Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 25 Sep 2023, 13:30

Pozdrav prijatelji,
Dobio sam u vlasništvo mašinu Gorenje WA65205, navodno ispravna ali sam ustanovio da to i nije baš tako.

Model: WA65205
Typ: PS51/200
Art.No. 126161

Inače mašina je konstrukcijski jako dobro odrađena, kao tenk u pravome smislu ali ima jako lošu elektroniku.
Kada sam je upalio na samodijagnostici je prošla testiranje kao sve je OK ali u listi grešaka konstantno stoji greška F3, F7
slika

Par puta mi ja znala zaštekati odvodna pumpa pa proradi (mašina dugo nije radila), moguće da je pumpa manje više na izmaku.
Postoji li mogućnost resetovanja ovog popisa grešaka ili moram zamjeniti odvodnu pumpu (F7) , ako sam u pravu ?

Drugi i glavni problem što mi na elektronici nakon rada mašine dođe do proboja diode
slika
Dioda je na poziciji D111 a njena oznaka je UF4007
Preventivno sam zamjenio kondenzatore ali nisam našao ništa sumnjivo zašto dolazi do proboja diode ?
Sada sumnjam i na keramički kondenzator KX332M na izlazu transformatora
slika

Da li imate nekakvo iskustvo , predlog ?

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao alexa_pg » 25 Sep 2023, 14:56

pyerto je napisao:
25 Sep 2023, 13:30
...
Drugi i glavni problem što mi na elektronici nakon rada mašine dođe do proboja diode
Dioda je na poziciji D111 a njena oznaka je UF4007
...
Koju si diodu ugradio?
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 25 Sep 2023, 15:06

Indentičnu UF4007

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao bracans » 25 Sep 2023, 15:44

F3
the water level was not reached.
- water tap closed
- leak in the machine
- valve defect
The failure is set, if within filling or heating step the water level is below level 1 for the filling time or 4 minutes in heating time. If the failure occurs first time within a washing program, the current step starts again. If the
failure occurs second time (twice in succession), the washing program stops, and the failure will be displayed. To continue the washing program, the user has to press the „Start“-button. If the failure occurred third time, the washing program stops, the failure will be displayed, and it is not possible to start the washing program again.

F7
the water level does not fall below level 1
- pump clogged
- pump defect
The failure is set, if after a pumping step the water level did not fall below level 1. If the failure occurs first time within a washing program, the current step will started again. If the failure occurs second time (twice in succession), the washing program is stopped and the failure is displayed. To continue the washing program, the user has to press the „Start“-button. If the failure occurs third time, the washing program is stopped and the failure is displayed. It is not possible to start the washing program again.
Prilog
141700hr.pdf
(1.63 MiB) Preuzeto 26 puta.

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 25 Sep 2023, 16:05

Hvala Bracans, mašina je funkcionalna prima i izbacuje vodu osim što je par puta zaštekala, ali na popisu grešaka stalno stoji F3, F7 (prva slika), da li to znači da je to u mašini ostao samo log da to nekada nije valjalo ili taj popis grešaka radi u realnom vremenu pa ispisuje postojeći problem, nije mi jasno. To samo može da se vidi kad radim samodijagnostiku a ovako redovno mašina ne prijavljuje tu grešku.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao bracans » 28 Sep 2023, 16:05

Ima jedno pravilo, ako radi ne diraj. 3francis_spinning Sad zasto ti probija dioda nisam dovoljno strucan, verovatno radi van nekih njenih limita.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao KASA1 » 29 Sep 2023, 08:41

Napiši oznaku ploče da pretražimo malo po netu,... sigurno ima još proizvođača koji je koriste.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 29 Sep 2023, 23:38

Ovo je oznaka:
slika
Zadnja izmena: KASA1, dana 30 Sep 2023, 00:03, ukupno menjano 1 put.
Razlog: obrisan citat

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao KASA1 » 30 Sep 2023, 00:03

To je njihova (Gorenje-va) naljepnica,... ima li otisnuta kakva oznaka na štampanoj ploči?
Ako ima napiši je ovdje kako bi je buduće pretrage mogle pronaći (oznake sa fotografija pretraga ne pronalazi).
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 30 Sep 2023, 15:52

Hvala, zaista pametan prijedlog
Oznaka je: g-ppa-p05
ako se na tu oznaku misli. Evo kačim i sliku

slika
Zadnja izmena: KASA1, dana 30 Sep 2023, 22:09, ukupno menjano 1 put.
Razlog: obrisan citat

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao KASA1 » 30 Sep 2023, 22:09

Na žalost, ne nalazim nikakve druge modele osim Gorenja,... bit će da se radi baš o njihovom razvoju, njihovoj ploči (Elrad).

