Prepravka minusne komore na plusnu

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
rafter
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 29 Apr 2018, 15:38
Location: Foča RS
Specialty: consumer

Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao rafter » 29 Apr 2018, 15:56

Pozdrav drugari! Novi sam na ovom forumu, ali sam forumaš!
Potrebna mi je pomoć oko prepravke minusne komore čiji je trenutni režim rada od-30 do -15 na cirka 0-5 stepeni.
Uređaj za hlađenje je trofazni monoblok Zanotti, a ispod je slika table sa nje.

U mono bloku postoji elektromagnetna sklopka koja pali i gasi moror.
Da li mogu da na tu sklopku dovedem novi termoregulator (stc1000) koji bi kontrolisao temperaturu?
Na njemu bi postavio i vremenski delay za motor od 10 minuta.

Ukoliko je moguće tako ili imate neki savjet kako to uraditi volio bih čuti
Hvala unaprijed!

slika

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao spagagz » 29 Apr 2018, 22:59

Ne vidim sto nebi moglo.Samo neznaam sta ce ti vremenska sklopka?

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao frigoservisbata » 29 Apr 2018, 23:40

Kakva je regulacija temperature sad?Sa cime se steluje ta temperatura?Jesi li majstor ili radis to sebi?Kako je uradjeno otapanje?To su neke stvari koje treba da znas a ako hoces drugaciju regulciju ubaci neki regulator sa dve sonde i regulisi kako hoces tu komoru...Ma da mislim da i sad ima ta komora regulaciju takvu jer ne bi mogla da radi u minusnom rezimu!
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

rafter
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 29 Apr 2018, 15:38
Location: Foča RS
Specialty: consumer

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao rafter » 30 Apr 2018, 14:29

Trenutna regulacije je sa originalnim, da kažem digitalnim kontrolerom, slika ispod. Ali je problem što je najviša temperatura -15c.
U frigo zanat se najmanje razumijem, elektroniku po malo, pa mislim da bi taj dio riješio sa novim termokontrolerom koji bi kontolisao direktno na el.mag. sklopku. Pa ne znam ništa da li ima otapanje ili ne, znam da ima grijače za otapanje vrata.
Koji je model regulatora sa dvije sonde? Jel poenta da ima minimalnu i maksimalnu temperaturu, tj. raspon održavanja temperature?
Sam sam svoj majstor, pravim komoru za odležavanje i čuvanje piva. Bavim se pivarstvom. 01ziveli

slika

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao goranfri » 30 Apr 2018, 20:06

Ipak je bolje da se baviš pivarstvom a da angažuješ stručno lice da ti to preveže i podesi parametre . To ti je mnogo jeftinije nego da baciš komoru piva ili kupiš novi kompresor.

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao frigoservisbata » 30 Apr 2018, 20:55

Slazem se sa goranom...Taj regulator je nastelovan da ne bi mogao neko slucajno da zada visu temperaturu...T.j to sto tebi sad treba...Nadji nekog ko se razume u tu temetiku i zna da programira taj regulator...U njemu ima sve sto ti treba...Ne vidi se na slikama koji je a i da se vidi mora neko ko se razume u tematiku da ga podesi..Pozdrav...
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

lenas_bk
_
_
Postovi: 82
Pridružen: 09 Avg 2007, 12:11
Location: Bosanska Krupa BiH
Warranty service: VIVAX,BEKO,BLOMBERG,
TCL,LG,
Specialty: consumer

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao lenas_bk » 01 svi 2018, 07:16

Prije nekih 10-ak godina imao sam priliku dosta raditi
sa tim blockovima.Jedna firma koja se bavi otkupom malina nabavila je preko 50 kom,polovnih.
Sve su to instalirali medjutim kad su upalili nije htjelo da radi jer su hladnjace u zatvorenom objektu i blockovi nisu imali gdje da izbacuju toplotu.
To je rijeseno ugradnjom otvora za ventilaciju.
Jednu komoru sa 5 takvih blockova zeljeli su da radi oko 0-2 stepeni i da sluzi za pothladjenje maline prije sokiranja i ima li su isti problem jer nisu mogli podesiti iznad -15.
Iz Njemacke gdje je kupio poslali su upustvo pa sam ih programirao da se moze podesiti visa temp.
Moram ga potraziti,da go fotkam pa cu postaviti ovdje.
Kod njega je radilo tako oko 4 sezone 3-4 mjeseca u godini prije nego sto je propao i nije bilo problema ali trebas znati da su to jedinice koje su dizajnirane da rade u minus rezimu.Kompresor u njima je ako se dobro sjecam TFH 2511 a po katalogu nebi smio raditi iznad -20 isparenja.Kasnije kad je ovaj propao ja sam rasturio nesto tih jedinica i sa tim kopresorima sastavio rash.agregate koji evo vec godinama gone manje minusne komore.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao nike » 01 svi 2018, 08:32

