Motor ventilatora kuhinjske nape-spajanje

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
orion52
_
_
Specialty: whitegoods

Motor ventilatora kuhinjske nape-spajanje

Post napisao orion52 » 21 Dec 2015, 23:16

Na prijateljevu molbu da mu nađem ventilator nape za kamin,našao sam jedan kojeg sam imao duže vremena u garaži(mislim da je tipa SEVER-Subotica),
ali molim nekoga za pomoć,odnosno da mi pošalje shemu spajanja istoga.Čini mi se da je bio od kuhinjske nape GORENJE ili KONČAR.
Kao što se vidi na slikama,na gornjoj strani su 4 izvoda,a na donjoj strani namotaji su spojeni mostovima.Pozzz :pivopije:
IMAG0018.jpg
IMAG0020.jpg
IMAG0021.jpg

orion52
_
_

Re: Motor ventilatora kuhinjske nape-spajanje

Post napisao orion52 » 26 Dec 2015, 21:28

Zar stvarno nitko od starijih,iskusnijih majstora ne poznaje ovakav tip ventilatora da bi mogao pomoći sa shemom spajanja.Pozzz :m:

Kobac
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao Kobac » 27 Dec 2015, 07:53

Ovakav ventilator nije bas cesta zverka i obicno dodje vec montiran na nesto tako da nagadjnje nije bas od neke pomoci.

nike
gxu
gxu
Warranty service: Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone, Hendi, Omniwash, Icetech, ItalIce
Contact person: NIKE

Post napisao nike » 27 Dec 2015, 08:40

Hm. Meni to izgleda na "shaded pole" motor ali sa dva namotaja!
strong_style_color_b82220_shaded_pole_motor_strong_68_series_aluminum_wire_for_cooker_hood_range_hood_ventilation_fan.jpg
Slika je nejasna! Treba dobro uslikati detalje statora i kako se namotaji sapajaju!
Trebalo bi i shemirati i naznačiti izmjerene otpore između izvoda!
Zadnja izmena: nike, dana 27 Dec 2015, 13:37, ukupno menjano 1 put.
Poluznanje je opasnije od neznanja!!!
"Patriotizam je zadnje utočište podlaca"-Samuel Johnson

bracans
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao bracans » 27 Dec 2015, 12:54

Zar stvarno nitko od starijih,iskusnijih majstora ne poznaje ovakav tip ventilatora da bi mogao pomoći sa shemom spajanja.
Odgovaramo bebana i ja (nabavio kengur nosiljku) :) i tako moj pokojni deda popravljao po komsiluku bojlere, pegle, sporete, svasta nesto mada je bio krojac, pa kad zagusti u pomoc kod unuka lolzi dobro niko nije nastradao, opravio je on dosta toga a nije znao kako to radi :lol: moj savet mu je uvek bio, dobar osigurac i uzemljenje i nemas brige sve ostalo sto neznas mogu i ja popraviti. ;)
Jos i da nam pogines ili nekog ubijes orione, pa da nas prati losa sreca u novoj godini. :roll:
Evo ti sema cisto informativno, pa vidi sta ces. :pivopije: Ipak si malo informacija dao, poslusaj urednika i napisi malo detaljnije, kad nesto opravljas trebas znati i sta i kako radi. :uca: a ne samo da spajas zice.
Zadnja izmena: bracans, dana 01 Jan 2016, 23:07, ukupno menjano 5 puta.
Sve ovo je informativnog karaktera.

nike
gxu
gxu
Warranty service: Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone, Hendi, Omniwash, Icetech, ItalIce

Post napisao nike » 27 Dec 2015, 13:41

Osim toga, taj motor niti ima izolaciju za visoke temperature niti ima snagu tj. količinu zraka za jedan kamin!

Kamini se ventiliraju ventilatorima koji nisu u struji zraka!

bracans
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao bracans » 27 Dec 2015, 14:53

Sto kaze nike nemoj da napravis kovacku vatru umesto kamina sa ovim ventilatorom. :rofl:
Sve ovo je informativnog karaktera.

orion52
_
_

Post napisao orion52 » 27 Dec 2015, 22:06

Slažem se sa Nikeom i Bracansom.Usput,jedna korekcija-nije za kamin(krivo sam napisao),nego za kuhinjsku napu,a i ovaj ventilator je bio od neke
nape,gdje su prerezane žice koje su vodile na tastaturu.Osim toga,ne radi se o popravljanju istoga,već o spajanju.A što se tiče detalja koje navodi Nike,
navest ću otpore između 4 izvoda,gledajući slijeva na desno(počevši od najduže žice),te otpor među namotajima.I na kraju,uslikat ću opet malo bolje
namotaje.Hvala,pozzz
Izvodi: 1-2 (3,7 oma) 3-4 (3,7 oma)
1-3 (24,0 oma)
1-4 (20,6 oma)
2-3 (27,2 oma)
2-4 (24,0 oma)
IMAG0022.jpg
IMAG0024.jpg

nike
gxu
gxu

Post napisao nike » 29 Dec 2015, 08:03

To se nalazi neki otpor od 20Ω između izvoda 1 i 4!
1-2 i 3-4 su namotaji!
2-3 je sve u seriji!
Screenshot_NormalAppImage(4).png
Na 2 i 3 dovodiš nulu i fazu.
Ako 1-4 spojiš ukratko imaš višu brzinu.
Ako 1-4 ostaviš otvoreno imaš nižu brzinu.

Spoji stakleni osigurač 1A u seriju pa probaj preko tiristorskog regulatora mjereći struju! Ne vjerujem da je jači od 120W. Što daje struju od 0,55A!

orion52
_
_

Post napisao orion52 » 24 Jan 2016, 19:25

Izvinjavam se što se nisam prije javio zbog privatnih razloga,ali ventilator je rješen na način da je ostala jedna brzina.Naime,premostio sam unutarnje
kontakte,a napon prikjučio na vanjske(nakratko),međutim,pregorio je dio namotaja i ostala je jedna brzina(naravno,bez mosta).Ipak zahvaljujem svima
na savjetima i pomoći.Pozzz
P.S.
Ujedno koristim priliku (iako s malim zakašnjenjem) da poželim sve najbolje,te mnogo uspjeha u rješavanju problema u Novoj godini administratoru,
expertima,te svim korisnicima foruma. :pivopije:

rbasic
_
_

Post napisao rbasic » 26 svi 2016, 14:49

Motor je sa dva namotaja,približno 30 oma kad se uključi prekidač na dva-brzo okretanje i oko 40 oma sporo.
Ne treba šema , prosto je i jednostavno.Faza i nula idu na prekidač 1 gdje se paralelišu na prekidač za ventilator i sijalicu.
Vama treba samo taj prekidač sa levo i desno ali da prekidate i nulu i fazu,znači sa 6 nožica.
Na sredinu dovedite fazu i nulu,levo odvedite na sivu i braun u sredini (40 oma) manja brzina,a desno spojite na plavu i crnu
dvije vanjske.Inače žice grijanjem i vremenom izgube boju.
Uglavnom dvije unutarnje slabija brzina,dvije vanjske brža.
Bez instrumenta ne radite jer imate oko 5 oma između ,tako da ne spojite na tih 5 izgoreće.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “OSTALI APARATI”