R404 Rshladna vitrina

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Frigomajstor
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 09 Okt 2015, 08:45
Location: Beograd,Srbija
Contact person: Aleksandar

R404 Rshladna vitrina

Post napisao Frigomajstor » 09 Okt 2015, 09:25

Imam neku rashladnu vitrinu kojoj su isecene cevi i izasao gas zbog transporta .Pise na tablici R 404 420 grama.Mogu li je napuniti sa R22.Molim vas odgovorite ako neko zna

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao Soko » 09 Okt 2015, 10:31

Ne moze samo drveni sporet.
Pitanje je, zasto? Zasto bi to radio?

Drugo pitanje, koliko dugo su cevi stajale otvorene? Da li je u njih usla neka prljavstina, kisnica?
Ulje u kompresoru je higroskopno i verovatno je neupotrebljivo ako je sistem stajao otvoren.

Savet - ne zaleci se na laku zaradu. Mozda izgleda kao da samo treba da se napuni i naplati ali tek posle mogu da ti se pojave problemi i popravke koje vise neces moci da naplatis kako treba.
I ne vidim nijedan razlog da tu vitrinu punis sa R22. Sve ga manje ima i sve je skuplji a ni rash. sistem nece raditi kako treba. Sigurno ce nesto hladiti ali ne onako kako stvarno moze.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao bracans » 09 Okt 2015, 12:20

Ma kod nas sve moze, umesto r600 moze i prdez ali treba puno pasulja pojesti lolzi
Salu na stranu ne vidim razlog da stavljas r22 umesto r404a, kod nas sve moze, inace kad sam prelazio sa r22 na r404a zbog menjanja kompresora zamenio sam termoekspanzioni ventil takodje i to lepo radi (posto tih kompresora koji su meni trebali nema vise za r22, bar ne kod nas, mozda u kini, indiji) moj ti je savet pozajmi ili kupi r404a i odradi posao da te ne grize savest. :pivopije: Sad su i pale cene freona tako da ti je pravo vreme da ih pazaris.

gelevski
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 223
Pridružen: 06 Mar 2011, 17:22
Location: Skopje Makedonija
Contact person: Rade Gelevski

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao gelevski » 10 Okt 2015, 20:45

Nisi napisao dali vitrina je na kapilara ili ekspanzioni ventil,ali glasam za r404a.
Ako je ventil za r404a mora r404a da se puni.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao bracans » 10 Okt 2015, 21:23

I da kad punis r404a obavezno bocu okreni prema dole :uca: ako se budes odlucio za taj freon

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao goranfri » 11 Okt 2015, 03:49

@bracans
Zašto mora boca da se okreće na dole ?

@Frigomajstor
Očigledno radiš montažu klima i imaš samo R22 , kupi bocu R404a i napuni taj uređaj kako treba ili se nemoj baviti frigomehanikom već se nastavi baviti montažom klima. Bez ljutnje , ako ti lepo piše koji freon ide u uređaj šta tu ima nejasno sem ako si totalno neprofesionalan . Ja ne bih voleo da mi majstor koga platim pošteno sipa pogrešan freon u uređaj.

Eto zašto ja svaki uređaj koji mi je sumnjiv odmah ispuštam freon i punim ponovo propisanim freonom pa tek onda idem dalje.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao frigoservisbata » 11 Okt 2015, 11:41

Pokusavam da ne odgovaram na ove postove,al stvarno ne razumem ljude... :m: Ako ce neko da se bavi profesionalno ovim poslom onda su ovakva pitanja i vise nego glupa....
Niko ne zna sve,ali takodje i ne treba svako da se bavi poslom za koji ne zna bar osnove :uca:
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao nike » 11 Okt 2015, 11:45

Sve mješavine (Freoni iz serije 400 su miješavine, neki azeotropske, a neki zeotropske) se moraju izlijevati iz boce u tekućem stanju (tekuća faza) radi čuvanja omjera mješavina.
Dali je u upotrijebljenoj boci tekuća faza kad je okrenuta ventilom prema gore ili dolje može se saznati sa njene natpisne pločice. Dakle, ne može se za sve boce reći da je obavezno okretanje boce naopako za tekuću fazu. :uca:
U većine jest, ali ne i nužno!
Zato je Goran i postavio potpitanje, kako bi se to razjasnilo!
Zadnja izmena: nike, dana 11 Okt 2015, 13:43, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao nike » 11 Okt 2015, 12:17

frigoservisbata je napisao: Niko ne zna sve,ali takodje i ne treba svako da se bavi poslom za koji ne zna bar osnove :uca:
Ne vidim način da ja i ti nekako spriječimo to! To treba da spriječi informirana mušterija i država koja ima regulaciju nabavke tih freona!
Pa i onda će biti škrtih mušterija i ilegalne nabave!

