Freon R600A

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Freon R600A

Post napisao bracans » 23 Jan 2016, 19:14

Sta fali vodi :P jako puno specificnog toplotnog kapaciteta veceg nego freoni koji se koriste, jebiga samo ogranicenje je 0 stepeni celzijusa :) koje se solju moze spustiti na nize temperature ;) uz primenu nekonvencionalog r717 cini cuda

Avatar
septembar
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 155
Pridružen: 23 Sep 2014, 21:26
Location: sabac
Warranty service: gorenje,midea
Contact person: aleksandar
Phone number: 00015391770
Lokacija: Sabac

Re: Freon R600A

Post napisao septembar » 23 Jan 2016, 23:00

Janča je napisao:Probao sam sa beko kombinacijom zamenio kompresor na 134 i napunio sa 134 i dosta vremena je potrebno da spusti temperaturu.
Posle 5h temp komore -15 a kompresor se usijao verovatno,ulje cvrci,mozes jaja prziti
Jadni ti kompresori sta sve trpe :fanzo:
Bolje se igrati sa strujom, nego sa nervoznom zenom!!

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Freon R600A

Post napisao bracans » 24 Jan 2016, 12:06

Da bi napravili termodinamicke karakteristike freona treba da imamo minimum sledecih podataka:
1. Kriticnu temperaturu
Kritična temperatura je temperatura iznad koje ne postoji razlika između tečne i parne faze. Pri toj temperaturi nastaje superkritični fluid. Iznad kritične temperature povećavanjem pritiska ne može se dobiti tečna faza
2. Podatke o odnosu pritiska i temperature pare
Eksperimentalno dobijeni podaci o temperaturi na kojoj dobijamo odredjeni pritisak pare
3. Podaci o gustini zasicene tecnosti
Zasicena tecnost, pa to je jednostavno tecnost pod takvim pritiskom i temperaturom da na primer smanjenjem pritiska bez promene temperature dolazi do kljucanja.
4. Toplotni kapacitet
Toplotni kapacitet je fizička veličina koja pokazuje sposobnost tijela za spremanje toplote, a definiše se kao omjer količine toplote i promjene temperature koja zbog toga nastaje.

Kod razmisljanja o zameni freona bi trebali da vodimo racuna o tim vrednostima.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Freon R600A

Post napisao nike » 24 Jan 2016, 12:30

Sve to ima Coolpack!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao bimba1958 » 24 Jan 2016, 13:04

Meni izgleda da cemo mi jos dugi niz godina pricati o ovakvim stvarima koji neki nece da shvate namerno.Badava Niksa iznosi citave studije,tabele ,linkove.....a pored njega ,da nas ne nabrajam i mi koji da kazem ponesto znamo-neznamo(u ostalom vidi se na forumu),uvek ce biti onih koji voze pod rucnom i koce uz brdo.
Medjutim neki pisu kako ovaj forum jeste namenjen tome,tacno slazem se,i ja sam koliko samo puta trazio pomoc kolega i u otvorenom i u zatvorenom delu,ali sam sa razumevanjem shvatao ono sto kolege napisu ili savetuju.Ali nekima od nas ne vredi
ni pisati ni slati linkove.....Nekad se treba pokusati i sam potruditi i negde nesto procitati i nauciti,a ne odmah ajmo na Fanzo.Opet kazem nismo mi Hari Poteri,Hudini....i onda ako ne zadovoljimo nekog od nas-Vas svojom pomocu,onda prodjemo tako sto nam se tako lepo zahvale kao Toza Vampir Kolegi Niketu???
Aman ljudi nemoj te se plasiti R600a,jednostavno kupte opremu i probajte,jednom mora biti prvi put,ili jednostavno najbolje zaobilazite takve uredjaje.Ne uzimaju se tako lako pare.Bez muke nema nauke.Probajte!!!!!!!!!! :-( :roll:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Freon R600A

Post napisao bracans » 24 Jan 2016, 13:11

Lepo, puno korisnih alatki, hvala na linku nike bravo poskidao sam i ostale programe ali coolpack je ono, dobar za racunar, vreme papirnih kopija tablica i formula je iza nas. ;) Odoh sada lepim plocice u kupatilu, porazbijao sam ih, postadoh govnoskretnicar alijas vodoinstalater, zapusila mi se kanalizacija. :( Obicno se price o zamenama javljaju kada postoji nestasica necega ili je to nesto jako skupo. Tako je tng uspeo da zameni benzin, acetilen na primer nije uspeo da zameni benzin u prevoznim sredstvima :) mada su neki cudaci vozili i tako kola, za vreme nestasice R12 neki cudaci su opet sipali butan ali to doba nestasica kao da periodicno dolazi :). R600a je dostupan ali je kvalitetna oprema za nase uslove skupa ili nije zavisi iz kog ugla se gleda. Tako da i ne zameram puno ljudima koji bi da eksperimentisu ali zameram da se pre toga bar malo udube u materiju. Kao sto ni u kola umesto benzina nebi sipali dizel i obratno. ;)
Zadnja izmena: bracans, dana 24 Jan 2016, 13:49, ukupno menjano 4 puta.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Freon R600A

