Bojleri, grejači, kvalitet i problemi

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao jaro » 20 Mar 2011, 13:57

Lako- odvrnes 4 srafa... :mrgreen: sve ti se samo kaze.
A za sondu (i vek trajanja)- teras dok ide. :lala:
Ne znam koja je cena bila za tvoj, ali ovaj sto sam kacio je bio 50l inox, cena je bila 15500din.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Stolle » 20 Mar 2011, 14:01

Ovaj je kombinovani, 80l i kao neka promocija oko 19500 din, nešto oko 2500 dinara manje.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao IvanBG » 03 Jun 2011, 16:57

Meni samo nije jasno šta je kod tog bojlera "kombinovano"... lolzi
Inače, taj patent sa pločicom na 4 šrafa je teško sr.nje, dešava se ponegde da vremenom procuri po malo i voda uđe u termostat što može biti opasno a spolja se ne vidi ništa. Po meni, mnogo je bolje staro rešenje sa elipsastom flanšom, i ne razumem uopšte potrebu za ovakvom egzibicijom, jedino ako je u proizvodnji jeftinije mada sumnjam. Drugo, nisam još otvarao prohromski bojler sa ovakvim grejačem, ali bojim se da je u pitanju najobičniji bakarni, bez ikakve dodatne zaštite. Ako je tako, njegov vek teško da će biti veći od 2god, a košta blizu 10€ i svaki put mora i nova guma koja se ne nabavlja baš lako.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Stolle » 03 Jun 2011, 22:00

Za centralno.
MB KOMBINOVANI bojleri su bojleri sa ugrađenim cevnim izmenjivačem toplote, koji omogućava kombinovanje električnog i nekog drugog izvora energije (konkretno sistema centralnog grejanja) za dobijanje tople vode. Naime, voda spoljnjeg sistema prolazi kroz izmenjivač u obliku spirale, koji zagreva vodu u bojleru. Izmenjivač toplote je izrađen od prohromskih cevi, koje su predviđene da rade pod pritiskom instalacije do 0,6 MPa (6 bara). U ovaj bojler ugrađen je i električni grejač koji je u funkciji kada se ne koristi izmenjivač toplote. Kombinovani bojleri se izrađuju u 2 varijante - za levu (oznaka PKL), odnosno desnu montažu (oznaka PKD).
A to za 4 šrafa... ne sviđa se ni meni. :? Sa tri šrafa bi možda bilo bolje. I oni preskupi stalci za HI-FI (High-End) se uvek prave na tri noge, jer je 4 teško podesiti da ne mrdaju. Flanšna je verovatno najzgodnija. Bojler ima Mg elektrodu.
Grejač...valjda je kao kod Gorenja. Kod starog gorenje bojlera, grejač, bakarni, nije menjan uopšte, znači preko trideset godina. I to ne samo kod mene. Možda je zbog vode.
Meni je bilo čudno kad je ovde pisano da grejač izdrži godinu dana, najviše dve. :shock: Najobičniji bakarni ovde rade godinama na bojlere bez Mg elektrode. Ako nisu neki škart, naravno.
A videćemo kako će ovaj da se pokaže. :mrgreen:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Liskun Elektronik » 03 Jun 2011, 23:56

