Toshiba RAS-10SKH-E1

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
fizik
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 26 Jan 2017, 18:58
Location: HR
Specialty: consumer

Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao fizik » 15 Avg 2017, 14:51

Pozdrav,

zanima me što se može zaključiti iz podataka koje ću navesti

Riječ je o klima uređaju koji je star 20 godina i prenesen je s jednog mjesta na drugo.

Uređaj je instaliran prije oko 3 tjedna ali sam tek prije koji dan izmjerio navedene vrijednosti.

Prvo link s tvorničkim podacima: https://www.manualslib.com/manual/84035 ... e=4#manual

Tu za hlađenje pri 240V imamo 1.02 kW, količina freona 740g, Cop oko 2.7, protok zraka pri najvećoj brzini 600 m3/h
Power factir 0,9; Compressor model - PH120T1-4C (750W)

Moji podaci mjereno ovim redom
I=4.49A,
P=893W,
U=244V;
Power factor 0,79 - ovo ni ne znam što znači ali mjerač potrošnje to pokazuje.

Temperatura (dry) na ulazu 24.5C
temperatura na izlazu 10C
To je mjereno nekih 5-10 minuta nakon paljenja,


nekih 20-30 minuta nakon paljenja su bili ovi podaci:
ulaz:24,2
izlaz:7,7
I= 4,58 A
P = 937 W
U = 245,3V (napon sam izmjerio dodatno i multimetrom, on je pokazao još veći iznos od 248V)
power factor 0,81

Unutarnja jedinica je prije sklapanja na drugom mjestu stručno očišćena. Temperatura mjerena ubodnim termometrom.
mjerio sam i wet i dry temperature unutra (oko 45 kvadrata držano zatvoreno) i vani

unutra :wet 18.9; dry - 23.1
vani: wet - 17,9; dry - 20,8

Za računanje COP-a ako uzmem 600 (high speed FAN) i pomnožim s 1.18 (gustoća zraka), pa malo oduzmem zbog starosti
dobijem 700 kg za masu zraka po satu. dT(24,2-7,7)=16,5, P=937W, COP ispadne 3,42

Klima je instalirana s mojim grčem u želucu. Mislio sam da će biti po pravilima ali instalateri su došli bez vakuum pumpe.. Na samoj klimi gdje se spaja jedna od cijevi bilo je unutra vode koju je "majstor" samo ispuhao tako što je puhnuo kroz neku cijev prem tom mjestu tako da voda "iskoči".
Nakon spajanja i odvrtanja imbusa, pritisnuo je par puta ventil - tzv. purge plinom.

Ne znam što je najpametnije učiniti, mislio sam zvati drugog majstora koji bi komplet izvukao plin i stavio novi ali uz vakumiranje.
No čitajući po ovom i drugim forumima vidim da je voda dospjela i u ulje pa bi trebalo možda i ulje vaditi? Ili da jednostavno ostavim ovako, možda eventualno treba nadopuniti plina jer vidim da ne vuče maksimalnu deklariranu snagu pa (pretpostavljam na osnovu nekog videa s jubito-a) to valjda znači da fali plina..

Klima će se koristiti i za dogrijavanje ako to šta utječe na procjenu životnog vijeka i procjenu poteza kojeg je najbolje učiniti..

p.s. Nisam odmah vidio ovo upozorenje - naljepnica je izlizana ali mislim da se vidi dovoljno - sutra uslikam

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao nike » 16 Avg 2017, 16:21

Pusti da radi dok radi. Kad stane, kupi novi! Jedino možda da ti stave filter sušač na tanku cijev kod vanjske jedinice!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fizik
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 26 Jan 2017, 18:58
Location: HR
Specialty: consumer

Re: Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao fizik » 16 Avg 2017, 21:54

Nema smisla da stavljam sliku naljepnice s vanjske jedinice jer je sve izblijedilo. Ništa onda će tako i biti, ostavit ću pa dok radi radi.. iako mi žao 1000 kuna jer tako aljkav posao sam mogao komotno sam odraditi.

To sam inače roditeljima sredio da se postavi, klima se dijelila besplatno iako je bio dalek put do nje. '97 godište Toshiba, mislio sam da je ta Made in Japan ali ipak je Thailand.

Dal se išta može zaključiti iz tog što ne postiže deklariranu snagu? Pretpostavljam da ipak fali malo plina.

Ne znam koji je simptom kad se bakrena cijev presavije previše pa izgubi okrugli oblik. Pretpostavljam da bi i to mogao bit problem jer je majstor nakon spajanja vidio da je žica od struje s "krive" strane pa je cijevi morao provući ispod te žice da ih postavi iza vanjske jedinice. Da bi to postigao morao ih je poprilično saviti.

