Solarni Panel za grejanje vode - kompletna instalacija

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
SaleSk
___
___
Postovi: 656
Pridružen: 04 Nov 2006, 21:08
Location: Skopje
Warranty service: Siemens, Konica Minolta, Kodak, B Braun, Dade Behring, Johnson & Johnson, Drew, TerumoBCT
Kontakt:

Re: Solarni Panel za grejanje vode - kompletna instalacija

Post napisao SaleSk » 12 Jul 2014, 17:22

nike je napisao:
SaleSk je napisao: Elektromotorni ventil 30 evra.
Čemu ti služi ovaj ventil?
Vidim iz tvog teksta da si ga stavio kao nepovratni ventil (sprječavanje prirodne cirkulacije kad pumpa miruje).
Problem može biti sa tim ventilom kad je voda dosta vruća, jer mu je motor termički tj. otvara zagrijavanjem specijalnog voska u patroni. Kad ga postaviš na vruću cijev, onda preko osovine ventila dođe do zagrijavanja tog voska i motor zna sam otvoriti bez da ga struja otvara. Imao sam takvih slučaja na nekim centralnim grijanjima gdje je korišten taj motor a posebno na bojlerima na kojima je takav motor služio za regulaciju tj. otvaranje i zatvaranje solarnog voda radi regulacije temperature vode u bojleru. Uvijek su se ti bojleri pregrijavali dok nisam zamjenio motore sa drugim koji su mehanički.
Svaka cast na tvom iskustvu, ali ovaj ventil koj sam ja postavio je predvidjen i deklarisan bas za namenu za koju je postavljen , osnosno da bude nepovratni ventil i da radi na povecanim temperaturama, + je u NC modu, pa ne razumem kako moze da se otvori kada je bez napajanja?
Posto vec imas velikog iskustva na ovom polju, verovatno znas kolki protok ima kroz ovakav, a kolki kroz mehanicki nepovratni ventil a i to je globalno i jedan od najvecih problema kada se radi o suncevim kolektorima.
nike je napisao:
SaleSk je napisao: a instalaciju obicno rade sa aluplast cevima predvidjenim za parno grejanje cija je maksimalna radna tempreratura 90 stepeni, stradaju slavive, gumice, ventili, imaju manji zivotni vek i slicno.
De malo razmisli o tome šta pišeš. Parno grijanje je na vodenu paru, gdje, da bi voda prešla u paru, temperatura mora biti veća od 100°C na atmosferskom tlaku ili npr. 150°C na tlaku od 4,7 bara. Dakle, ako je nešto predviđeno za parno grijanje onda je sigurno predviđeno i za temperature više od 100°C.

Aluplast cijevi su predviđene za toplovodno (topla voda ispod 100°C) a ne za parno grijanje.

P.S. Nije ovo kritika na tvoj rad već, ako smo forum tehničara, onda budimo precizni u korištenim pojmovima ili će netko pomislit da smo grupa za potporu usamljenim kučanicama. :pivopije:

Inaće, čestitam na realizaciji, iako je ekonomska računica svega toga upitna!
Ja se izvinjavam ako sam se pogresno izrazio, ali kod nas ne postoji toplovodno grejanje, vec je univerzalna rec parno grejanje, ne podrazumevajuci da grejanje radi na paru, vec na to toplovodno koje vi nazivate.
Posto je ovo univerzalni forum, koj funkcionise na svim jezicima bivse Juge, onda mislim da su me svi razumeli osim ti na sta sam mislio, :)
A iskreno ne razumem sta je tlak, vlak, ili sta vec, ali znam sta je pritisak :roll:
Ako treba da smo bukvalisti. :pivopije:

Kako god bilo, hvala na kritici i komplimentima, a sve dok razmisljamo dali je sve isplatljivo ili ne, necemo znati dok ga ne isprobamo.
Evo vec mesec ipo dana kako je montirano i ja jos uvek nisam ukljucio bojler na struju.
Planiram za 3 do 5 godine da se isplati kompletni sistem. Osim pumpe koja ima 5 godine garanciju, sve drugo ima 20g. Znaci narednih 5 radice za jos jedan sistem, a ponarednih 30 bice sve dzabe.
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Solarni Panel za grejanje vode - kompletna instalacija