Ja sam za sprat kupio Koncarov neznam sad napamet model,i posle treceg ili cetvrtog kupanja je voda pocela da smrdi na kuvana jaja,nepodnosljivo :m: ,kad sam ih nazvao kazu vi ste ili iz Stare Pazove ili Uzica,reko jebote ovaj vidovit :shock: ,kaze samo se kod vas to desava zbog Mg anode,jer u vodi ima previse gvozdja i kazu pravimo alat pa kad napravimo pozvacemo vas da je izvade.I tako su oni pravili alat skoro godinu dana :oklagija i kad sam video da nema nista od toga reko da otvorim da vidim sta mogu uraditi,odvio sam grejac i to malo teze jer sam prvo morao pronaci kljuc 52 i kad sam ga odvio reko anoda je pored njega pa cu je izbaciti,kad djavola ona skroz na vrhu zasrafljena na vrh kazana.Skinem bojler i ocekujem neku rupu da moze da se menja kad malo sutra nema rupe,zovem njih tj. njihov servis da vidim sta mi predlazu,kazu nemamo pojma za to nam kao i treba alat a nikako da ga naprave,pa reko kako vi to menjate,pa kazu nikako zamenimo grejac ocistimo kamenac i malo isperemo kazan i onda kao smrdi malo manje lolzi .I onda sam zaposlio starca izbusio je covek tj. isekao rupu oko 5-6cm u obimu na poklopcu i dosli smo do srafa kojim je zasrafljena anoda na kazan odvili i izbacili je,ja sam insistirao da nestavljam drugu a posto surak radi u Gorenju ubedio me je da stavim njihovu jer moguce da se to nece desavati jer je od drugog proizvodjaca,rekoh ajd moze ali ako opet bude smrdelo ti ces ga skidati :mrgreen: ,za sad hvala bogu mirise lepo :fanzo: a videcemo dokle.
Mora da se zna ko namesta antenu, a ko vice ne valja :)

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao IvanBG » 04 Jun 2011, 01:16

Aha, to je znači "kombinovani", hehe... Grejači u klasičnim (emajliranim) kazanima mogu da traju jako dugo ako su kvalitetni, ja recimo čuvam stare (od rashdovanih bojlera) i ugrađujem ih ako u momentu nema da se kupi novi a da je kvalitetan i nijedan od njih nije vraisnuo u garantnom roku 2 god koliko ja stojim iza njih. Ali u prohrom kazanu druga je situacija, svaki koji izdrži 3god može se smatrati zadovoljavajućim.
A kod te flanše sa 4 šrafa najveći problem je dihtovanje, svaka druga propusti nekoliko kapi nakon slapanja, a evo recimo baš juče sam jedan takav bojler od Gorenja iz 2009 otvarao i zatvarao 3 puta da bi se na kraju ispostavilo da je sam grejač (veoma malo, uglavnom samo noću) propuštao vodu na sebi, što je prosto neverovatno s obzirom na njegovu starost od samo 2 god. :shock:

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Stolle » 04 Jun 2011, 11:26

Ma sve je bez veze. Gorenje, mali, protočni bojler, posle godunu dana, još pod garancijom, crkao grejač. :shock:
U isto vreme, kad mi je procurio taj, isto novi, Deligrad posle 7 meseci. A nije radio uopšte, koristi se drugi, možda star i 40 godina. Probao sam samo kad sam ga namontirao da li greje i to je bilo sve. I uključim onda, ne radi. :? Probio na masu, kako sam govorio, crkao je od dosade.
Priznali su garanciju, zamenili i napisali da zamenim bateriju (jednoručna, Minotti) ili sledeći put neće priznati garanciju. :shock: :shock: Kakve to veze ima sa grejačem??? :m:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao IvanBG » 04 Jun 2011, 12:12

Imao sam kod jedne mušterije situaciju da su majstori okrenuli kontra priključke vode na malom bojleru pa je isti mogao samo delimično da se napuni vode a ostalo je bila para. Grejač u njemu je, naravno, ubrzo crkao... Ako je bojler iznad baterije i nemoguće je okrenuti priključke naopako. Teoretski, možda bi i mogla neispravna baterija da obrne u mešaču smer vode od i ka bojleru, ali ja to u praksi nisam sreo.

