Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 12 Dec 2018, 23:18

Pošto se u proteklih mesec dana vršila zvanična obuka servisera za licencu iz naslova( za Srbiju), eto dođe to donekle i do nas. Interesuje me iskustvo kolega iz Hrvatske, primena, poštivanje pravila i uopšteno kako to izgleda u praksi!Ima li kažnjavanja nesavesnih majstora, korisnika rashladnih uređaja... ! Jednom rečju vidi li se kraj ovom javašluku !

Dobro došli i komentari i ostalih kolega, dosta pitanja postavljeno predavačima, sležu ramenima, dobili su samo šta da predaju i nikakvih više informacija nemaju !

Bilo bi lepo da se Nike ubaci u ovu temu, da baci koju pametnu !

Za sada, vrši se samo besplatna obuka( sponzor EU i Ministarstvo zaštite životne sredine), kada će biti zvanično polaganje i dobijanje licence, još nije objavljeno, ali je i ovo dobar početak!
3 dana lepog druženja, novih informacija, sve u svemu dobro provedeno vreme !

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao goranfri » 14 Dec 2018, 02:37

Gde ima ta obuka ?

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao sim » 14 Dec 2018, 11:14

Da, i daj neki link, neki info o tome?
SIMkom

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao bolenbgd » 14 Dec 2018, 16:03

@ Gordecka , jel ima to negde zvanicno na KGH I SMEITS, tamo nema nista a mislim da su oni jedini ovlasceni od drzave takodje jedini imaju spreman program(c/p od strane Hurkt-a)doduse koji je stopiran od nekog?

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 15 Dec 2018, 00:32

Obuka je vršena umasinskoj skoli u Novom sadu,inače vrši se još u Bg,Kragujevcu i Nišu( ukoliko sam dobro upamtio). Mene su zvali iz škole sa pitanjem da li đelim da dođem na obuku za korišćenje opreme za klimatizaciju,što mi je malo bilo i glupavo ,mislio sam odem tamo i oni mi kao pokažu ,ovo su ti manometri....,međutim kada sam malo više informacija tražio,objasnili su mi da to traje 3 dana,2 dana teorija i jedan dan praksa,tvrdi lem uz azot,rekuperacija,punjenje,vakumiranje...! Imaju jedan sistem sa r134 freonom ,temperature, i manometri u određenim tačkama,merenje vrednosti crtanje diagrama...,sve u svemu fino. Posle obuke dobija se sertifikat na osnovu kojeg će se dobijati licenca od ministarstva za rad sa freonima. Ministarstvo sponzoriše dobijanje tog sertifikata,kađu da će cena biti oko 900 e. Mislim da je obukom obuhvaćeno oko 500 servisa u Srbiji. Probajte nazvati masinsku školu u NS pa se raspitajte dokle su stigli,može se obuka uraditi iu navedenim gradovima.

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao bolenbgd » 16 Dec 2018, 15:47

Znaci placa se ok, izgleda da je proradio KGH polozio sam ja u u Hrvatskoj , bio mi je uslov za posao .
Konacno nekom iz dupeta u glavu da dodje mislim na ove iz Smeits i Kgh .
Al me cudi nema na sajtu nista nit na pretplatnickim mejlovima sa smeitsa i khg.

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Soko » 16 Dec 2018, 16:24

Obuku sprovode masinske skole u Beogradu, N. Sadu, Kragujevcu i Nisu tj. njihovi nastavnici. Radi se po programu i skriptama koje su dobili od nekog strucnjaka iz Makedonije. Kako su nam rekli, zasad je zavrsen prvi talas obuke koji je platilo ministarstvo. Koliko znam, bilo je 4 termina, od cetvrtka do subote ili petka do nedelje. Poceli su negde od pocetka novembra do prethodnog vikenda.

Malo istorije o potpisanim sporazumima, osnove termodinamike, osnovne stvari u radu sa alatima, principi rada osnovnih delova rashl. sistema... na prakticnom delu rad sa rekuperatorom, praznjenje i punjenje jednog split sistema, secenje cevi F10, pertlovanje, ekspandiranje i tvrdo lemljenje u zastitinoj atmosferi azota...
Onako, nije lose za ljude koji nisu imali prilike da se srecu sa necim vecim i kompleksnijim od kucnog frizidera i split-klime.

Nastavnici su se stvarno potrudili da prouce gradivo i koliko je u njihovoj mogucnosti ga prenesu. Istina, niko od njih nije zavrsio konkretno termotehniku ali su se nekako izborili posto se radi o osnovama.

Ja sam stekao utisak da se sve radi samo da se zadovolji forma. Ministarstvo je dobilo pare iz evropskih fondova pa su verovatno preuzeli obavezu da sprovedu "obuku" radi otvaranja nekih poglavlja. Doneli su nekoliko dodatnih propisa i uredbi koji ce verovatno ostati mrtvo slovo na papiru.
Dali su nam 5-6 dodatnih obrazaca koji su predvidjeni za popunjavanje ali niko ne zna kome se predaju i ko ce da ih kontrolise.
Nakon zavrsene obuke skole izdaju potvrdu o izvrsenoj obuci ali jos niko ne zna ko ce, kada ni kako ce organizovati ispit za izdavanje licence. Jos se ne zna ko ce i kako kontrolisati rad tehnicara, njihove licence, stepen opremljenosti....
Receno nam je da ce biti dovoljno da samo jedan zaposleni po firmi ima licencu sto opet u praksi znaci da se sve svodi samo na formu i dodatne takse.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 16 Dec 2018, 16:42

Zato sam i pokrenuo temu ne bi li se uključile kolege i Hrvatske radi informacija o sprovodljivosti navedenog u praksi !

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Stolle » 16 Dec 2018, 17:20

Pre jedno godinu dana možda sam pisao o tome, a čitao na bugarskom forumu, da se je to radilo. Bez licence, odnosno položenog ispita, nema dozvole za rad. Samo što su oni to radili nekoliko godina kasnije pošto su ušli u EU, a ne pre toga.
Ima još i drugih stvari. Recimo, jedna, opet licenca ili dozvola za administriranje, odnosno čuvanje ličnih podataka koji se upisuju od klijenata. I normalno, treba i to platiti.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 16 Dec 2018, 22:47

U firmi u kojoj nabavljam freone su mi nešto napomenuli da će oni prilikom prodaje morati da registruju kome prodaju freon, da taj ima licencu, e sad kao serviseri bi po meni ( ti koji kao dobiju licencu) trebalo da imaju papirološki rešen ulaz i izlaz freona, u principu bi sve trebalo da se svodi koliko si kupio, gde si potrošio i koliko si vratio firmi za reciklažu. Dosta tu ima prostora za muljanje pošto imamo sklonosti ka tome. Jednostavno dok sami ne budemo rešili da se pozabavimo sa tim na pravi način, mislim da će biti teško primenjivo, možda na većim sistemima u velikim firmama, ovako na sitno , slabe vajde!

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Soko » 16 Dec 2018, 23:04

Samo sto firma za reciklazu jos ne postoji. A po novim propisima ne smes da ispustis freon u vazduh vec moras rekuperatorom da ga skladistis u boce. Onda moras da oznacis boce i cuvas taj freon.
Naravno, moras da imas dovoljno svojih boca i mesta u magacinu jer nemas gde da predas taj prikupljeni freon. Nekako mi se cini da ce se broj havarijskih pucanja cevi znacajno uvecati.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 16 Dec 2018, 23:11

Sve smo o tome pričali,mislim da smo i bili u istoj grupi na predavanju,ukoliko se ne varam ! Trenutno imam 4 boce u kojima je "neki" freon,samo bog zna šta je unutra, kad sam ih punio ,leto ,puno posla,frka,nisam upisao i eto ti sad,budi pametan,a i da sam upisao ,ajd budi siguran ko je tu pre mene šta uvacivao u sistem. E da je onog analizatora,sve bi to bilo drugačije,al mi se ne daje tolika para za njega !

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao bolenbgd » 18 Dec 2018, 16:58

Soko je napisao:
16 Dec 2018, 16:24
Obuku sprovode masinske skole u Beogradu, N. Sadu, Kragujevcu i Nisu tj. njihovi nastavnici. Radi se po programu i skriptama koje su dobili od nekog strucnjaka iz Makedonije. Kako su nam rekli, zasad je zavrsen prvi talas obuke koji je platilo ministarstvo. Koliko znam, bilo je 4 termina, od cetvrtka do subote ili petka do nedelje. Poceli su negde od pocetka novembra do prethodnog vikenda.

Malo istorije o potpisanim sporazumima, osnove termodinamike, osnovne stvari u radu sa alatima, principi rada osnovnih delova rashl. sistema... na prakticnom delu rad sa rekuperatorom, praznjenje i punjenje jednog split sistema, secenje cevi F10, pertlovanje, ekspandiranje i tvrdo lemljenje u zastitinoj atmosferi azota...
Onako, nije lose za ljude koji nisu imali prilike da se srecu sa necim vecim i kompleksnijim od kucnog frizidera i split-klime.

Nastavnici su se stvarno potrudili da prouce gradivo i koliko je u njihovoj mogucnosti ga prenesu. Istina, niko od njih nije zavrsio konkretno termotehniku ali su se nekako izborili posto se radi o osnovama.

Ja sam stekao utisak da se sve radi samo da se zadovolji forma. Ministarstvo je dobilo pare iz evropskih fondova pa su verovatno preuzeli obavezu da sprovedu "obuku" radi otvaranja nekih poglavlja. Doneli su nekoliko dodatnih propisa i uredbi koji ce verovatno ostati mrtvo slovo na papiru.
Dali su nam 5-6 dodatnih obrazaca koji su predvidjeni za popunjavanje ali niko ne zna kome se predaju i ko ce da ih kontrolise.
Nakon zavrsene obuke skole izdaju potvrdu o izvrsenoj obuci ali jos niko ne zna ko ce, kada ni kako ce organizovati ispit za izdavanje licence. Jos se ne zna ko ce i kako kontrolisati rad tehnicara, njihove licence, stepen opremljenosti....
Receno nam je da ce biti dovoljno da samo jedan zaposleni po firmi ima licencu sto opet u praksi znaci da se sve svodi samo na formu i dodatne takse.
znaci ne zna se ko pije, ko placa, koje je ministarstvo zaduzeno, ko ispred ministarstva vodi seminar.Nema sistema za izvestavanje .
i koji ce nam to samo vise gubljenja vremena na papirologij u sezoni.
malo neozbiljno
@soko nije to samo da se prodju poglavlja nego bar ovde gde ja radim ozbiljnija stvar ,
nema ispustanja gasa u atmosferu , kompresor se vadi iz uredjaja(spoljne jedinice)
busi se i vadi ulje koje ide posle u reciklazu, cak ni otpadi ne otkupljuju skrap ako je kompresor unutar uredjaja.
ako vidis r22 uredjaj odmah ga skidas sa upotreba pa makar izgorela stala i konji unutra .....

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao djenka » 18 Dec 2018, 17:52

Bio sam na obuci prošlog vikenda u Tehničkoj skoli Novi Beograd.Juce sam dobio Potvrdu o uspešno završenoj obuci za rad sa freonima,sad se ceka poziv za polaganje Sertifikata.Nezna se jos gde ce to polaganje biti,možda i na Mašinskom fakultetu,tako su nam predavaci rekli. Sve u svemu bilo je lepo družiti se sa kolegama dri dana..

Hladisa
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 01 Jan 2017, 18:30
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Hladisa » 21 Dec 2018, 09:25

Svakako korak u pozitivnom smeru što pozdravljam. Ali kao što su kolege rekle ako bude samo da zadovolji formu biće samo još jedna komplikacija za sve.
Ono što je meni zasmetalo jeste nedostatak bilo kakvih informacija o obukama.Nigde se nemogu naći informacije(ko vrši obuku,termini...).Takođe kriterijum za odabir servisa prilikom pozivanja za ovaj prvi termin obuke. Jednostavno mislim da nije fer da neko dobije besplatnu obuku a da drugi moraju da plaćaju.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 21 Dec 2018, 09:44

U potpunosti se slažem sa tobom, mnogo šta u životu nije fer ali to je realnost. Konkretno nije bilo ni fer kada je ministarstvo deliloopremu, alate za rad sa freonima, bilo je 100 kompleta, svi su ćutali ko P---e a redovno su posećivali ovaj forum.Da još bude gore u prvom krugu se nije prijavilo dovoljno firmi da dobije opremu, pa je organizovan i drugi krug. U zadnjem trenutku sam saznao za drugi krug, prijavio se( to je bilo u februaru 2017. god) i od tada niti sam dobio bilo kakvo obaveštenje, niti je na ministarstvu izašlo rešenje o dodeli preostale opreme, da bi sad na ovim predavanjima saznao da je to naravno odavno podeljeno pošto je oprema stojala u magacinima firme iz koje je majstor bio na predavanjima!

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao bolenbgd » 21 Dec 2018, 12:01

Hladisa je napisao:
21 Dec 2018, 09:25
Svakako korak u pozitivnom smeru što pozdravljam. Ali kao što su kolege rekle ako bude samo da zadovolji formu biće samo još jedna komplikacija za sve.
Ono što je meni zasmetalo jeste nedostatak bilo kakvih informacija o obukama.Nigde se nemogu naći informacije(ko vrši obuku,termini...).Takođe kriterijum za odabir servisa prilikom pozivanja za ovaj prvi termin obuke. Jednostavno mislim da nije fer da neko dobije besplatnu obuku a da drugi moraju da plaćaju.
licenca za rad sa supstancama koje ostecuju ozon ..
to nije praksa pa da ides u servis da ucis vec se pretpostavlja da ti to znas da radis, da si obucen
ides na neki seminar gde te uce regulativi sta, kako, gde, i sta je prioritet
takodje imas neku proveru ili obuku prakticnog znanja, i 2 testa teorijski i pratkticni

inace kolko sam ja primetio na obuci prioritet je bio utvrdjivanje dal curi fluid iz instalacije( prati ga papirologija)
cela prica oko f gas je da se spreci nepotrebno isticanje gasa iz instalacije,
uklanjanje uredja sa starim tipovima gasa ili retrofiting ,
reciklaza i papirologija za reciklazu ,
i prelazak dal drzavnom silom na nove fluide koji ne ostecuju ozon ....

licenca za rad sa supstancama koje ostecuju ozon se placa ,nigde nije za dzabe
to je razlika izmedju tebe i nekog priucenog stolara koji montora klimu u sezoni u u Beogradu
dal se isplati u srbiji ne znam , previse vremena izgubis na papirologiju , reciklazu

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao sim » 21 Dec 2018, 12:47

U kontaktu sam sa većinom kolega iz Kruševca i okoline.
Niko nije informisan o tome, koga god pitam svi se čude, kažu odakle ti to.
I u mašinskoj školi niko nema informacije o tome.
Koliko okvirno košta dobijanje licence?
SIMkom

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 21 Dec 2018, 13:03

Kako su rekli,okvirno će koštati oko 900 e !

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao sim » 21 Dec 2018, 13:45

Pa baš fino 3dana predavanje i jedan dan polaganje.
Lepo 250e dan, fino fino...
SIMkom

Odgovori

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”