Ves masine INDESIT

Forum o MAŠINAMA ZA PRANJE I MAŠINAMA ZA SUŠENJE VEŠA.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
vladimirbp
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 149
Pridružen: 14 Avg 2006, 21:36
Location: Srbija
Contact person: Vladimir
Specialty: whitegoods
Lokacija: Backa Palanka

Ves masine INDESIT

Post napisao vladimirbp » 06 Feb 2009, 19:31

Da li je prilokom popraveke ovih ves masina potrebno resetovanje? Nisam se nesto puno sretao sa ovim ves masinama pa me interesuje da li je to tacna informacija koju sam dobio ili ne. Do sad sam imao problem sa dve WIDL masine gde je bilo problema sa elektronikom i nisam uspeo da popravim.

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Ves masine IDESIT

Post napisao kisko » 06 Feb 2009, 20:58

Daj nam sve oznake sa masine,model,broj sa nalepnice sa zadnje strane masine... :uca:
uvek ima nesto interesantno

vladimirbp
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 149
Pridružen: 14 Avg 2006, 21:36
Location: Srbija
Contact person: Vladimir
Specialty: whitegoods
Lokacija: Backa Palanka

Re: Ves masine INDESIT

Post napisao vladimirbp » 08 Feb 2009, 21:25

Ovo je bilo pitanje uopsteno za ves masine INDESIT. Primer zadnja ves masina koju sam popravljao je prijavljivala gresku na PTC sondi. Zamenio sam sondu ali i dalje mi je prijavljivala istu gresku. Musteriji sam rekao da pozovu ovlasceni servis da oni poprave.Kad su popravili masinu musterija mi se javila i rekla je da su njoj zamenili termo sondu da sam bio u pravu u vezi kvara.Tako da sam dosao do nekog zakljucka da je mozda i istinita ta prica koju sam nacuo o resetovanju.Popravljao sam dosta razlicitih stranih marki ves masina ali ni na jednoj nije bilo potebno resetovanje.

braka
_
_
Postovi: 44
Pridružen: 27 svi 2007, 11:05

Re: Ves masine INDESIT

Post napisao braka » 09 Feb 2009, 02:26

Kod Modela WIDL, WIL i jos neki, desava se da se izgubi kontakt na onim tankim zicama koie dovode sa elektronike na davac, tako i kada stavis novi davac ono prikazuje istu gresku.

Nije potrebno resetovati posle zamene jer je pre toga bila iskljucena bar 20 minuta iz struje.

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: Ves masine INDESIT

Post napisao IvanBG » 12 Apr 2009, 21:08

Ja imam vrlo loše iskustvo sa elektronikom Indesita iz te serije, recimo konkretno se sećam jednog nesretnog WIDL-a (pranje+sušenje). Sve je počelo kvarom na ploči koji sam uz dosta strpljnenja ipak uspeo da otklonim (ploča se grejala kod džeka gde su vodovi prema grejaču i progorela nekoliko štampanih veza). Kad sam to rešio, ljudi su mi priznali da su njima zbog sličnog problema već menjali kompletnu ploču u garantnom roku (posle oko godinu dana). Kad sam je ja tada popravio, mašina nije bila starija od 2 godine a već su se malo čuli ležaji na bubnju, malo krenula korozija oko posude za prašak, tunelka blago smežurana...

Kad, ne lezi vraže, eto njih opet posle par meseci. Ja već pizdim jer sam pri popravci baš bio pedantan, novi vodovi na ploči su sigurno jači od starih (iako estetski ne deluju baš lepo), svi džekovi sa kontaktima jačih struja (a i ostali) dobro su bili pritegnuti, mašina isprobana na grejanju 60°C, priključci se nisu grejali, nije bilo ni najmanjeg curenja (u stvari lažem, bilo je neko slabašno kapanje na slavini u zidu, i to sam sredio). Izlazim na teren, imam šta da vidim: mašina krene, a onda posle minut ili 2 pobrljavi. Pa onda drugi put krene, pobrljavi posle 10ak minuta. Tu sam je posle svake prijave greške restartovao, znači sigurno 10ak puta (izvučem iz zida i nakon 5-6s vratim) i uvek je posle toga krenula normalno. To bi trebalo da je to što se tiče resetovanja. Što se tiče kvara, opet je bilo šlusovanje na ploči samo malo dalje od onog mesta gde je već rađeno, ovaj put rešeno samo čišćenjem problematičnog mesta i zalivanjem epoksi-smolom. Nakon toga modul već izgleda kao ozbiljan hronični bolesknik, ali ipak radi, opet proba mašine na obostrano zadovoljstvo, svi zadovoljni i good bye do viđenja. Da, skrenuo sam im pažnju na vlagu u kupatilu, rekao da ne puštaju mašinu kad na zidovima primete kondenz, ali ko još uzima za ozbiljno majstora koji naplati 10-15€. U sebi misle (kao i većina): "ma to on nije dobro popravio prošli put, pa se vadi". Ne treba zaboraviti kako su svi naši ljudi rodjeni majstori (i fudbalski selektori) :roll:
I, naravno, pogađate, eto njih OPET posle 3-4 meseca, OPET ne radi. :m: :zid: Saberem se ipak nekako, izlazim na teren i... srećom odmah (bez vađenja) ugledam šlus na ploči između 2 pina jednog od onih malih konektora (najverovatnije opet zbog vlage) u gornjem delu modula (skroz druga strana od one servisirane). Ispratim žice, kad ono idu na jedan od ventila!?! A ja bio ubeđen da su ti mali džekovi samo za NTC sonde i birač programa na prednjoj masci, dakle niži napon. Ako se ne varam, mislim da postoji i propis koji nalaže minimalni razmak štampanih vodova ako su pod mrežnim naponom. A ovi vodovi kod tog malog džeka na razmaku, čini mi se, manjem od 1mm. Uzmem nitro, očistim to bez skidanja modula, al q...c, ne radi, nešto je ipak tom prigodom vrisnulo... E, tu mi već puca film, nisam hteo ni da ganjam šta je, vratim im pare od prethodnih popravki i uputim ih na ovlašteni servis, pa neka oni nabadaju novi modul i neka razmišljaju koliko će da izdrži. Oni verovatno mogu i da trebuju novi, kao još jednu reklamaciju, a ja mogu da se slikam ako novi vrisne, niko mi ga ne bi zamenio, a ovi bi mi je..li milu majku nakon svega. :!:

Dakle, moja lemilica WIDL modul više videti neće, to je sigurno! :---: Reći će neko, to je jedinstven slučaj lošeg rukovanja, što u principu i jeste, ali tako brate radi svaka treća mašina kod nas. Eto, pre neki dan sam menjao grejač na W105, zadnja strana mašine sva buđava (nema prozora, malo kupatilo i to prizemlje), pa ništa nije bilo modulu (on nema te malene džekove). E, da, ni tu nije bio potreban nikakav poseban reset, samo vađenje iz zida (i to ne duže od 10s) ;)
Zadnja izmena: IvanBG, dana 13 Apr 2009, 21:46, ukupno menjano 2 puta.

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Ves masine INDESIT

Post napisao kisko » 13 Apr 2009, 00:41

Da, skrenuo sam im pažnju na vlagu u kupatilu, rekao da ne puštaju mašinu kad na zidovima primete kondenz, ali ko još uzima za ozbiljno majstora koji naplati 10-15€.
Ti si tvoje odradio a gde ce oni drzati masinu to je njihova stvar i ja im uopste nebih vracao pare jer su upozoreni :!: :!: :!:
Elem to oko uslova u kojim se nalaze ves masine si debelo u pravu i ja stalno upozorim musterije na to ako je u pitanju masina sa elektronikom.Da malo i pojasnim,zivim na selu i 80% kupatila se negreju zimi sem kad se kupaju a kad treba ukljuciti masinu ko je lud da pali grejanje,znaci masina je na nekih par stepeni oko nule i kad se ukljuci otkuvavanje kondezacija je neminovna a samim tim je ugrozena i elektronika,naravno UVEK upozorim musterije na to a sad dal ce se pridrzavati ili ne njihova je stvar,reklamaciju zbog toga sigurno neprihvatam.Vecini preporucim da masinu prebace u kuhinju ako su u mogucnosti a nemogu grejati kupatilo.Prema tome sa moje strane gledam korektno odraditi i upozoriti na neke njihove nepravilnosti u rukovanju i ja vise od toga nemogu.
Neki se pridrzavaju toga a vecina NE sto je sa neke strane i dobro jer ce biti posla i opet upozoreni :!: :!: :!:

Navescu primer jedne musterije koja je drzala saksiju sa cvecem na TV-u i uvek je TV crkavao zbog prelivanja vode iz tacne u njega :yeah: i tako je bilo svake godine bar jednom a bogami popravljao sam ga 7-8 godina,napominjem da sam je svaki put striktno UPOZORIO na to a koliko se pridrzavala dovoljno govori i to kad god me je nazvala kaze: Majstore izgleda da sam se opet prevarila i sipala malo vise vode :yeah:

Konkretno ja licno imam INDESIT i dosad nisam imao ni jedan problem sa njom ali se kupatilo redovno greje zimi i nigde na njoj nema ni nagovestaj korozije i to grejanje kupatila upravo i smatram jednim od najbitnijih stvari za dugovecnost masine jer sem filtera na njoj i nema drugog odrzavanja jer je sve na dugme.

