Čišćenje klima uređaja

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
vidovicb
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 18 Nov 2013, 18:34
Location: Podgorica
Warranty service: Vaillant, Mitsubishi, Rehao, Fujitsu
Contact person: Bojan_Vidovic

Čišćenje klima uređaja

Post napisao vidovicb » 09 Mar 2016, 20:39

Volio bih da ovdje razmijenimo iskustva i tehnike koje koristimo prilikom čišćenja klima uređaja u cilju pronalaženja najjefikasnijeg načina za profesionalno čišćenje i dezinfekciju. Malo sam istraživao kako to rade profesionalci, vidjeo sam razne tehnike od dubinskog usisavanja, četkanja, produvavanja, tretiranja raznim sredstvima i hemikalijama...
Australijanci su u ovome definitivno najjefikasniji zato ću to da podijelim sa vama da čujem vaša iskustva i mišljenja.

U pitanju je kompanij HydroKleen koja je čišćenje klima digla na veoma visok nivo, razvili su svoj uređaj, procedure, ček liste, čak prodaju svoju franšizu kao jedini način da se dođe do uređaja koji su razvili:

http://hydrokleenglobal.com/ https://www.youtube.com/watch?v=DswSrqOHXsw

Ja klime čistim tako što demontiram čitavu unutrašnju jedinicu, operem turbinu, kadicu, maske, zatim vratim turbinu i kadicu nakon čega pumpicom za stvaranje pjene nanesem foam-a-coil na izmjenjivač koji dobro učetkam uskom četkom (nekom dobrom za farbanje kose), posle pumpicom pod pritiskom ispiram izmjenjivač i kadicu toplom vodom. Posle toga sve preprskam coil disinfectantom ili apsesolom i sastavim sve dijelove, malo prebrišem i utegnem spolja i uključim klimu da se prosuši. Za ovo mi, zavisnosti od težine skidanja turbine nekad treba i do 3 sata, na snimku vidim da ovi ovo završe mnogo temeljnije brže, mislim da bi za 20min mogao završiti isti posao da imam ovu aparaturu...
Zadnja izmena: vidovicb, dana 10 Mar 2016, 00:09, ukupno menjano 3 puta.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao goranfri » 10 Mar 2016, 00:00

I koliko bi ti naplatio takav jedan servis ?

Kod nas u ovoj besparici nije realno baviti se takvim stvarima.

Inače tema je super da malo vidimo kako to mi radimo i da razmenimo iskustva.

Avatar
vidovicb
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 18 Nov 2013, 18:34
Location: Podgorica
Warranty service: Vaillant, Mitsubishi, Rehao, Fujitsu
Contact person: Bojan_Vidovic

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao vidovicb » 10 Mar 2016, 00:28

Kod nas se servis čišćenja klime naplaćuje 25€. Ovde majstori to premlate za čas, većina njih spoljnju jedinicu ni ne pogleda.
Kad sam radio servis u jednoj ordinaciji, sestra kaže da je prošli put ništa nisu skidali i da su relativno brzo završili. Pitah dje im stoje spoljne jedinice, ona kaže da oni nemaju spoljne, samo unutrašnje :D. Morao sam da ih tražim okolo kako bi ubijedio radnicu da klima obično ima dva dijela unutrašnji i spoljnji i kako bi očistio i spoljnji izmjenjivač ako je potrebno.
Kad sve ovo radim naplatim 30€, samo unutrašnja sa skidanjem turbine 25€, kad klima nije kritična ili mušterija neće da skidam turbinu već samo kadicu, naplaćujem 15€.
Da imam sve ovo držao bih fiksno 20€ za unutrašnju +5€ za spoljašnju.

Mislim da su ljudi nedovoljno upućeni u vezi održavanja klima i uticaju na njihovo zdravlje, dali bi 5€ da im neko dune u nju i kaze da je očistio, sami bi sebe da zavaraju da su nešto završili a da nisu puno platili.

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3657
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao cubica » 10 Mar 2016, 03:23

pa to je najvaznija stvar ne samo zbog tehnickog odrzavanja i rada uredjaja vec i zbog zdravlja onih koji borave u klimatizovanom prostoru...a da narod ne zna koliko je to bitno, po oba ova aspekta, to je tacno...stavise je porazno.
Kad radis unutarnju dezinfekciju, izvadi im sve one bakterije iz korita i pokazi im..pa ce im biti jasnije sta udisu...ili im objasni kako Koksaki deluje na srcani misic..bice im jos jasnije :)
Obrati paznju koja sredstva koristis, pre upotrebe procitaj datashit i vidi sta kaze za udisanje tog sredstva, da bi zastitio i sebe i druge. Moja preporuka je Sanosil, koliko ja znam jedino sredstvo odobreno na VMA, kombinacija vodonik peroksida i srebra..ovaj prvi je oksidativan i razbija kosuljice bakterija u kojima zive i hrane se (to je ono ljigavo sto vadis iz korita) :) a srebro se talozi u isprarivac i dalje stiti isti. Vodonik peroksid se u kratkom roku razlaze na vodu i kiseonik tako da si i ti i ostali zasticeni.
Za svaku pohvalu je sto i demontiras ventilator i krilca i temeljno cistis..a ne samo smrkanje neproverenih sredstava i mirisanje bez ikakvog efekta.
isto ovo vazi i za klima uredjaje u automobilima!
I jos jednom...porazno je i bolno koliko nesretni narod ne zna nista o potrebi dezinfekcije klima uredjaja, njima se samo po glavi mota da se ne trose i da im majstor zaboga ne uzme pare :(

cuby
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao bimba1958 » 10 Mar 2016, 07:48

sve se slazem sa vama,ali paznja:ja sam cisteci klima ure djaje sjebao srce bas kao sto Cubi kaze,zaradio sam Koksaki virus koji je ostavio posledice,srcanu aritmiju i sada konstantno pijem lekove za srce.Tako koliko je posao unosan toliko je i opasan. :-( :?:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao Kobac » 10 Mar 2016, 08:51

Ko zna od cega to moze biti...
Zaradio sam to i ja a ne cistim klime.