Post napisao goranfri » 24 Jan 2016, 13:13

I ja mislim i moraću da počnem da brišem svaku sledeću temu o sipanju R134a u sistem koji radi na R600a. Ne vredi.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao bimba1958 » 24 Jan 2016, 13:23

Ja isto mislim,amislim da i drugi dele misljenje sa nama. :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

@bane@
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 60
Pridružen: 21 Okt 2012, 23:01
Location: Novi Sad
Contact person: Branislav Djokic
Specialty: whitegoods
Kontakt:

Re: Freon R600A

Post napisao @bane@ » 25 Jan 2016, 00:19

Ocigledno da ce uvek biti onih koji ce da izmisljaju toplu vodu.Davno pre dok sam isao u skolu ucili su nas da u sistemu moze biti samo ulje i freon nikakve druge egzibicije.Tad su bili aktuelni R 12 R22 R502 i opet uvek naglasavano da se freoni ne mesaju.A sta ovde reci kad R 600a nije ni freon.Ni kupovina opreme nije opravdanje dodatno je samo mala vaga teg za bocu R600a i drugi manometri.Ostalo vec imas ako se bavis ovim poslom dodatnih 100-150e koje ces otplatiti.Al j**** sto jednostavno kad moze komplikovano.

Avatar
vaca87
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 05 Okt 2015, 19:26
Location: Nis
Warranty service: Radim ne pitam
Contact person: Milan
Lokacija: Nis , Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao vaca87 » 21 Jul 2017, 11:28

Moze li neko da mi da neke bezbedonosne savete za rad na uredjajima sa r600a. Odbijam poslove zbog nedovoljne informisanosti, obucenosti I opremljenosti alatom za ovaj gas. Alat ce da se kupi( vaga,ventili,racva sa manometrom),ali postupci u radu moraju da budu u skladu sa bezbedonosnim parametrima. Moje proslogodisnje iskustvo sa mojim zamrzivacem LTH je bilo pravo budženje,to kod musterije nebih ni u snu uradio I jos garanciju da dam.
LTH na r600a stao,zacepljenje,kako sta uzmem klesta za dopunu I preko creva ispustim I izvakumiram sistem. Odsecem cevi I sve komponente produvam komprimovanim vazduhom(nemam azot...) I ostavim preko noci kako me ucio gazda na praksi. Sutradan navarim sevisni ventil,promenim,susac,nakacim cevi I vakumiram....napunio sam sistem sa r406 zbog mineralnog ulja ali kompresor je radio samo jos par dana :) . Ako izuzmemo koriscenje neadekvtnog gasa,molim vas budite strogi I ukazite mi na druge propuste I greske. Kako da ubrzam proces I poboljas kvalitet?

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao bimba1958 » 21 Jul 2017, 12:22

Prvo zanat se ne uci preko foruma,koliko mi da budemo strogi kako ti trazis, opet nije to to.Postupak ti je isti kao i za ostale gasove uz zato poreban alat,ja da ti sada pisem kako ja radim uspesno,ali sa velikim rizikom (bez Lokring)alata nebih voleo,ne iz razloga zato sto je to neka tajna,tajni danas nema,vec iz razloga ako slucajno,odnosno iz neznaja zajebes nesto i dodje do velikog praska-da tako kazem onda cu ja da budem kriv.Preturi tu po forumu Niksa je mnogo lepo pisao i kacio spotove sa YU tuba,a ne samo on pisali su i veci i iskusniji majstori od mene.Znaci kupis Lokringov alat i ostalo sto je potrebno za rad sa R600a, nadjes nekog iskusnog kolegu koji hoce da te nauci(zanat se uci ocima i pitanjima)i posle toga krenes da radis i sa R6ooa,videces da je isto kao i sa R12 samo opasnije,(potrebna je veca opreznost)kao nekad sa CH3Cl(metil hlorid).Srecno!!!!! 01ziveli
PS:ne ostavljaj sistem otvoren preko noci,kad si sve vec uradi kako si napisao sto nisi sipao R600a nego R406?????
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Freon R600A

