R600a

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
vlado.sub
_
_
Postovi: 16
Pridružen: 20 Feb 2011, 16:08
Location: Gradiska
Warranty service: LG,VOX,LUXEL,FINLUX,TELEFUNKEN,VIVAX,KUMTEL,SEVERIN
Contact person: Vlado

R600a

Post napisao vlado.sub » 21 Feb 2011, 18:36

PROBLEMI SA R600a cepljenje,zamjena kompresora sa R-600a na R-134a,punjenje sistema sa R-600a da li se ostali serviseri drze tablice o gramazi ili rade na isparenje.Ja inace radim u gorenje servisu i imamo dosta problema sa tim plinom pa me zanima misljenje drugih.Zna li itko ima li razlike u proizvodjacu tog plina navodno sam cuo da ima dosta "fus"tog plina i tako.
HVALA UNAPRIJED.
Zadnja izmena: vlado.sub, dana 21 Feb 2011, 20:43, ukupno menjano 1 put.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R 600 a

Post napisao goranfri » 21 Feb 2011, 22:53

Kada bih ja bio serviser Gorenja i radio u Gorenju pitao bih svoje šefove i inžinjere šta i kako raditi sa R600a .

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R 600 a

Post napisao nike » 21 Feb 2011, 23:27

vlado.sub je napisao:Zna li itko ima li razlike u proizvodjacu tog plina navodno sam cuo da ima dosta "fus"tog plina i tako.
HVALA UNAPRIJED.
Kako misliš da imaš problema s tim plinom?
Jeli imate problema s uređajima ili baš sa svojstvima plina?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

vlado.sub
_
_
Postovi: 16
Pridružen: 20 Feb 2011, 16:08
Location: Gradiska
Warranty service: LG,VOX,LUXEL,FINLUX,TELEFUNKEN,VIVAX,KUMTEL,SEVERIN
Contact person: Vlado

Re: R 600 a

Post napisao vlado.sub » 21 Feb 2011, 23:42

sa uredjajima mislim na sve,na obicne frizidere,zamrzivace,kombinovane frizidere.Najveci problem je u cepljenju sistema sto nekad moramo i po 5 puna puniti sistem da bi proradio kako treba(normalno svaki put mjenjamo susac).

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: R 600 a

Post napisao frigo » 21 Feb 2011, 23:50

vlado.sub je napisao:PROBLEMI SA R600a cepljenje,zamjena kompresora sa R-600a na R-134a,punjenje sistema sa R-600a da li se ostali serviseri drze tablice o gramazi ili rade na isparenje.Ja inace radim u gorenje servisu i imamo dosta problema sa tim plinom pa me zanima misljenje drugih.Zna li itko ima li razlike u proizvodjacu tog plina navodno sam cuo da ima dosta "fus"tog plina i tako.
HVALA UNAPRIJED.
Ja te nista nerazumem......
el na frizider gde je bio kompresor sa R-600a a ti stavis za R-134a, a punis sa R-600a ...
ko da te neko jurio kad si piso... malo opsirnije i po tackama ako treba ovako si nabaco ko s lopatom i niko te ziv nerazume jedino smo ukapirali da radis za Gorenje, al od kad se ti bavis rashladom, Gorenje servisi su opremljeni kolko ja znam... a mozda ti sam sebi napravis problem posto negde nesto ne odradis kako treba... :fanzo:
Aj sad lepo i polako se oglasi i opsirno pitaj tj napisi u cemuje problem... :pivopije:
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R 600 a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 00:01

Plin R600a djeleuje kao deterđent te svaku i najmanju prljavštinu ispire sa stjenki i nosi sa sobom. Ako je sistem u proizvodnji loše tretiran i prljav normalno je da će se ubrzo začepiti. Isto tako, bilo kakvo varenje bez da se pri tom cijevi ne propuhuju dušikom (kako bi se spriječila oksidacija bakra ) dovodi do ponovnog začepljenja kapilara i filtera. Ako vam je praksa da prilikom servisa ne koristitie dušik onda su ta začepljavanja nakon servisa najnormalnija pojava zbog loše prakse.

Umjesto varenja koristite ovu tehniku i neće biti tih problema:
http://www.youtube.com/watch?v=QiQNKW71wqI

Pravi alat i procedura rade čuda.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R600a

Post napisao goranfri » 22 Feb 2011, 00:28

Nije tu problem Azot (dušik) . Ko će na teren to da nosi . Ja ništa ne produvavam kada varim i nemam problema sa protokom.

Nešto drugo je tu problem.

Opet kažem ja bih pitao šefove iz Gorenja za savet ako je to masovan problem.

