Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju 

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao orion52 » 03 Jul 2020, 17:59

Mod: AWE 2217
Pg etiketa 12NC:461975307493 003
Service :859322164070
340836033051
Prema navodima mušterije,mašina kod ispiranja(prije ili poslije?) izbaci preko led dioda grešku,vidljivu na donjoj slici,pa me zanima na što ukazuje ovakva greška.Osim
toga,rečeno je i da grije samo na niskoj temperaturi(40 C).Skinuo sam elektroniku,na kojoj je elektroničar zamjenio elektrolite i provjerio relej grijača,te nakon montaže
stavio na 95 C.Nakon 10-tak minuta rada,ustanovio sam da mašina grije i smatrao da je problem rješen.Međutim,nakon par dana mušterija zove da je opet izbacila grešku
i stala.Ponovnim dolaskom,uključio sam mašinu na 40 C i čekao da odradi cijeli program(oko 1 sat i 15 min.-neznam da li je to normalno za tu temperaturu).Usput sam
uočio 2 stvari.Grijač nije imao napajanje(instrument je pokazivao 2,2 mV),a prilikom izbacivanja vode kada i odvodna cijev bile su mlake,približno adekvatno toj
temperaturi.Druga stvar je,što se povremeno dešavalo,da je remenica bubnja napravila samo 2-3 okretaja,a kod zaustavljanja čulo se zujanje motora par sekundi,slično
kao kod kondenzatorskih motora,kad oslabi kondenzator,pa nema snage okretati bubanj(isto u oba smjera).Skinuo sam motor i uzeo ga doma,te ga rastavio.Izvadio sam
taho,očistio ga od prašine,nakupljene od četkica,te očistio kolektor i onda sve sklopio.Isprobao sam ga preko regulacione elektronike od jednog usisivača.Radio je lijepo,
a taho je dizao napon negdje do 9V.Sad me zanima,prije montaže,ima li kakve veze paljenje greške led dioda sa opisanim stvarima,odnosno sa opisanim radom motora,
ili je ta greška posljedica nečega drugoga
IMG-79b4231811562fb20644ec3ff2d2ea9b-V.jpg
P00702-185907.jpg
P00702-185746.jpg
Zadnja izmena: orion52, dana 05 Jul 2020, 09:44, ukupno menjano 1 put.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3144
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao miodrag popovic » 03 Jul 2020, 19:18

Pregledaj ovu temu
http://fanzo.org/forum/viewtopic.php?p=198334#p198334
,a dole imaš servisno uputstvo sa greškama
Prilog
Whirlpool AWE 2217 85932216407.pdf
(6.3 MiB) Preuzeto 181 put.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao orion52 » 04 Jul 2020, 16:52

Miodrag,pregledao sam temu i sadržaj atačmenta,međutim,i uz najbolju volju,prema tabeli,ne mogu definirati značenje upaljenih lampica.Pošto su upaljene 2 zelene,te
crvene centrifuge,zatvorenih vrata i servisa,sve mi ukazuje prema tabeli na problem motora,taho-a ili na ploči trijaka motora(a njegova vrijednost iznosi 0,07V).Ili bi
trebao napraviti test program,da ustanovim koje se lampice pale,pa onda tražiti kvar u tabeli?Zato bih trebao dodatnu pomoć,šta da napravim.Pošto je elektronika
pregledana,a motor rastavljen,očišćen i testiran,pretpostavljam da bi trebalo biti sada u redu,međutim,ne bih želio iznenađenje u vidu ponovnog dolaska nakon par dana.
Zbog toga želim biti siguran,da definiram razlog paljenja lampica. 01ziveli

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1170
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao jaro » 04 Jul 2020, 17:45

Cekaj, posle ovoga nisi probao masinu?
Kako radi kada pokrenes samo centrifugu?
Da nije problem u konektorima?
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao orion52 » 04 Jul 2020, 20:13

