Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature 

Forum za frižidere i zamrzivače.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
dragan.ski
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 02 Okt 2023, 07:59
Location: Beograd
Contact person: Dragan Slaveski
Specialty: computers

Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao dragan.ski » 02 Okt 2023, 09:42

Pozdrav svima! Nov sam na forumu ali sam dosta citao druge postove. Pre svega bih hteo da dam kratak uvod o sebi 😀
Ja sam polustručan za belu tehniku 😀 tačnije, iz elektrotehnicke sam struke, ali se nisam nikad bavio popravkom bele tehnike. Pokojni otac je preko 30 godina radio kao serviser, u nekom periodu sam išao sa njim kao pomoćnik, ali se to svodilo na dodavanje alata. Medjutim, kako jesam iz struke i zanima me kako stvari rade stekao sam neko teorijsko znanje oko toga kako sistemi rade i koji sve kvarovi postoje. Od oca mi je ostao sav alat koji je potreban osim azota za ispiranje isnatalcije.

E sad, imam na vikendici Gorenje kombinaciju, dole je no frost zamrzivač, gore samootapajuci frižider. Kompresor je crkao pre nekih mesec dana (merio sam otpor na namotajima) i stavio sam drugi istog tipa. Kompresor radi na R600a, fabricki u njega ide 48g freona, medjutim moj otac je pre nekoliko godina menjao isparivac tako da je bilo izmena u odnosu na fabricku instalaciju. Nemam kod sebe model, to mogu poslati kada sledeći out odem tamo.

Više puta sam ga punio i menjao susac, razlog je taj sto sam ga prepunjavao tako da kada zamrzivač spusti na ispod -15 povratna cev počne da se kondenzuje i kasnije zaledi. Na kraju sam se oslonio na pritisak na manometra servisne cevi i na -20 je pritisak bio -0.6 bara tako da sam siguran da nije prepunjen, a kolicniski to dodje nekih 30tak grama freona. Precizno znam da ne mogu da iznetim jer ne znam koliko ostane u crevima, a dodatno pri pomeranju creva težina creva utiče koji gram na težinu koju vaga meri.

Video sam da problem ume da bude kod onih cevi koje greju gumu oa sam i njih izbacio iz upotrebe, kondenzator bude na početku vruć, sredina topla i pred kraj bude malo topliji od sobne temperature.

Problem koji imam je da nisam uz njega. Dešavalo mi se da radi 7 dana kako treba i onda počne da se diže temperatura u frižideru na preko 15 stepeni, zamrzivač tada bude topliji od -10. Pre toga je uspevao da spusti zamrzivač na -30, kada okrenem termostat kompresor isključi i onda normalno uključuje. Stavio sam pametnu uticnicu i temperaturni senzor koji mogu da pratim iz Beograda. Ono sto primećujem je da kada je uspeo da postigne temperaturu pokušava da ukljuci (to vidim jer utičnica pokazuje da povuče 5-6A) i inda odmah isključi). Izgleda da posle 15tak pokušaja gde su pokušaji u razmaku od 5-10min konačno uspe, tada radi sa nekih 1-1.2A oko 20tak minuta i inda opet udje u isto stanje on/off.

Moja pretpostavka je da nigde ne gubi freon jer tada ne bi imao ovaj problem. Posto nemam azot, produvavao sam instalaciju vazduhom. Nabijao sam pritisak od 6-7bara i i kapilara i kondenzator su bili prohodni. Iz kondenzatora je izaslo dosta prašine i ulja. Vakumirao sam ga pre punjenja oko 30min, spustio je na -1bar (možda i niže, manometar ne može da meri ispod toga).

Trenutno po temperaturi sve izgleda još uvek ok, juče sam ga poslednji put napunio, ali je počeo da radi on/off od jutros. Posto ću tek za vikend opet otići, voleo bih da ako neko može da me uputi u opcije koje bi valjalo proveriti. Posto je u pitanju vikendica sumnjam da majstor kojeg mogu tamo da nadjem može da uradi posao kako treba. Iz iskustva sa drugim stvarima tamo znam šta da očekujem od lokalaca 😁

Neko moje razmišljanje je da je možda do termostata, medjutim kad smanjim temperaturu on isključi. Znam da on ima dva termostata, jedan za otapanje a jedan za temperaturu, možda je jedan od njih. U zamrzivaču nema leda, ploča u frižideru lepo hladi i pred isključenje se iluhvati tanak sloj leda na plastici.

Nadam se da mi neko može pomoći, voleo bih da ako kogu da ga osposobim jer je radio super, a ne kupuje mi se drugi ako mu ima spasa 😀

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao KASA1 » 02 Okt 2023, 10:45

Dobro nam došao!
Pohvala za prvo predstavljanje i prezentaciju.

Kada budeš kod frižidera svakako vidi model pa ga zapiši ovdje.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao sim » 02 Okt 2023, 11:57

Posto je vikendica proveri napon u uticnici. posebno proveri koliki je u momentu starta kad vuce tih 6A.
Napisi i oznaku kompresora. Treba ispratiti koliko je vreme pauze izmedju iskljucenja i ponovnog startovanja kompresora.
SIMkom

dragan.ski
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 02 Okt 2023, 07:59
Location: Beograd
Contact person: Dragan Slaveski
Specialty: computers

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao dragan.ski » 02 Okt 2023, 12:37

Napon je relativno stabilan, osciluje izmedju 220 pa do 250.