Zato bolje da se amateri i dalje nastave baviti sa tim, a onda profesionalac, kad dođe da popravi nered iza amatera, naplati to odgovarajuće!
Ja b to nazvao prirodna selkcija! Regulira i amatere i mušterije! :uca: :pivopije:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao bracans » 11 Okt 2015, 12:52

goranfri je napisao:@bracans
Zašto mora boca da se okreće na dole ?
Pitas me zasto, mesavine plinova koji cine r404a nas teraju to da uradimo, mislim da je to jasno, izvinjavam se ako nisam rekao zasto a mogao si i ti reci, i na pakovanju r404a od globala koje ja koristim lepo stoji oznaka kako se puni (sada se setih da ima boca kojima je ventil drugaciji kao kod butanskih boca za leto i zimu, dosta majstora ne zna da postoje razlicite butanske boce za zimsko i letnje vreme, jedne sa ventilom postavljenjim u gasnom prostoru, druge sa ventilom produzenim do tecnog prostora(. Mislio sam da se to zna a video sam brdo majstora koji to nerade pa kazu da im u boci ostalo jos gasa ali ne mogu da ga istoce u instalaciju. lolzi

E sad nesto o odnosu prema mladjim i neiskusnijim kolegama, bio sam segrt jednog majstora, krao sam zanat kako sam znao i umeo, uvek ce mi ostati njegove reci SEGRT NIKAD MAJSTORU NE NOSI ALAT pitao sam ga zasto pobogu majstore, a on onako star i sed kaze DANAS SAM JA MAJSTOR A TI SEGRT SUTRA CU JA BITI SEGRT A TI MAJSTOR znaci tu smo da krademo znanje jedni od drugih (pivo) znaci segrt sam bio, sad mogu sebe mozda kalfom nazvati a o majstorstvu mogu sanjati :cut:

Lepo bi bilo kad bi u pravila foruma stavili nekadasnja pravila zanata, naci cu pa cu postaviti negde, mislim da i danas imaju svoju vrednost. Stavicu ovde pa ko hoce nek prenese gde god hoce, moze i kod sebe u radionicu :uca:

1. Ne počinji zanat na svoju ruku dok ga nisi dobro ispekao, usavršio u dobrim radionicama, jer će ti se neznanje u ovome tek posle pokazati i osvetiće ti se.

2. Drži čestit i dobar alat u radionici jer i narodna poslovica vrlo dobro kaže: "Bez alata nema zanata". Kao što mlin ne može sa malo vode dobro mleti, tako ni zanatlija ne može sa slabim i rđavim alatom svoje rukotvorine brzo ni vešto izrađivati.

3. Budi učtiv i prijatan prema mušterijama, učtivost i dobro ponašanje među ljudima često više doprinosi napredku zanatlije, nego njegovim proizvodima.

4. Bolje ti je imati manju ali urednu radionicu nego veliku i neurednu, u kojoj rade nepouzdani radnici, kad se puste na veliko, bez pravog računa pre propadnu nego male, žive i čvrste.

5. Drži po koji dobar list iz tvoje ili srodne struke, da saznaš kako se tvoj zanat u svetu razvija i unapređuje pa ćeš i sam oprezno i polagano moći u svojoj radionici uvesti koju novu spravu, nov način, itd.

6. Ide li ti posao slabo, traži uzroke tome pa ih ukloni, ne svaljuj krivicu na druge i ne zaboravi da je svako svoje sreće kovač.

7. Kad ti posao dobro pođe ne upuštaj se onda u kojekakva preduzeća, nego raduj se svome poslu, povećaj i proširi svoju porodicu. Mnogi je valjan zanatlija propao zato što se je - kad mu je posao dobro išao - upuštao u razna poduzeća i špekulacije koje ne razume, a ovamo je svoj zlatni posao zanemario i svet od sebe odbio.

8. Budi tačan u izradi i u rokovima. Mnoge je zanatlije zato odbio od sebe mušterije što se svet već navikao da kod toga i toga majstora nije nikad stvar gotova za ono vreme kad je obećao.

9. Plaćaj tačno svoje račune i ne upuštaj se u velika kupovanja materijala, sprava, itd. što ti zanat ne može pokriti i u čemu će možda posle mrtav novac ležati pa i propasti.