Zaboravio sam prošli put napisati da se vanjska jedinica dosta čuje, i kad je majstor ispuštao plin na ventil (radi izbacivanja zraka) da je komentirao kako izlazi ulje i dao neki negativan komentar na trajnost zbog toga..

Koliko košta zahvat stavljanja filtera sušača?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao nike » 16 Avg 2017, 22:44

Računica rashladne snage ti nije dobra jer nisi uzeo u obzir latentnu komponentu odvlaživanja zraka! Trebaš izmjeriti temperature DB i WB na ulazu i izlazu u unutarnjoj i izračunati njihove entalpije.
http://www.engineeringtoolbox.com/cooli ... d_747.html

Jednostavnije je mjerit zrak na vanjskoj. Nema hlađenja i latentne topline ni WB temperatura. Samo treba oduzet snagu kompresora od izmjerene vrijednosti odbačene topline. Naravno, vrijedi jedino pod uvjetom da je vanjska čista i ventilator ispravan.

Po mojoj računici senzibilne topline imaš 2.1kW za 400 m3 zraka, a pošto je kod tih klima odnos senzibilne i latentne 70% / 30% ispada da je snaga klime OK!


Ako računam sa 600 m3 zraka dobijem 3,3 kW sensibilne topline sa tvojim temperaturama, a to nije moguće. Ili su temperature krive ili kriva količina zraka.
Ovako izgleda odnos normalnih temperatura i vlažnosti za tvoju klimu kad imaš svih 600m3 zraka a prema tehničkim podacima koje si linkovao:
IMG_20170817_9651.jpg
:uca:
I nemoj tog što ti je to montirao zvati "majstor" jer to je obični pekar! A poznato je da pekari danas prodaju kruh koji ne valja ništa po basnoslovnim cjenama. Zato svi idu u pekare, a pekarnice niću na svakom ćošku ko gljive iza kiše.

Koliko košta zahvat trebaš pitati onog tko će to raditi!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fizik
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 26 Jan 2017, 18:58
Location: HR
Specialty: consumer

Re: Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao fizik » 17 Avg 2017, 12:30

Izmjerit ću prvom prilikom ponovo wb i db na ulazu i izlazu, jel ok ako to napravim nakon 10 minuta rada ili treba još čekati?
Još jednu stvar nisam spomenuo a to je da prilikom mjerenja na unutarnjoj sam primijetio da na (njenoj) desnoj strani unutarnje izlazi nešto hladniji zrak (tih 7.7C.. tako da sam mjerio na tom mjestu a na sredini je bilo možda i 2C viša temperatura)
Usmjerivače puhanja sam ispravio da pušu ravno naprijed.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao nike » 17 Avg 2017, 18:32

Visoko pregrijanje. To je znak nedostatka rashladnog sredstva u isparivaću. Moguće zbog manjka istog u sistemu a moguće i zbog slomljene cijevi ili vlage pa se kapilara ledi. 20 godina stara klima na R22. Ne isplati se tu ništa radit osim ako ne radiš za sebe (pod uvjetom da si frigorist i imaš vremena)!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fizik
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 26 Jan 2017, 18:58
Location: HR
Specialty: consumer

Re: Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao fizik » 17 Avg 2017, 21:56

Nisam danas bio kod svojih pa nisam ništa mjerio. Vremena imam ali nisam frigorist, a zašto uopće se trudim toliko naučiti je što nažalost takvih znalaca poput tebe nema ni za lijeka. Ja sam u vu-sri županiji. A ista stvar zbog koje sam neke stvari naučio o autu (mijenjanje filtera, tekućina.. ) je i kod klima.. Vara se i radi se aljkavo da je strašno za gledati..

Ovo što sam dopustio ugradnju bez vakumiranja sam se lomio, a trebao sam inzistirati do kraja (da se vrate kasnije s vakuum pumpom), iako je i ta vakuum pumpa koju vjerojatno imaju zadnji šrot (i neodržavana), a i taj uvijet (da vakuumiraju) je daleko od onoga što treba za dobro obavljen posao. Za tvoj posao ne bih žalio lipe, kao što ne bi ni kod auta da se odradi sve kako spada, ne bih gubio vrijeme na to, bavio bih se svojim poslom...

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Toshiba RAS-10SKH-E1

Post napisao nike » 18 Avg 2017, 10:39

Pravilno bi bilo odraditi to ovako:
1 rekuperacija rashladnog sredstva preko filter sušača i vaganje.
2 ispravljanje cijevi.
3 uhradnja izmjenjivog filter sušača na priključak vanjske jedinice.
3 tlačenje dušikom i provjera na nepropusnost 24 sata.
4 vakuumiranje i kontrola krajnjeg vakuuma (500 mikrona 1h) vakuumetrom.
5 punjenje rekuperiranim rashladnim sredstvom i dopunjavanje do potrebne gramaže.

Kad bi ti ja dao sad ponudu za to koštalo bi te više nego novi Gree te snage.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”