Vivax LCD TV-4260-Greje se elektrolit(RESENO) 

problemi, kvarovi, sheme upload/download popravka LCD televizora

Urednici: KASA1,alexa_pg

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.
RAZNA UPUTSTVA
Avatar
ljube
_
_
Postovi: 127
Pridružen: 05 Dec 2008, 20:59
Location: Macedonia
Contact person: Ljupco
Specialty: tv-multimedia

Vivax LCD TV-4260-Greje se elektrolit(RESENO)

Post napisao ljube » 18 Avg 2021, 22:18

LCD TV
FIRMA: Vivax
MODEL: LCD TV 4260
MODEL DODATNO:
CHASSIS:
MAINBOARD: B.TR901E 7432
PANEL: LC420WU5-SLA2
T-CON BOARD: (oznake sa revizijom zajedno)
INVERTER:KUBNKM139A 6632L-0434A
SMPS: SHL4210F-133 REV:1.0


***************************************
SIMPTOMI:Pregreva se i puca elektrolit koji filtrira napon za napajanje invertora

DETALJAN OPIS KVARA i PREDUZETE RADNJE:
Problem kod ovog tv-a je bio sto je imao ton a nemao sliku.Na jednoj ploci invertora nasao sam dva tranzistora u kratkom spoju (Q5 i Q7 i oba su FDD8447L) i pregoreni osigurac F1 10A.Bio je i raspucan elektrolit C31 1000uF/35V na ploci SMPS-a koji filtruje napon 24V za napajanje invertora.Zamjenio sam sve ovo i tv je proradio,ali nakon 5 minuta elektrolit je opet raspucao.Opet sam promjenio taj elektrolit i izmjerio napon na njega, bio je tacno 24V,ali opet se pregrejao.Zaprimetio sam da elektrolit se greje kada proradi inverter ,odnosno kada dobije signal sa main boardom.Ukoliko nije ukljucen konektor od MB ka invertora napon je isti i ne grije se elektrolit.Zamjenio sam i druge elektrolite na izlazu ovog napona ali bez promene.Ima li neko ideju koji bi mogao da bude razlog da se pregrijeva ovaj elektrolit.
Zadnja izmena: ljube, dana 24 Avg 2021, 07:26, ukupno menjano 1 put.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Vivax LCD TV-4260-Greje se elektrolit

Post napisao alexa_pg » 19 Avg 2021, 00:19

Teško je reći napamet šta može biti da se grije jedan elektrolitski kondenzator.
Na izlazu iz stepena za napajanje nalaze se u liniji 24V najčešće 2 elektrolitska kondenzatora.
Taj TV ima i dva invertora. Na jednom se nalaze 3 kondenzatora a na drugom 2 kondenzatora na istom tom naponu. Znači, ukupno ima 7 kondenzatora koji su praktično vezani u istu tačku +24V.
Ti sad kažeš da se od tih sedam kondenzatora jedan grije i puca.
Ja nemam šta da predložim. Probaj izvesti sam zaključak.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
ljube
_
_
Postovi: 127
Pridružen: 05 Dec 2008, 20:59
Location: Macedonia
Contact person: Ljupco
Specialty: tv-multimedia

Re: Vivax LCD TV-4260-Greje se elektrolit

Post napisao ljube » 20 Avg 2021, 08:21

Na oba invertora ima po dva elektrolita, a u napajanje pokraj ovaj elektrolit ima jos 4 druga paralelno vezane elektrolite koji su odma posle diode dok elektrolit koji se greje odvojen je od ove 4 preko jedan kalem.Ako izvadim ovaj elektrolit onda greju se ova 4 druga elektrolita pred kalema (odma posle diode u napajanje za 24V),i posle 30 sec respucao se jedan od njih.

makoservis
gx
gx
Postovi: 93
Pridružen: 12 Apr 2019, 11:26
Location: makedonija
Warranty service: LG SONY PHILIPS PANASONIC FUEGO GRUNDIG SAMSUNG HITACHI NEO VIVAX
Contact person: dime
Specialty: tv-multimedia

Re: Vivax LCD TV-4260-Greje se elektrolit

Post napisao makoservis » 20 Avg 2021, 09:38

Promeni ta dva elektrolita na taj inverter sta je bio pokvaren.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Vivax LCD TV-4260-Greje se elektrolit

Post napisao alexa_pg » 24 Avg 2021, 00:09

Kako ne znamo vrijednosti kondenzatora, pričaćemo uopšteno.

Elektrolitski kondenzator koji se nalazi iza prigušnice, može da se grije zbog VF napona koji se javlja u invertoru. Ako su elektroliti na inverttorskim pločama dobri, ne bi smio da se grije taj elektrolit.
U slučaju da su sva četiri elekrolita na invertoru dobra, a prvi elektrolit iza prigušnice se i dalje grije, postoji mogućnost da je taj elektrolit mijenjan i nije stavljen originalni. Ako je on u aparatu npr. 470uF, ja bih tu ugradio 3 kom po 470uF.

Mjerenjem talasnog oblika napona tačno bi se znalo šta je uzrok grijanja elektrolita.

Blok šema napajanja.JPG
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
ljube
_
_
Postovi: 127
Pridružen: 05 Dec 2008, 20:59
Location: Macedonia
Contact person: Ljupco
Specialty: tv-multimedia

Re: Vivax LCD TV-4260-Greje se elektrolit  * REŠENO *

Post napisao ljube » 24 Avg 2021, 07:26

Taj elektrolit i one ne invertoru su bile menjane ranije,ja sam sve promjenio sa istim vrednostima,ali bez rezultata.Stavio sam paralelno sa onim na invertore jos po jedan elektrolit 470uF/35V i sada se sasvim malo greje ovaj elektrolit ,tako da mislim da je problem resen (radio je tv vise od 6 saati) i vracam tv vlasniku.
Hvala kolegama na sugestije oko ovaj problem.Pozdrav!

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Servisiranje LCD Televizora”