Motor kompresora za režim rada u minusu je obično preslab za kontinuirani rad u plusu (veća gustoća plina = veći maseni protok)! Izgorit će uskoro ako bude radio u plus režimu! Zato se i rad ventilatora isparivača u pull-down fazi regulira da se ne bi kompresor preopteretio.
Nisu bez veze kompresori podjeljeni na svoje režime rada!
Ergo, ne može to tako kako si zamislio , pa poslušaj Gorana i zovi stručnjaka sa reputacijom da to riješi! Nije tu samo stvar parametara!
Da je to univerzalni monoblok, druga stvar!
Obrati pažnju na moj potpis!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

rafter
_
_
Postovi: 3
Pridružen: 29 Apr 2018, 15:38
Location: Foča RS
Specialty: consumer

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao rafter » 02 svi 2018, 09:53

Hvala na odgovorima drugari!
Za par dana će doći lokalni serviser ali mislim da ni on nije baš siguran da će uraditi. :roll: tako da bi ta šema bila dobra ukoliko je @lenas_bk nađe.
Komora je od 18m3 i neće biti često otvarana, cirka 3 puta sedmično a isparivač je na vanjskoj strani.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao nike » 02 svi 2018, 15:28

Vdim ja da ljudi ne vole kad im neko ruši snove. :shock: Čudno. :roll:

Sa srećom. :uca:
01ziveli



Tu je najmanji problem prevezivanje struje i podešavanje kontrolera.
Tu treba ugraditi ekspanzijski ventili sa MOP-om ili regulator tlaka usisa i smanjiti broj okretaja kompresora frekventnim pretvaračem, što se najvjerojatnije ne isplati.
Prodaj taj i kupi odgovarajući.

Ispravak:
Taj monoblok ima kapilaru dimenzioniranu za isparavanje -30˚C, što je još gore, jer kapilara ne kontrolira pregrijanje, pa će se na visokim temperaturama isparavanja pregrijanje popeti iznad 30K i kompresor pregrijavati još gore. Još jedan argument protiv prepravke, a mogao bih ih nabrajati do u jutro.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 605
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao Kobac » 03 svi 2018, 06:51

nike je napisao:Prodaj taj i kupi odgovarajući.
Rekao bih da je ovo najbolje resenje.

lenas_bk
_
_
Postovi: 82
Pridružen: 09 Avg 2007, 12:11
Location: Bosanska Krupa BiH
Warranty service: VIVAX,BEKO,BLOMBERG,
TCL,LG,
Specialty: consumer

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao lenas_bk » 04 svi 2018, 06:47

Evo upustvo ako hocete da se zezate sa tim.Na usisu kompresora ima KVL ventil ali vecina ti je rekla da to batalis.
E sad ako si to nabavio jeftino ispod cijene,imas vremena da se zezas, namontiraj, pa nek radi dok ne crkne.
Prilog
31.jpg
42014-04-02 19.30.31.jpg
52014-04-02 19.31.07 - Copy.jpg
62014-04-02 19.31.33 - Copy.jpg

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Prepravka minusne komore na plusnu

Post napisao Soko » 08 svi 2018, 17:39

Taj kontroler nije nikakva spec nauka. To je Eliwell namenski pravljen za Zanotti. To se podesi za 2.5 minuta za bilo koji rezim.
Kao sto kolege rekose, taj uredjaj ne moze da radi u rezimu koji ti je potreban. Steta je da ga ubijes pa predlazem zamenu kompresora i vaz. kondenzatora ako vec neces da prodajes ceo uredjaj. Na isparivac montirati kapilaru u skladu sa novim rezimom rada i kompresorom, novu sklopku i motornu zastitu i tada ce to moci da radi.
Medjutim, to nije zahvat za samogradnju.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”