Klima - Rowa - ne radi hladjenje

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
misko_bgd
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 10 Jan 2008, 03:04

Klima - Rowa - ne radi hladjenje

Post napisao misko_bgd » 25 Jun 2008, 14:58

Usrecio sam se kao nikada do sada u zivotu sa ovom klimom.

Kupio sam je od jedne firme koja je promenila delatnost ubrzo posto sam uzeo klimu. Imali su shiny new store i nista nije govorilo da ce da se zatvore :(

Elem, uzeo sam je u pocetkom novembra 2004-te, grejala je zimi pristojno, a leto 2005-te nije ni radila, zato sto nisam bio u tom prostoru.
Zima 2005-te, malo dogrejavala, a kada sam krenuo leta 2006-te da hladim, pocela je da curi voda iz unutrasnje jedinice.

Posto sam imao produzenu garanciju, zvao sam firmu i tu je nastao cirkus. Stomak mi se prevrce na samu pomisao koliko sam cimanja imao sa tim ljudima da uopste dodju da pogledaju. Konacno, posle skoro mesec dana, udostojili su se da dodju i pogledaju sta je sa klimom.
Epilog je bio da je puknuta bila kadica za skupljanje kondenzata.
Mislim, apsurdan kvar.
Moja teorija je bila da sam u startu dobio neispravnu unutrasnju jedinicu. Mora da je neki jadni kinez zgazio kadicu, i onda je brze bolje takvu montirao, da mu ne bi odbili od plate stetu... I tako ja baksuz dobio klimu sa puknutom kadicom. Ljudi iz firme (a dosli su "osnivac" i direktor da menjaju) su krivili servisera da je mozda on to polomio i tako. Sve u svemu, jako glupa situacija.

Uglavnom, posle zesceg cekanja da sve to srede (kadicu su zavarili kod nekog plasticara i doneli posle jedno nedelju dana), klima nije radila ni dan i crkao je kompresor.
Opet agonija, nekoliko majstora se smenjivalo, posto su njihovi majstori, koliko sam shvatio bili angazovani na nekim ugradnjama novih klima, dok konacno jedan nije skinuo klimu i odneo. Uglavnom, na menjanje kompresora sam cekao preko 45 dana. I kada sam dosao u njihove "prostorije" i zapretio inspekcijom (obzirom da je proslo 45 dana), brze bolje su nasli nekog n-tog majstora koji je dosao i montirao klimu.
Posto je leto 2006-te vec proslo, a ja na zalost celo to leto nisam imao klimu, nisam je u sustini ni koristio za hladjenje opet!

Koristio sam je malo za dogrejavanje te zime, medjutim, evo opet sada kada sam hteo da hladim, curi kondenzat a ni spoljna jedinica vise ne radi. Kompresor ne cujem a motor (ventilator) se ne vrti.

Kada ukljucim Heat, ventilator radi?

Bitno je da napomenem da je klima pocela da hladi i to dosta dobro. ALi to hladjenje je trajalo mozda sat vremena. Ubrzo posle toga, barica na koznom trosedu koji stoji ispod klime i sve nanovo...
Postoji li u klimi neki sistem za zastitu, koji iskljuci napajanje kompresora i spoljne jedinice uopste kada detektuje vodu u unutrasnjoj jedinici tamo gde ne treba???
Ili ima li neko ideju sta se uopste desilo sa ovom mojom baksuznom klimom.

Inace, psujem sebe svaki dan sto ne uzeh Tadiran, ali razlika u ceni je bila zaista velika tada!

Hvala unapred na savetima!

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: Klima - Rowa - ne radi hladjenje

Post napisao frigo » 26 Jun 2008, 06:35

Kratko receno nisise usrecio izborom klime, kolko ja znam to nije inverter pa zato nisi trebo da koristis zimi po prospekto do -4 i gotovo nema koriscenja, a kad sve skupis promeni klimu manje ce te glava boleti, sad je garant otiso tojest izgubio kapacitet startni kondenzator kompresora ako si srece da je osto citav kompresor... pod uslovom da nije iziso negde i freon, samo majstor moze da ti izvrsi defektazu pa na papir oces je popravljati il zameniti...
a sto curi voda unutra moz biti losa montaza mali pad il ga nema u opste il si je ganjo na nizem rezimu pa je pokupila prasinu napunila kadicu il je opet pukla kadica...
A staces kako kazu nasi stari KOLKO PARA TOLKO MUZIKE...
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

misko_bgd
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 10 Jan 2008, 03:04

Re: Klima - Rowa - ne radi hladjenje

Post napisao misko_bgd » 26 Jun 2008, 16:47

Nije inverter, ali zime nisu vise toliko hladne, a ja nemam drugi izbor za grejanje sem uglja.
Kuca je u pitanju, a odzaci mi ne valjaju. Struja je preskupa, tako da mi se sa finansiskog aspekta isplati i da menjam klimu svake godine...

Gledam Tadiran Inverter, sada, samo sto ga nemaju jos uvek na stanju... cekaju... izem ti zemlju! Sta ti preporucujes drugo?

Sto se tice kadice, pukla je sigurno, gledao sam, probacu da je zakrpim. Kondenzator cu probati da skinem, pa da ga testiram. Nisam bas analfabeta za to.
E sad, da li je nesto moglo od vode u kadici koja je curila da ode, nesto sto u unutrasnjoj jedinici kontrolise spoljnu???