Post napisao frigoservisbata » 21 Jul 2017, 16:07

Sto se tice lokringa ja ga ne koristim.Znaci ovako..Odseces nozem za secenje servisnu cev,iseces kapilaru klestima za kapilaru,iseces susac nozem za secenje...Produvas malo instalaciju Azotom(nemoj koristiti vazduh kapilara je jos manja nego na R134a).Pozeljno je da se radi u otvorenom prostoru.U pocetku sam uredjaje nosio kuci,sad ne samo no-frost kad imaju neki problem koji moram da ispratim....Zavaris servisnu iglicu,susac,kapilaru izvakumiras i napunis na tacnu meru(u gram)i vozi misko...nijedan fabricki uredjaj nije radjen lokringom,nego su svi vareni(doduse ove sto sam ja radio)..Radio sam Beko pod garancijom i sve na ovaj nacin,tj.isto kao i sa ostalim gasovima....U svim tim sistemima se nalazi vrlo mala kolicina gasa da bi moglo da dodje do nekih eksplozija...Imao sam jednom slucaj,i to uredjaj je bio probusen i stajao vise od godinu dana,kada sam odvarivao servisnu cev,da je izletela kao strela...Nisam to ocekivao,jer je dugo bio bez gasa sistem,ali eto deo gasa je pobegao u ulje i tamo je doslo do detonacije...par puta,kod uredjaja gde ostane malo gasa,desilo mi se da se upali plamen kao na upaljacu nista strasno....to je moje iskustvo,sad da li ima neko neko losije ne znam...Od specijalnog alata imam samo vagu,manometar za R600a i reducir za bocu...crevo koristim neko malo providno(kao za akvarijum)zbog tezine obicnih creva i tacnijeg doziranja.Koristio sam neko vreme i crevo sto se koristi za povezivanje presostata....Vodi samo racuna da ne naidjes negde gde je zacepljenje,pa da te gas iznenadi...Ali ako radis kao sto sam napisao ne bi trebalo da bude problema.Kad iseces servisnu cev gas iz isparivaca izadje,kad iseces kapilaru vidis da li je zacepljen susac,kad iseces susac izadje gas iz potisnog dela,samim tim i iz komresora je izasao gas...Ostane uvek u ulju deo al sta da se radi..:)
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Freon R600A

Post napisao goranfri » 21 Jul 2017, 16:56

I nemoj nikada da produvavaš sistem komprinovanim vazduhom jer je takav vazduh pun vlage i nečistoća !
Bolje produvaj freonom ako već nemaš Azot.

Avatar
vaca87
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 05 Okt 2015, 19:26
Location: Nis
Warranty service: Radim ne pitam
Contact person: Milan
Lokacija: Nis , Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao vaca87 » 21 Jul 2017, 21:06

Hvala na pomoci. Sledeca investicija mi je Testo 550 I aparatura za punjenje r600a

Avatar
dodig
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 219
Pridružen: 09 Jul 2009, 13:06
Location: Mostar-Međugorje
Warranty service: gorenje
Contact person: ivan
Phone number: 0038736650852
Specialty: distribution
Lokacija: DODIG IVAN VESELKO Ulica Majke Terezije br 18 Međugorje

Re: Freon R600A

Post napisao dodig » 21 Jul 2017, 22:07

Kod mene je jedan velemajstor umjesto R600 sipo rakiju lozovaču sa 45 gradi..

Avatar
vaca87
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 05 Okt 2015, 19:26
Location: Nis
Warranty service: Radim ne pitam
Contact person: Milan
Lokacija: Nis , Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao vaca87 » 21 Jul 2017, 22:20

Dobro kad nije šljivku :D

Avatar
vaca87
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 05 Okt 2015, 19:26
Location: Nis
Warranty service: Radim ne pitam
Contact person: Milan
Lokacija: Nis , Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao vaca87 » 21 Jul 2017, 23:16

A kako puniti tecno ili gasovito ag.stanje? Gledam po katalozima I oglasima ventil I reducir,ima sa postoljem I bez njega. ?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Freon R600A

Post napisao nike » 23 Jul 2017, 11:27

Ja imam kolegu kojega zovemo Jozo Danfoss. Zovemo ga tako jer na ćelu ima natpis Danfoss koji mu se urezao kad je kompresor eksplodirao i komad sa Danfoss natpisom ga pogodio u ćelo. Zamalo nije ostao bez pola glave. Mozga očito nije imao pa nije bilo ni nikakve trajne štete. I dalje je zgodan i sa tim natpisom.

