Rekuperator

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
nikonix
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 07 Avg 2013, 00:37
Location: Beograd

Rekuperator

Post napisao nikonix » 07 Avg 2013, 00:50

Zanima me da li se može napraviti kvalitetni REKUPERATOR FREONA,pošto je visoka cena ?

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: rekuperator

Post napisao goranfri » 07 Avg 2013, 10:58

Ima i polovni ako ti je nov skup. Ima po netu neki su pravili ali mislim da to treba da bude fabrički uređaj.

nikonix
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 07 Avg 2013, 00:37
Location: Beograd

Re: rekuperator

Post napisao nikonix » 10 Avg 2013, 19:16

Po tebi koji je Rekuperator cena-kvalitet OK i gde se može kupiti?
Da li Rekuperator odvaja ulje iz Freona tj. da li poseduje tkz. Separator?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: rekuperator

Post napisao nike » 10 Avg 2013, 22:32

nikonix je napisao: Da li Rekuperator odvaja ulje iz Freona tj. da li poseduje tkz. Separator?
Ovi standardni prijenosni ne!
Rekuperator sa pročišćavanjem plina kakvi se ponekad mogu naći u boljim autoservisima imaju odvajače ulja.
Slično ovakvome:

Kod: Označi sve

http://www.alibaba.com/product-gs/898074065/refrigerant_recovery_recycling_value_100.html
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: rekuperator

Post napisao Soko » 01 Sep 2013, 08:08

Jedan od kolega ovde ga je napravio sam i to vrlo pedantno i kvalitetno. Na kraju je kupio fabricki, gotov uredjaj.
Zakljucak izvuci sam.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: rekuperator

Post napisao Polaris » 01 Sep 2013, 21:30

To je tacno, kolega Soko. Taj rekuperator je radio posao za neke manje instalacije i kolicine freona. U njemu se nalazio kompresor iz frizidera radne zapremine oko 7cm3, i vrlo brzo bi se pregrevao i prekidao sa radom, i to vec nekon izvucenih kilogram gasa. Veci kompresor bi zahtevao i vece kuciste, a samim tim i tezinu od preko 15 kg, sto je vrlo nezgodno za nositi. Vreme koje je bilo da izvuce 1kg gasa bilo je oko 25min, i to iskljucivo u gasnoj fazi. Uz napomenu da sam njega iskljucivo koristio za R134a. Bilo je zanimljivo napraviti ga, ali me je cesto ostavljao na pola posla.
Nije velika investicija kupiti fabricki uredjaj. Dobar rekuperator se da kupiti vec za 700 eura i vrlo brzo se isplati..naravno pod uslovom da imas sta sa njim da izvlacis. Pre neki dan sam sredjivao radionicu i iz dvadesetak "praznih" boca (koje sam inace planirao da bacim, jer ih kao takve "prazne" ne bih nikada nosio na teren), sacuvao sam i pretocio po 10 kg R22 i R134a.
Novi rekuperatori imaju bezuljne kompresore i uglavnom mogu da iskondenzuju i R410a i povlace i tecnu fazu, sto stedi vreme.
Rekuperator u samogradnji je ok za radionicke poslove..recimo sa rad sa klimama na motornim vozilima.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: rekuperator

Post napisao Polaris » 01 Sep 2013, 22:13

nikonix je napisao:Po tebi koji je Rekuperator cena-kvalitet OK i gde se može kupiti?
Da li Rekuperator odvaja ulje iz Freona tj. da li poseduje tkz. Separator?
Dobar rekuperator u Beogradu za 706eura + pdv.
slika

Univerzalni rekuperatori obicno nemaju odvajac ulja. Neki ga imaju integrisanog u kucistu, ali problem nastaje prilikom rada sa vise vrsta freona, zbog mesanja ulja. Odvajac ulja mozes sam napraviti:

slika

Dobar savet koji je kolega Nike dao jeste upotreba i cesta zamena filtera/susaca ispred rekuperatora, koji uvek mozes da "odvojis" sa dva kuglasta ventila od 1/4".

nikonix
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 07 Avg 2013, 00:37
Location: Beograd

Re: rekuperator

Post napisao nikonix » 03 Sep 2013, 18:33

Hvala,vam na odgovoru ,baš ste mi pomogli da rešim rebus u glavi !!!

