E TAKO SE TO RADI !!!!!

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao nike » 01 Apr 2017, 21:11

Radit će, ali kratko i smetati će im vučina i hladnoća. Najveći neprijatelj izmjenjivača topline je recirkulacija istog zraka. Ovdje će biti više od 50% toga u recirkulaciji.
Da nema ispod i iznad drugih klima, možda bi 2 nasuprotne udaljene ovako kao na slici i preživjele.
Predviđam bogaćenje instalatera i servisera i osiromašenje mušterija.

Mogli su i ovu skelu da trajno postave tu!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao bolenbgd » 14 svi 2017, 18:35

Soko je napisao:Radice to. Potrosice malo vise struje ali ce hladiti. Ovim gore ce ranije stradati kompresori ali ionako je to sve jeftina konfekcija.
Ima napolju dovoljno vazduha za sve njih a siguran sam da nikad nece raditi sve odjednom. Jedino su trebali da ih odmaknu jos koji cm od zida.
Ne kazem da ovako treba da se radi ali sam vidjao mnogo gore primere, sa nekoliko uredjaja u manjem i zatvorenijem prostoru pa rade tako godinama.

Mene vise zanima da vidim strujomer kada se ukljuce sve odjenom :)
ako nije poslovni prostor a verujem da su vise stanovi
onda klime na brojilo od vlasnika stana

kad se ssve popale pa ima neki udar vise na trafo
takodje tu na mnogo klima na jednom mestu takodje i pitanje buke

mixmax77
_
_
Postovi: 26
Pridružen: 08 svi 2017, 22:09
Location: Vlajkovac
Specialty: automotive

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao mixmax77 » 20 Jun 2017, 14:06

Jedno pitanje za majstore, kolika je minimalana duzina bakarnih cevi kod inverter klima. Skoro sam kupio inverter klimu i komsija koji se bavi klimama je postavijo unutrasnju i spoljasnju jedinicu. Moram priznati da je pedantno uradjeno, medjutim drugar mi kaze da je instalacija freona kratka ( kod mene je 2,2 do 2,3m ) i da bi minimalno trebala da bude 3m. Da li je to tacno i da li ce se time dobiti bolji rad klime? Hvala na razumevanju i na odgovoru.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao sim » 20 Jun 2017, 18:02

Zavisi od klime do klime.
Obicno je to 3m.
Uz svaku klimu dodje i uputatvo za instalatera i tu sve pise.
Ili nadji podatke za tvoj model klime.
SIMkom

mixmax77
_
_
Postovi: 26
Pridružen: 08 svi 2017, 22:09
Location: Vlajkovac
Specialty: automotive

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao mixmax77 » 20 Jun 2017, 18:52

U pitanju je Midea klima uređaj MSMACU-18HRFN1/MOB02-18HFN1. Koliko duga instalacija treba da bude da bi najbolje radila?

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao frigoservisbata » 20 Jun 2017, 21:17

Radice to dobro i sa dva metra...Ne treba sitnicariti na nekim stvarima.Ja sam montirao kod sebe inverter Gree change ima metar instalacije i sve radi kako treba....Ako ne hladi dobro treba traziti neki drugi razlog a ne to sto nema 70cm duze cevi...Najcesce su kvarovi filteri,ventilator unutrasnje,zacepljenje u instalaciji zbog ne vakumiranja sistema itd....
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

mixmax77
_
_
Postovi: 26
Pridružen: 08 svi 2017, 22:09
Location: Vlajkovac
Specialty: automotive

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao mixmax77 » 21 Jun 2017, 08:06

Slazem se da ce raditi ali, da li ce jos bolje i kvalitetnije raditi ako je instalacija 3,5m?

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao frigoservisbata » 21 Jun 2017, 15:59

Nece.Uostalom procitajte malo neko uputstvo...Na vecini uputstva pise da se preporucuje ta i ta duzina a ne da mora bas u cm.da bude toliko!Takodje pise ako je instalacija duza od toliko i toliko metara da se na svaki sledeci metar treba dodati odredjena kolicina gasa...
Edit:
Mislim da ne treba u ovoj temi da budu ovi postovi!
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao nike » 23 Jun 2017, 08:07

Screenshot_20170623_080528.png
Minimalna dužina cijevi kod klime uređaja ima veze jedino sa bukom koju proizvodi kompresor. To se kod kvalitetnih klima rješava ugradnjom prigušivaća (muffler).


