Obod WM616 grejac odmah greje na MAX i vise ! (RESENO)

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Obod
_
_
Specialty: computers

Obod WM616 grejac odmah greje na MAX i vise ! (RESENO)

Post napisao Obod » 11 svi 2011, 02:28

Pozdrav ljudi,

Imam masinu staru Obod WM 616! Nju obozavam iako je stara, ali je da kazem novijeg tipa-kraj 90/91, tako da lepo izgleda, onako spolja, kada radi solidno i pere i zadovoljan sam!

Dotrajala je guma na vratima, zamenio sam i sve OK! Ukjucio da radi, ali nije htela da izbaci vodu!
Otvorim pumpu, bas na rotoru, tj na lopaticama pumpe zaglavio metalni novcic! Ok i to izvadim vratim, pustim sve ok, ali odjednom, pocinje da se pusi, tj da smrdi na paljevinu!

Odmah gasim opet skidam oba polkopca, gledam opipavam da li je nesto vruce, sta gori, ma jok, sve zice su ok! I na programatoru, pumpi, grejacu, termostatu, elektro ventilu za vodu, ma nista...kad otvorim vrata ono dim izlazi! Pomislih, ma da nisam lose stavio gumu, kad jok, guma niti zagrejana - nista, ali, ima ali, - pogledam tj pipnem rukom, na mestu gde je grejac, na bubnju je vrelo, uzmem vodu u casi posipam na grejac kroz bubanjn naravno, ono kljuca-sisti vrelo ko na ringli-reko kako radi grejac a niko ga nije pustio da radi, tremostat je na 30 stepeni!

Sto je najgore, mislim da se grejac greje preko svoje dozvoljenje temperature, dakle preko 90 stepeni, jer se u bubnju sve pusi :fanzo: kada pustim da radi!
Pa reko da Vas pitam sta moze biti, grejac ili terrmostat (mislim na onaj deo gde se okrece dugme za pustanje u rad grejaca od 30-90 stepeni), ali pre ce termostat koji verovatno neradi, pa sve ide na grejac koji se pregreje! Ono, nema granicu, greje bez kontrole!

Sta je u pitanju, dakle, grejac odmah radi preko MAX temperature, jer sve se pusi unutra :fanzo: , odmah smrdi na paljevinu, kao da zice gore!

Da nije mozda guma na grajcu, ali zasto bi radio grejac, kad ga niko ukljucio na termostatu nije!
Grejac tj zice grejaca sam proverio, tj buksne na kojima ide struja za grejac! Koliko kosta u radnjama termostat i da li ga ima, ovde je opseg temperature 30-90!

Nadam se da nije nesto na programatoru, sada je gorenje T75 licenva Crouzet, davno menjan onaj cajevac, mozda cak 1997/8-me! Valjda niej on, majkemu ga, skup je sigurno!

Jednom mi je grejac ispao iz kazana-jer se onaj vijak izvukao, glava mu se bila ogulila i prosao kroz otvor! Ja sam samo na toj glavi nabio jednu podlosku i vratio sve kako treba i radio je pranja bez problema, to ne bi trebalo da smeta!

Jos jedno pitanje! Za ovu masinu, dakle Obod WM 616 polomio mi se poklopac za filter, pa sam ga nesto ja lepio i drzi, ali ne smem da ga otvorim! Pa rekoh jer ima u radnji poklopaca ili bar ceo filter od ove masine, iili neki slican koji mogu da kupim i ugradim, ako su isti rasponi za holsrafe, kako bi je ugradio na kuciste od WM 616 LUX!

Ovu masinu sam rasturao cesto, ali je volim jer mi deluje dosta jednostavno, i pride lepo izgleda :tooo:
Zadnja izmena: Obod, dana 30 svi 2011, 00:58, ukupno menjano 3 puta.

Obod
_
_

Re: Obod WM 616 grejac odmah greje na MAX i vise !

Post napisao Obod » 11 svi 2011, 03:36

Ovo nadjoh kao moguce odgovore

MASINA PREKOMJERNO OTKUHAVA:

- Termostat: --------------------------------------------- Ispitati pa zamjenuti

- Blokirni rele: ------------------------- Ispitati el. spulu relea - zamjeniti.

- Prekidac otkuhavanja: ------------------ Ispitati ommetrom - zamjeniti

- Programator: --------------------------------------- Zamjenuti ili popraviti.

Al kako saznati koji je deo riknuo, dal Termostat, dal rele, prekidac, nemam taj ommetar!

