pretakanje dušika ( Azota ) - REŠENO

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
adoni
_
_
Postovi: 42
Pridružen: 02 Nov 2012, 09:11
Location: sarajevo bih
Contact person: adnan

pretakanje dušika ( Azota ) - REŠENO

Post napisao adoni » 08 Feb 2016, 11:34

pozdrav ,imam veliku bocu dušika u meseru mi je ugrađen ventil za kisik htio bi da pretačem u malu bocu za kisik ,pošto je jak pritisak nisam to radio jesam kisik ali dušik ne .kako se pretače smijem li bez manometara pomalo ,hvala

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: pretakanje dušika

Post napisao bimba1958 » 08 Feb 2016, 14:26

pa kako si pretakao kisik(120 bari) isto tako i azot,neznam koliki je pritisak u boci azota ,ali neznam dali je preporucljivo da pretaces azot u bocu u kojoj je vec bio kiseonik?Svaka boca za svoj gas.Pogotovo je opasno u kiseonicku bocu sipati nesto drugo-drugi gas? :!: :roll: :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: pretakanje dušika

Post napisao goranfri » 08 Feb 2016, 23:36

Ne radi to ako nemaš iskustva , opasno po život !!!

bnoki
_
_
Postovi: 40
Pridružen: 09 Nov 2010, 20:43
Location: bosna i hercegovina

Re: pretakanje dušika

Post napisao bnoki » 10 Mar 2016, 12:33

ova me tema zanima, dali je opasno zbog samog pritiska i neispitanih boca ili zbog hemijskih sastava i reakcija pri jakim pritiscima.Sta ako se kiseonik vise ne puni u tu bocu i par puta uzduva sa azotom ne vidim nikakvu opasnost jer ja sam vec redukciju uradio sa ventila azota na manometre i maticu od kiseonika

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: pretakanje dušika

Post napisao bracans » 10 Mar 2016, 15:50

imam veliku bocu dušika u meseru mi je ugrađen ventil za kisik
tako kazes, sta ce onda tu ventil za kiseonik, nisi mi jasan nikako, sta ti zelis da drzis u toj boci, kiseonik ili azot?

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: pretakanje dušika

Post napisao goranfri » 10 Mar 2016, 19:58

Ja vam lepo kažem ne igrajte se ta tim stvarima , opasno po život.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: pretakanje dušika

Post napisao bracans » 10 Mar 2016, 22:11

Ovako da kazem mada je goranfri lepo rekao da je opasno po zivot, napravicu jednu paralelu. Rasprostranjeni cilindri imaju obicno pritisak od 200-300 bara sto predstavalja znacajnu kolicinu energije, ekvivalent te energije je 1 tona koja pada sa 200 metara za cilindar od 50 litara, ili hemijski 0,5kg TNT. Priključni navoji za sudove tipa boce sa zapaljivim gasovima moraju biti levi a za sudove sa ostalim gasovima desni, to je samo jedno od pravila. Dole je jedan od normativa, materija je previse siroka i opasna za samogradnju. Ako je,a jeste,propisan nacin odrzavanja ne treba od toga odstupati kao sto to cinimo u dosta slucajeva bez obzira sto u odredjenim situacijama opravdavamo trenutnom ekonomskom situacijom vlasnika ali se i tada mora poci od cinjenice da su ljudski zivoti najvazniji a dugorocno se pokazuje da za to nije ni bilo ekonomskih opravdanja,stoga se niko ne moze osloboditi odgovornosti sto nije dosledno izvrsio svoje obaveze. Boce acetilena koje su lezale na zemlji trebaju par sati da stoje uspravno pre upotrebe da ne bi aceton smanjio temperaturu plamena, upropastio regulator... ima dosta pravila kojih se treba pridrzavati u radu sa bocama pod pritiskom.
Prilog
tehnicki normativi za boce.pdf
(157.42 KiB) Preuzeto 195 puta.

Odgovori

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”