@bane@
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 60
Pridružen: 21 Okt 2012, 23:01
Location: Novi Sad
Contact person: Branislav Djokic
Specialty: whitegoods
Kontakt:

Re: rekuperator

Post napisao @bane@ » 31 Avg 2015, 16:47

Pozdrav kolege da neotvaram novu temu koji rekuperator preporucujete od navedenih
Promax minimax oko 620e
CPS cr 700 oko 750e
ITE Blue-R oko 600e
Hvala

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: rekuperator

Post napisao nike » 01 Sep 2015, 08:24

Ovisi šta radiš!

Ja imam ovaj maleni. Promax Ecomax RG3000-E

slika

Idealan za terenski rad, lagan (8kg), mali ali radi ko veliki! 6,5kg/h plinske faze jednako kao i veliki!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: rekuperator

Post napisao nike » 01 Sep 2015, 08:51

Malo da podsjetim!
Punjenje cilindra.JPG
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

@bane@
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 60
Pridružen: 21 Okt 2012, 23:01
Location: Novi Sad
Contact person: Branislav Djokic
Specialty: whitegoods
Kontakt:

Re: rekuperator

Post napisao @bane@ » 01 Sep 2015, 10:38

Manje sisteme,znaci iz tvog iskustva preporuka Promax.
Ok veliko hvala :)

lenas_bk
_
_
Postovi: 82
Pridružen: 09 Avg 2007, 12:11
Location: Bosanska Krupa BiH
Warranty service: VIVAX,BEKO,BLOMBERG,
TCL,LG,
Specialty: consumer

Re: rekuperator

Post napisao lenas_bk » 01 Sep 2015, 18:00

Isto imam promax.Rg 5410.
U toku zime kad je hladno povlaci jako brzo.
Ljeti bocu moram hladiti vodom ako hocu da brzo povucem plin.
Zato praktikujem kad moram povlaciti plin da radim to rano ujutru
dok je temperatura niza.
Prije 20 dana povlacio oko 150 kg R 404a .
Poceo oko 4 ujutru zavrsio oko 8.

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: rekuperator

Post napisao Soko » 04 Sep 2015, 09:47

Mozes i rekuperatorom da ohladis bocu jako brzo. Razmisli kako ;).
Ako ti nista ne padne pamet, javi pa cu ti dati ideju.

freonr12
_
_
Postovi: 14
Pridružen: 25 Sep 2015, 14:37
Location: kosovo
Warranty service: servis feta
Contact person: feta
Lokacija: pec kosovo

Re: rekuperator

Post napisao freonr12 » 28 Sep 2015, 15:35

Da vam kazem i moja iskustva ja uveg drzim cetri boce od freona na zamrzivac rznim freonima i uvek kad izpraznim sistema od zamrzivaca i friziderima uvek direktno od sistema sipam feron na bocama koje su smrznute i tako akumuliram freon .Taj freon moze da se koristi bes problema ali uglavno koristim za ciscenje sistema.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rekuperator

Post napisao nike » 29 Sep 2015, 19:24

Čišćenje sistema Freonom za hlađenje nije baš ekološki u redu, prijatelju moj! Šta če tvoja djeca da naslijede?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Rekuperator

Post napisao Polaris » 29 Sep 2015, 20:23

Kako sipas freon iz instalacije frizidera ili zamrzivaca u "zamrznutu" bocu?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rekuperator

Post napisao nike » 29 Sep 2015, 20:54

Pa ide sam! Samo čekaš. Freon migrira sam prema najhladnijem dijelu instalacije, tj u ovom slučaju u cilindar u zamrzivaću! Zato i postoji Pump-down sistem u hladnjačama da se spriječi migracija freona u mirovanju u kompresor, koji može biti najhladnija točka sistema!

Ono što ostane u plinovitom stanju u uređaju je bar 400 puta manje gustoće od tekućeg freona pa ne predstavlja neku bitnu količinu. Ko ima vremena a nema rekuperator, nema problema sa tom metodom!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Rekuperator

Post napisao Polaris » 29 Sep 2015, 21:42

Slazem se, ali nisam siguran da je u slucaju fizidera moguce "odsisati" sav freon iz instalacije. Boca moze da povuce ne vise od 50% sarze (ispravite me ako gresim). A i ekonomski je neisplativo. Recimo da u jedan njegov zamrzivac moze da se smesti najvise cetiri boce freona, koji ima malu relativnu gustinu, a samim tim i malu "termicku masu", elektricna energija koju ce taj zamrzivac potrositi u cilju odrzavanja temperature tih boca je veca od cene kostanja freona koji ce na taj nacin "izvuci".