Sta je ovde termostat, jer ovaj deo s dve buksne il ovaj do njega koji je izvadjen?

slika

mladjo372618
_
_
Contact person: Misko
Specialty: whitegoods

Post napisao mladjo372618 » 11 svi 2011, 09:03

Pogledaj da nije zalepio hidrostat.Ako je to u pitenju grejač se aktivira bez vode.Skini crevo hidrostata i duni prvo u hidrostat da vidiš da li reaguje dva puta.Proveri i protok vazduha i kroz crevo.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 11 svi 2011, 13:27

E pa tu je mozda i proble, jer sam lepio crevo dole na kazanu za hidrostat, jer mi je pocelo da curi, pa sam ga lepio lepkom!

To nisam napiso, dakle moguce da je to! Jer ova makina ima samo jedan hidrostat?

Da izvucem ono tanko crevo, kao na motoru za gorivo, ono zuto-kao providno, i da skinem hidrostat i duvam u njega OK, a kako da proverim protok vazduha kroz crevo, mislis na neku mehanicku prepreku?

Hvala!

Evo sta se desava, da napisem pre diranja hidrostata:

Pustim je od 4-ke, napuni vodu i stane, cim to uradi ODMAH se ukljuci grejac, cuje se odmah da greje vodu, i greje nenormanlo mnogo, a nije na dugmetu ukljuceno da greje vec stoji min!

Pa mozda sve to ide u prilog da je hidrostat, ali kako kad je on zatvorio vodu, dakle nivo ume da prepozna! Ili on to ume nezavisno s ovim problemom!

Honorarac
gxu
gxu
Contact person: Damir

Post napisao Honorarac » 11 svi 2011, 16:18

Proveri da nije zalepio kontakt grejaca na samom programatoru, tada grejac radi i bez vode na suvo cim masina dodje pod napon, u tom slucaju mu ne treba uslov od hidrostata ili termostata. Moguce da se istopila plastika na radnom kontaktu programatora.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 11 svi 2011, 17:16

Jes, sto kazete sve to moze da bude, sve stoji, zajebano grejac zavisi od mnogo komponenti koliko vidim! Ali nekako uspeh da vratim stanje kako je i bilo, tj da radi kako treba, evo kako (malo je opsirnije, ali jasnije ce da bude)!

Dakle bilo je, ukljucim na 4 da prima vodu, dugme je na min za temperaturu, i cim napuni vodu, ono se ukljuci grejac da greje nenormalno i da se sve pusi :fanzo: u kazanu i smrdi!

Probao opet jutros i isto, i to MNOGO zagreje vodu, preko 90, ma mnogo! Posto nisam mogao da izbacim tu vrelu vodu na filter, (jer mi je polomljena navrtka za filter-onaj poklopac koga sam nekako zalepio da ga ne smem odviti), morao sam da iskljucim grejac, tako sto sam skinuo buksne sa njega, i nastavio rad makine, tj okrenuo dugme programatora da izbaci vodu! Zatim sam ponovio pusti opet vodu, da napuni bubanj, da ga ohladi, i opet izbacim vodu! Jer se stvarno mnogo zagrejao, reko da oladim a i smrdi, jos guma nova na vratima, pa i ona baca neki glupi miris-smrad!

E sad, uzeh malo lupim srafcigerom hidrostat, ne lupim nego malo ga cuknem sto bi rekli, i pogledam one zice, skinem vratim zice, tj buksne!
E onda, skinem prekidac, tj ono dugme plasticno, dakle ne prekidac nego dugme, i kako ga skinuh to dugme i pocnem da vrtim osovinicu na prekidacu, ono se cu, KLIK, kao kada se ukljuci! Pomislih, hm, pa svo ovo vreme to KLIK se nije culo!

Vratim ja dugmence na prekidac, tu plastiku, stavim na min dugme, vratim buksne na grejac, i reko probacu ponovo da je pustim, normalo, da primi vodu od 4, i kada primi, ocekujem ako je sve OK, da ne greje! I na srecu to i bi, ne greje, jer sada verovatno slusa prekidac da tako kazem! Onda reko, daj da ukljucim sad na 90, ja ukljucim i krene lepo da greje, ne ono ko blesava da nabije temp za 30 sekundi, nego polako, bilo je jedno 5 minuta i tek je krenula da blago greje staklo, ali po sluhu kako grejac radi, mislim da je to normalan rad!
Ugasih je i reko to je to!

Sad moguce da je taj prekidac malo poludeo, ili sto sam cukao onaj hidrostat, ili sto sam skidao one buksne na grejacu pa vratio-jes malo smesno, al nesto od ova tri jeste! Nadam se da ce da ostane sve OK, posle cu da je pustim, nego moram do grada da vidim da kupim, onu navrtku, tj poklopac filtera, jer sam ovaj polomljeni jedva sastavio, pa nije bas siguran! Njemu se polomio onaj deo plastike u kome je zalivena navrtka, pa sam grejao upaljacem da je koliko toliko zarobim sa tom plastikom, za sad drzi, al nije to to, valjda ima da se nadju negde ti poklopci, il ceo filter...

