HDD , Bsektori i Formatiranje HDD , Da li bi moglo ?

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15882
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

HDD , Bsektori i Formatiranje HDD , Da li bi moglo ?

Post napisao fanzo » 28 Okt 2007, 21:34

Hard disk sa bedsektorima u prvih 5% diska. I Uvek samo na C particiji i uvek ne podiže zbog toga operativni sistem i uvek problemi sa HDD-vima zbog ovoga.

Zašto se uvek dese bed sektori (najčešće !!! , da me neko ne bi ispravljao) na početku diska ???

Da li zato što tu najviše "zuji" ?
Da li zbog parkiranja glava ?
Da li zbog starta , pa je još hladan ili sl...nestanci struje itd.. ?

***************************************************************

Sledeće pitanje: i moje neko razmišljanje.

Prilikom formatiranja hdd može se uraditi da recimo prvih 10% hdd ne formatiram , zatim formatiram određenu veličinu diska kao C particija i onda (primer) napravim od ostatka D particiju. Znači imamo početak diska oko nekih 10% neformatirano. Sve to ostavljam tako i dalje ide instalacija operat.sistema i svega ostaloga.

Da li bi ovo moglo tako da funkcioniše ?
Da li je nekome već padalo ovo na pamet da uradi?

Avatar
Dusan
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 12 Okt 2007, 12:39
Location: Srbija
Specialty: computers
Lokacija: Novi Sad

Post napisao Dusan » 28 Okt 2007, 21:58

Drugo pitanje znam da je moguce,moj drug je to radio isto je imao bedsektore u prvoj polovini HDD-a nije je formatirao,koristio je ostatak mesta...Ali HDD je poceo vremenom da se kvari,nije izdrzao mnogo nakon toga,mozda pola godine,i onda je riknuo skroz.Ako te zanima nesto detaljnije kako je to odradio itd mogu ga pitati pa preneti utiske
Svet bez muzike je besmislen

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Re: HDD , Bsektori i Formatiranje HDD , Da li bi moglo ?

Post napisao Sucro » 28 Okt 2007, 23:28

fanzo je napisao:Hard disk sa bedsektorima u prvih 5% diska. I Uvek samo na C particiji i uvek ne podiže zbog toga operativni sistem i uvek problemi sa HDD-vima zbog ovoga.

Zašto se uvek dese bed sektori (najčešće !!! , da me neko ne bi ispravljao) na početku diska ???

Da li zato što tu najviše "zuji" ?
Da li zbog parkiranja glava ?
Da li zbog starta , pa je još hladan ili sl...nestanci struje itd.. ?

***************************************************************

Sledeće pitanje: i moje neko razmišljanje.

Prilikom formatiranja hdd može se uraditi da recimo prvih 10% hdd ne formatiram , zatim formatiram određenu veličinu diska kao C particija i onda (primer) napravim od ostatka D particiju. Znači imamo početak diska oko nekih 10% neformatirano. Sve to ostavljam tako i dalje ide instalacija operat.sistema i svega ostaloga.

Da li bi ovo moglo tako da funkcioniše ?
Da li je nekome već padalo ovo na pamet da uradi?
Da funkcionise, ali dosta puta se desi da zeza, kod prebacivanja sa sektora na sektor, disk dosta uspori i onda ti to ubije volju i da ga palis!

Radio sam to i ne isplati se, samo patnja, radije uzet neki noviji disk!

Sto se javljaju, ehh, ima mnogo razloga tu, od fizickih ostecenja diska, struja ako zeza, konektori, do raznih logickih gresaka, recimo prekid instalacije u po frke, kopiranja na disk, shutdown onako u po frke dok rade ostale stvari na sistemu , pokrenute neke aplikacije - onaj rucni shutdown :) isl stvari, pa dolazi do raznih logickih gresaka, i onda disk ne moze da pristupa tim clusterima i oznaci ih scandisk kao bad sectors! Mislim generalno postoji dosta razloga, i bas sto C, jer je obicno ona sistemska particija, na njoj je pagign.file prefetech i sve sto je osnova za rad diska, i eto sto..

jedan od nacina da se uklone je koristeci zero filling drive , efektivniji od scandiska

disk manager/advanced/utilities/zero filling drive
Ja nisam kao ti!

