INDESIT frizider MBAA4532CV - magnetni ventil?

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 30 Sep 2016, 18:56

Upotrebjeni ventil je 3Way Bitron 240 / 50 R
Capture12.JPG
Bistabilni ventil. Što znači da mijenja stanje kad je napon prisutan. Onih 50 u oznaci je frekvencija špule. Špula nije dizajnirana da radi dugo pod naponom. Dovoljno je samo kratko dovesti napon (izmjenični) da se promijeni stanje ventila.
Ima i hibridni model za rad s mehaničkim termostatima koji onda rješava pitanje impulsa.
Za daljnje informacije mejlaj njima:
info.bitron@bitron-ind.com

Sa ovim rlejem se možda može dobit funkcija da to radi kako treba:
Zelio_Time_RE17RMEMU.pdf
(108.18 KiB) Preuzeto 141 put.
Ali mislim da je jeftinije nabavit novu pločicu!
A kako će glupi termostat znati u kojem je položaju ventil i odlučiti promijeniti impuls da pošalje plin u odgovarajući dio, to nitko ne može znati!
Kod elektronike, ako nema hlađenja u zahtijevanom dijelu procesor pošalje impuls na ventil i promijeni funkciju! Ovako, samo sa termostatima i relejom, mislim da to nije moguće kontrolirati.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao djenka » 30 Sep 2016, 21:07

WP_20160907_12_56_32_Pro (5).jpg
Jedan takav uredjaj trenutno na prepravci.
Jedan takav uredjaj trenutno na prepravci.

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao djenka » 30 Sep 2016, 21:43

WP_20161001_10_40_29_Pro.jpg
A kako će glupi termostat znati u kojem je položaju ventil i odlučiti promijeniti impuls da pošalje plin u odgovarajući dio, to nitko ne može znati!
Kod elektronike, ako nema hlađenja u zahtijevanom dijelu procesor pošalje impuls na ventil i promijeni funkciju! Ovako, samo sa termostatima i relejom, mislim da to nije moguće kontrolirati.[/quote]



Na samoj spulni ventila tacno je oznceno gde se povezuje plus a gde minus 220 v.Ima veća i manja buksna.Kod ovih uredjaja sa dve kapilare i vetnilom vazno je znati da hladjenje prvo počinje u friziderskom delu.Potrebna su dva mehanička termostata,dva vremenska releja i automatika koja sve to odradjuje..
Prilog
WP_20161001_10_40_29_Pro.jpg
Zadnja izmena: djenka, dana 01 Okt 2016, 10:53, ukupno menjano 3 puta.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 30 Sep 2016, 21:48

bimba1958 je napisao:probaj da izbacis el.ventil i obe kapilare ubaci direktno u susac gasa
Mislim da bi se ovako preopteretio kompresor jer nije dimenzioniran za toliko opterećenje sa oba isparivača!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 30 Sep 2016, 21:56

No power needed to hold position.
@Djenka
Mislim da taj tvoj i ovaj u ovom frižideru nisu isti ventili!
Koliko žica ide na taj ventil u tebe?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao djenka » 30 Sep 2016, 22:05

Ovaj uredjaj sto ga prepravljam je Gorenje kombinovani No Frost. Možda nije gabaritom isti,al su u sustini svi na istom fazonu imaju isti princip rada.
Idu dve zice.
Ovde sam morao ubaciti i mehanički tajmer otapanja,sigurnosni termostat za grejač na isparivacu..

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao spagagz » 01 Okt 2016, 17:57

Ne mogu da se uzdrzim,ta spula je za naizmjenicni napon,pise ti ferkvencija na njoj.Spule za DC nemaju ferkvenciju.Ta spula AC moze da radi na DC samo u slucaju da je nazivni napon DC 110V,tj.svaka AC spula moze da radi na DC ukoliko je nazivni napon u pola manji od nazivnog napona AC spule.U tvom slucaju imas 220V AC na spuli el.magneta ili 110V DC.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 01 Okt 2016, 21:23

Nije baš uvijek 50% od AC napona.
Vrijednost ovisi o snazi zavojnice kada radi na AC. Ta snaga je vezana za induktivitet zavojnice.

Napon je potrebno smanjiti toliko da zavojnica ostane iste snage na sad čisto omskom otporu zavojnice kao kad je predstavljala induktivni otpor na AC napajanju.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao djenka » 02 Okt 2016, 01:27

spagagz je napisao:Ne mogu da se uzdrzim,ta spula je za naizmjenicni napon,pise ti ferkvencija na njoj.Spule za DC nemaju ferkvenciju.Ta spula AC moze da radi na DC samo u slucaju da je nazivni napon DC 110V,tj.svaka AC spula moze da radi na DC ukoliko je nazivni napon u pola manji od nazivnog napona AC spule.U tvom slucaju imas 220V AC na spuli el.magneta ili 110V DC.


