Obaveštenje za Experte u vezi velikih fajlova na forumu
viewtopic.php?p=339038#p339038
.

Motor iz usisivaca za brus koji ostri nozeve i slicno...

Forum namenjen hobi majstorima. Forum obuhvata sve električne aparate u domaćinstvu (tv-dvd-audio-video-auto el. itd...), u auto industriji , osim profesionalnih uređaja.
OBAVEŠTENJE: TEME U OVOM FORUMU SE AUTOMATSKI BRIŠU NAKON 6 MESECI !

Urednici: goranfri,alexa_pg

Pravila foruma
Forum namenjen u hobi svrhe popravljanja svojih (u ličnoj svojini) kućnih aparata.
Audio, Video, TV tehnika, Bela Tehnika odnosno svi uređaji koji su široko rasprostranjeni za kućnu i ličnu upotrebu, sve kategorije.
Teme koje su članovi otvarali u drugim našim forumima a za koje se smatra da su autori hobi majstori biće prebačene u ovaj forum.
MOLIMO DA OBRATITE PAŽNJU DA U OVOM FORUMU POSTUJU HOBI "MAJSTORI" !
SERVISERI
Gundolf1
_
_
Specialty: tv-multimedia

Motor iz usisivaca za brus koji ostri nozeve i slicno...

Post napisao Gundolf1 » 12 Jan 2021, 07:01

Imam neki motor iz Gorenje usisivaca,vidim da mu je ista osovina na rotoru kao kod moga jednog starog motora,koji je okreto onaj kolut brus,zanima me hoce meni to moci radit,ne smeta mi buka iz tog motora,samo moram skinuti onaj prednj lim kod motora od usisivaca smeta da bi na osovinu natakeo i zavrnuo kolut brus,da nece motor crci ako skinem taj prednji lim kroz koji on reakizuje uvlacenje zraka,kad radi u usisivacu?Mogu slikat ako treba pozz hvala :pivopije:
Panasonic is the BEST...

sim
gxu
gxu
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Motor iz usisivaca za brus koji ostri nozeve i slicno...

Post napisao sim » 12 Jan 2021, 12:27

Nece to moci raditi. Nema hladjenja.
SIMkom

Gundolf1
_
_

Post napisao Gundolf1 » 12 Jan 2021, 15:49

Hvala puno,onda bolje da ga nekvarim,jedino da sknem lim,odvrnem propeler,vratim lim pa da mi neki tokar nekako tu,preko nekog nastavka navrne kolut za brusenje,jel se lim moze vratit?
Panasonic is the BEST...

miodrag popovic
gx
gx
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv

Post napisao miodrag popovic » 12 Jan 2021, 16:26

Prevelik broj obrtaja će dovesti do pucanja koluta za brušenje.Prvo saznaj preporučen broj obrtaja i potrebnu snagu pa onda traži motor!Koliko znam 1000 o/min je i previše,a motor usisavača ima bar 10 puta više + hlađenje kako ti je već napomenuo kolega.Prevelik broj obrtaja dovodi do pregrevanja obe površine,veoma vrelih opiljaka (oči!) i do pucanja alata koji ima veliku potencijalnu energiju koja se odjednom oslobodi i imaš ubojite fragmente.Nije za igranje nikako,moj komšija zamalo poginu na brusilici kad je pukao disk i zveknuo ga u glavu,a sve po propisu u industrijskom pogonu.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Gundolf1
_
_

Post napisao Gundolf1 » 12 Jan 2021, 23:02

Au gadno necu ga za ovo koristit skonto sam moro bi mu ostavit ovaj propeler da ga hladi plus sto bi nekako moro napravit regulaciju brzine motora,zanimljivo mislim da su susteri koristili motore iz ves masina,neko im je spajo ili sami,jel moze od ves masine ako nadjem,mislim da je kod nas bas bio takav motor,super je brusio sve zivo,dok jednom nije probio namotaj?Hvala Miodrag
Panasonic is the BEST...

sim
gxu
gxu

Post napisao sim » 12 Jan 2021, 23:08

Moze od starijih ves masina motor sa kondenzatorom tj. bez cetkica.
Samo sto on nije za neko duže koriscenje opet zbog hladjenja. Za nesto kratkotrajno moze.
Na njima imas dve brzine.
Ustvari najbolje bi bilo da nam napises karakteristike starog motora koji je okretao taj brus
SIMkom

Kole
_
_

Post napisao Kole » 13 Jan 2021, 08:51

Možda bolje da upotrebiš taj motor za nešto drugo što ne pruža veliki otpor, recimo kosilica za travu. Donji postroj od dasaka, točkovi za one pijačne torbe kod Kineza, nož za sečenje trave, kabl i prekidač. Jednostavno i korisno.