Poslije ću razdvojit ove postove!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao frigoservisbata » 12 Jul 2017, 21:56

Obe su postavljene u libeli,al ova gornja malko vise. :-) :-)
Prilog
klima sterijina.jpg
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao Stolle » 13 Jul 2017, 00:41

Možda je libela ona sa 5% pada, za kanalizaciju. :lala:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao frigoservisbata » 13 Jul 2017, 21:27

Da Stolle u pravu si,samo ona ispod je sa padom od 2%,a gornja 5%.:)
Edit:
Evo kako izgledaju filteri sa klime koji nisu skidani 9godina,kako gazda kaze!+Prijava poziva je bila :Majstore klima ne hladi kao nekad,mora da joj fali gasa!
Prilog
filteri.jpg
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3142
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao miodrag popovic » 14 Jul 2017, 17:08

9 godina majko mila.ja moju dva puta u sezoni otvorim najmanje i bude prljava.kuku
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
fizik
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 26 Jan 2017, 18:58
Location: HR
Specialty: consumer

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao fizik » 22 Avg 2017, 20:41

Ja svoje svakih 200 sati rada, na fujitsu (imam ASYG 09LTCA) se može postaviti da upozori svakih 200 400 ili 800, 400 je default, a ja odabrao 200. U početku nažalost nisam tako često, na lopaticama rotora vidim nakupljeno prašine a vidi se i na limićima izmjenjivača.

Što se tiče min. dužine ovo kaže Fujitsu: http://www.fujitsu-general.com/global/s ... /0220.html

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao nike » 26 Avg 2017, 10:20

Ja imam Fujitsu prozorsku klimu gdje je duljina unutra-vani jednaka 0m! Prema tome, manja dužina ne znači ništa, osim kako sam i ranije naveo, a kako i stoji i u tom Fujitsuovom uputstvu, što ima utjecaja na buku. Kako je moja kima prilično glasna, to je i buka od pulsiranja plina iz kompresora nečujna, za razliku kod split sistema koji su izuzetno tihi i buka pulsiranja plina je čujna i smeta.

Nekad se to rješavalo prigušivačima u klimi, a sad ti zadaju minimalnu dužinu pa se je..! Vlasnici tvornice uštedili milione na prigušivaču kojeg više ne ugrađuju i sad plove na jahtama i smiju se ovcama koje su preveli žedne preko vode jednom rečenicom u installation manualu!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1169
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao jaro » 26 Avg 2017, 11:09

Kod mene je klima poznate balkanske marke Vivax, 9000btu, duzina cevi 9m , pa se cuje ponekad da neki corbuljak putuje cevima, a onda pojacam hrkanje, pa eto joj, neka klima slusa mene...:-)
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
fizik
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 26 Jan 2017, 18:58
Location: HR
Specialty: consumer

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao fizik » 26 Avg 2017, 19:06

nike je napisao:Ja imam Fujitsu prozorsku klimu gdje je duljina unutra-vani jednaka 0m! Prema tome, manja dužina ne znači ništa, osim kako sam i ranije naveo, a kako i stoji i u tom Fujitsuovom uputstvu, što ima utjecaja na buku. Kako je moja kima prilično glasna, to je i buka od pulsiranja plina iz kompresora nečujna, za razliku kod split sistema koji su izuzetno tihi i buka pulsiranja plina je čujna i smeta.

Nekad se to rješavalo prigušivačima u klimi, a sad ti zadaju minimalnu dužinu pa se je..! Vlasnici tvornice uštedili milione na prigušivaču kojeg više ne ugrađuju i sad plove na jahtama i smiju se ovcama koje su preveli žedne preko vode jednom rečenicom u installation manualu!
da, i kod mene se nekad čuje (isto grijem klimom) a ima 3.5 metra uvrnutih iza vanjske jedinice. Hvala nike na podrobnijem objašnjenju, jer na forum.hr se o ta 3m minimalno jako puno raspravljalo.. ja sam na kraju stekao mišljenje da je stvarno riječ samo o mogućoj buci ako se ide kraće no eto kolega je kasnije stavio taj link gdje fujitsu navodi "and also the system may not perform as well as it is designed to" no nakon ovog tvog jasno mi je da je zapravo samo riječ o nekoj vrsti ograđivanja...
Kod toshibe inače uglavnom piše min. 2m , a za daikine su spominjali i 3m i 1.5m kao minimalne..

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao Polaris » 29 Avg 2017, 19:11

slika

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao Soko » 05 Sep 2017, 14:11

E ovo je ubedljivo najbolja slika u ovoj temi. Kako mu je samo palo na pamet ovako nesto!

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: E TAKO SE TO RADI !!!!!

Post napisao nike » 06 Sep 2017, 19:39

Višak ograde, pa da ne baci! :mrgreen:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”