I naravno da ne treba puniti uređaj koji je predviđen za rad sa R600a nekim drugim freonom. I nije jasno zašto Gorenje servis uopšte i razmišlja o takvim egzibicijama sa freonima.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R600a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 01:03

Pa čime onda propuhuješ sistem prije varenja da ne bi došlo do booma?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
frigo
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 450
Pridružen: 29 Jan 2008, 02:58
Location: Odžaci - Ljubljana - Domzale -Vir
Warranty service: Carrier...
Contact person: Dragan Antic
Phone number: 0038670501511
Specialty: whitegoods
Lokacija: Odžaci - Ljubljana
Kontakt:

Re: R600a

Post napisao frigo » 22 Feb 2011, 06:12

Kakav boom, ta kolicina punjenja u opste nije strasna da bi se napravila exsplozivna smesa u vazduhu, ona se krece za izobutan od 38-200g po m kubnom prostorije iliti pak u % 1,5-8,5%, jedino ako se neradi u spajzu to je nesto drugo, rashl-uredjaj na R600a ja radim iskljucivo samo u radionici na terenu mogu al izbegavam i necu i nosim bocu azota ako treba i to od aparata za gasenje CO2 od 5Kg, i mirnami glava... a azot je neophodan za produvavanje instalacije pre varenja...

A kolegi da kazem u vezi zacepljenja, oce ako je susac zasicen tj. em star em upio vlagu iz vazduha a uz to neka jeftina zaliha no-name il tip filtra koji nije predvidjen za izobutan, ima dosta majstora koji i neznaju koj filter za koj freon il kad kupuju biraju najeftinije i sta sad svejednoje filter je filter...da kupuju namenske filtere od najboljih i univerzalnih filtera za kucne rashladne uredjaje su: 4A-XH9, 594 i Silliporite HR3 a u komercijalne susaci sa cvrstim jezgrom.
A uglavnom se i primenjuje tehnika duplog vakumiranja vakumiras pa dodas freon dok nedigne pritisak iz vakuma i opet vakumirati neskodi ni treci put i to minimalno vreme vakumiranja 20minuta prosto receno, a oce da se desi da nepostignes valjani vakum. ako se koristis starim tipom vakum pumpe koja nije sa esternim uljem, em se ostecuje vakum pumpa i nepostignes valjani vakum.
...i eto problema... :pivopije:
kako kaze Goran
I nije jasno zašto Gorenje servis uopšte i razmišlja o takvim egzibicijama sa freonima.
prosto komercijala, zasto da traje 10-20god kad moze par godina a uz to ima i dosta neuspesnih popravki i punjenja sa izobutanom i onda majstori stace koknu R134 i radi nekako il nikako i stace musterije kupe drugi, barem je tako u mom okruzenju, a tu su musterije krive oce jaftinije da prodju... :fanzo:
Prijatelj je najveće bogatstvo u životu.

vlado.sub
_
_
Postovi: 16
Pridružen: 20 Feb 2011, 16:08
Location: Gradiska
Warranty service: LG,VOX,LUXEL,FINLUX,TELEFUNKEN,VIVAX,KUMTEL,SEVERIN
Contact person: Vlado

Re: R600a

Post napisao vlado.sub » 22 Feb 2011, 08:28

nesmo se razumjeli oko R-600a i R134 A.Problem je u tome kad ode kompresor koji je bio na R 600A nama neznam iz kog razloga ne posaljutaj isti nego posalju kompresor na R-134a te onda nastaju problemi.Po dosadasnjioj praksi ja mislim da je problem u kapilarnoj cijevi koja nije ista za ova 2 plina,samo niko da mi iz gorenja da konkretan odgovor.

vlado.sub
_
_
Postovi: 16
Pridružen: 20 Feb 2011, 16:08
Location: Gradiska
Warranty service: LG,VOX,LUXEL,FINLUX,TELEFUNKEN,VIVAX,KUMTEL,SEVERIN
Contact person: Vlado

Re: R600a

Post napisao vlado.sub » 22 Feb 2011, 08:58

zamolio bi kolegu koji mi je pisao tipove filtera da mi objasni koji za sta sluzi,mi dobijamo iz gorenja XH7 a nepise za koji je plin.UNAPRIJED HVALA.
LIJEP POZDRAV!

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R600a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 09:08

Pa normalno da nije ista. Kompresor za R134a ima skoro dvostruko manji volumni učin od kompresora za R600a a za isti rashladni učin. Znači da kompresor za R134a ima manju kubikažu i da mu kapilara za R600a nikako ne odgovara.

Za iste uvjete rada, a sa kompresorima jednakog rashladnog učina, kapilara za R600a treba biti duža. Kapilara se mijenja ako se mijenja kompresor i plin, jer jedno ne odgovara drugom. Kapilara se uvijek uparuje s kompresorom, pa ako stavljaš različit kompresor od originalnog, moraš mijenjati i kapilaru. Bilo to drugi plin ili druga snaga kompresora.
Znači, ako si stavio novi kompresor na R134a sa istim rashladnim učinom kao onaj na R600a, onda moraš kratiti kapilaru.
Ako se kapilara ne krati, pregrijanje rashladnog sredstva R134a je preveliko, loše iskorišten isparivač, temperatura ispušnih plinova previsoka što oštečuje lak i ulje u kompresoru, to dovodi do raspadanja ulja i stvaranja kiselina koje onda dalje nagrizaju lak. Pošto je R134a poznat po svojstvima ispiranja, to sve završi u filteru i kapilari koja se polako začepljuje i pogoršava još više ovo djelovanje dok ubrzo ne krepa kompresor ili se skroz začepi filtar.

