Indukcija Gorenje IT320AC greška E4

Forum za sve ostale aparate kojih nema u gornjim forumima.

Urednici: goranfri,nike,Honorarac,sim

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Indukcija Gorenje IT320AC greška E4

Post napisao ROAMER » 16 Apr 2023, 10:43

Pozdrav kolege!

Evo me opet nakon dugo vremena. Odmakao sam se od popravaka kućanske elektronike pa me nije dugo bilo. Ženina sestra je izgleda malo forsirala indukciju pred Uskrs :) Pojavila se greška E4. Opis stoji "Greška u konfiguraciji ploče za kuhanje". Ima 2 "ringle" i samo veća joj ne radi. Odnosno kad pokuša uključiti veću, ova greška se pojavi. Da li imao netko kad ovakav problem? O čemu se tu zapravo radi? I naravno kako se otkloni greška?
Ja sam pretražio po internetu kakve to mogu biti konfiguracije i slično, ali nikakvih korisnih informacija. A moja 3-4 popravka indukcija mi ne daju ni blizu dovoljno iskustva da sam zaključim.

Hvala i srećan Uskrs!!!!
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Indukcija Gorenje IT320AC greška E4

Post napisao bracans » 23 Apr 2023, 12:16

CONFIGURATION OF DOMINO BASIC INDUCTION
Configuring is necessary when changing the IHE (induction heating element), or when the display shows E4.
Procedure is the following:
Hob shall be switched off.
Press and hold the sensor key Stop/go (second from the right) and successively press the three left sensor keys (in the sequence: timer, "-", "+"). Sound signal is heard at each press.
Display shows C (flashing) and 0. Hob locking sensor diode flashes, too. Press again and hold the key Stop/go until sound signal is heard i.e. display shows “C” for non-configured and “-" for configured cooking zone.
Put a pot on non-configured coking zone and press sensor key "+" for this zone. “C” changes into "-".
The above mentioned procedure shall be carried out for each cooking zone until the configuration menu after the configuration of the last cooking zone automatically terminates.

ATTN: how to reset the configuration?
When inside the configuration menu (configured and non-configured IHE are shown), it is necessary to press one of sensor keys “minus” for a few seconds (sound signal is heard). “E” will flash on displays for some time, and then two “C” appear. Now configuration can be carried out again.

Mozda pomogne.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “OSTALI APARATI”