Post napisao nike » 12 Jul 2014, 21:45

Sale, napravio sam barem pedeset solarnih sistema po svom, ni jednom nisam imao problema sa nepovratnim ventilom i protokom kroz sistem zbog tog ventila.
Najčešće koristim ovaj ventil sa ugrađenim nepovratnim ventilom odmah iza pumpe:

Kod: Označi sve

http://www.caleffi.com/croatia/hr/catalogue/ballstop-kuglasti-ventil-sa-ugradenim-nepovratnim-ventilom-za-sisteme-grijanja-327400
Ponekad ovaj:

Kod: Označi sve

http://www.caleffi.com/croatia/hr/catalogue/ventil-za-sprecavanje-prirodne-cirkulacije-510500
Na Δp od 0,02 bara već otvara, a na 0,05 ima dovoljan protok potreban za panele, tako da ostaje još najmanje 0,25 bara upotrebljivog diferencijalnog tlaka za pumpanje na bilo kojoj pumpi (najčešće je diferencijalni tlak pumpe iznad 0,3 bara).


Iz knjige koju je spomenio Bimba vidljiva je podjela grijanja po vrsti fluida:
6. SISTEMI CENTRALNIH GREJANJA

U prethodnim odeljcima definisan je sistem centralnog grejanja i dat je
prikaz sastavnih grupa i glavnih elemenata uredaja i opreme koji se koriste za iz-
vodenje ovih sistema. U daijem izlaganju izlozice se koncepcija postojecih sistema
i nacin proracuna kojima se obezbeduje njihovo ispravno funkcionisanje.
Prema toplonosi (fluidu) koji se koristi za razvodenje toplote u njima cen-
tralni sistemi grejanja se dele na vodeno, parno i vazdusno. Iz samog naziva se uo-
cava koji se fluid kodsti u pojedinom od ove tri vrste sistema.

Vodeno grejanje prerna temperaturi vode u sistemu deli se na grejanje top-
lorn vodom, u kome temperatura vode ne prelazi 110°, i grejanje pregrejanom vodom
("vrelom vodoro") u kome je voda iznad ove granicne temperature.
Narod ima tendenciju da stvari zove krivim imenima i pored logičkog paradoksa. Ja sam te odmah razumio šta si mislio ali mi je logički paradoks svrdlao po mozgu, pa nisam odolio ne komentirati. Jbga, poremećen sam od rođenja sa tim stvarima. lolzi

Živio ti meni (i ja tebi :mrgreen: ), a to solarno ti se isplatilo šta prije! :pivopije:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Solarni Panel za grejanje vode - kompletna instalacija

Post napisao fanzo » 15 Jul 2014, 06:39

Da, Nike je često extra precizan u opisivanju. Što ponekad i nije tako loše :mrgreen:

Tako je, ... i mi ovde parno zovemo iako nije parno nego vodeno :mrgreen:

Što se tiče pvc cevi ono i jeste samo ispod 100°C , često na takvim cevima piše do koje temperature se koriste i koji je predviđeni prosečni rok trajanja istih, nakon čega bi trebalo da se zamene novim (redovan servis).

Gledajući ovako sa strane (moje strane) i ja bih stavio elektromotorni ventil i samim tim mogao montirati slabiju pumpu koja bi trošila manje energije za cirkulaciju tečnosti u sistemu. Ne znam samo donos cena za slabiju i jaču pumpu + mehanički/elektro ventil + ukupna potrošnja el. energije i odnos razlika. Pretpostavljam samo da je varijanta sa mehaničkim ventilom jeftinija, logično.
Kada praviš sistem koji treba da pravi uštede u energiji onda valda treba da razmisliš i o ovoj uštedi.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “OSTALI APARATI”