Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem [ODUSTAO]

problemi, kvarovi, sheme upload/download popravka LED televizora

Urednici: alexa_pg,KASA1

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.
RAZNA UPUTSTVA
ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem [ODUSTAO]

Post napisao ROAMER » 10 Dec 2019, 10:18

LED TV
FIRMA: SHARP
MODEL: LC60LE651E
MODEL DODATNO:
CHASSIS:
MAINBOARD: QPWBXG135WJN2
PANEL:
T-CON BOARD: XG222WJZZ
SMPS: KB074WJQZ


***************************************
SIMPTOMI:
TV se ne pali.

DETALJAN OPIS KVARA i PREDUZETE RADNJE:
TV nece da se upali nakon ukljucivanja u struju. Potrebno je nekad i do 30 puta ustekati da bi se pokrenuo. Jednom kad se pokrene sve radi kako treba. TV ima da kazemo 2 stanby moda. Kada se ugasi sa daljinskim ugasi se i ekran i upali se crvena led lampica, svi naponi su i dalje prisutni 5V stby, 12V 18V, 5.7V i signal da ploca za napajanje i dalje ostane ukljucena je aktivan. Iz ovog stanja TV se upali daljinskim bez problema. Ali ako se ugasi sa daljinskim i ostavi ugasen,nakon par minuta ugasi se i led lampica, ili se ugasi sa power dugmetom na samom TVu, TV je onda u pravom stanby modu. Samo 5V standby je prisutan. Iz ovog stanja ne moze da se upali, ni sa daljinskim ni sa power dugmetom. Kada se pritisne dugme za paljenje na daljiskom, crvena led lampica blica, znaci prima signal. I svi naponi se pojave !2V, 18V itd.... ali nema pokretanja. Jedino se onda moze istekati iz struje kompletno i ustekati ponovo, i onda TV automatski pokusa da se upali, ali to je lutrija kad hoce kad nece, nekad je do30 puta potrebno ustekati istekati. Provjerio sam osciloskopom i na svaki pokusaj paljenja, procesor razmeni bar bajtova sa nand flashom, ali tu stane. Do komunikacije sa eepromom uopste ne stigne. Kada je slucaj da se uspije upaliti, onda prvo krene komunikacija sa nand flashom, i to se siti napricaju, pa onda istovremeno i sa eepromom i TV se upali.

Za ovaj TV ima jako malo resursa, glavnih ploca za kupiti nema koliko sam vidio, kao ni program za nand. Fajl za nadogradnju preko usb takodjer nisam nasao, TV je spojen na internet i nadogradnja je pokusana tako, ali nije nasao nikakvu verziju za nadogradnju.
Posto je problem sporadican, ne vjerujem da je problem sa softverom. Predpostavljam ako je problem sa softverom da se nikad nebi uspio pokrenuti. A pogotovo sa eepromom, jer koliko vidim kad stigne do komunikacije sa eepromom, on se svaki put upali bez problema. Jedino sto bi moglo biti je hardverski problem sa samim procesorom ili nand chipom.

Da li je netko imao slican problem ovomei koja su vasa iskustva?
Ako neko ima fajl za USB za nadogradnju, bio bih zahvalan ako moze da podjeli.

Hvala
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

majstorr
gx
gx
Postovi: 1178
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao majstorr » 10 Dec 2019, 12:02

ROAMER je napisao:
10 Dec 2019, 10:18
Predpostavljam ako je problem sa softverom da se nikad nebi uspio pokrenuti.
Lose pretpostavljas.Veruj mi da sam imao puno slucaja sa LED tv da se upravo tako ponasaju i da je trebalo samo zameniti softver u SPI flash cipu koga ti zoves eeprom, samo što on to nije. Mislim na cipove serije 25QXX i 25QXXX.EEPROMI sad kod ovih tv, skoro da ih nema ili ako ih ima cuvaju neke beznacajne podatke. Mislim pre svega na 24CXX seriju. Znam da ti nisam mnogo pomogao, ali nemam softver za taj tv. Ono sto bi ja probao je da iz SPI procitam sadrzaj, pa onda idi na postupak uporedjivanja ocitanog i onoga sto se nalazi u memoriji samog cipa.Ako to prodje onda uzmi takvo isto kolo novo, obrisi najpre pa upisi taj isti sadrzaj iscitan iz starog cipa.Ako to ne prodje, probao bi da izmenjam i elkose na MB.Ovo pisem univerzalno bazirano na iskustvima sa drugim LED tv.Taj nikad nisam imao na stolu.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao Stolle » 10 Dec 2019, 12:11