Mala napomena,... nije potrebno koristiti citat ako se odgovor odnosi na post koji neposredno prethodi.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 30 Sep 2023, 23:06

Prihvatam sugestiju

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao sim » 01 Okt 2023, 13:29

Ako sam dobro razumeo ti kad pustis masinu ona ti odradi ceo program do kraja bez problema?
Radi i sa rom crknutim diodom ili radi dok dioda ne crkne?
Nalo bolje opisi
SIMkom

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 01 Okt 2023, 14:10

Na prvom paljenju mašine sve je normalno radilo, malo sam je testirao , pustim da primi vodu pa je onda ispustim pa uključim centrifugu i sve radi. Od jednom displej zatreperi i potpuno se ugasi. Skinuo sam ploču i vizuelnim pregledom ustanovio da su bakarni kontakti u štampanoj ploči gdje zalemljena dioda malo potamnili što upućuje da se dioda grije kroz duži vremenski period više od projektovanog. Kada sam ispitao diodu ustanovim da je došlo do proboja. Zamjenim diodu istom i mašina proradi. Odradi program 95 sa predpranjem, 3 sata i nakon završetka dok sam vadio veš odjednom isto pregori. Zalemim opet diodu i preventivno promjenim okolne kondenzatore i mašina opet radi. Sada ne smijem uključiti novi program jer se bojim da će opet doći do crkavanja diode. Gatam šta bi još moglo da bude uzrok. Ne mogu da nađem keramički kondenzator 3300pF tj. 3,3 nF 250Vac. koji služi za odsjecanje naponskih pikova na izlazu iz trafoa koji sigurno daj napon za displej a samim tim i komande. Inače problem je i to što kada uradim samodijagnostiku sve pokaže ok ali u logovima stalno stoji problem sa odvosnom pumpom F7 i F3 kao da pumpa nije dobra, radi ona izbacuje ali ploča detektuje neku neispravnost ...

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao sim » 02 Okt 2023, 11:51

Kod: Označi sve

https://www.mgelectronic.rs/kondenzator-kerami%C4%8Dki-33nf-500v
kosta 8 dinara ali tesko da je do njega.
SIMkom

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao KASA1 » 03 Okt 2023, 08:42

Ne vjerujem da je toj diodi problem napon. Ili je netko prije na to mjesto postavio neodgovarajuću diodu ili je na toj liniji strujno opterećenje iz nekog razloga povečano.
Ne znam u kojem se točno krugu dioda nalazi ali ako ne pronađeš tu problem, postavi strujno jaču ultrafast diodu (npr. UF5408) pa testiraj.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 03 Okt 2023, 14:03

Hvala na svakoj sugestiji, bilo kakva sugestija mi puno znači.
Mislim da je original dioda jer po lemu sam vidio da ništa nije rađeno nego da je originalni mašinski lem.
Samo sam primjetio po vodovima na štampanoj ploči da su tamniji na 5 milimetara ispred i iza diode i to vjerovatno od predgrijavanja. Pokušaću i to sa jačom diodom.
Veza je izlaz transformatora - keramički kondenzator 3,3 nF/250Vac - Dioda UF .. ako sam dobro vidio , provjeriću

pyerto
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 75
Pridružen: 06 Avg 2014, 14:55
Location: Banja Luka

Re: Gorenje WA65205 problem sa elektronikom

Post napisao pyerto » 23 Okt 2023, 09:08

Empirijski sam došao do zaključka da ugrađena sijalica za osvjetljenje bubnja u veš mašini može biti uzrok pregorjevanje UF diode. Zamjenom kondenzatora sam postigao stabilnost u napajanju i osvjetljenju displeja.
U toku rada veš mašine pritiskom na tipku "i" (info) na displeju se ispisuje informacija o trenutnom programu uz paralelno svjetljenje bubnja. Takođe završetkom pranja ili samim uključenjem mašine bubanj se osvjetli i u takvom stanju ostane najmanje nekoliko minuta. Ovde se radi o sijalici sa volframovoj niti. Paljenjem osvjetljenja bubnja primjetio sam trzaje u osvjetljenju displeja. U potpunosti sam isključio sijalicu i mašina odrađuje programe bez pregorijevanja UF diode.
Pokušaću staviti LED sijalicu umjesto ove klasične. Vidio sam da neki modeli ove veš mašine imaju LED osvjetljenje bubnja..
Veš mašina ima još nekih "dječijih bolesti", ali dok dođem do njihovog rješavanja.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”