Punjenje klime

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Punjenje klime

Post napisao Tamy » 06 Jun 2010, 16:06

Na ovom forumu dosta sam pročitao vezano za punjenje klime, kako obavezno treba puniti vagom, u tečnom stanju itd, sa čime se absolutno slažem. Nego imam jedan specifičan problem, pa me zanima, šta biste mi oko toga preporučili. Naime, imam klimu LG,na R410, tip LS-L1260RL, (mada tip nije važan), koju sam modificirao za potrebe grejanja, tako da sam umesto unutrašnje jedinice priključio izmenjivač plin-voda, koji grije vodu za podno grejanje. Kako sada pravilno napuniti tu klimu plinom? Količina plina, koja je potrebna za tu klimu, več je bila više-manje u vanjskoj jedinici ali ta količina važi u slučaju, da se priključuje originalna unutrašnja jedinica i da je dužina instalacije do 10 metara. A sada, kad imam umesto unutarnje jedinice ovaj izmenjivač,koji ima naspram originalnoj unutrašnjoj jedinici nešto veći volumen, stvar se mjenja. Kako sada da pravilno napunim tu klimu? Vage nemam ( nisam serviser), a u stvari mi u ovom slučaju i nebi mnogo pomogla, kada neznam potrebnu količinu plina. Verovatno je jedina mogućnost puniti na manometre (koje imam), pa gledati temperature i tlakove uparivanja, odnosno kondenzacije, te moguće i ampermetrom mjeriti potrošnju kompresora. Dali imate neku ideju, kako da pristupim punjenju?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Punjenje klime

Post napisao nike » 06 Jun 2010, 16:52

Jesi li ostavio kapilaru ili sad imaš ekspanzijski ventil?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Punjenje klime

Post napisao goranfri » 06 Jun 2010, 18:27

Angažuj nekog iskusnijeg servisera da to pogleda.

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Punjenje klime

Post napisao Tamy » 06 Jun 2010, 19:56

Još uvek je u sistemu kapilara, kako je i dosad bilo, mada znam, da bi bilo bolje sa ekspanzionim ventilom.
Gorane, znam da bi bilo bolje, da tražim servisera ali ja bih to stvarno želeo da napravim sam, pa možda još nešto i naučim. Klima je bila stara (unutrašnja jedinica ne funkcionira), tako da u slučaju kvara mnogo i ne gubim. Zato bi mi dobro došla svaka vaša ideja, koju imate, pošto vidim, da tu ima nekih stvarno dobrih majstora.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Punjenje klime

Post napisao goranfri » 06 Jun 2010, 20:01

To ipak mora da se pogleda i da se malo proračuna, teško je ovako.
Kako se ponaša sistem sada ?

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Punjenje klime

Post napisao Tamy » 06 Jun 2010, 20:25

Isparevanje mi je malo visoko na cca 7'C, kondenzacija na oko 50'C. Napravio sam regulator, koji putem termistora smanjuje brzinu ventilatora na vanjskoj jedinici, kad temperatura kondenzacije poraste iznad 50'C. Na nižu temperaturu nema svrhe da idem, jer onda temperatura vode za grijanje nije dovoljno visoka. najviše mi smeta to, da kompresor umesto nazivnih 1200W troši skoro 1800W. Ako putem ventila okrenem na hladjenje, onda je potrošnja čak i niža od nazivne, oko 1050W.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Punjenje klime

Post napisao nike » 06 Jun 2010, 21:18

Za pravilno napunit toplinsku pumpu sa kapilarom kao ekspanzijskom napravom potrebno je mjeriti tlak isparavanja na ulazu u kompresor i temperaturu cijevi prije ulaza u kompresor (15-ak cm od kompresora). Za to ti treba prilično točan (+-1K)kontaktni termometar kojeg treba izolirati od utjecaja okoline. Razlika između temperature cijevi na tom mjestu i temperature zasićenja rashladnog sredstva koju očitaš na manometru se zove pregrijanje. Ta razlika nam govori dali se neispareno rashladno sredstvo vrača prema kompresoru ili je potpuno isparilo. Ako je ta razlika prevelika onda je izmjenjivač neiskorišten i treba dodati još rashladnog sredstva. Ako je ta razlika premala onda može neispareno tekuće rashladno sredstvo doći do kompresora i slomiti unutra dijelove, pa treba oduzeti dio rashladnog sredstva
Dakle imamo dva ekstrema, a najbolje punjenje leži negdje u sredini.
Prvi ekstrem je najniža očekivana vanjska temperatura i najniža temperatura vode pri početku zagrijavanja. Tada je količina topline za isparavanje najmanja a količina (hladnoće) za kondenzaciju najveća, pa je to trenutak kada se određuje najveća dozvoljena količina rashladnog sredstva a u sistemu.
U tom trenutku sigurno pregrijanje iznosi oko 3K.
Drugi ekstrem je kada je temperatura okoline visoka (ljeti) a voda je već zagrijana blizu maksimalne projektne temperature toplinske pumpe (u tvom slučaju ja ne bi išao iznad 55°C).
U tom trenutku pregrijanje ne smije biti veće od 25K jer bi se kompresor pregrijao a tada je već iskorištenost isparivača loša.
Najbolje bi bilo napuniti na vagu oko 70% od onog što je bilo u klimi i onda polako dodavati 5% od toga i provjeravati da u ova dva ekstrema ne izlaziš iz sigurnih okvira. (pregrijanje od 3-25K)
Tvoje ciljno pregrijanje bi trebalo biti oko 10K sa vanjskom temperaturom 7°C i temperaturom vode od 40°C.
Cijelo vrijeme moraš paziti da struja ne prijeđe vrijednost označenu na klimi.
Zadnja izmena: nike, dana 06 Jun 2010, 21:34, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Punjenje klime