Sto se tice samog resetovanja to vecinom imaju u prirucnoku koji se dobije uz masinu,zasad ni ja nisam imao problema oko toga no neki modeli imaju tu opciju za reset greske,obicno je to vracanje programatora na "0" pa ponovno start,negde je drzanje starta duze od 5 sekundi a negde ima dugme reset no ponavljam ja zasad nisam imao taj problem da je bilo potrebe za resetom posle zamene neispravnog dela na indesitu,no to neznaci da nece naleteti i takav kvar :mrgreen:
uvek ima nesto interesantno

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: Ves masine INDESIT

Post napisao IvanBG » 13 Apr 2009, 16:02

kisko je napisao: Ti si tvoje odradio a gde ce oni drzati masinu to je njihova stvar i ja im uopste nebih vracao pare jer su upozoreni :!: :!: :!:
Jaoj, ne staj mi na muku... vratio sam im pare u ovom slučaju najviše zbog toga što više nisam imao volje da rešavam novonastali kvar, a i da bi izbegao mučnu raspravu o tome ko je kriv, i posle ogovaranja po kraju... Inače, u poslednje vreme imam porast ovakvih problematičnih situacija. Najveći je problem što nemam registrovan servis, a radim već dosta dugo i moje su mušterije navikle da stojim iza svega i dajem ozbiljne garancije na sve što uradim. Planirao sam ja da se registrujem do sada 2 puta, prvi put kad je majka kupila mali lokal na super mestu u kraju (tad sam hteo neku varijantu servis+trgovina), drugi put kad su ono davali bespovratno 1000€ za početak. Da ne širim sada temu kako, zašto i zbog čega, odustao sam od registrovanja i eto me na kraju prve decenije 21.og veka a i dalje u istom filmu kao kad sam počinjao krajem devedesetih. Ma koje isto, tad mi je bilo 10 puta bolje. Šta više, uopšte se ne sećam ovakvih problema kakve danas imam maltene kod svake treće-četvrte mušterije. Ja tu pojavu sada zovem "polureklamacije" = reklamacije koje moraš da rešiš, a nisi ti kriv. Zašto moraš? Zato što mnogi drugi tako rade boreći se za naklonost mušterija. Recimo, često čujem priču kako je nekome majstor iz garantnog servisa "učinio" podvodeći kvar pod garanciju iako je jasno da su oni krivi (i onda im prijateljski da svoj privatni tel za ubuduće). To oko krivice je ionako relativna stvar i, u slučaju spora, teško je dokazivo, osim ako ljudi sami priznaju. Razmišljao sam ja i da snimam razgovore s mušterijama, ali mi nekako to previše cimanja, muka mi nešto ovih dana i osnovnu evidenciju da vodim. A i šta vredi da nekome dokazujem kako sam u pravu, mislim da su se ljudi danas u velikoj meri dovoljno prozlili da oni sve to već znaju, ali prave se nevešti i koriste svoju nadmoćnu poziciju koju imaju u odnosu na majstore (i registrovane i neregistrovane) danas. Verujem da se neki od kolega neće sa ovim složiti, ali znam zašto to kažem i mogu čitav elaborat o tome napistati, ali nekom drugom prilikom. Pisao sam o tome nedavno i jedan tekst za Blic, kao odgovor na njihov tekst o "priučenim majstorima" od 02.03.09. ali ne verujem da će to objaviti, možda neki deo samo. Postaviću to na svoj sajt (kad ga podignem jednog lepog dana).

Nego, dosta sam off-ovao, nisam hteo toliko o ovome, nego... setio sam se još jednog nesretnog WIDL-a kome je u toku prvih nekoliko meseci pukao jedan krak krsta bubnja!!?? Naravno, snishodljivo su im priznali garanciju i dali im drugu, potpuno novu (neotpakovanu) mašinu. A šta su oni prali u njoj pa je do toga došlo, to samo oni znaju. Bilo kako bilo, po meni je WIDL ipak osetljiv model. Možda mu je i zbog toga cena najniža od svih kombinovanih mašina. :roll:

PS verovatno je atmosfera drugačija u manjim mestima, ako se ljudi tamo još nisu zarazili "tranzicionim ludilom" ;)

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Ves masine INDESIT

Post napisao kisko » 14 Apr 2009, 15:39

Sto se tice RESETA on postoji ali obicno nije neophodan.

Evo sta se kaze u servis manuelu:

Should the washing machine not be found to be in error, it is possibile to
check by means of a Hardware key and using a specific autotest cycle, activated
as follows:
1. Take LB to reset (coloured ball) for at least 5" and wait for the led to flash
in reset mode
2. Insert the hardware key through the serial socket
3. Turn the switch on the serial key to Test
4. Wait for the hatch to lock and the switch to start turning.
5. Turn the switch on the serial key to PC
The machine will carry out the following cycle:
• The switch will turn to position 0 (12h if the machine has a delay, programme
1 if the machine does not have a delay)
• Wash solenoid valve loads for approx. 10"
• Pre-wash solenoid valve loads for approx. 10"
• Wash and pre-wash solenoid valves load at the same time until the pressure
switch is complete
• Heats up to 30° and moves the motor in both directions
• Moves the switch forward by 9 turns
• Unloads and spins
• The switch will turn to one of the reset positions
• STOP
The test cycle can be repeated as many times as necessary using the same
method.
The test cycle can be stopped by turning the switch to one of the reset positions.

Naravno za to je potrebno ovo
Prilog
4-14-2009 3-38-20 PM.png
uvek ima nesto interesantno

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “VEŠ MAŠINE”