Eto iskreno tako sam resio, tj imao srecu, i nadam se da ce da potraje, jer se uplasih da nije programator, koji je ipak skup!

Javite ako mislite da je nesto jos sto treba da se vidi...valjda ce biti sve ok ovako!

I hvala na saradnji, mogo je dobar ovaj forum, da se cita svaka tema, svuda se nesto nauci!

Obod
_
_

Post napisao Obod » 11 svi 2011, 23:11

Evo ovako, pustih je veceras, i isto pocela da greje odmah! Onda sam ponovo sa unutrasnje strane malo pritisnuo prekidac, i culo sa KLIK, i naravno proradilo je sve kako treba!

Izgleda da je u pitanju prekidac, jer evo sada sve normalno radi pere sada na 90 stepeni!

Pa rekoh da pitam, da li da rasturim taj prekidac, da li to KLIK unutra treba da se podmaze ili ocisti ili slicno, ili se to ne radi, vec se kupi drugi zameni i tera! Jer ima za obod makine ovaj prekidac u prodaji:?:

Takodje, dok pere makina u nekim segmentima na TV-u se pojavljuju one smetnje, kao da je struja u pitanju-krci onako, a to kada radi ves masina odredjeni deo programa! Pa sad ne znam da li to radi programator ili prekidac, ono kao da nesto varnici (mada se nigde to ne cuje na makini-ne daj boze), pa se to prenosi na sliku tv, ono kao krcenje...mozda je to sve zamutio prekidac...

Vi znate... :arrow:

mladjo372618
_
_
Contact person: Misko

Post napisao mladjo372618 » 12 svi 2011, 00:40

Naveo si u postu da si sipao vodu po grejaču i da se čulo šuštanje.Ako je tako onda se grejač uključio bez prisustva vode,a to onda može da bude da je zalepio hidrostat.Ti si zatim udarao po njemu,pa je verovatno membrana otpustila i onda je mašina normalno primila vodu.Sada te buni taj prekidač kako kažeš.Čas klikne a čas ne.To je regulacioni termostat,koji ti možda pravi problem pa dolazi do prekuvavanja.Nemoj da ga šteluješ,nego ga zameni kao i šraf filtera koje ćeš naći u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici.Na slici sam primetio da ti nedostaje teg na zadnjem poklopcu pa će ti praviti problem jer će mašina više da trese.Što se iskrica na televizoru tiče,verovatno ti on i mašina rade na istoj fazi,a dešava se kad radi centrifuga.Nadam se da sam ti malo pomogao.Pozdrav.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 12 svi 2011, 04:55

Hvala Mladjo, oprala je na 90 sve je OK, vazi ja sve slusam sto kazete! Kupio sam navrtku za filter, to je OK!

Grejac se ukljucivao po primanju vode, odmah on ulkjuci po primanju vode i radi non stop...neka bude kao sto kazes, sad nekako radi pa cu pisati ako bude jos nesto...

Nije moja masina na slici, ja sam je samo iskoristio, tj sliku, jer nisam imao sliku moje, ali model je isti sto se primecuje! Mada se i kod mene kamen naceo, dal ce da pukne uskoro bemli ga, ima ris...

Zamenicu i taj prekidac ovih dana...vidis iskrice na tv-u se jave negde izmedju 4-ke i 5-ce kada okrece...ajd videcu na sledecem pranju pa cu napisati egzaktno...ista faza, al nekad mi se to nije desavalo, il to ja sad primecujem jer imam sobne antene...

Jer ima neko od Vas mozda uputstvo za koriscenje ove masine u smislu, ono sta znace brojke 1,2 ,3 pa kad je parnje, predpranje, kuvanje, znam ja sve naravno kod mene masina 20 i kusur godina, ali bih voleo da imam uputstvo, nikad ga nisam video :shock: eto to-dakle uputstvo radi uputstva a ne radi koriscenja, ako znate neki link a da ima skenirano! Ja sam imao nekad neko uputstvo bilo na 2-3 strane nesto bezveze ko papir za burek...al ko zna gde je to sada...

Hvala jos jednom, puno hvala!

Obod
_
_

Post napisao Obod » 16 svi 2011, 17:23

Opet ja sa problemom grejanja vode! Oprala makinia jednom na 90 stepeni sve ok, ugasim i reko OK! Al oces!

Sad je htedoh pustiti na 30, ona krene malo da greje vodu i stane, pa je prala bez grejaca, ajd reko sareni ves i moze da prodje! Ali da dize Temp nece ni u ludilu!

Skino sam onaj poklopac sa programatora i da li je ovaj deo polomljen koliko vidim ili ne :?: , i da li je on uzrok sto nece da ukljuci grejac :?: *pogledajte crvenom bojom sam ga na slici uokvirio

Sada je onaj dole kontakt non-stop ukljucen, jer tako :?: Slika bi trebalo da Vam pojasni stvar :!:

slika

Pomagajte, savetujte!

