Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Post napisao zoranpetrovic » 19 Avg 2021, 23:54

Klima radi, greje/hladi vec 10 godina .Napisacu uzrok i tok popravke i zbog majstora ali i zbog korisnika.
Dosao sam na ideju i kupio sprej( pene) za ciscenje auto klime , koja cisti i kanale .Ima cevcicu nekih 30 - 40 cm , tako da moze da se pristupi svakom detalju.Temeljno sam napunio unutrasnju jedinicu klime i sacekao 10 minuta.Zatim sam ukljucio klimu i na moje odusevljenje iz unutrasnje jedinice je poceo da izlazi "belicasti dim".Plastika i neki detalji su postali kristalno cisti a ja se odusevio mogucnostima spreja/pene.Kasnije sam naucio da to nije "belicasti dim" , vec posledica prevelike kondenzacije(rece jedan majstor).
Klima je tako radila nekih 15 minuta i prestala je sa radom ali tako da je postala potpuno " mrtva".Pozvao sam prijatelja elektricara , koji je ustanovio da je crkla zastita na ploci unutrasnje jedinice .To je odmah resio i premostio i klima se pokrenula ali je vrlo brzo izbacila gresku.Pronasli smo znacenje greske u Service Manual -- kvar je motor turbine, na unutrasnjoj jedinici.
E sada, majstor Vrti glavom i misljenja je da taj motoric nije u kvaru , vec je problem ploca ili nesto dalje u vanjskoj jedinici.Ploca ide kod njegovog elektronicara na proveru.Elektronicar , Baja nesto cackao i nije uspelo, pa je morao da vrati plocu u prvobitno stanje.Drugi predlog je da se skine ploca na vanjskoj jedinici i ona proveri....itd.
Dolazi drugi majstor , frigo koji je i montirao klimu.Ukljucujemo klimu i pojavljuje se greska --- kvar motorica UJ.Kaze majstor , mora ploca da se nosi kod njegovog elektronicara.Ovaj njegov je bolji i covek konstantovao da je ploca OK.
Konacno krecemo u pravcu greske koju klima pokazuje.Zovem uvoznika za Fujitsu i ljudi u sekundi, salju Service manual i opise mogucih kvarova.Ja sam to vec odradio i saljem zahtev da je potreban motoric turbine.Sledeceg dana dobijam predracun i obavestenje da po uplati oni salju rezervni deo.Tako je i bilo.
Montirali samo motoric i klima je proradila.Kvar je bio u motoricu i klima je bez greske ustanovila problem.
Cena za motoric je 100 Eura i ugradnja 50 Eura -- kaze majstor , Brate , tri puta sam dolazio i nosio plocu , rastavljao i sastavljao.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Post napisao sim » 20 Avg 2021, 13:01

Cisti opet klimu tom penom.
Zapusio si klimu i terao je da radi tako, epilog je izgoreo motor jer nije mogao da okrece turbinu. Cim je pocela da izbacuje belu paru trebao si da je iskljucis.
SIMkom

zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Re: Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Post napisao zoranpetrovic » 20 Avg 2021, 21:23

Vlaga je nekako prodrela u motoric ili se provukla pored osovinice ili u delu gde se spaja onaj keramicki i metalni okvir motorica.Prespojilo nesto unutra i caooooo.Klima se redovno odrzava ali ovaj put sam preterao u inovacijama.

zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Re: Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Post napisao zoranpetrovic » 20 Avg 2021, 21:49

Da dodam i komunikaciju sa uvoznikom za Fujitsu.Ja sam prezadovoljan , sve sto je bilo do njih odradili su profesionalno i sve napismeno.
Kada se porucuje rez. deo , morate da Mail-om precizirate tacno koji deo trazite.U Service manualu, ima slika sa rastavljenom klimom i obelezenim detaljima za svaku poziciju.Upisete koji broj(pozicija) i naziv rez. dela.Kada dobijete fakturu , u napomeni JASNO pise da je kupac sam dijagnostikovao kvar i sam izabrao rezervni deo.Molim lepo , za mene je to OK i odgovara istini.Ali u toj istoj napomeni , JASNO pise da je uvoznik u OBAVEZI da obezbedi rez . deo u periodu od 10 godina.
Ovo sam napisao iz razloga jer ima dosta razlicitih komentara o uvoznicima .Ja sam prosao odlicno i zavrsio sam posao.Sto se tice mene 10 + .

zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Re: Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Post napisao zoranpetrovic » 22 Avg 2021, 08:16

Da postavim i dokumentaciju za klimu -- " SERVICE INSTRUCTION " . Ima mnogo vise detalja, nego u Service manual.
Prilog
SI - AOYG 09 - 12 LTC.pdf
(5.48 MiB) Preuzeto 90 puta.

lenas_bk
_
_
Postovi: 82
Pridružen: 09 Avg 2007, 12:11
Location: Bosanska Krupa BiH
Warranty service: VIVAX,BEKO,BLOMBERG,
TCL,LG,
Specialty: consumer

Re: Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Post napisao lenas_bk » 07 Okt 2021, 16:21

Malo listam forum pa vidim ovu objavu od prije 2 mjeseca.
Znaci platio si 150 eura da bi majstor popravio kvar koji si ti uzrokovao,i opet imas prljavu klimu.
Pa zar nije bilo lakse platiti nekom 40-50 eura da ti dodje i detaljno opere tu klimu.
A sto je sa vanjskom,jesi nju pokusao "popraviti",poprskati malo solnom kiselinom da otopi prljavstinu.
Evo video kako se klima dubinski pere direktno na zidu.

https://www.youtube.com/watch?v=fIBmdZ-dy3E

zoranpetrovic
_
_
Postovi: 78
Pridružen: 06 Okt 2015, 12:22
Location: SRBIJA

Re: Fujitsu asyg12LTCA , kvar , RESENO

Post napisao zoranpetrovic » 09 Okt 2021, 00:05

Novi problem sa klimom.Sada izbacuje gresku E 94 (9x4) -- Trip detection.Klima se ukljuci i krene ventilator unutrasnje jedinice ali nece da greje.Spoljna jedinica poktrene ventilator i posle kratkog rada, zaustavi ventilator.U dokumentu " Service instruction" na strani 02 - 19 , dat je opis greske--vodi se kao greska br 16 ( E94).

Kod: Označi sve

https://files.fm/f/da8m64655

Kod: Označi sve

https://ibb.co/WxdmSV6
Jedino sta sam preskocio , kada sam pisao o prvobitnom problemu a to je da sam izostavio, da je izbacila i zastita na vanjskoj ploci.Da li neko ima neku ideju , sta je problem ?

@lenas_bk
Ta klima se koristi intenzivno vec 10 godina.Ja sam perem klimu na nacin, koji si ti postavio u video klipu.Posto se grejem na klime , meni nije isplativo da placam svake godine 2 puta( X ) detaljno pranje 40-50 E , vec to sam radim.Nisam bas toliko lenj I glup .Nije to jedina klima koju koristim za grejanje.Ako sve to pomnozis 2 X godisnje , pa X 10 godina , pa X vise klima uredjaja -- to je vec ozbiljna cifra.
Gde je problem --- problem je u tome , sto sam hteo da isprobam precice i da sebi olaksam taj posao.Ali je ocigledno da sam pogresio.Svako gresi .
Ako imas nesto pametno da napises o problemu sa klimom, ti napisi.Ako nemas zaobidji i budi od koristi.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”