Jaro,nisam probao.Kao što sam naveo,htio bih biti siguran,na što da obratim pažnju,ako nije to što je pregledano.Zato i pitam,da li trebam pokrenuti test program,ili
netko može znati po upaljenim lampicama(2 zelene i 3 crvene),u čemu je problem.Ne vjerujem da je problem u konektorima,a samo centrifugu nisam pokretao,ali kad
je odradila cijeli program na 40 C koji sam pratio,centrifugu je odradila normalno.Ako ne bude još neki savjet,morat ću otići montirati,pa šta bude.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3144
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao miodrag popovic » 04 Jul 2020, 22:35

F06 greška taho neispravan strana 18 u vrhu stranice.To je po tabeli grešaka.Po opisu ja bih i grejač manjao.Uostalom pokreni test program imaš sve u servisnom uputstvu.Ako imaš problema sa prevodom instaliraj neki od prevodilaca na telefon ili računar.Teško ćeš dobiti konkretniji odgovor.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao orion52 » 05 Jul 2020, 09:09

Hvala,miodrag,na F06 sam i ja sumnjao,pa čak i na F07,ali ovo zadnje sam isključio kad sam ustanovio da je vrijednost trijaka u redu.Osim toga,nakon čišćenja taho-a
od prašine sa četkica(pretpostavljam da je to ometalo pravilan rad),te nakon testiranja motora,zaključujem da bi sada trebalo raditi kako treba.Što se tiče grijača,
ispitan je,čak i prema masi,pa ga zasad ne bi mjenjao.Uostalom,svakako ću pokrenuti test program,pa ću prema tome vidjeti što treba poduzeti,a što se tiče prevoda,
nema problema.Nadam se da će mi ovi savjeti pomoći.Javim se nakon montaže.Pozzz

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao orion52 » 06 Jul 2020, 17:27

Evo,montirao sam elektroniku i motor.Nakon toga sam izvršio test program koji je odrađen bez greške,odnosno sve komponente su se aktivirale prema redosljedu iz tabele
0-5.Zatim sam postavio program pranja na 40 C,kao i prošli put,koji je opet odradila bez izbacivanja greške.Jedino me malo brine što se opet čulo zujanje motora par
sekundi kod zaustavljanja motora,pa neznam da li je to normalno.Dok je grijanje bilo uključeno,remenica bubnja je napravila oko 6 okretaja(bez zujanja motora),a kad
nije grijalo,napravila je 2 okretaja sa zujanjem kod zaustavljanja.No,ovo nije ni važno,ukoliko mašina bude radila bez izbacivanja greške.Stranka je rekla da će sutra
staviti prati robu,pa će vidjeti kako će odraditi.Volio bih ipak,ukoliko netko ima saznanja,vezano sa zujanjem kod zaustavljanja motora da napiše(za svaki slučaj,ako bude
potrebno),ali nadam se da će biti u redu.Za sada neću zatvarati temu,dok ne dobijem povratni odgovor od stranke,a to će vjerojatno biti sutra.

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1170
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju

Post napisao jaro » 06 Jul 2020, 17:36

Mislim da si time sve sto si radio otklonio, ili delimicno otklonio kvar, kao da ti je nesto promaklo.. Ali nema veze, bitno je da radi.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

orion52
___
___
Postovi: 348
Pridružen: 24 Nov 2012, 18:31
Location: Hrvatska
Specialty: whitegoods

Re: Whirlpool AWE2217 Stane na ispiranju  * REŠENO *

Post napisao orion52 » 07 Jul 2020, 21:07

Danas sam dobio povratni odgovor da mašina radi,nadam se,ne za kratko vrijeme,pa da me opet zovu za isti kvar.Što se tiče primjedbe,jaro,da mi je vjerojatno nešto
promaklo-i ako je,neznam što,jer za opisani "kvar" rada motora neznam da li je normalan ili ne.Konačno,nije ni važno,kad mašina radi.Hvala na savjetima. :pivopije:

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”