Honorarac
Preminuo
Postovi: 760
Pridružen: 14 Nov 2008, 20:04
Location: Sremska Mitrovica
Contact person: Damir
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Honorarac » 04 Jun 2011, 12:19

Obicno neispravna baterija koja curka, flisuje dovodi do stalnog oticanja vode iz bojlera pa je normalno da hladna voda koja ulazi da nadoknadi isteklu smanjuje temperaturu u samom bojleru, grejac stalno radi, a obicno plasticni kazani od 5 i 10 lit pucaju zbog pregrevanja na sastavima, verovatno i sam grejac brze stradava jer radi prakticno non stop. U praksi se pokazalo da vecina bojlera sa napuknutim pl. kazanima je stradala upravo zbog neispravnih baterija.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Stolle » 04 Jun 2011, 14:16

Sve je bilo u redu. Baterija nova, bojler nov i još nije ni radio, bio je isključen. :mrgreen:
Meni se čini da je ovo nemoguće pogrešiti, mada, ima svega. Desno ulazi hladna u bojler, levo topla izlazi, na samoj bateriji pre montiranja može da se dune kad je otvorena hladna ili topla i sve se odmah vidi.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

vlajkosdb
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 541
Pridružen: 27 Jun 2007, 06:23
Lokacija: NOVI SAD

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao vlajkosdb » 04 Jun 2011, 14:20

Protocni bojler sa plasticnim kazanom nesme da bude pod stalnim pritiskom kao kod metalnih.Kod plasticnog kazana se zatvara hladna voda,a topla ide na slavinu bez ventila,tako da je to zastita od pregrevanja i pucanja.Kod njih se koriste odgovarajuce slavine,tj. mesalice vode.
Kad se menja stari bojler sa metalnim kazanom,novim bojlerom sa plasticnim kazanom,a ne procita uputstvo za montazu pre toga,i ostavi postojeca mesalica,onda posle izvesnog vremena dolazi do pucanja plasticnog kazana,...zbog slavina-baterija,ali ....

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Stolle » 04 Jun 2011, 14:27

Uff...sad vidim šta sam napisao, :tuptup: nije protočni, već visokomontažni, bez pritiska. Prelivni, ili kako se već zove.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao milan » 04 Jun 2011, 18:51

nije protočni, već visokomontažni, bez pritiska.
Sta si tek sada napisao?
Imas bojlere koji imaju pritisak u sebi i koji nemaju pritisak u sebi, misli se na pritisak kada voda miruje u njima,
odnosno slavina nije odvrnuta ili pokrenuta.
Bojleri bez pritiska vode u sebi,
dele se na protocne, koji su po pravilu montiraju vislje od baterije (slavine)
i potisne koji se montiraju nize od baterije (slavine)
U njima nema pritiska dok se neotvori slavina, nebitno hladna ili topla voda.
Oni se razlikuju samo po polozaju grejaca u njima i duzinama cevi koji su unutar kazana.

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao jaro » 04 Jun 2011, 19:40

Po mom iskustvu, kod Stoleta se desilo to, da je verovatno nekad nestala voda, i nekako (i pored nove slavine) izasla voda, ili je neko pustio vodu u smislu " ima ovde jos malo vode", i ostao grejac bez vode...
Mada i tako retko crkava grejac, nego crkne zastita.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao Stolle » 04 Jun 2011, 19:56

Ma ne ... :mrgreen: Termo osigurač je dobar.
Stolle je napisao:Baterija nova, bojler nov i još nije ni radio, bio je isključen
Uopšte nije bio u upotrebi.
A šta sam napisao... ne znam više ni sam šta sam... :tuptup:
Pod protočne se, valjda, obično podrazumevaju bojleri bez kazana, sa grejačima velike snage koji greju vodu trenutno. Ali izgleda da je ipak i ovaj protočni. 5 litra, nema pritiska kad je zatvoren, montiran je iznad baterije. Evo gledam uputstvo, max pritisak, kad je skroz ovorena topla voda, ne treba da prelazi 0.2 bara.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao jaro » 04 Jun 2011, 20:36

Jednom neki drugar montirao takav bojler u frizerskom salonu, a povezao ga kao veliki bojler (na pritisak), bila zima, kaze dodji, sta da radim, smrzo je,...dosao, vidim o cemu se radi, nije smrzo, nego se naduvao kao balon od pritiska, i oplate popucale...
...Ala ima veze sa temom..... :oklagija
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

