Zanussi ZDF201 neće da primi vodu - REŠENO

Forum sudo mašine.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
video
_
_
Specialty: broadcast

Zanussi ZDF201 neće da primi vodu - REŠENO

Post napisao video » 13 Jan 2014, 13:19

Model: ZDF201
Tip: 911051-OL
PNC: 91151900100

Imam problem sa Masinom za sudje Zanussi ZDF 201 !
Opis greske je takav da masina krene u rad, cuje se izbacivanje vode to traje oko minut, onda sve stane za tren pa krene dalje raditi nekih pola minute i stane
Ledica iznad dugmeta start trepti stalno dok ona desno (pored znaka strelica) blinka dva puta.

Citajuci po net-u, spoznao sam da je masina ustvari Elektolux-ova. Komanda koja kontrolise sistem je EDW500 red. Googlajuci sam nasao servisnu dokumentaciju koja bi mogla pasati za ovaj model i po dokumentaciji, greska je "Water drain time-out (The pressure switch does not return to EMPTY after two drain phases lasting 120 seconds)"

Iduci tom logikom, sipao sam vodu u masinu (nekih litar-dva), provjeravajuci radi li pumpa za izbacivanje vode te ista radi (izbaci vodu). Znaci sistem odvoda nije zacepljen. Provjeravao sam dovod do solenoida, sve je uredu.
Radi sam i reset (ono drzanje tipke start desetak sek.)
Cesto spominjani plovak "Aqua Stop/Block" koji sprijecava poplavu koliko sam mogao vidjeti, nema u ovoj masini (il ga nisam mogao naci)

Molim za pomoc !!!
Zadnja izmena: video, dana 14 Jan 2014, 18:06, ukupno menjano 3 puta.

Stolle
Site Admin
Site Admin

Re: Zanussi ZDF201 neće da primi vodu

Post napisao Stolle » 13 Jan 2014, 14:36

Fali još pofataka, pročitaj text u crvenom polju.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Dejan Matejić
Specialty: whitegoods

Post napisao dejan-dexi » 13 Jan 2014, 19:55

Sve si sam napisao , smo sprovedi u delo , nadi zasto ne prima vodu :pivopije:
U smislu , zasto za tih 120 sekundi ne da informaciju da nema vode u masini.

video
_
_

Post napisao video » 14 Jan 2014, 17:58

Prije nego sto napisem kako sam rijesio problem, prvo da se izvinim zbog nedoumica koje sam ostavio u prvom postu. Bavim se servisiranjem drugim uredjaja, tacnije broadcast opremom, tako da mi je, ono na prvu, ovo bile nepoznata materija. Morao sam se upoznati od pocetka do kraja kako i na koji nacin radi masina za pranje sudja da bih mogao pristupiti popravki. Naravno, pomogla mi je servisna dokumentacija od ove kao i slicnih masina za sudje, kao i gotovo svi postovi na ovom pod forumu :fanzo: :mrgreen:
Inace, masina je sestrina, i ja se "zavalio" da napravim.

Nakon mukotrpnog rada, rasturanja masine a povodom greske koja je prijavljena "Water drain time-out (The pressure switch does not return to EMPTY after two drain phases lasting 120 seconds)" provjerio sam sve komponente koje su navedene kao moguci uzrok kvara ( po dokumentaciji Drain circuit obstructed/blocked; drain pump interrupted or jammed (foreign bodies); level pressure switch blocked on FULL (1-3); hydraulic circuit of pressure switch obstructed; wiring faulty, circuit board faulty) da bi na kraju bilo, kao mnogo puta sto se zna desiti, ono na kraju a to je EDW500 Electronic control system
Posto je za isti u ovlastenom zanussi servisu u SA trazeno 250KM sa ugradnjom, pristupio sam onome sto je moj fah :mrgreen: i popravio kontrolnu plocu.
Servisnu dokumentaciju cu postaviti na topic predvidjen za te stvari, moRe nekome zatrebati !!!

PoZz !!!
:arrow: Link: viewtopic.php?p=235781#p235781

darko080372
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Darko

Post napisao darko080372 » 14 Jan 2014, 18:40

A koji je bio kvar na kontrolnom modulu?

video
_
_

Post napisao video » 14 Jan 2014, 19:44

darko080372 je napisao:A koji je bio kvar na kontrolnom modulu?
Prvo oprao plocu u ultrazvucnoj kadi, prelemio komplet, ispitao sta se moze ispitati, zamjenio sve elektrolite i par blok kondezatora.Osim njih, promjenio i triac jer isti znaju propustiti pod naponom (mada mi je pokazivao da je dobar, al kad pop ima masla.... :mrgreen: ). Otvorio i glavni salter (prekidac za odabir programa) i ocistio kontakte a bili su losi pravo. Rele nisam mijenjao, bio je dobar. NatakaRio :mrgreen: ga na uredjaj u upalio i masina je proradila.

dejan-dexi
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Dejan Matejić

Re: Zanussi ZDF201 neće da primi vodu - Rešeno

Post napisao dejan-dexi » 14 Jan 2014, 23:11

Meni je ovo extra zanimljivo :pivopije:

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano