housel has 12hm ne greje

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
alexb
_
_
Postovi: 110
Pridružen: 09 Jul 2009, 19:47
Location: srbija,nis

housel has 12hm ne greje

Post napisao alexb » 12 Okt 2020, 22:21

Nedavno sam primetio da klima ne hladi a prima sve komande sa daljinskog i lampica normalno svetli na unutrasnjoj jedinici.Prilikom otvaranja spoljne jedinice primetio sam da kad klima startuje da radi ventilator se ukljuci ali klikson na kompresoru izbacuje.izmerio sam vrednosti namotaja na komresoru i davale su dobre vrednosti i nigde nije davalo na masu.Zamenio sam kondenzator kompresora (450v,35mf) i nakon toga je kompresor poceo normalno da radi.Hladjenje je bilo mogu da kazem solidno ali kad sam hteo da isprobam na grejanje ispalo je da skoro uopste ne duva topao vazduh.Da li je problem u nedostatku gasa ili mozda u tom cetvorokrakom ventilu.Nisam do sada popravljao klime vec samo kucnu rashladnu tehniku(frizideri i zamrzivaci) tako da sa klimama nemam neko iskustvo.Ova klima je dosta stara ali nije radila previse da bi se reklo da je do kompresora,dosta vremena nije bila koriscena vec s vremena na vreme.Inace ona je na R22.Interesuje me koji bi trebalo da bude pritisak na usisu kod hladjenja i grejanja ako bi se povezao sa manometrima da bi znao da li ima dovoljno gasa .Na spojevima kod holendera nisam nigde video znakove masnoce da bi rekao da je negde ispustala.Stara je sigurno 20 godina ,tako sam je zatekao u stanu kad sam ga kupio kupio.Hvala unapred na pomoci sa savetima ili instrukcijama.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao sim » 12 Okt 2020, 22:53

Auh nesto si video a ustvari nisi nista video.
Posto vec popravljas frizidere onda imas manometre.
Prikaci ih i izmeri pritiske na hladjenju i grejanju.
Ako ima bilo kakvog pritiska onda je pusti da radi 5 minuta pa onda meri.
SIMkom

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao nike » 13 Okt 2020, 10:18

Dali ima dovoljno gasa ili ne možeš znati samo rekuperacijom i vaganjem.

Razlika količine dovoljne za hlađenje i one za grijanje može biti i 300g.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

alexb
_
_
Postovi: 110
Pridružen: 09 Jul 2009, 19:47
Location: srbija,nis

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao alexb » 13 Okt 2020, 16:44

Manometre imam i uradicu to cim mi se ukaze vreme bez kise jer je klima spolja na zidu lodje. Samo me interesovalo koji bi pritisak trebalo da bude na usisu nakod tih 5 ili vise minuta rada da bi znao da li nedostaje gas ili je kompresor izgubio kompresiju.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao frigoservisbata » 13 Okt 2020, 21:25

Pritisak bude oko 20-25 bara (oko 50-65 stepeni C)na grejanju,ali to zavisi od mnogo drugih uslova..Kad predje tih 20 i kusur bara treba da povremeno iskljucuje ventilator spoljnje jedinice i tako skida pritisak...Samo rekuperatorom mozes da znas koliko ima gasa...
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

alexb
_
_
Postovi: 110
Pridružen: 09 Jul 2009, 19:47
Location: srbija,nis

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao alexb » 13 Okt 2020, 23:23

Hvala Bato na ovoj informaciji koja se odnosi kada greje a da li bi mogao da mi kazes koliki pritisak na usisu treba da bude kada je ukljucena klima na hladjenje.Rekuperator nemam ,jedino ovako nekako da pokusam .Veliki pozdrav i unapred hvala.

Avatar
septembar
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 155
Pridružen: 23 Sep 2014, 21:26
Location: sabac
Warranty service: gorenje,midea
Contact person: aleksandar
Phone number: 00015391770
Lokacija: Sabac

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao septembar » 14 Okt 2020, 17:31

Na hladjenju za r22 ti je isparenje +5 da pri tom ventilator unutrasnje jedinice bude na max.i jos mnogo faktora sto kolege rekose.od filtera i izmenjivaca mora bit sve cisto..
Bolje se igrati sa strujom, nego sa nervoznom zenom!!

alexb
_
_
Postovi: 110
Pridružen: 09 Jul 2009, 19:47
Location: srbija,nis

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao alexb » 14 Okt 2020, 23:23

Hvala svima na pomoci sa dobrim informacijama.

Avatar
septembar
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 155
Pridružen: 23 Sep 2014, 21:26
Location: sabac
Warranty service: gorenje,midea
Contact person: aleksandar
Phone number: 00015391770
Lokacija: Sabac

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao septembar » 14 Okt 2020, 23:45

U sustini mozes pratiti i tanku cev 6,35 ako u rezimi hladjenja ledi i klima kako ti kazes na hladjenju radi solidno a ne super onda je u pitanju gubitak gasa..u svakom slucaju rekuperator zavrsava posao..ili freon u vazduh sto bas nije i pametno zbog ozonskog omotaca
Pa standardno vakumiranje i punjenje menzurom ili vagom na tacnu meru datu od proizvodjaca.
Bolje se igrati sa strujom, nego sa nervoznom zenom!!

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: housel has 12hm ne greje

Post napisao bolenbgd » 01 Nov 2020, 09:38

do 5bar max u rezimu hladjenja tj 4.5bar
u rezimu grejanja izmedju 20-25bar zavisi od spoljnih uslova
kao sto su ti gore kolege navele bez rekuperatora i vage nemas bas mnogo izbora,
na rezimu grejanja znas i sam ne mozes da ga punis .osim ako ne punis na hladjenju pa isporabavas na grejanju
turbina unutrasnje nece krenuti sve dok joj sonda kaze da nije zagrejana dovoljno unutrasnja jedinica odnosno koja je u ovom slucaju kondezator.
Taj Has 12 tj Midea nije matora 20gdina mozda 16/17 zavisi sta je Genel uvozio(mater im jebem zbog obaranja cena ugradnje)
Taj Has radi na rezimu grejanja kao traktor pogotovu i zbog istrosenosti guma koje nose kompresorna sasiji spoljasnje.
tip stavi ruku na debelu cev kad krene kompresor trebala bi da bude vruca

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”