IvanBG
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 398
Pridružen: 07 Apr 2009, 13:44
Location: Beograd
Contact person: Ivan
Specialty: whitegoods

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao IvanBG » 05 Jun 2011, 09:40

Trebalo je da otvorite novu temu "kućni bojleri i neobični problemi s njima"... lolzi
Što se tiče termina "protočni" kod nas se on koristi za dve potpuno različite vrste bojlera. Ni oni mali kuhinjski iz 60-tih i 70-tih (uglavnom tiki i standard) sa metalnim kazanima nisu bili namenjeni za montažu pod pritisak, tako da ta priča sa starim neadekvatnim ili neispravnim baterijama koje uzrokuju crkavanje bojlera meni nije uopšte jasna... :? Jedino ako se obrne smer ali to je već greška vodoinstalatera a ne baterije i moguće je samo kod niskomontažnog (kako sam već i napisao). Inače ti vodoinstalateri znaju da budu jako inovativni kada su montaže bojlera u pitanju, sećam se jedne mušterije kojoj su montirali stari bojler namenjen za visoku montažu dole ali ga okrenuli naopako (što u principu i može) ali pošto su imali pograšan tip baterije (sa 2 izvoda) montirali su bojler pod pritisak i dodali sigurnosni ventil koji je preštelovan da popušta na nižem pritisku i tako to radilo godinama samo što je domaćica morala stalno da prazni posudu u koju se skupljala voda koja je često oticala iz ventila (čim pritisak pređe 2-3 bara) :shock:

PS jesam li ja imao još jedan post na ovu temu koji je obrisan, ili mi se samo čini? :mrgreen:

vlajkosdb
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 541
Pridružen: 27 Jun 2007, 06:23
Lokacija: NOVI SAD

Re: prohromski bojler-problem sa grejacem

Post napisao vlajkosdb » 05 Jun 2011, 16:57

Da se malo pojasnimo,to svi znaju:Ima tri vrsta bojlera.
Potisni
Prelivni
Protočni
Svaki od tih bojlra možeš montirati gore ili dole.Svejedno.
Razlike:
Potisni bojleri rade u zatvorenom sistemu.Svaki od njih ima metalni kazan.Svaki je atestiran na 8-10 bara.Ove bojlere možeš montirati i na NISKOPRITISNU i na VISOKOPRITISNU SLAVINU.

Prelivni bojleri sa plasticnim kazanom rade u otvorenom sistemu.Njih možeš montirati SAMO NA NISKOPRITISNU SLAVINU (na takozvanu bateriju).Kako i naziv ovih bojlera kaže, u ovim bojlerima NEMA PRITISKA!To su ti bojleri kod kojih slavina kapa dok greju vodu...

Protočne bojlere imaš i visokopritisne i niskopritisne.Obratiti pažnju na natpis,tj na pločicu koja je nalepjena na bojler.Ovi bojleri samo onda greju vodu kada ima protoka vode.Znači,ovi bojleri ti ne akumliraju toplu vodu.

Na svakom bojleru piše velikim slovima namena,tj. pritisak....

nuk
_
_
Postovi: 158
Pridružen: 04 Jun 2011, 20:35
Location: Beograd- Novi sad
Specialty: whitegoods

Re: Bojleri, grejači, kvalitet i problemi

Post napisao nuk » 16 Jun 2011, 22:30

jedno pitanje za iskusnije,
u pitanju je elit bojler ako je bitno,
pre jedno sest meseci sam promenio grejac (onaj klasicni sa jajastom flansnom), i danas vidim da curka voda na spoju grejaca i flansne. dotegao sam matice ali problem je ostao, curi i dalje.
Moje pitanje je da li je dovoljno promeniti samo flansnu ili ponovo da kupujem kompletan grejac kao prosli put, iako je ovaj ispravan?

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Bojleri, grejači, kvalitet i problemi

Post napisao jaro » 16 Jun 2011, 22:35

Nikad cuo za "elit" bojler, hajde ti to slikaj malo?
:pivopije:
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Odgovori

Natrag na “OSTALI APARATI”