Avatar
skull
_
_
Postovi: 148
Pridružen: 14 Avg 2006, 12:58
Location: Makedonija
Contact person: Gele
Lokacija: Prilep,Makedonija

Post napisao skull » 30 Okt 2007, 17:43

sto se pitanje tice, moze se pomestiti aktivni deo diska (patrition magik) ali ako je problem na pocetok diska, tu se obavezno upishe patrtition table,svaki trud zaludan.
Gele

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15882
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 30 Okt 2007, 21:22

Formatirao sam ga tako . Ostavio sam nekih 10% početka hdd prazno(neformatirano). Za sada radi , nema nikakvih anomalija. Testirano ,skenirano..testovi kažu da je ok. Videćemo dokle....ne pravi mi mnogo veliki problem ako pukne opet , jer bekap vraćam za 20minuta....a hdd popravljam 2 dana :lala:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

zlix
_
_
Postovi: 103
Pridružen: 08 Sep 2007, 20:51
Lokacija: Vrbas
Kontakt:

Post napisao zlix » 30 Okt 2007, 21:54

fanzo je napisao:Formatirao sam ga tako . Ostavio sam nekih 10% početka hdd prazno(neformatirano). Za sada radi , nema nikakvih anomalija. Testirano ,skenirano..testovi kažu da je ok. Videćemo dokle....ne pravi mi mnogo veliki problem ako pukne opet , jer bekap vraćam za 20minuta....a hdd popravljam 2 dana :lala:
Doktore kupi novi nema vajde zezati se ,kad ovaj uklonis i otvoris videces koliko je rupa napravio na cilindrima (medijumima), od ne adekvatnog napajanja pocinje problenm i stvori se prekid na jednoj od glava a onda stancuje rupe ili se otkine glava ,ja sam probao i nema resenja kad ga izgori stalno stancuje ,moras promeniti cilindar u obliku cd diska i otkloniti kvar na letvi glave ili u flatu i promeniti motor driver za sv slucaj jer i on prolupa !No da te ne brine radice neko vreme a kad pukne ode dosta podataka !backup every minute !!!!!! :kolege: :fanzo:

Avatar
rubin_miki
Preminuo
Postovi: 3382
Pridružen: 13 Avg 2006, 00:22
Location: Prilep Makedonija
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Post napisao rubin_miki » 30 Okt 2007, 22:42

ako je soft u njemu prolupao, ima nacina da se sredi..PC3000 i uradi ga ok samo trebace ti veruj dana i dana i meseci da proucis kako sve to radi..rusi ga imaju krakovanog, imam ga i ja :pivopije: :mrgreen: mogu reci da smo digli iz mrtvih, ama bas mrtvih u proseku od 100, jedno 80..ostalo se baca :mrgreen:
Miki ga lepo prostudirao (ja nisam imao zivce vise :mrgreen: ) i ako oces, zapakovamo i dignemo na racimo rapidshare pa uzmi si...
ce da izadjem na televizor,a????
http://www.macedonium.org/makedonija.swf

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15882
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 30 Okt 2007, 23:01

ok..samo da znam ko ima :lala: ..za sad mi ne treba , imam dosta alatki ,a i rešen problem , pa ćemo videti dokle.
Inače imam jedan hdd iz '98 koji sam popravljao jedno 5-6 puta. Prvi put nakon nekih 14 meseci , taman istekla garancija... i pre neki dan sam ga penzionisao...zaslužio je...tako da pada u vodu činjenica da hdd koji dobije bad sektore ili neku drugu falinku mora odmah u kantu....samo nekada treba biti uporan.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

zlix
_
_
Postovi: 103
Pridružen: 08 Sep 2007, 20:51
Lokacija: Vrbas
Kontakt:

Post napisao zlix » 31 Okt 2007, 09:35

Tacno kaze Rubin ,ako je kvar u softu ima resenja :tooo:! Sto se tice bacanja hdd-a u kantu to ne dolazi u obzir :---:,uvek tu ima nesto sto se iskoristi, kad tad :lala:
Jedino ,za razliku od Rubina ,kod mene je 70% problema bilo na mehanici -pukne flat ,otkine se glava ili slicno , ili usijan motor driver! Jedino nisam imao resenja za soft malo njih je ozivelo uz pomoc druge elektronike i maxtor tool-a a trenutno imam jedan Maxtor 40GB IDE kome nevalja firmware !:roll:
Pre otprilike godinu ipo kolegi sam radio pomeranje sa prvih 15% diska ,cak sam mu na drugi deo particije stavio sistem a na prvi ostavio podatke ,pre pola godine je kupio novi jer mu je dosadilo da gata u karte kad ce da cita kad nece ?!
Elem zamenjena je bila elektronika i odradjen low level format i sve je bilo ok ,prvih par dana dok se nisu nagomilali podaci ,s tim da je kasnije za sv slucaj prvih 15% bilo ne formatirano ! Na kraju kad je penzionisan ,otvoren ,prekida na najdonjoj glavi i rupice na cilindru ! A ja izgubio 2 dana u stimungu :m:

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Post napisao Sucro » 01 Nov 2007, 01:21

Solidan je PC3000 uz Ontrack tools , finaldata recovery, Data Extractor itd...

malo je sranje sto su uglavnom pc3000 verzije na ruskom i chinese, mada ima i na eng za downloada...

Miki poslacu ja link, da se ne mucis za uploadom hehe
Ja nisam kao ti!

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Post napisao Sucro » 01 Nov 2007, 01:48

Aj da ne otvaram novu temu, da se nadovezem na ovu, ima li iko od vas majstora, da se bavi popravkom HD-a, ono kad mu ode nesto od elektronike, tipa neki chip, integralno kolo ili vec... Ono nadje se sa istog diska ili slicnog odgovaraju dio i zamjeni...

Naime, imam 1 disk od 80 GB, noviji je 2004 decembar, Excelstor, ni sam ne znam sta mu bi te odjednom crce, pretpostavljam, nesto oko struje , oni konektori da nesto nisu bili oke, varnicilo mi cak kad sam jedne prilike ubacivo onaj konektor, valjda tu neki spoj i tuff riknu, zajedno sa njim mi i procesor bio otiso u vraga, ma belaj..

E sad disk sam nosio jednom serviseru, probavo lik valjda nesta, i kaze ne ide mu valjda nesto od elektronike otislo, sad ima li tu iko od majstora da se bavi ovime, pa da mu nekako ovaj disk posaljem, jer na njemu sam imo bruku stvari, sve sto sam ikad imo, privatno, fakultet, itd itd..

Ovima da nosim u ove Recovery servise odrace me, jer tu uglavnom firme samo nose, i ko je pun para, ja bas i nisam...

Ne znam kakav si ti Mitre - Rubine sa ovim :) pa da ga nekako tebi posaljem, tebi bi mi bilo lakse poslati ga , mada eto, ako ima jos neko da se razumije u ovo :) i da bude dobre duse :) da ovom studentu pomogne hehe

Unaprijed svima hvala, castim s vise porcija u cijelo 10.tki u Zeljo :)

hehe


Pozdrav
Ja nisam kao ti!

Avatar
skull
_
_
Postovi: 148
Pridružen: 14 Avg 2006, 12:58
Location: Makedonija
Contact person: Gele
Lokacija: Prilep,Makedonija

Post napisao skull » 01 Nov 2007, 13:05

Ma kakva zamena delova, nadges isti takav i prefrlis cela elektronika, tako to ide . (ukoliko nemas vishe procesora da bi probao posle popravku dali je sve ok.) :mrgreen:
Gele

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Post napisao Sucro » 02 Nov 2007, 00:40

skull je napisao:Ma kakva zamena delova, nadges isti takav i prefrlis cela elektronika, tako to ide . (ukoliko nemas vishe procesora da bi probao posle popravku dali je sve ok.) :mrgreen:
Ih kad bih ja znao to sve "prefrlit" - prebacit, ne bavim se elektrikom, tako da bi mi to teze islo, a moze li elektrika s nekog drugog HD-a? Samo ti skole zezaj za procesor, stice te :P!