Gundolf1
_
_

Post napisao Gundolf1 » 13 Jan 2021, 13:40

Kole je napisao:
13 Jan 2021, 08:51
Možda bolje da upotrebiš taj motor za nešto drugo što ne pruža veliki otpor, recimo kosilica za travu. Donji postroj od dasaka, točkovi za one pijačne torbe kod Kineza, nož za sečenje trave, kabl i prekidač. Jednostavno i korisno.
Ovaj od usisivaca?
Panasonic is the BEST...

Gundolf1
_
_

Post napisao Gundolf1 » 13 Jan 2021, 13:54

sim je napisao:
12 Jan 2021, 23:08
Moze od starijih ves masina motor sa kondenzatorom tj. bez cetkica.
Samo sto on nije za neko duže koriscenje opet zbog hladjenja. Za nesto kratkotrajno moze.
Na njima imas dve brzine.
Ustvari najbolje bi bilo da nam napises karakteristike starog motora koji je okretao taj brus
Dok rastavij to cudo slikacu,garant je iz neke ves masine i jako je brzo okreto.Znam ja da su tu motori kad bruse osjetljivi na veliko opterecenje pri brusennju,nekad kolut stane koliko mu je tesko,zatreba svasta na ostrit i sjekire,dasku prebrusit,tako je men i jedna busilica motor se zapusio dok sam brusio lamperiju uz pomoc one gume sa smirglom koja se navrce na busilicu,tu sam ja zezno stvar brusila na kontra stranu,al cu je odnijet na premotavanje jednom.Vidjecu jos kakvih motora ima i na pijaci. :pivopije:
Panasonic is the BEST...

Kole
_
_

Post napisao Kole » 13 Jan 2021, 15:43

Pa da, taj motor od usisivača za kosilicu. Može isto od njega da se napravi i nešto drugo, na primer neki ventilator za izbacivanje isparenja iz kuhinje, kupatila itd.

A tamo gde se traži snažan motor (cirkular, strug, stubna bušilica, ražanj itd) najbolje je koristiti asinhroni elektromotor iz veš mašine kojoj je istrulila kada, sa odgovarajućim kondenzatorom. Takvim motorom mogu se dobiti tri režima rada - radna brzina levo, radna brzina desno i centrifuga.

Sedamdesetih i osamdesetih je u Zagrebu izlazio jedan dobar Vjesnikov časopis, zvao se Sam svoj majstor. Mislim da je u jednom broju baš obrađeno šta se sve i kako može napraviti od elektromotora iz rashodovanih uređaja. Verovatno to ima negde u biblioteci.
Prilog
1200px-Sam_svoj_majstor_6-77.jpg
Sam svoj majstor.jpg
Sam svoj majstor.jpg (12.48 KiB) Pregledano 358 puta.

sim
gxu
gxu

Post napisao sim » 13 Jan 2021, 20:17

Kole puozorio bih te da ne dajes savete za ono za sta ocigledno nisi dovoljno strucan.

Motori od usisivaca imaju od 3000 pa i preko 10000 obrtaja u minuti. Kada bi se na to namestila elisa od ventilatora ili noz od kosilice od toga bi neko mogao da strada. To bi se razletelo na prvom ukljucenju.
Ako bi noz kosilice i izdrzao sta mislis sta bi bilo da taj noz u punoj brzini zakaci neki kamencic......dobio bi brzinu metka. Sam motor takodje bi pregoreo u prvim minutima rada.

Motor od ves masine ima otprilike 300W.
Sa tom snagom ne bi mogao da pokrece cirkular ili te ostale stvari koje si pomenuo. Za modelarske mikro cirkulare se koriste motori od najmanje 1000W. Za cirkular za secenje drva treba 3-5 KW......itd itd.

Takodje mislim da je ova tema odavno zrela za u korpu za smece.
SIMkom

bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: Mića

Post napisao bimba1958 » 13 Jan 2021, 20:41

lepo receno kolega Ivane,htedoh ja jos jutros da se ukljucim ali sam se iznervirao na koletvo lupetanje pa bi svasta napisao.Ali nisam hteo da vredjam.Kole uzmi literaturu ili kod cika gugla procitaj malo o kolektorskim masinama i ostalim uredjajima za koje preporucujes motor usisivaca!!!!! :uca: :oklagija 0x00xx6 :lala:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Kole
_
_

Post napisao Kole » 13 Jan 2021, 22:33

Možda se nisam najbolje izrazio, ne nož nego ona glava za el. trimer sa oštrim PVC trakama. A naravno, nisam mislio na profi cirkular, nego samo za neke hobi potrebe. U praksi sam video bušilicu i ražanj od motora veš mašine. Ako iskopam to iz časopisa skeniraću za forum.