Iz mog licnog iskustva,bez obzira sta pise na spulni,ona u ovakvoj prepravci ne može da radi na naizmenicnom naponu 220v.Sve prepravke sam uradio na jednosmerni napon 220v preko manjeg greca.Spulna dobija napon preko vremenskog releja u trajanju 2-3 sekunde,dovoljno da promeni smer gasa.Radi normalno,ne zuji i negreje se.Za to vreme je skoro i nemoguće izmeriti instrumentom napon na spulni.Cak sam jednom i na ispravnom uredjaju probao da premerim koji napon dobija spulna i nisam uspeo stici.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 02 Okt 2016, 07:00

Taj instrument kojim mjeriš, baci u smeće ako za 2-3 sekunde ne može izmjeriti napon. :uca:
Kako misliš da ne može da radi na 220V/50 Hz? Ne može dugo ili ne može duže od 2-3 sekunde? Ili ne može uopće?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao djenka » 02 Okt 2016, 09:41

:?:
nike je napisao:Taj instrument kojim mjeriš, baci u smeće ako za 2-3 sekunde ne može izmjeriti napon. :uca:
Kako misliš da ne može da radi na 220V/50 Hz? Ne može dugo ili ne može duže od 2-3 sekunde? Ili ne može uopće?


Pre bi bacio uredjaj na smece nego instrument.Moraš znati princip rada ovog ventila.U jednom položaju on pusta gas kroz kapilaru frižiderskog dela a zatvara kapilaru od zarzivaca u drugom položaju obrnuto...
Misliš da bi mogao sa 220v /50Hz (naizmenicnim naponom) da uradis?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 02 Okt 2016, 13:12

djenka je napisao: Misliš da bi mogao sa 220v /50Hz (naizmenicnim naponom) da uradis?
Pa, pošto na špuli, na slici koju si poslao, piše 220-240/50Hz onda sam ja uvjeren 100% da to radi na 220V izmjeničnih. Pitanje je samo dužine vremena koliko je previše da traje uključenost špule. Ja bi probao sa 0,5 sek. pa nadalje.
Osim toga, dali si ti čitao šta piše u onom mom PDF-u šta sam postavio, i ako jesi, dali razumiješ engeski jezik?
I na kraju, pošto je to bistabilni ventil, dali je tebi jasan pojam "bistabil" i princip rada tog ventilla!?
Bistabil u prijevodu znači 2 stabilna stanja. Promjena stabilnosti u jednom položaju se vrši impulsom a ne trajnim naponom. ZAto i jesu ti uređaji u A++ i sl. klasama!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao djenka » 02 Okt 2016, 14:31

Kolega ja samo prenosim svoja lična iskustva u prepravci ovakvih uredjaja kada mi stignu bez elektronike ili je izgorla da se nemoze popraviti.Vazno mi je da ti uredjaji rade dobro i da imaju svoju funciju.Ako nekad budeš imao prilike da ovakve uredjaje prepravljaš Ti nam prenesi svoja iskustva,kako bez elektronike promeniti stabilnost iz jednog položaja u drugi!

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 02 Okt 2016, 15:04

Kolega, nema potrebe da se ljutiš ako si za raspravu dok se ne utvrdi o čemu se tu zapravo radi. Ti radi i dalje to šta radiš. Ono što je bitno za svakog majstora experta, ma šta god da radio, je da zna materiju kojom se bavi.
Provjeri moj potpis u postovima.
Ja mogu biti u krivu. Ali nakon npr. 150 postova na ovu temu od ljudi sa različitim znanjima i predznanjima, će se iskristalizirati, zahvaljujući otvorenoj raspravi i podacima prezentiranim u njoj, o čemu se tu zapravo radi!

Ponavjam pitanje, na koje nisi dao odgovor:
Osim toga, dali si ti čitao šta piše u onom mom PDF-u šta sam postavio, i ako jesi, dali razumiješ engeski jezik?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao djenka » 02 Okt 2016, 16:26

:pivopije: Kolega,o kakvoj ljutni govoris? Na ovom forumu smo da iznesemo mišljenja o kvarovima ...

U većini slučajeva teorija i praksa-iskustvo se ne slazu.Zasto? Zato sto je nekad teoriju teško primeniti i pretvoriti u praksu-iskustvo,al zato praksu možeš stalno pretvoriti u teoriju..