Avatar
vidovicb
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 18 Nov 2013, 18:34
Location: Podgorica
Warranty service: Vaillant, Mitsubishi, Rehao, Fujitsu
Contact person: Bojan_Vidovic

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao vidovicb » 10 Mar 2016, 08:59

Pa ajmo zbog svega toga da razvijemo najjefikasniji i najbezbjedniji način za ovaj servis, dobro bi bilo prekopirati ideju od HydroKleena čiji sam link postavio. Sinoć mi je stigna njihova ponuda za franšizu i iznosi oko 14500€.
Ovo je lista stavki koje se dobijaju u ovom paketu za čišćenje: http://hydrokleenglobal.com/wp-content/ ... ackage.pdf
Za početak dajem predlog za izradu ove pumpe prskalice koja pod visokim pritiskom izbacuje vruću vodu, a može da izbacuje paru i samo vazduh kao kompresor. Nju može zamijeniti odgovarajuća mala pumpa za pranje automobila sa malim protokom, pa hajde da predložimo neku sličnu.
http://m.skileurope.com/general/en/gard ... re-washer/
http://www.smartclima.com/air-condition ... ipment.htm

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao nike » 13 Mar 2016, 01:00

Kod: Označi sve

http://degenia-velebitica.com.hr/
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao gordecka » 14 Mar 2016, 22:25

Davne 2005-te godine, trazeci po net-u neka sredstva za ciscenje klima uređaja, naletim na firmu Rectorseal. Nisam se nesto nadao, ali im posaljem mail sa pitanjem imaju li distributera u jugoistocnoj Evropi, i eto ti odgovora da imaju , i to u Hrcatskoj.Sav srećan pošaljem mail i toj firmi sa pitanjem kako da dodjem do tih sredstava za čišćenje, kad ono imaju zastupnika i u Srbiji, i na moju sreću kupim prvu količinu od dve vrste tečnosti . Na moje veliko iznenađenje, to ne da je čistilo klime , nego nisam mogao da poverujem, dešavalo se da prilikom čišćenja zena kod koje čistim , priđe mi i pita :"... aj mi molim te reci sa time to čistiš, ja brisala sa koje čime i neskida se prljavština, a ti samo poprskao i odma se skida...". Tada je cena servisa-dezinfekcije bila 2500 din, i bilo je dana kada smo radili i po 10-tak servisa ( po ceo dan).

Danas , i dalje koristim tu hemiju, na isti način radim i servis klima, ali na moju žalost i dalje je servis 2500 din.Klimu ne skidam ( unutrasnju jedinicu), niti vadim turbinu iz jednog prostog razloga, a to je da je platika od koje se izrađuju klime sve lošija i dva puta mi se desilo da mi je prilikom vađenja, turbna jednostavno pukla na pola kao testerom presečena. Da ne bi sebe i druge dovodio u neprijatnu situaciju, klimu servisiram isključivo na zidu i to ispiranjem.
Jedna veoma bitna stvar je da ljudima objasnim kako da rukuju sa klimom , tj da je samo ne ugase , nego da ostave malo ventilator da sasusi lamele.POjedine klime imaju tu opciju , i vidi se velika razlika u zaprljanosti između tih klima.
Na tržistu ima svakakvih tečnosti za održavanje klima uređaja, ali ni za jednu nisam video neki propratni dokument na koju vrstu bakterija i gljivica imaju dejstvo, a naravno i takva im je cena !
Kad krene pred sezona, onda krecu oglasi " čiščenje klime , samo 800 din ...", od toga mi se povraća !

Narod je čuo da treba da se odradi servis, i da se malo dopuni " Feron" !, i većina majstoga ga malo "dopunjuje" i što je još gore mušterije su sretne zbog toga " malo mi je dopunio".

Zelja bi mi bila , kada bi neko imao volje , sredstava da utvrdi neki standard, da možeš platiti licencu, da imaš sertifikat, da se konačno odredi pravi način dezinfekcije i čišćenja klima uređaja, da se konačno zna javno kako treba, a kako ne, pa onda ko voli nek izvoli.
Eto napisao sam ovo , i nadam se da će se kolege koje imalo vode računa o svom poslu i imenu složiti sa ovim.

Avatar
vidovicb
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 18 Nov 2013, 18:34
Location: Podgorica
Warranty service: Vaillant, Mitsubishi, Rehao, Fujitsu
Contact person: Bojan_Vidovic

Re: Čišćenje klima uređaja

Post napisao vidovicb » 13 Apr 2016, 23:24

Na koji način ispirate klimu, jeste li razvili neki svoj jedinstven način ili vreću za hvatanje vode?
slikaKad bi se ovo moglo napraviti, bilo bi idealno za ispiranje...

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”