Indukciona ploca - "procesor"

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
baracuda
_
_

Indukciona ploca - "procesor"

Post napisao baracuda » 07 Mar 2019, 21:44

Ovu temu sam otvorio zato sto u dosadasnjem ne velikom iskustvu nisam uspeo da popravim ni jednu indukcionu plocu iz vise razloga.Prvi i osnovni razlog je komplikovano pracenje signala na osciloskopu-nedostatak transformatora za odvojenost od mreze,nedostatak delova,skupi IGBT-ovi i grecovi i niz drugih nedostataka zbog delova koji su gotovo svi kineski i da ne nabrajam dalje,nabavka i sl.Koga god sam pitao svi od servisera se odlucuju za zamenu kompletnog kontrolnog modula ali je cena popravke ravna kupovini novog uredjaja.Ovime je jasno receno da je ovo neisplativo,cak i pokusavati popraviti.Ali ono sto niko nije pricao na forumu a mene interesuje vise iz razloga znatizelje je analiza rada samog uredjaja.Jasno je da se deli na dva dela - kontrolnu logiku i izvrsni deo koji strada(IGBT i grec).Moze li neko da podeli iskustva ako ih ima u vezi sledeceg:za isti tip resoa recimo da je podeljena kontrolna logika na viper12(22) kolo za napajanje,procesor,eventualno drajver kolo ili reseno sa 8050 tranzistorima,pri merenju ili je sve izgorelo -tu je kraj ili nista nije gorelo -ne vidi se ali je otkazao IGBT i grec.Za ovaj drugi slucaj laicki je bez nekog velikog merenja moguce otkloniti kvar zamenom tranzistora u drajver delu ,samog kola ako ga ima i procesora na slepo,uz naravno merenje pasivnih komponenti da nemaju velika odstupanja.Velika misterija je sadrzaj programiranog dela procesora za koji nigde nisam video da se pojavio sadrzaj- "dump",nacin na koji se stari cita i novi programira.Cena ovih kola je reda velicine 1 dolar po komadu ali procesori dolaze prazni i potrebno je ucitati deo sadrzaja u cip u delu koji nosi ovu informaciju(OTP programiranje i oznaka na samom cipu).Na starom cipu je verovatno otkazao komparatorski deo ili deo za pracenje signala iz mreze pa zbog loseg merenja signala za gasenje u nuli izvrsne komponente stradaju bez da sve ostalo naoko lici da je celo.Zato zamena novog IGBT -a izdrzi koliko jedna kafa ili ne pali i izbacuje greske da nesto nedostaje- pogresan sud,nizak nivo vode u posudi i sl.Da li sam ja ovo dobro shvatio ili ima neko nesto da doda na ovu temu,pogotovo u delu procesora,jer do sada na razlicitim plocama -1.zamena IGBT(otkazao posle par kuvanja),2.zamena IGBT,grec i drajver kola(izbacuje gresku),3.cak zamena sve 3 komponente IGBT,drajver ,procesor(nazalost prazan i nista se ne desava sto je i logicno),i jos par slicnih slucajeva....Procesore nisam navodio jer ih ima vise vrsta a mene bi interesovao konkretno samo jedan primer kako se to radi ako je izvodljivo....veliki pozdrav i ako ima neko neki komentar na ovu pricu....

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “OSTALI APARATI”