Gundolf1
_
_

Post napisao Gundolf1 » 14 Jan 2021, 00:05

Kole je napisao:
13 Jan 2021, 15:43
Pa da, taj motor od usisivača za kosilicu. Može isto od njega da se napravi i nešto drugo, na primer neki ventilator za izbacivanje isparenja iz kuhinje, kupatila itd.

A tamo gde se traži snažan motor (cirkular, strug, stubna bušilica, ražanj itd) najbolje je koristiti asinhroni elektromotor iz veš mašine kojoj je istrulila kada, sa odgovarajućim kondenzatorom. Takvim motorom mogu se dobiti tri režima rada - radna brzina levo, radna brzina desno i centrifuga.

Sedamdesetih i osamdesetih je u Zagrebu izlazio jedan dobar Vjesnikov časopis, zvao se Sam svoj majstor. Mislim da je u jednom broju baš obrađeno šta se sve i kako može napraviti od elektromotora iz rashodovanih uređaja. Verovatno to ima negde u biblioteci.
Znam za ove casopise haha,dobri su... :pivopije:
Panasonic is the BEST...

Kole
_
_

Post napisao Kole » 15 Jan 2021, 08:28

Baš sam juče išao u podrum da pretražim one časopise i na moje zaprepašćenje dve kutije sa njima jednostavno su nestale! Da bi mi komšinica rekla da su pre dva meseca "pobacali svu staru hartiju iz podruma zbog miševa i opasnosti od požara!" Čak su mi pobacali i neke stare knjige, školske udžbenike itd. Šta reći?

Tako da ne mogu da skeniram. Ali evo na internetu nekih korisnih stvari vezanih za upotrebu elektromotora iz rashodovanih usisivača i veš mašina, sa slikama u boji.

https://newart74.ru/bs/advice-to-farmer ... mower.html

https://www.elitesecurity.org/t352059-1 ... im-sa-njim

Pa ako imaš vremena i volje, tu ima dosta raznih zanimljivih ideja za svakog hobistu.

buzdumra
gxu
gxu

Post napisao buzdumra » 16 Jan 2021, 15:25

vidis da tito u "samu" napravio strug :dmzs:
da je imo motor od usisivacva ,...ko zna sta bi bilo :roll:

-majstori malo ste pogresili u vezi obrtaja motora ,. puno' mnogo se brze vrti od 10 000 01ziveli
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Kole
_
_

Post napisao Kole » 16 Jan 2021, 18:32

Pa on nije bio hobista nego profesionalni majstor, mašinbravar, ali se kasnije time bavio samo kao hobijem. E sad mi amateri nemamo znanje i veštinu kao profesionalci, ali mislim da možemo da sklepamo kosačice slične ovima sa ruskog sajta. Iz ove druge diskusije mi je bilo zanimljivo saznanje da ražanj može da okreće elektromotor 12V od brisača iz rashodovanog stojadina. Što znači da akumulator može da završi posao negde u prirodi gde nema struje.

Gundolf1
_
_

Post napisao Gundolf1 » 16 Jan 2021, 21:43

Bas sam razmisljao nekad je bravar bio na celu drzave sad su sve neki doktori,koji se bave politikom umjesto da ljece ljude.Kole hvala naprijedlozima.
Panasonic is the BEST...

nike
gxu
gxu
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE

Post napisao nike » 17 Jan 2021, 11:57

Ti doktori su shvatili za šta su sposobni pa su napustili lječenje ljudi i bave se prevarama, tj onim šta znaju.
Za vas dvojicu nisam siguran znate li zašto ste sposobni! Za elektriku, elektroniku i servisiranje kako spada po struci i zanatu, po ovome šta vi neki pišete, čini mi se da baš i niste!

Imate Whatsup, Signal, Telegram, Viber i sl. pa tamo pišite te nebuloze, ovo je forum sa nazivom "Fanzo Proffesional ...." 0x00xx6
Suzdržite se ovdje, pišite oprezno, jer ćemo brisati sve ovakve teme bez obzira što su u Hobi dijelu, da ne bi neko nedužan nastradao!

Gluposti oko nas ima u izobilju i nepresušna je. Počastite ovaj forum nečim pametnim, za promjenu!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

goranfri
gxu
gxu
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc

Post napisao goranfri » 18 Jan 2021, 02:57

Ne može motor od usisivača da se koristi za brus .
I ja bih se složio sa kolegom Nike da batalimo ove čudne priče jer su potpuno besmislene.

Zaključano

Natrag na “HOBI Servisiranje”