elektro motor kod savremenih ves mas

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
deletraj
_
_
Contact person: Dejan Trajkovic

elektro motor kod savremenih ves mas

Post napisao deletraj » 29 Mar 2012, 20:27

Da li je moguce i kako isprobati motor kod savremenih masina bez elektonike ( npr. ako se treba vinklovati kako ce vinkler isprobati da li je motor dobar) ? Mislim da centrifuga i moze, ali mala brzina neznam.
2 izvoda stator, 2 izvoda rotor, 2 taho, a kod nekih ima 7 izvoda, sta je sedmi ( ne racunajuci uzemljenje ).

darko080372
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Darko
Specialty: whitegoods

Re: elektro motor kod savremenih ves mas

Post napisao darko080372 » 29 Mar 2012, 20:49

Tri izvoda za stator,dva rotor.Ili Dva statorska izvoda dva rotorska.Imas ovde na forumu kako se vezuje taj motor malo pretrazi forum.

zoranjag
gx
gx
Specialty: tv-multimedia

Post napisao zoranjag » 30 Mar 2012, 08:31

deletraj je napisao:Da li je moguce i kako isprobati motor kod savremenih masina bez elektonike ( npr. ako se treba vinklovati kako ce vinkler isprobati da li je motor dobar) ? Mislim da centrifuga i moze, ali mala brzina neznam.
2 izvoda stator, 2 izvoda rotor, 2 taho, a kod nekih ima 7 izvoda, sta je sedmi ( ne racunajuci uzemljenje ).
Moguce, najbolje zamenom
Prosle godine dobavljac od preko doneo mi je Miele W2261 da vidim sta je sa elektronikom. Kvar je bio taj da je reversibilno okretanje kocilo u trzaijima kad se napuni masina, na prazno se skoro i ne primecuje okrece lepo, znaci kao da je labav kais, centrifuga <normal>.Jako varnicenje vidljivo, bilo je jasno da je motor u pitanju, nakon deemontaze sklopa sa konektorom i cetkicama videlo se da su dva suprotna pola na rotoru malo potonula od pregrevanja.Postavljen je drugi motor i sve je bilo u redu.Razlog stradanja je verovatno preopterecena masina.Inace ne verujem u motanje takvih motora, rotor se okrece i do 17000 o/min, mora savrsen balans, samo rasklapanje skidanje remenice i taho generatora, nije jednostavno, sve se to lako osteti.Kod masina Miele je olaksavajuca okolnost ta sto motor Mrt 37 - 606 ide u 90% masina, uvek ima drugi.

ZDRAVKO T
bela tehnika
bela tehnika
Warranty service: Bosch Siemens Electrolux Zanussi AEG Končar Vivax
Contact person: ZDRAVKO

Post napisao ZDRAVKO T » 30 Mar 2012, 09:01

Ja osobno ne nosim motor na viklovanje jer je cjena toga rada blizu cjene novoga plus sve situacije koje su već nabrojane.Kod mašina srednje klase sa kolektorskim motorom najlakše je dovesti 220v na jednu četkicu a drugi kraj na stator a ostala dva kontakta kratko spojiti i kad se dovede napon treba da vrti ko centrifuga.Taho premjeriš omski a kada se motor ručno zavrti treba da raste napon na polovima srazmerno sa povećanjem brzine.Bitno je dobro pogledati motor-stanje kolektora,varničenje pri radu i džek gde se kopća na instalaciju dosta toga se može uočiti.Mislim da je to dovoljno za majstora a vikleri neka rade svoje i valja sa njima surađivati pa i kavu popiti jer uvjek možeš dobiti odgovor na neko pitanje.
Nemoj da te plašim ali već ide nova generacija mašina koje nemaju ni presostat ni brojač protoka vode već količinu prijema vode u mašinu se regulira opterećenjem na motoru.
BLAGO ONOM KO RANO POLUDI VAS MU VJEK U VESELJU PROĐE

ljuben
_
_
Warranty service: ardo favorit bira koncar sogo severin
Contact person: ljuben

Post napisao ljuben » 30 Mar 2012, 13:45

Sve je do majstora. Neznam sadasnje cene novih motora ali po mene bar oko xxx eura, dok je cena za premotavanje sa kompletnim servisom(promena kolektora, lezajevi i cetkice ) oko xx eura sa garancijom od 6 meseci.I jos da napomenem da nije svaki motor dostupan za kupovinu, tako da se cesto odlucim sa premotavanjem. Pozdrav.

ZDRAVKO T
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao ZDRAVKO T » 30 Mar 2012, 14:19

Važno je imati informaciju i kvalitetne linije snabdjevanja jer su cjene na tržištu stvarno šarene a zato je i ovaj forum da razmjenimo informacije i pomognemo jedni drugima.Konkretno motor za veš mašinu od vestela za mene je negde od xx do xx evra i zato ne viklujem mislim to je jedan od razloga ali reći ću ti i jednu iz iskustva budi siguran da će te stranka nazvati posle dve godine i reći da si nedavno radijo motor i da je opet u kvaru i da je bolje da je uzela novi motor.Znači obavezno ponudi izbor pa neka stranka odluči a ako nema mogućnosti da se nabavi novi motor onda je viklovanje realna opcija.

Honorarac
gxu
gxu
Contact person: Damir

Post napisao Honorarac » 30 Mar 2012, 14:19

@ljuben
@ZDRAVKO T
o cenama preko PP. :uca:

ZDRAVKO T
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao ZDRAVKO T » 30 Mar 2012, 15:06

Nije mi bila namjera komercijalizovati već objasniti zašto sam donijo neku odluku da tako radim.Svejedno hvala na upozorenju uz moje izvinjenje na pogrešci.Sve najbolje..

deletraj
_
_
Contact person: Dejan Trajkovic

Post napisao deletraj » 01 Apr 2012, 22:35

Ne nisam mislio, da vinklujem motor niti imam motor za vinklovanje. Samo sam hteo znati, kako se moze motor ispitati . A vinlklera sam pomenuo tek onako, kako bi on proverio svoj rad ako nema karticu. Uglavnom hvala. Pozdrav svima.

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Ivan

Post napisao IvanBG » 06 Apr 2012, 20:51

Ta provera na direkt 220V je ipšak malo nezgodna jer motor prilično trzne u startu, a još ako su četkice nove i nisu još nalegle dešava se poprilično varničenje pa tada i nije baš očigledno da li je motor dobar ili ne. Tako da ja sada za kontrolu brzine koristim onaj dimmer za lampe, što se montira na kabal, koji sam imao od neke starudije pa je robustan ali mislim da nije problem naći takav i nov (viđao sam ih ponegde). Pošto se na motorima neretko dešavaju i proboji na masu, treba i nju spojiti i prilikom provere ispitati rad u obe varijante faza-nula (obrnuti utikač). Ja sam za te potrebe napravio i jedan osigurač od 6A u kućištu od onog mehaničkog timera nakon što mi se par puta dogodilo da prilikom provere padne osigurač kod sata a mušterije (naravno) pojma nemaju ni koji je njihov sat a kamoli gde je ključ pa sam obijao ormane po haustorima i mračnim stepeništima samo da im vratim struju...
:oklagija

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”