike je napisao:trebalo bi ispitat univerzalnim instrumentom da otpor između dvije susjedne lamele nije 0 (kratki spoj)
ovo je moguce samo kod malih rotora 100-200 W ostali imaju tako mali otpor izmedju lamela reda svega par desetinki oma da standardni instrumenti prave vece greske od toga da bi mogli primetiti razliku izmedju ispravnog i kratkospojenog namotaja.

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao IvanBG » 08 Apr 2010, 02:32

Ako je u pitanju stari motor, neispravnu lamelu je lakše napipati prstom (obično bude malo izdignuta) nego ganjati nekakvim preciznim ommetrom. A nove kolektore sećam se da smo probali nakom premotavanja tako što stavimo na onaj zasečeni elektromagnet pa onda prelazimo provodnikom između lamela. Ako ima malih varnica u redu je, a ako nema onda je između tih lamela kratak spoj.
:lala:

miki_te
_
_

Post napisao miki_te » 08 Apr 2010, 10:12

upotrebio sam ovu kredu nekoliko puta do sada i za cudo je radilo. Sad brzo sam saznao za ovu kredu i upotrebio sam na neke motore sto sam ih spremio za otpad i svi su proradili ali to je bila cista sreca. Ako neki namotaj pregori ondak djaba sve.

milance
_
_
Contact person: milan

Post napisao milance » 09 Apr 2010, 21:18

Ma motor je star svega godinu dana, ali se masina koristi u nekom fudbalskom klubu i ne gasise. Ugradio sam ga pre mesec dana i do sada me nisu zvali. Hvala svima na informacijam.

fejo
_
_
Contact person: jovan

Re: obrada kolektora el motora RESENO

Post napisao fejo » 10 Apr 2010, 01:17

Ajde da i ja kažem nešto. To je ustvari brusni kamen u obliku okrugle ili cetvrtaste krede. Služi - ne da očisti površinu kolektora, već da je potpuno zaokrugli, kao da je bila kod strugara. Kada je kolektor električno ispravan a četkice varniče, to je onda znak da one nemogu da prate rotaciju kolektora, odnosno u toku jednog kruga jednim delom lebde u vazduhu. A da je to tako može se videti kada se rotor rukom polako okreće i prati podizanje i spuštanje četkice u svojoj vođici. Znači ta brusna kreda služi kao "nož" na strugu. Mora se prisloniti uz neki deo dekle i polako spuštati do lamela i onda uz rotaciju rotora brusiti neravne delove kolektora. Poželjno je to raditi preko auto transformatora iz vuše razloga - smanjenja brzine rotacije i malog napona dodira, ako do njega ipak dođe. Pozdrav svim forumašima.

ljuben
_
_
Warranty service: ardo favorit bira koncar sogo severin
Contact person: ljuben

Re: obrada kolektora el motora RESENO

Post napisao ljuben » 10 Apr 2010, 21:59

To je brusni kamen i nista drugo, koji je namenjen za ciscenje kolektora. Koristim ga barem 20 godina i uvek nabavim taj isti model, duzina oko15cm i cetvrtasti oblik 0,5 sa o,5 cm, i uvek dodje dobro pri ruci pri svakoj intervenciji na kolektorskim motorima. Pozdrav.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”