10. Udružuj se sa čestitim zanatlijama svojim drugovima u dobre zanatske zadruge, da materijal zajednički nabavljate jer ćete dobiti tako i bolje i jeftinije. Osim toga, imaćeš u zadruzi sa svojim drugovima bratskog zbora i dogovora, te će ti vreme daleko korisnije proći nego možda u zagušljivoj i nezdravoj birtiji, gde se truje i telo i duša.
Zadnja izmena: bracans, dana 11 Okt 2015, 14:01, ukupno menjano 5 puta.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao Polaris » 11 Okt 2015, 13:24

Slikovito:
slika

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao bracans » 11 Okt 2015, 13:41

Inace temperatura kljucanja freona r22 -41 stepen C na jednoj atmosferi, dok je temperatura kljucanja r404a -46,5 stepen C na jednoj atmosferi (ovo da me nebi nike kritikovao) tako da su slicni sto se toga tice a opet razliciti, sa dosta teorije i dosta prakse mogu se zameniti sa posebnim osvrtom i oprezom na njihove slicnosti i njihove razlike. Da se ogradim ja sam ipak kao sto sam i napisao da kupis ili pozajmis 404a i odradis valjano posao. Ovo je vise za u temu freoni nego r404a rashladna vitrina :bije:

7. Kad ti posao dobro pođe ne upuštaj se onda u kojekakva preduzeća, nego raduj se svome poslu, povećaj i proširi svoju porodicu. Mnogi je valjan zanatlija propao zato što se je - kad mu je posao dobro išao - upuštao u razna poduzeća i špekulacije koje ne razume, a ovamo je svoj zlatni posao zanemario i svet od sebe odbio.

Inace ja se nadjoh u ovom pravilu, prosirih porodicu i sada cuvam jednu malu bebu od 4,5 meseca i forumam. lolzi
Kada postanem velik kao nike mozda postanem bt expert (pivo)
Zadnja izmena: bracans, dana 11 Okt 2015, 15:30, ukupno menjano 2 puta.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao goranfri » 11 Okt 2015, 14:08

I dizna i sam regulacioni ventil nisu isti za R22 i R404a , jednostavno ne treba se mlatiti sa tim , sipaš ono što treba i bude sve u redu.

Puniš u tečnom stanju i nemaš problem.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao bracans » 11 Okt 2015, 14:16

Dizne su iste ili mogu biti iste (sem ako znacajno ne menjas rashladni kapacitet) ako su od istog proizvodjaca (posto radim sa danfossovim tx ventilima mislim da to pravilo vazi) i ako mozes podesiti odgovarajuci superheat, termoekspanzioni ventil, telo, nije isti cak i ako je od istog proizvodjaca ovo govorim za retrofit sa 22 na 404a (jel glupo je raditi retrofit sa 404a na 22) :pivopije: goranfri

I stvarno frigomajstor (majstor koji je postavio ovu temu) jako brzo si stavio ono majstor u svoj nadimak. :bije:

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao goranfri » 11 Okt 2015, 20:46

Ja ipak mislim da treba veća dizna za R404a .

Frigomajstor
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 09 Okt 2015, 08:45
Location: Beograd,Srbija
Contact person: Aleksandar

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao Frigomajstor » 18 Okt 2015, 22:46

@bracans
Bravo za ove savete ,generalno trudim se vec 20 godina da se ponasam ovako.I 20 godina uspesno radim ovaj posao i generalno od toga zivim.Dosta znam ali osecam i da mi dosta toga u znanju fali.Zeljan sam znanja ali do znanja se tesko dolazi voleo bih kada bi otisao na neke seminare ali kako doci do njih.

@Soko
Hvala puno za savete,kupicu R404

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao Soko » 04 Dec 2015, 21:32

Kakav je rezultat na kraju?
Jeli proradila ta vitrina? Valjda zasluzujemo odgovor nakon ovolikog pisanija.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao goranfri » 05 Dec 2015, 00:15

:tooo:

Poslednja poseta: 18 Okt 2015, 23:45

Kao i uvek , registruju se , kukaju i plaču i traže rešenje na brzaka i onda više ne posećuju forum do sledećeg problema .

Sve bih ja takve članove koji ne napišu REŠENO, NEREŠENO ILI ODUSTAO odmah obrisao iz baze .

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao nike » 05 Dec 2015, 17:48

Izbrisao se on sam, čini se! :)
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
pejo1989
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 82
Pridružen: 27 Feb 2016, 07:15
Location: Bosna i Hercegovina
Contact person: Peđa
Specialty: whitegoods

Re: R404 Rshladna vitrina

Post napisao pejo1989 » 24 Dec 2016, 07:38

ovi sedam pravila istampati i staviti na zid u radionicu u tim pravilima nasao sam sebe 10 godina sam radio u servisu da bi naucio zanat one osnove i uzeo alat stekao poverenje kod ljudi i poznastva i sada krecem za sebe i svaki dan je neka nova skola u ovome poslu mozda nije vezano za temu ali morao sam napisati svala cast za ova pravila...
Svako treba da gleda svoja posla..

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”