Tako i ti, da ne bi završio sa natpisom na ćelu, samo tebi bi pisalo ZEL najvjerojatnije! :mrgreen:
Znači prvo si radio, a onda si išao se informirati. :roll:
Imao si sreće!

Tamo gdje je zapaljivi plin uvijek postoji opasnost od ekplozije kad se omjer zraka i plina dovede u koncentraciju koja je eksplozivna.
Procedura rada je opisana u Secop, Embraco i inim drugim brošurama za rad sa R600a i R290 to je sve dostupno na mreži, a ja sam to već nekoliko puta linkovao ovdje na forumu i pisao o tome kako se radi!



Servis na terenu se radi isključivo sa Lokring alatom da ne ugroziš mušteriju, njenu imovinu i na kraju sebe.
Uređaj je u tvornici varen bez prisustva plina i u struji dušika za vrijeme sastavljanja da nema nikakve gareži, a na kraju je mjesto gdje se plin puni zatvoreno Lokring fitingom.
Ako misliš biti profesionalac onda nabavi Lokring alat i fitinge, jednako kao i svaki drugi alat iz arsenala za jednog frigoristu. Lokring se isplati u roku odmah uštedom vremena potrebnog za servis.

Ako ćeš se amaterski bavit servisom onda možeš raditi kako god ti odgovara i skraćivati radni vijek aparata neadekvatnim servisnim postupcima kako god ti milo! Na tebi je da odlučiš kako češ raditi i šta prodavati pod svoju uslugu!

Ja Lokring nemam jer mi se desi 1 servis u godini sa R600a ili R290 pa mi se ne isplati ulagati u taj alat. Kad budem imao 10-ak u godini, onda će ići i nabava Lokringa iako i sad stalno pratim na E-bay ima li polovnih!

Kad imam servis onda radim u svom servisu a ne na terenu jer bi to na terenu bilo opasno i neisplativo.
Stavim kliješta sa ventilom na ulaz u filter sušač i ispustim plin na otvorenom prostoru izvan radione, onda stavim druga klješta na usisnu cijev, napunim dušik na 10-ak bara i ispustim. Tako 2-3 puta. Onda vakumiram s obe strane isto na otvorenom. Napunim dušik na 1 bar, pa vakuumiram 5 minuta. Tako 3 puta. Opet napunim dušik na 0,1 bar da vlažni zrak u podtlaku ne ulazi u sistem i isjećem filtar sušać i sve šta treba mijenjati. Promjenim šta treba.
Onda stavim sisu za punjenje i sve zavarim pod dušikom. Dušik sprijećava garež i moguću eksploziju.
Vakumiram, napunim i stavim Nylog na O ring kape ventila. Onda klještima za presanje cijevi stisnem cijev 3 puta ispod kape ventila
To je za mene dovoljno prihvatljiva sigurna procedura za rad sa zapaljivim plinom. Sve ispod toga je meni neprihvatljivo i očito je neisplativo na terenu!
Lokring je izmišljen kako bi stvar bila ekonomski isplativa, a ne zato što nema drugog načina.
Jedini nedostatak "mog" postupka što to sad nije više hermetički zatvoren sistem i moguće je propuštanje par grama na godinu, što je loše, jer su svi ti sistemi sa vrlo malo grama plina u sebi, i za čas to, koliko god minimalno propuštanje, utječe na rad uređaja (kritično punjene). A i činjenica da ima ventil znači da će svak htjeti staviti manometre na njega i time poremetiti punjenje.

I na kraju, pitaš dali se puni u tekućem ili plinovitom stanju. Pa upitaj se zašto se uopće nešto puni u tekućem a zašto nešto drugo u plinovitom stanju! U tome ti je i odgovor!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao bimba1958 » 23 Jul 2017, 13:34

ovako nesto sam i ocekivao od Nikse,pravi odgovor i u pravo vreme,samo nije napisao kako puniti lozovacom???
Mislim da ce to sledeci put kad loza dobije oznaku,za sad je R-xy,a i Nike vise voli pivu. 01ziveli
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
vaca87
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 05 Okt 2015, 19:26
Location: Nis
Warranty service: Radim ne pitam
Contact person: Milan
Lokacija: Nis , Srbija

Re: Freon R600A

Post napisao vaca87 » 26 Jul 2017, 10:18

U tecnom stanju je kompletno jedinjenje freona,a u gasovitom je freon "razlozen" na prostije komponente

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”