Servis inverter klime

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Servis inverter klime

Post napisao zoranpetrovic » 20 Avg 2016, 13:20

Pored usluge ciscenja i dezinfekcije unutrasnje ( spoljasnje ) jedinice da li postoji jos nesto od detalja na koje treba insistirati prilikom servisa klime ? Konkretno -- provera kolicine freona .
U razgovoru sa serviserom dobio sam ponudu :

-- provera kolicine freona -- ustanovljeno na osnovu pritiska.
-- izvlacenje komletnog freona i dopuna njihovog " Global ' freona na tacnu tezinu ( bez skidanja jedinice vanjske )

E sada , koliko je pametno uopste bilo sta preduzimati ? Klime rade dobro i ja nisam primetio da postoji neka razlika u radu.Da li je bolje drzati se one izreke koja glasi " Ako radi, ne diraj nista " , ili preventivno delovati ?
Drugo -- da li inverteri imaju kod greske da freon nije na TACNOJ meri i koliki uticaj ima na vek kompresora mali nedostatak freona ?
Trece -- da li postoji mogucnost preventivnog ispitivanje jos nekih komponenti uredjaja -- strujni trafo , zastitni elementi , kondenzatore , nesto od elektronike.............itd..........ili bilo cega drugog , u cilju preventivnog delovanja ako je serviser vec dosao da odradi servis ?

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Servis inverter klime

Post napisao goranfri » 20 Avg 2016, 13:50

Pregledati turbinu unutrašnje i po potrebi izvaditi je oprati . Uglavnom to izbegavaju da rade a to je veoma bitno , turbina mora biti čista.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Servis inverter klime

Post napisao frigoservisbata » 22 Avg 2016, 00:02

Sto si tice kolicine freona u klimi.Freon kao rashladno sredstvo ne gubi nikakvo svojstvo tokom rada u smislu da se trosi ili ne znam sta vec.Kod servisiranja klime treba uraditi sve sto se tice ciscenja unutrasnje jedinice,filteri,isparivac i turbina kao sto je goran rekao,zatim veoma je vazno izduvati spoljnu jedinicu.Ako je sve to cisto i klima ce da radi kako treba.Kolicina gasa u samoj klimi moze se proveriti jedino izvlacenjem (rekuperatorom)i izvagati na vagu.Bolje resenje je da se posle ciscenja spoljne i unutrasnje jedinice izmeriti temperaturu ulaznog vazduha u uredjaj i izduv iz nje,nego stavljati manometre..sa tim podatcima tj.razlikom temperature se vidi da li uredjaj radi kako treba(pisao je nike negde na forumu sta sve treba uraditi i to lepo i detaljno)....Manometri ,narocito na inverterima,ne mogu dati neki veliki podatak.....Mnogo uslova utice na pritisak u sistemu u odredjenim uslovima..Spoljna temperatura,unutrasnja temperatura,stepen opterecenja kompresora itd...Ja na servisima ne kacim manometre vec merim temperaturu kao sto sam napisao...manometre koristim kad ima neki drugi problem uredjaj,a to je najcesce sanacija curenja gasa,ili razne situacije zacepljenja u instalaciji,itd...Znaci ne treba gas dirati,narocito ako je uredjaj radio dobro predhodnih sezona....Te price,treba dopuniti klimu svake godine i slicno su cista manipulacija ljudi koji nisu dovoljno upuceni u materiju.Narocito se treba paziti onih koji zovu telefonom i pricaju price ljudima,znate sad je akcija,imamo vas u evidenciji i slicno..Gas treba svake sezone dodati 200grama i.t.d.Sto se tice kontrole elektronike po meni se tu ne dira nista dok radi kako treba.

evo nasao sam temu od dr.nike...

viewtopic.php?f=117&t=14354
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Re: Servis inverter klime

Post napisao zoranpetrovic » 22 Avg 2016, 13:25

Ja licno pored inverter klima( koje koristim za grejanje-hladjenje ), imam i dve obicne klime( samo hladjenje ).Trudim se da na kraju zime ukljucim i njih ( fix-klime )na grejanje , iz razloga da udju u defrost jer smatram da na taj nacin dolazi i do ciscenja vanjske jedinice ( izmenjivaca ).Natalozeni led kada se otapa sa sobom povlaci i prljavstinu sa sobom.Na taj nacin ih spremam za leto i hladjenje -- naravno na unutrasnjoj ocistim filtetre i izmenjivac.
Mislim da ovo nije losa fora za korisnike da koliko toliko pripreme uredjaj za hladjenje a vrlo je jednostavno sa vanjskom jedinicom.

zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Re: Servis inverter klime

Post napisao zoranpetrovic » 22 Avg 2016, 17:43

Procitao "temu " od Nike -- bas je detaljna i korisna za sve one korisnike uredjaja , kako bi izbegli trikove raznoraznih servisera koji se sluze mangupskim forama..

obodin
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 64
Pridružen: 02 Apr 2016, 23:39
Location: Trilj
Warranty service: Sinclair, Mitsubishi, Gree, Azuri
Contact person: Pave
Specialty: whitegoods

Re: Servis inverter klime

Post napisao obodin » 27 Avg 2016, 15:00

S kojim sve frekvenciometrom mjerite Hz kompresora ?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Servis inverter klime

Post napisao nike » 27 Avg 2016, 23:48

Zašto bi to mjerio?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

obodin
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 64
Pridružen: 02 Apr 2016, 23:39
Location: Trilj
Warranty service: Sinclair, Mitsubishi, Gree, Azuri
Contact person: Pave
Specialty: whitegoods

Re: Servis inverter klime

Post napisao obodin » 28 Avg 2016, 11:56

Ne odnosi se mjerenje u godisnjem servisu. Nego kad je kvar..problem..zanima me

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Servis inverter klime

Post napisao nike » 30 Avg 2016, 23:24

Imaš univerzalnih mjernih instrumenata koji imaju područje mjerenja frekvencije!

viewtopic.php?p=149744#p149744%20...
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”