Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600 - REŠENO

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
ledinci
_
_
Postovi: 90
Pridružen: 19 Apr 2016, 21:06
Location: Bijeljina
Warranty service: Electrolux ; Candy ; Samsung ; Panasonic ; AEG ;SEB group ....
Specialty: whitegoods
Lokacija: BiH
Kontakt:

Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600 - REŠENO

Post napisao ledinci » 28 Jun 2016, 19:34

Problem je sa zamrzivacem sto ne postize temperaturu.
E sad,prvo sam pomislio na nedovoljnu kolicinu freona u sistemu s' obzirom da mu ima skoro 30godina, a do sada sam umjesto r12 sipao 2/3 r134a i nisam imao nikada problema. Pre punjenja sam zamjenio i susac i napunio od fabrickih 180g r12 nasuo sam 120g r134 medjutim opet isto temperatura je -15c nedovoljno dobro i stim sto se kompresor poprilicno zagrijava. Opet sumljajuci da bi mozda mogao kompresor da bude u pitanju a igrom slucaja imao sam identican kompresor koji sam ja skinuo sa istog takvom kojem je se kuciste raspalo, zamjenim i kompresor. Oba kompresora su na r12, sada nisam siguran da li je moguce da je do razlike u plinovima?
mislio sam da pokusam sa kompresorom na r134 odavno se tu ozgubila svaka racunica ali me zivo interesuje sta je u pitanju i da li ko moze kakav savet ili predlog da da?
Inace imao sam isti problem sa gorenje zamrzivacem isto 310l na r600 isto identicno nije postizao temperaturu i kod njega sam stavio nov kompresor i susac i radio bi mozda nekih 10dana ok i onda opet isto, da bi na kraju stranka shvatila da je uredjaj pod garancijom i javi se u gorenje servis , i da bi joj oni na kraju zamjenili uredjaj novim.
Zadnja izmena: ledinci, dana 10 Jul 2016, 20:10, ukupno menjano 1 put.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600

Post napisao goranfri » 28 Jun 2016, 22:31

Obodin 310 je star više od 30 god , tako da ni izolacija a pogotovo patos sigurno nije dobar i tu imaš gubitke. Ne znam odakle ti matematika da treba sipati 2/3 ovog umesto onog.
A i taj kompresor koji si skinuo sa kućišta koje se raspalo verovatno nema dobru kompresiju kao ni taj prvi . Ako baš hoćeš da ga opraviš onda kupi nov odgovarajući kompresor , zameni purpenu u patosu i biće super.

ledinci
_
_
Postovi: 90
Pridružen: 19 Apr 2016, 21:06
Location: Bijeljina
Warranty service: Electrolux ; Candy ; Samsung ; Panasonic ; AEG ;SEB group ....
Specialty: whitegoods
Lokacija: BiH
Kontakt:

Re: Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600

Post napisao ledinci » 28 Jun 2016, 23:08

Sto se tice matematike nisam siguran odakle mi to,tako sam naucen tj tako su drugi radili, nije prvi put da umjesto 12 stavljam 134, nikada prije nije bilo problema sa time.

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600

Post napisao bimba1958 » 29 Jun 2016, 19:29

Ja znam da smo(bar ja u nedostaku R134a) nekada punili sisteme na R134a sa R12,a nikako obrnuto.Ako se radi obrnuto treba i ulje u kompresoru zameniti,oprati insatalaciju i......... a mozda nisi sipao dovoljno gasa,to 2/3 ne pije nesto vodu kako i Goran kaze-pise .Preturi malo po forumu Nike je dosta pisao o reparaturama, punjenjima ,gasovima,isparenjima,pritiscima kapilarama i....... :uca: :oklagija :pivopije:
Zadnja izmena: bimba1958, dana 14 Jul 2016, 14:28, ukupno menjano 1 put.
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

ledinci
_
_
Postovi: 90
Pridružen: 19 Apr 2016, 21:06
Location: Bijeljina
Warranty service: Electrolux ; Candy ; Samsung ; Panasonic ; AEG ;SEB group ....
Specialty: whitegoods
Lokacija: BiH
Kontakt:

Re: Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600

Post napisao ledinci » 29 Jun 2016, 22:11

Pokusao sam i sa vise plina ali onda pocne da ledi cijev niskog pritiska. Pokusacu sa zamjenom kompresora pa cu vam javiti sta se desava i da li je reseno....

zoks73
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 28 Jun 2016, 01:16
Location: Germany,Mainz
Specialty: whitegoods

Re: Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600

Post napisao zoks73 » 01 Jul 2016, 00:37

sto vise plina dodajes ne samo da ti ledi usis nego i podizes temperaturu, ako vec krpis sa novcem i racunom, moj savjet produzi kapilaru 1 metar da prigusis plin i dobijes na isparenju i mani se teorije 2/3 imas manometar ...
2majstor4

ledinci
_
_
Postovi: 90
Pridružen: 19 Apr 2016, 21:06
Location: Bijeljina
Warranty service: Electrolux ; Candy ; Samsung ; Panasonic ; AEG ;SEB group ....
Specialty: whitegoods
Lokacija: BiH
Kontakt:

Re: Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600

Post napisao ledinci » 10 Jul 2016, 20:09

Rijesen problem zamjenom kompresora,nikako da se javim.
Zao mi je sto nisam vidio prije ovo za kapilaru da i to pokusam.
U svakom slucaju hvala na odgovorima.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Obodin 310l slabo hladi... r12- r134a r600 - REŠENO

Post napisao nike » 14 Jul 2016, 08:47

@ledinci
Ništa ne bi dobio kapilarom. Kapilara služi da regulira pregrijanje plina u isparivaču. Dužom kapilarom povećalo bi se pregrijanje na usisu a time i na ispuhu kompresora, a onda uzročno-posljedićno i zagrijavanje motora, kojeg bi onda izbacivao klixon!

@zoks73
mani se teorije 2/3 imas manometar ...
I šta će da vidi manometrom?
Da je mjerio struju kompresora znao bi odmah da je neefikasan! Pod uvjetom da zna teoriju!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”