pomoc pri odabiru kompresora - REŠENO

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
dado212
_
_
Postovi: 20
Pridružen: 14 Avg 2016, 10:28
Location: Banjaluka
Specialty: whitegoods

pomoc pri odabiru kompresora - REŠENO

Post napisao dado212 » 20 Avg 2016, 00:18

Pozdrav svima,
Nov sam na ovom forumu i relativno nov u ovom poslu.Poceo sam raditi kod covjeka koji uvozi polovnu bijelu tehniku iz EU.Nije rijedak slucaj da treba da se zamineni kompresor na nekom rashladnom uredjaju,razliciti proizvodjaci kompresora i razlicite oznake.Koja je razlika izmedju ASHRAE i CECOMAF,posto kad trazim po katalogu u tabeli pod ASHRAE ima vise temperatura isparenja,a CECOMAF samo -25 stepeni C?Kad se radi kalkulacija za duzinu i promjer kapilare da li se uzima elektricna snaga kompresora ili snaga na odredjenoj temperaturi isparenja?
Bice jos pitanja jer sam gladan znanja,
Hvala unapred.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: pomoc pri odabiru kompresora

Post napisao nike » 25 Avg 2016, 22:04

Zamjenski kompresori se uspoređuju sa originalnima po kubikaži, vrsti rashladnog sredstva i području primjene ( temperatura isparavanja i startni okretni moment)!
HST i LST
LBP, MBP, HBP, AC, HP i kombinacije!
Promjer i dužina kapilare treba da je uvijek ista kao i u originalu, jednako kao i kubikaža kompresora.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

dado212
_
_
Postovi: 20
Pridružen: 14 Avg 2016, 10:28
Location: Banjaluka
Specialty: whitegoods

Re: pomoc pri odabiru kompresora

Post napisao dado212 » 25 Avg 2016, 23:07

Sa tim friziderima oni dovezu i po nekoliko kompresora i cesto nema originalne zamjene,nisu cak ni na isti freon.Nekad ne uspijem naci adekvatne podatke o tim kompresorima,ne znam im ni snagu na odredjenoj temperaturi isparenja tako da ne znam da li da kratim ili nastavljam kapilaru.Da li na tabeli da gledam ASHRAE ili CECOMAF?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: pomoc pri odabiru kompresora

Post napisao nike » 26 Avg 2016, 00:25

Ne možeš ništa ni kratit ni produžavat. Kompresor, kapilara, isparivač i kondenzator, te količina plina, su u balansu tj. fino ugođeni da odgovaraju jedno drugom.Svaka izmjena na jednom traži izmjenu na svemu ostalom!

CECOMAC ili ASHRAE su nebitni! Bitna je kubikaža! Jedino odgovarajuća kubikaža znači da si pumpu (kompresor je pumpa) zamijenio identičnom.

Kapilare se u tvornici krate po 0,5 cm dok se ne dobije idealna dužina. Proračuni znaju dati 0,5m i više krive dužine kapilara! Još treba uzeti u obzir promjenu dužine kapilare zbog izmjenjivača (desuperheater) koji se dobije motanjem kapilare oko usisne cijevi ili provođenjem kroz usisnu cijev i tek onda proračuni nemaju nikakvog smisla za servisera!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”