134a.jpg
134a.jpg
Prilog
600a.jpg
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
dodig
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 219
Pridružen: 09 Jul 2009, 13:06
Location: Mostar-Međugorje
Warranty service: gorenje
Contact person: ivan
Phone number: 0038736650852
Specialty: distribution
Lokacija: DODIG IVAN VESELKO Ulica Majke Terezije br 18 Međugorje

Re: R600a

Post napisao dodig » 22 Feb 2011, 09:17

izgleda kolega da nisi dovoljno educiran za posao koji radiš.nije toćno da ti iz gorenja šalju kompresor na R134 umjesto R600.već vi nemate aparaturu za rad sa r600 i onda stavljate kompresore sa r 134.U gorenje servisu je strogo zabranjeno stavljati r 134 umjesto r 600 pa se pitam u kojem to ti servisu radiš da nisi upoznat odnosno tvoji pretpostavljani nisu upoznati

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R600a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 09:26

"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R600a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 09:53

frigo je napisao:Kakav boom, ta kolicina punjenja u opste nije strasna da bi se napravila exsplozivna smesa u vazduhu, ona se krece za izobutan od 38-200g po m kubnom prostorije iliti pak u % 1,5-8,5%, jedino ako se neradi u spajzu to je nesto drugo, rashl-uredjaj na R600a ja radim iskljucivo samo u radionici na terenu mogu al izbegavam i necu i nosim bocu azota ako treba i to od aparata za gasenje CO2 od 5Kg, i mirnami glava... a azot je neophodan za produvavanje instalacije pre varenja...
Koliko sam ja čitao, uzima se sigurnosni faktor 4 a za R600a a LEL (lower explosive limit) je 38g/m^3 tj. 1,8% koncentracije.
Što znači da si kod frižidera od 100g R600a siguran od eksplozije jedino ako je volumen prostorije veči od 100x4/34= 12m^3
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R600a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 10:11

vlado.sub je napisao:nesmo se razumjeli oko R-600a i R134 A.Problem je u tome kad ode kompresor koji je bio na R 600A nama neznam iz kog razloga ne posaljutaj isti nego posalju kompresor na R-134a te onda nastaju problemi.Po dosadasnjioj praksi ja mislim da je problem u kapilarnoj cijevi koja nije ista za ova 2 plina,samo niko da mi iz gorenja da konkretan odgovor.
Drugi problem je što frižideri na R600a koriste mineralno ulje pa se dio ulja nalazi po sistemu. Mineralno ulje ima malu količinu voska (parafin) u sebi, koji ne stvara problem ako ga rashladno sredstvo otapa kao što je slučaj sa R22, R12, R600a.
Međutim, R134a ne otapa vosak, pa kod niskih temperaturta isparavanja on začepljuje kapilare i filtere. To je najvjerojatnije slučaj kod tebe gdje neprestano mijenjate filtere.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R600a

Post napisao goranfri » 22 Feb 2011, 10:39

@Nike
U proseku punjenje frižidera koji je napunjen sa R600a iznosi 30-40 gr tako da mala je to količina da bi bilo šta eksplodiralo ili se zapalilo. Do sada nije bilo problema u radu sa njima a dosta ih je rađeno.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R600a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 11:41

Ajde, znaš da ja malo više cjepidlačim i idealiziram nego je to normalno. :mrgreen: :pivopije:
U svakom slučaju novajliju treba od početka učiti kako se pravilno treba raditi. Lako se on iskvari kasnije. :fanzo:

Svejedno ne kužim čime Goranfri propuše sistem prije varenja, kako se plin koji je zaostao u sistemu (jer je teži od zraka) ne bi zapalio. Ne mora eksplodirati, ali valjda gori.
BTW ja osobno još nisam radio ni jedan HC sistem. :mrgreen:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R600a

Post napisao goranfri » 22 Feb 2011, 12:02

Ma treba raditi po propisu naravno ali nije realno vući sa sobom na teren bocu sa Azotom po zgradama , spratovima celi dan na i na 10 adresa .

Ostaviš malo otvoren sistem dok popiješ kaficu , zatim malo uključiš vakumiranje i nakon toga pristupiš hartletovanju to je to. :pivopije:

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R600a

Post napisao nike » 22 Feb 2011, 12:47

Evo manuala za rad sa HC plinovima onako kako bi ja volio da mi majstor radi kad dođe popravit moj uređaj (pošto ja to ne radim).
Pages from Proklima handboek 2010.rar
Kako pravilno raditi sa HC plinovima
(844.32 KiB) Preuzeto 1836 puta.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”