Kompresor je HMK12AA.

Dok sam bio tamo interval izmedju dva uključenja je bio oko 45min, ali koliko dugo je radio pre isključivanja nije relevantno jer tada nije imao temperaturu postignutu, a kada je uspeo da je postigne ja više nisam bio tamo…

Ako neko ima ideju da li mogu da proverim ista kada odem tamo svaki predlog je dobrodosao. Do sada mi je ovaj forum bio od ekstremno velike koristi, vidno je ogromno znanje prisutno ovde, siguran sam da će biti nešto konstruktivno i korisno.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao bracans » 02 Okt 2023, 15:13

Moze li artikal broj? Na osnovu tog broja moguce je naci na nevidjeno kako u opste izgleda ta tvoja kombinacija.

dragan.ski
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 02 Okt 2023, 07:59
Location: Beograd
Contact person: Dragan Slaveski
Specialty: computers

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao dragan.ski » 02 Okt 2023, 15:17

Biće u subotu kad opet odem. Zaboravih da zapisem juče kad sam bio tamo…

Edit: Zanima me na osnovu informacija do sada, kapiram da fali još bitnih detalja, da li iko sumnja da može biti do začepljenja? Meni nekako jedino to ili da je kompresor nešto fabricki loš pa da nekad mehanički ne može da se pokrene mada u to sumnjam.

Posto danas nikako nije hteo da ukljuci ostavio sam ga bez napajanja jedno 10 sati, videću kasnije da li će hteti da se pokrene…

Verujem da razmišljanje na glas ovde ne može da škodi pa zato delim 😀

dragan.ski
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 02 Okt 2023, 07:59
Location: Beograd
Contact person: Dragan Slaveski
Specialty: computers

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao dragan.ski » 07 Okt 2023, 14:02

Evo stigao sam na vikendicu, da li neko može da mi kaže koji kompresor bi trebao za ovaj frižider da znam da li je stavljen odgovarajući?
Prilog
IMG_5942_50.jpeg

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao bracans » 07 Okt 2023, 14:45

Kompesor je KPL 130 A.261121, u postu sam ti stavio sklopni crtez, semu spajanja na modul i vrednosti ntc senzora.
Prilog
Sklopni.pdf
(628.69 KiB) Preuzeto 26 puta.
Spajanje modula.pdf
(46.77 KiB) Preuzeto 21 put.
Vrednosti NTC senzora.pdf
(14.36 KiB) Preuzeto 21 put.

dragan.ski
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 02 Okt 2023, 07:59
Location: Beograd
Contact person: Dragan Slaveski
Specialty: computers

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature

Post napisao dragan.ski » 08 Okt 2023, 10:12

Hvala na prilozima!

Koliko vidim ovaj kompresor KPL 130 ne može nigde da se kupi. Ne mogu ni da mu vidim specifikaciju na netu, ali mi deluje da bi HMK95AA trebalo da bude zamena za njega? I takođe ako dobro čitam, HMK95AA je nešto slabiji od ovog mog HMK12AA.

Da li preporuka da se stavi ovaj 95 ili može da ostane i ovaj ili je neki treći zamena za ovaj KPL.

dragan.ski
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 02 Okt 2023, 07:59
Location: Beograd
Contact person: Dragan Slaveski
Specialty: computers

Re: Gorenje kombinacija kompresor ne može da startuje nakon postizanja temperature  * REŠENO *

Post napisao dragan.ski » 10 Okt 2023, 08:04

Pozdrav svima! Evo da dam update, a nadam se da ću u narednih nekoliko dana da kliknem na rešeno, ali da baksuziram još uvek.

Isprao sam instalaciju sa malo nitra i R134 iza toga. Bio sam fasciniram količinom ulja koja je izašla iz kondenzatora!!! Na strani kapilare i isparivaca je bilo takođe neke prljavštine ali mnogo manje. Na kraju sam ga dobro izvakumirao, po zvuku vakuum pumpe mislim da nije bio tako suv do sada.

Nakon uključenja zamrzivač je bio na +22, radio je nekih 45min, spustio na +3 i iskljucio, tj. uključio otapanje (to znam po tome sto vidim kroz pametnu uticnicu da vuče 150W a kompresor ni ventilator ne rade). Posle 45min je opet uključio i radio nekih sat i po i spustio zamrzivač na -20, do tog trenutka je frižider jako slabo spuštao temperaturu. Povratna cev je bila malo hladnija od sobne temperature kada je zamrzivač bio na -20.

Nakon nekih sat vremena je počeo opet da radi i tada je radio dobrih 4-5 sati bez prestanka dok frižider nije pošteno ohladio.

Nakon toga radi otprilike oko 1h pa 1h ne radi. Jutros je opet uključio otapanje.

Za sada sve deluje super. Jedino sto mi je već jednom do sada sve ovako radilo 5 dana i onda je hladjenje krenulo da slabi, moja pretpostavka je bila da je začepljenje jer je usisna cev bila topla a kondenzator hladan. Možda sam tada imao neki loš var, sve varove sam dobro pregledao, sumnjive popravlja/zamenio, tako da sam sad veoma siguran da nigde ne pusta.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “FRIŽIDERI I ZAMRZIVAČI”