Ako je ovo kvar, da li zbog ovog polomljenog dela mora da mi leti ceo programator ili ne u majcinu...Programatorje Gorenje T75(ako treba da skinem sve brojeve da vidite tacno koji je javite).

darko080372
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Darko

Post napisao darko080372 » 16 svi 2011, 17:47

Puko ti je plasticni zub na tom kontaktu i isti moze da se reparira odnosno zameni ceo kontakt.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 16 svi 2011, 17:53

darko080372 je napisao:Puko ti je plasticni zub na tom kontaktu i isti moze da se reparira odnosno zameni ceo kontakt.
A jel zbog toga nece gerejac da ukljuci :?: Jos jedno pitanje, jer mogu ja to da uradim ili mogu samo da ga skinem i odnesem na servis da mi se promeni ceo ovaj nitnovan lim ili samo zub :?:

Ko to popravlja isto serviseri bele tehnike ili :?:

darko080372
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Darko

Post napisao darko080372 » 16 svi 2011, 17:59

Sto se tice sta radi taj kontakt nemogu biti siguran na osnovu slike potrebni su podaci o broju kontakta(verovatno jeste za grejac) i broj programatora a sto se tice zamene ako si vican da ga rasturis mozes i sam ali ti treba drugi programator da bi iskoristio taj kontakt a popravljaju ih serviseri naravno(serviseri bele tehnike) :pivopije:

Obod
_
_

Post napisao Obod » 16 svi 2011, 18:05

A ha, ma ja reko da ga kupim negde, mislm na te kontakte, dal bi to neko prodavao :roll:

Obod
_
_

Post napisao Obod » 16 svi 2011, 18:45

Nego mi nesto nije jasno. Ako je taj kontakt od grejaca (a verovatno jeste jer kada skinem buksnu sa njega grejac nece nikako da ukljuci, ne cuje se, ali kad je vratim-tu buksnu ukljuci se malo grejac i onda posle 15 sekundi ne radi, tj onako umire.....), zasto onda ne greje odmah na 90 jer je stalno ukljucen taj kontakt kao sto sam na pocetku pisao, da odmah greje vodu, logicni je je-jedino da nije tada zezao hidrostat..., malo mi to nejasno :roll:

Honorarac
gxu
gxu

Post napisao Honorarac » 16 svi 2011, 21:43

http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.ph ... 61#p162061
Obod je napisao: ukljuci se malo grejac i onda posle 15 sekundi ne radi, tj onako umire.....), zasto onda ne greje odmah na 90 jer je stalno ukljucen taj kontakt

Verovatno je u medjuvremenu stradao i grejac jer je radio na suvo.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 16 svi 2011, 21:46

Honorarac je napisao:http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.ph ... 61#p162061
Obod je napisao: ukljuci se malo grejac i onda posle 15 sekundi ne radi, tj onako umire.....), zasto onda ne greje odmah na 90 jer je stalno ukljucen taj kontakt

Verovatno je u medjuvremenu stradao i grejac.

Grejac se toliko malo ukljuci da je to jedva primetiti, ono jedno 15 sekundi i to ne u punoj snazi...skidao sam ga pre neki dan, nije bar bio popusti na onoj cevi, da je probusen i slicno...A posto ovi kontakti rade, jer je zub polomljen, trebalo bi i grejac da radi non-stop jel tako :?:

Honorarac
gxu
gxu

Post napisao Honorarac » 16 svi 2011, 21:49

Ako je ispravan.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 16 svi 2011, 21:59

Honorarac je napisao:Ako je ispravan.
Dakle, rikno!

A pazi sta se jos desava! Na primer kada odvrnem onaj prekidac za temp. koji ima min, 30 40, 50, 60, i 90 stepeni, pod ovim okolnostima (dakle polomljen zub programatora radi ovako).

Kada je na min, radi sve ok, znaci sve programe i td, ali, kada je dugme na 30 stepeni, nece da radi, odmah stane! Verovatno jer nije dostigla temp, tu na primer od 30, pa ceka da dostigne...a posto je verovatno riknuo grejac, onda nece...

Zadnji put kada sam stavio grejac nisam stavljao lepak, i nije curelo, pa pitam za savet, dal je praksa da se stavlja lepak ili ne :?:

GTI
bela tehnika
bela tehnika
Warranty service: LG, Samsung, Vivax, Galanz, Venting, Crypton

Post napisao GTI » 16 svi 2011, 22:07

Ne stavlja se ako je otvor na kazanu zdrav (nema potrebe).
Majstore,pošto je to i.............koliko će to da košta?!

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”