Vidi ovo ovde:

Kod: Označi sve

https://filpportal.site/forum.php?key=Lc%2060le651%20прошивка&mark=o16
Treba da se registruješ.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao ROAMER » 10 Dec 2019, 12:45

Hvala majstorr,

Da, brkam terminologiju, brzopletost. Probao sam to sto si pomenuo sa spi flashom, i nisam nasao nikakve razlike. Cak nekoliko puta sam iscitavao i uvijek sve prodje. Ali ne znam kako spi moze biti problem ako do komunikacije sa njim uopste ne dodje nego se zaglavi nakon par bajtova izmedju procesora i nand kola. Pratio sam i napajanja tokom pokretanja, ali nikakvih pada napona ni smetnji nisam uocio, sto ne znaci da ih nema, probat cu i kondenzatore promjenuti.

Stolle, probao sam na ovoj stranici, ali nikako da se uspijem registrovati, stalno me prebacuje na neke druge stranice, trazi kreditne kartice tid. itd.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao Stolle » 10 Dec 2019, 15:47

Piše da neće naplatiti ništa. :mrgreen:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao ROAMER » 10 Dec 2019, 17:13

Pise i na tarabi..... pa su mnogi slomili......

Ako je neko registrovan vec tamo, zamolio bih da mi skine, ako nije problem.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3005
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao KASA1 » 10 Dec 2019, 18:16

Meni to dosta liči na problem u mreži,... pokušaj sa grijanjem-hlađenjem ploče napajanja da vidiš ima li kakve promjene,... provjeri napajanje (Vcc) PFC i PWM kontrolera kao i nivo i stabilnost PFC regulacije.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao ROAMER » 10 Dec 2019, 18:59

Provjeravao sam napone sa ploce napajanja koji idu na glavnu plocu u toku paljenja, nema nikakvih padova napona ni smetnji koliko sam uspio vidjeti. A sa ploce napajanja nema nikakvog signala koji glavnoj ploci daje stanje ploce. Tako da ne znam sta bi tu mogao biti problem, ali provjerit cu svejedno. Ne moze da skodi :)
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

majstorr
gx
gx
Postovi: 1178
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao majstorr » 10 Dec 2019, 20:11

Kolki je PFC napon?

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5390
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao alexa_pg » 10 Dec 2019, 22:13

Kad je grijanje u pitanju, probaj fenom ili necim adekvatnim ugrijati IC 25Qxx kao i kristal pored procesora.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao ROAMER » 17 Dec 2019, 15:18

TV je bio malo na klupi zbog ostalih hitnih poslova. PFC napon je 383V DC sa 0.75V AC komponente. Grijanje i hladjenje bilo cega nije dalo nikakve rezultate. Opet, razumijem ovo za grijanje SPI flesa ili kristala, ali ne znam zasto bi bio problem na ploci na napajanja ako su svi naponi napajanja na maticnu plocu stabilni tokom paljenja, i nema nikakvih smetnji na njima.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3005
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao KASA1 » 17 Dec 2019, 23:49