Ovo pitam, ako ko radi i zna, zamolio bih da javi, hvala

pozdrav ;)
Ja nisam kao ti!

Avatar
rubin_miki
Preminuo
Postovi: 3382
Pridružen: 13 Avg 2006, 00:22
Location: Prilep Makedonija
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Post napisao rubin_miki » 02 Nov 2007, 01:12

Sucro je napisao:Naime, imam 1 disk od 80 GB, noviji je 2004 decembar, Excelstor,....
nazalost ne,zato sto ovde nisam ni video takav, analogno na to nemam nista za njega :m: zao mi je........
ce da izadjem na televizor,a????
http://www.macedonium.org/makedonija.swf

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15882
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 02 Nov 2007, 01:47

e sad sam se setio priče naših starih..."šta da kupim..koju vešmašinu?":::
:::"kupi domaću..kada se pokvari za nju bar ima delova!" :lala:
Zadnja izmena: fanzo, dana 02 Nov 2007, 06:19, ukupno menjano 1 put.

kebo
_
_
Postovi: 9
Pridružen: 29 Jun 2007, 13:40
Lokacija: Prilep, MK

Post napisao kebo » 02 Nov 2007, 03:22

Kad smo kod Excelstor-a, imaš toga kod nas Rubine, kolko 'оćeš, ali su na
našem tržištu reltivno kratko, pa su još u garantnom roku. Sve što otkaže
vračamo uvoznicima, a ovi šalju Kinezima.... Za godinu-dve ima da ih gledaš
svaki dan...

Pozdrav,
KEBakOski.

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Post napisao Sucro » 02 Nov 2007, 16:01

fanzo je napisao:e sad sam se setio priče naših starih..."šta da kupim..koju vešmašinu?":::
:::"kupi domaću..kada se pokvari za nju bar ima delova!" :lala:
tu si potpuno u pravu fanzo, ko i nasi stari :) znali su stari sta valja :)
Ja nisam kao ti!

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Post napisao Sucro » 02 Nov 2007, 16:02

kebo je napisao:Kad smo kod Excelstor-a, imaš toga kod nas Rubine, kolko 'оćeš, ali su na
našem tržištu reltivno kratko, pa su još u garantnom roku. Sve što otkaže
vračamo uvoznicima, a ovi šalju Kinezima.... Za godinu-dve ima da ih gledaš
svaki dan...

Pozdrav,
KEBakOski.
Kebo ima li ih kod vas polovnih igdje da znas? Ma sranje zesce, al jebiga kad gledas sto jeftinije da prodjes, tako i prodjes!

Ima ih, al rijedje se nude i kod nas u BiH
Ja nisam kao ti!

Avatar
skull
_
_
Postovi: 148
Pridružen: 14 Avg 2006, 12:58
Location: Makedonija
Contact person: Gele
Lokacija: Prilep,Makedonija

Post napisao skull » 02 Nov 2007, 17:44

Sucro je napisao: Ih kad bih ja znao to sve "prefrlit" - prebacit, ne bavim se elektrikom, tako da bi mi to teze islo, a moze li elektrika s nekog drugog HD-a? Samo ti skole zezaj za procesor, stice te :P!

Ovo pitam, ako ko radi i zna, zamolio bih da javi, hvala

pozdrav ;)
Mora isti takav, a prefrlanje uopste nije tezak posao, sve je tako lako da ni ajva(letkum) nemoras dotaknuti...
Gele

kebo
_
_
Postovi: 9
Pridružen: 29 Jun 2007, 13:40
Lokacija: Prilep, MK

Post napisao kebo » 02 Nov 2007, 17:55

Koji je tačan model ? Mogu samo od ponedeljak da pitam kod mog
dobavljivača da pitam da nije ostao u nihovom servisu neki prolupani sa ispravnom elektronikom, ali ništa ne obečavam....

Sto se tiće "kvaliteta" istih, radi se o čisto kineskog proizvoda (Shenzhen).
Ja ih nerado ugradzujem kad neko hoće novi kom. za manje od 300 eura.

Kad smo kod proizvodzača HDD moja lista bi izgledala ovako:

SEAGATE - HITACHI - WESTERN DIGITAL.

Odgovori

Natrag na “Desktop Računari”