Sto se para tice, klima nije bila bas najjeftinija. Bilo je i vecih krsheva tada! A Tadiran (made in Israel) je bio skuplji ravno 2.5 puta, bez montaze. Zato ga nisam ni kupio u tom momentu!

Uglavnom, kada ukljucim hladjenje, klima krene, vrti se i ventilator spoljne jedinice (juce se nije vrteo) ali ne cujem kompresor da radi :(

Hvala na savetu svakako!

klimamajstor

Re: Klima - Rowa - ne radi hladjenje

Post napisao klimamajstor » 19 Sep 2008, 23:53

Druze,
Ne znam za tvoju klimu ali ja sa Rowa klima uredjajima nisam imao uopste problema a montirao sam ih gomilu.
Rowa, kao ni nijedna druga obicna klima ne moze da greje ispod -5. Tako da si trebao za grejanje kupiti inverter
klimu. Tadiran nepostoji inverter tako da to ko hoce da ti proda, laze te. Sto se tice hladjenja ROWA odlicno
hladi, moguce je da ti je kompresor oslabio ako si palio grejanje na vecim minusima duze vreme (mada meni ni jedan do sada nije crko).

Sto se tice curenja treba proveriti da li je kondenz crevo zapuseno i da li ima pad. Kazes da je bila puknuta kadica.
Procurela bi ti prvi dan a ne nakon nekog vremena.

vladimirbp
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 149
Pridružen: 14 Avg 2006, 21:36
Location: Srbija
Contact person: Vladimir
Specialty: whitegoods
Lokacija: Backa Palanka

Re: Klima - Rowa - ne radi hladjenje

Post napisao vladimirbp » 23 Sep 2008, 22:25

Elektronika se nalazi sa desne strane i relativno je dobro zasticena tako da je malo teze da dodje voda od kondenzata do nje. Jedino ako se stvarao led na isparivacu postoji neka sansa da dodje do elektronike.Od posude za skupljanje kondenzata tesko da ti je nesto moglo sa srada sem koznog troseda :lala:

misko_bgd
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 10 Jan 2008, 03:04

Re: Klima - Rowa - ne radi hladjenje

Post napisao misko_bgd » 31 Okt 2009, 02:46

klimamajstor je napisao:...............

Sto se tice curenja treba proveriti da li je kondenz crevo zapuseno i da li ima pad. Kazes da je bila puknuta kadica.
Procurela bi ti prvi dan a ne nakon nekog vremena.
Ne bi procurela prvi dan, iz prostog razloga jer se zimi kondenzat skuplja na spoljnoj jedinici :) zar ne?
Unutrasnja se greje pa sve na njoj ispari a ne kondenzuje se...

Al' dobro... evo epiloga posle vise od godinu i po...

Majstora nisam nasao, ko hoce da dodje i pogleda klimu a da ne trazi neke sulude pare, za koje mogu da stavim novu klimu! Mada da budem iskren, niko nije hteo ni da dodje.

Dakle, moram sam prvo da napravim neku skelu, jer nisam imao dugacke merdevine, obzirom da se klima nalazi iznad stepenica. Da mi je klima bila dostupna, prvo bih je sam otvorio.
Uglavnom, kvar je bio banalan. Istrulile su klemice koje povezuju kompresor sa instalacijom. Zica je bila losa, tanka licna, poddimenzionirana a izolacija od neke plastike koja se pali, gori i smrdi.
A odvojio se i bimetal koji valjda prekida kada se kompresor pregreje. To sam nekako uspeo da kupim isti kakav sam imao, jer je prethodni bas izgoreo, tj. klemice su skroz oksidisale.
Verovatno se kompresor zimi pregrejavao i javljala se vlaga na klemama (kondenzacija) od koje su posle nekog vremena i oksidisale.

Kleme sam osmirglao do bakra a one koje su propale sam osmirglao skroz i vezao rednom stezaljkom za zicu.
Kupio sam novu, kvalitetnu, znacajno predimenzioniranu silikonom izolovanu bakarnu zicu od licni i bas dobre kleme od bakra. Zamenio kompletnu instalaciju sve do kondenzatora, bimetala i prikljucaka spolja i na kraju kleme kompresora, sa sve bimetalom dobro zalio onom tecnom plastikom. Tako da ne bi vise trebale da dolaze u dodir sa spoljnim svetom i vazduhom, a ako se i bude zagrevala vise, samo ce plastika jos bolje da prione na kleme od toplote.

U unutrasnjoj jedinici je kadica ponovo pukla, a i ventilator je skripao. Kadicu sam oprao skroz, i ponovo je zalepio, ali ovaj put nepromocivim platnom i Sintelon lepkom, receptura mog caleta. Nikada vise nece propustiti niti puci, tkanina daje elasticnost a sintelon dihtuje i vezuje!
Ventilator sam otvorio i podmazao samocentrirajuci lezaj teflonskim sprejom i sada je potpuno necujan!

Istovremeno sam oprao sve zivo, tako da je i spoljna jedinica i unutrasnja bila kao nova. Dezinfikovao "sace" asepsolom i na kraju sam malo dodao izolaciju na cevi, jer se stara raspala vec posle prve godine.
Iscimao sam se skroz, ali klima je radila celo leto bez problema :)

Eto, banalan kvar zaista, ali cimacina zesca, pogotovo prici klimi bez merdevina!

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”