Ako neko ima jednostavniju ideju kako bi ovaj ventil mogao da radi bez elektronike neka nam prenese.U prvom postu sam rekao da je prepravka skoro ne isplativa,dosta elemenata se ugradjuje u automatiku.

ZDRAVKO T
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 362
Pridružen: 31 Avg 2010, 12:07
Location: Čapljina - Ljubuški
Warranty service: Bosch Siemens Electrolux Zanussi AEG Končar Vivax
Contact person: ZDRAVKO

Re: INDESIT frizider MBAA4532CV - magnetni ventil?

Post napisao ZDRAVKO T » 02 Okt 2016, 23:20

Radi na principu kao što radi kemijska olovka klik klak svaki put ksd stisneš promjeni položaj-grubo rečeno.
BLAGO ONOM KO RANO POLUDI VAS MU VJEK U VESELJU PROĐE

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: INDESIT frizider MBAA4532CV - magnetni ventil?

Post napisao bracans » 07 Okt 2016, 20:03

Bistabilni rele na primer nadji na netu kako funkcionise, kod mene u stacinaru se koriste bistabilni releji na 24V u kombinaciji sa kombinacijom tastera u sobama, tako da sa jednog mesta lako palis svetla u celoj sobi gde leze pacijenti. Znaci taster (ne prekidac) menja stanje bistabila iz upaljeno u ugaseno i obratno.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: magnetni ventil - frizider INDESIT

Post napisao nike » 08 Okt 2016, 09:13

djenka je napisao:
U većini slučajeva teorija i praksa-iskustvo se ne slazu.Zasto? Zato sto je nekad teoriju teško primeniti i pretvoriti u praksu-iskustvo,al zato praksu možeš stalno pretvoriti u teoriju..
U ovome si potpuno u krivu! Da si upoznat sa teorijom, onda ne bi potpuno nepotrebno ispravljao napon za špulu koja uredno radi na 220V/50hz izmjenične struje, već bi samo podesio trajanje uključenosti releja na najkraće moguće da se izvrši prebačaj i sve bi radilo ok!

Što se tiče pretvaranja prakse u teoriju, to je osnova nauke. Nešto opaziš, postaviš teoriju, eksperimentom koji je ponovljiv dokažeš svoju teoriju, i dok netko drugi ne postavi i dokaže bolju teoriju od tvoje, dotle je to naučna teorija na snazi kao npr. Albert Einstain-ova teorija relativiteta.
Onda je drugi koriste kako ne bi morali iznova izmišljati toplu vodu!

Međutim, ista ta praksa, bez razumijevanja teorije vezane uz nju, dovodi do toga da se nepotrebno ispravi struja za špulu koja je namijenjena za rad na izmjeničnom naponu i pogoršaju uvjeti za njen normalan i dugovječni rad.

Takva praksa bez teorije ima i svoje ime. ALKEMIJA!

A sad na pivo! 01ziveli
Zadnja izmena: nike, dana 08 Okt 2016, 09:27, ukupno menjano 2 puta.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: INDESIT frizider MBAA4532CV - magnetni ventil?

Post napisao bracans » 08 Okt 2016, 09:21

Na samoj spulni ventila tacno je oznceno gde se povezuje plus a gde minus 220 v
oj oj oj 01p290322rq4 od kada jednosmerni napon ima frekvenciju od 50Hz procita li ti sta pise na tom ventilu 01emoticon-photo ipak sa malo teorije kolega, dobra praksa ce sama doci, bez teorije doci ce sipak. Apatinsko pivo za kolege :pivopije:

djenka
_
_
Postovi: 142
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:10
Location: loznica

Re: INDESIT frizider MBAA4532CV - magnetni ventil?

Post napisao djenka » 08 Okt 2016, 14:06

: :
bracans je napisao:Bistabilni rele na primer nadji na netu kako funkcionise, kod mene u stacinaru se koriste bistabilni releji na 24V u kombinaciji sa kombinacijom tastera u sobama, tako da sa jednog mesta lako palis svetla u celoj sobi gde leze pacijenti. Znaci taster (ne prekidac) menja stanje bistabila iz upaljeno u ugaseno i obratno.

Kolega ovde se prica o elektromagnetnom ventilu a ne o releju za paljenje sijalica i tasterima???Razlikuješ ti elektromagnetni ventil od elektromagnetnog releja? Razlika je ko nebo i zemlja..
Na ventilu je jedna buksna veća druga manja,oznaceno da nemogu zice da se pomesaju. Pitanje za tebe i Nika zašto,ako je napon na njoj naizmenican 220v 50hz ???
Zadnja izmena: djenka, dana 08 Okt 2016, 16:44, ukupno menjano 4 puta.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”