Post napisao nike » 06 Jun 2010, 21:30

Tamy je napisao:Isparevanje mi je malo visoko na cca 7'C, kondenzacija na oko 50'C.
Ako je voda 45°C onda je normalno da je kondenzacija 50°C ako je voda niže temperature onda je protok vode mali.
Isparavanje na 7°C je OK ako je temperatura zraka viša od 17°C (ventilator na max)
Napravio sam regulator, koji putem termistora smanjuje brzinu ventilatora na vanjskoj jedinici, kad temperatura kondenzacije poraste iznad 50'C.
Možeš ga slobodno namjestit na 55°C ako temperatura ispušne cijevi ne prelazi 100-105°C
Na nižu temperaturu nema svrhe da idem, jer onda temperatura vode za grijanje nije dovoljno visoka. najviše mi smeta to, da kompresor umesto nazivnih 1200W troši skoro 1800W. Ako putem ventila okrenem na hladjenje, onda je potrošnja čak i niža od nazivne, oko 1050W.
To je siguran znak da je prepunjena klima.
Koja je oznaka kompresora?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Punjenje klime

Post napisao Tamy » 07 Jun 2010, 08:24

Prvo hvala na stvarno korisnim informacijama!! Citam o tim stvarima i na 'Refrigeration' forumu ali puno je lakse, ako ti neko objasni 'po nase'. Kompresor u klimi je isto LG, tip GJ151PAA - A11ZDHF, o kome nisam nasao nikakvih podataka na web-u. Nego, Nike, jesi li mislio 'mjerenje tlaka na ulasku u isparivac ( jer si napisao u kompresor) i mjerenje temperature 15cm od kompresora, jer mi nije sasvim logicno, jer se u tih 15cm instalacije u stvari nista ne mjenja. Ako sam pogresno shvatio, pa treba u stvari mjeriti na prikljucku za punjenje kompresora, pa usporediti otcitane temperature, onda izvinjavam, mislim da sam shvatio u cemu je stvar.... A mogucnost prikljuciti manometar imam samo na servisnom prikljucku na vanjskoj jedinici ili na prikljucku za punjenje kod kompresora ( na ulasku u isparivac). Nadam se, da nisam previse zabrljao!

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Punjenje klime

Post napisao nike » 08 Jun 2010, 06:33

Napisao sam dobro, na ulazu u kompresor. Temperatura na ulasku u isparivač nas ne zanima. Bitan je kompresor jer njega čuvamo od tekučine. 15 cm je zato što tijela velike (kompresor, receiver, filtar, 4-putni ventil itd...) mase utjeću na mjerne rezultate temperature. Tlak mjerimo što bliže mjestu gdje mjerimo temperaturu, ako je moguće, a ako nije, onda treba uzeti u obzir pad tlaka od mjesta mjerenja tlaka do mjesta mjerenja temperature, jer se tlak mijenja što se više udaljavamo od kompresora i što je više raznih elemenata na putu plinu.
Pošto je to testni uređaj u samogradnji, onda ne bi trebalo biti problem zavariti "sisu" na usisnu cijev negdje blizu kompresora.
Ionako trebaš izvadit plin i napunit ponovo nekih 70-ak% od naznaćene težine na klimi, kako sam već naveo. Po struji, ako je sve ostalo u redu, ta je TP debelo prepunjena.
Zadnja izmena: nike, dana 08 Jun 2010, 08:39, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Punjenje klime

Post napisao Tamy » 08 Jun 2010, 08:10

Nike, ponovo hvala! Probat cu sredit te stvari cim stignem, ovog mjeseca mnogo sam zauzet, a kad dodjem do nekih rezultata, javit cu se ponovo.

Tamy
_
_
Postovi: 52
Pridružen: 21 svi 2010, 07:47
Location: Slovenija

Re: Punjenje klime

Post napisao Tamy » 11 Jun 2010, 14:15

Na brzinu sam prikljucio klimu na neku drugu unutrjasnju jedinicu, da izmjerim, kako se ponasa, posto sam malo sumnjao, da bi mogao biti izmenjivac, kojeg sam upotrebio za toplinsku pumpu, premali. Rezultati hladjenja i grejanja su otprilike slicni, nego primetio sam, da se kadkad dogodi, da potrosnja za koji minut drasticno proraste (1900W), pa potom opet padne. Posto se to dogadja samo kod grejanja, zanima me, da li je moguce da je zacepljen vlagom uli nekom necistocom ona kapilara, koja je paralelno uz jednosmjerni ventil, koja je 'u pogonu' samo kod grejanja? Sta u takom slucaju napraviti?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Punjenje klime

Post napisao nike » 12 Jun 2010, 07:55

Tamy je napisao:Na brzinu sam prikljucio klimu na neku drugu unutrjasnju jedinicu, da izmjerim, kako se ponasa, posto sam malo sumnjao, da bi mogao biti izmenjivac, kojeg sam upotrebio za toplinsku pumpu, premali. Rezultati hladjenja i grejanja su otprilike slicni, nego primetio sam, da se kadkad dogodi, da potrosnja za koji minut drasticno proraste (1900W), pa potom opet padne. Posto se to dogadja samo kod grejanja, zanima me, da li je moguce da je zacepljen vlagom uli nekom necistocom ona kapilara, koja je paralelno uz jednosmjerni ventil, koja je 'u pogonu' samo kod grejanja? Sta u takom slucaju napraviti?
Potrošnja kompresora direktno ovisi o kompresijskom omjeru. Ako drastičnu promjenu potrošnje ne prati drastična promjena u tlakovima, onda je problem u kompresoru i to najvjerojatnije mehaničke naravi. Ili je možda kondenzator kompresora na izdisaju.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”