Moguće naponsko-strujne fluktuacije u primarnom dijelu mreže ne moraju uvijek biti vidljive i mjerljive u sekundarnom dijelu (pogotovu kratkotrajne koje su moguće u trenutku starta) a iste vrlo lako mogu izazvati strujno opterećenje kako PWM tako i PFC kontrolera (otud i moja sugestija za provjeru stabilnosti PFC kontrole i Vcc napona napajanja tih kontrolera u primarnom dijelu mreže).
Ne tvrdim da je problem u mreži,... sugeriram da je moguć.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao ROAMER » 18 Dec 2019, 15:12

Sve ok KASA1, znam da je sve iz najbolje namjere. Ja sam samo htio shvatiti kako problemi u primaru mogu utjecati na startanje maticne ploce ako su u sekundaru svi naponi u redu. Pogotovo ako nema nikakvih signala sa ploce za napajanje na maticnu o stanju PFCa backlighta ili ploce uopste.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao ROAMER » 18 Dec 2019, 23:49

Moze neko ko se razumije u komunikacije mikroprocesora i memorije da mi pojasni ove 2 slike ? Mjerenje je uzeto sa jednog od kanala (bitova) paralelne komunikacije izmedju procesora i NAND flash memorije. Prva slika prikazuje impulse koji se desavaju na ovoj mjernoj tacki (desava se isto i na ostalih 7)svaki put kada ustekam TV. traju od prilike pola sekunde, i kad oni prestanu, TV se ne upali iako ima sve potrebne napone sa ploce za napajanje. Ali nekad nakon od prilike jedne sekunde pauze krene lavina impulsa kao na slici dva, to traje nekih 5 sekundi. Ako krene ta druga tura komunikacija, TV se onda upali bez problema. obratiti paznju da je na drugoj slici vremenska baza 10 puta manja nego na prvoj slici. Ne znam da li je ovo neka inicijacija komunikacije (neki handshake) sa prve slike, pa tu nesto ne prodje kako treba i tu komunikacija prestaje ili je nesto drugo u pitanju?
DS1Z_QuickPrint1.jpg
DS1Z_QuickPrint2.jpg
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao spagagz » 19 Dec 2019, 14:06

U principu ti mozes da vidis ima li komunikacije izmedju cpu i memorije.Data putuje po cloc-u,takt ti odredjuje kvarc u kolu cpu.Nakon starta cpu povlaci instrukcije za rad iz memorije,ako nema odziva on ne zna sta da radi.Reklo bi se da ne dobije instrukcije iz memorije za dalji rad u tvom slucaju.Provjeri da li je ferkvencija kao sto pise na kvarcu.

Avatar
bada
gx
gx
Postovi: 805
Pridružen: 23 svi 2016, 13:24
Location: BEOGRAD
Specialty: tv

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao bada » 20 Dec 2019, 18:02

Ovde ima šema napajanja, ako treba.

Kod: Označi sve

http://televid-sib.ru/index.php?topic=43133.msg110438#msg110438

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3005
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao KASA1 » 21 Apr 2020, 11:13

Prošla su 4 mjeseca od postavljanja teme,... kakav je status aparata, je li pokušano sa zamjenom nand-a :?:
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao ROAMER » 21 Apr 2020, 21:04

Auh pa ja sam mislio da sam zatvorio temu. Nije doslo do zamjene nanda jer je musterija uzeo TV nazad jer ce mu se navodno priznati nekakva garancija od tipa od kojeg je kupio taj TV ali polovan. Ma to je neka mutna prica. U medjuvremenu sam saznao da je TV prije mene bio na servisu i u Puli i u Pazinu. Ali prije nego ga je moja musterija kupila. Ko zna sta se desavalo. Mozda se problem postepeno pogorsavao pa se svako rjesavao problema. U svakom slucaju TV nije popravljen.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5390
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem

Post napisao alexa_pg » 21 Apr 2020, 21:30

Kako TV nije popravljen, prepravio sam naslov teme iz "Rijeseno" u "Odustao"
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Sharp LC60LE651E Problem sa paljenjem [ODUSTAO]

Post napisao ROAMER » 21 Apr 2020, 22:03

Hvala alexa.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Odgovori

Natrag na “Servisiranje LED televizora”