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Rekuperator

Post napisao nike » 30 Sep 2015, 07:25

Ajde malo matematike.

Neka je, čisto radi reda veličina, efektivni prazni volumen cijelog cijevnog sustava, kompresora, isparivača i kondenzatora nekog kućnoga frižidera 3l (a manji je sigurno).
Neka je temperatura u toj prostoriji gdje se nalazi taj frižider 20°C
Neka je plin R134A. Neka ga ima u ispravno napunjenom sistemu 150g.
Svojstva tog freona na -18°C u zamrzivaču su slijedeća:
Tlak zasićenja R134A na toj temperaturi je 44,8 kPa apsolutno. Na toliko će pasti tlak u sistemu.
Ako je sva tekućina migrirala u bocu u zamrzivaču, onda je ostala pregrijana para u frižideru.
Neka je dakle ta pregrijana para sad na tlaku od 44,8 kPa , a u zamrzivaču u boci tekući R134a na tom tlaku zasićenja.
Gustoća plina koji je ostao u frižideru, na tlaku od 44,8 kPa ali je na temperaturi od 20°C je 1,86 kg/m3. Grama je 1000 u 1kg a litara isto 1000 u 1m3. Prema tome u jednoj litri volumena na tlaku od 44,8 kPa ima 1,86g Freona R134a na 20°C. 3x1,86= 5,92 g. To je manje od 4% ukupne količine.

Koliko ima freona u rekuperatoru i crijevu kad ga odvojiš sa boce nakon rekuperiranja?
Neka je unutarnji volumen rekuperatora i crijeva 0,5L. Neka je boca na temperaturi kondenzacije od 35°C. Neka je temperatura preostalog pregrijanog plina u rekuperatoru 40-ak°C!
Pošto tlak u nekom sistemu u mirovanju gdje je prisutna i tekuća i plinovita faza diktira temperatura na mjestu gdje je dodir tekućine i plina onda je ona temperatura u boci = tlak sistema.
Na toj temperaturi i tlaku, gustoća R134A je 41,9kg/m3 ilitiga 41,9g po litri volumena. Znači da u 0,5l volumena rekuperatora (nakon što napraviš "purge" tj okreneš venti na čišćenje) i crijeva ostane i dalje 20ak g plina. Što je 13,33%

Sad ti meni reci, koja je bolja metoda! :uca:

Svojstva plinova:

Kod: Označi sve

https://www.irc.wisc.edu/properties/
Preporučeni krajnji tlak za isključivanje rekuperatora je -0,5 Bar (nije to vakuum pumpa). Neki skuplji imaju i automatsko isključivanje na tom tlaku! Znači da i kad bi sve iskoristili iz rekuperatora u frižideru ostane više plina nakon rekuperiranja nego nakon mirnog prirodnog pretakanja u bocu u zamrzivaču!
Dake, promrdajmo malo moždane stanice prije nego neke stvari proglasimo nevaljalim, samo zato što eto, nitko to ne radi! Fizika i matematika ima odgovor na (skoro) sve! Ne znam samo zašto te predmete većina majstora mrzi! :mrgreen:

Dakle slažemo li se sad da je boca u zamrzivaču bolji rekuperator od Promaxa, kad izbacimo vrijeme iz jednadžbe?
Polaris je napisao:Slazem se, ali nisam siguran da je u slucaju fizidera moguce "odsisati" sav freon iz instalacije. Boca moze da povuce ne vise od 50% sarze (ispravite me ako gresim)
Evo izgleda da griješiš! Ne znam odakle ti uopće taj podatak o 50%! Rekuperator se gasi na -0,5bara (bar tako piše u uputstvima) i ne služi kao vakuum pumpa, ma koliko mi to htjeli, jer nije ni konstruiran za to.
Boca, ako ima tekući freon cijelo vrijeme pad, može skupiti svu tekućinu iz sistema i bez hlađenja! Pa tako smo prije pretakali freon u manje boce iz velikih od 70kg bez ikakvih rekuperatora i pumpi. Spojiš crijevo i okreneš bocu i podigneš je na više. Ako si bio budala, i ne bi na vrijeme zatvorio ventile, onda bi i više od 80% ušlo u donju bocu! Može i 100%. Zakon spojenih posuda! U gornjoj posudi ostaje plin čija gustoća ovisi o tlakovima i temperaturama. Viši tlak na istoj temperaturi u istom volumenu znači veću količinu zaostalog plina!
Zadnja izmena: nike, dana 01 Okt 2015, 04:28, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”