Računar neće da se ugasi! (Odustao)

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Računar neće da se ugasi! (Odustao)

Post napisao bocho » 01 svi 2011, 13:42

Na početku pozdrav! Imam sledeći problem: računar nemože nikako da se ugasi ,znači odradi sve do kraja i čuje se neki klik kao da se ugasio,ali napojna i kuler ostanu da rade.Isto tako pritiskom na dugme za gašenje/paljenje sa zadrškom ništa se ne dešava.Taster za uključenje je ispravan,vadio sam bateriju na neko vrijeme,ponovo instalisao sistem,ali opet isto.Kad izvadim konektor od napojne i prespojim žice na napojnoj ona se normalno ukljucuje/iskljucuje.Dali je u pitanju ploča( A7S8X-MX) Asus?Dali neko ima još kakvu ideju? Hvala! Neznam dali sam promašio forum,ali ovo je vjerovatno greška hardvera.
Zadnja izmena: bocho, dana 03 svi 2011, 17:52, ukupno menjano 1 put.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5410
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao alexa_pg » 01 svi 2011, 15:32

Ako je u pitanju Win XP probaj sledece
Desni klik na radnu povrsinu / properties / screen saver / power / APM
Ovdje cekiraj ovo kao na slici u prilogu.
Vise o ovome imas na sledecem linku
http://www.theeldergeek.com/shutdown_issues_in_xp.htm
Prilog
SD01.gif
SD01.gif (25.33 KiB) Pregledano 4191 put.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao buzdumra » 01 svi 2011, 15:48

mozda je u bijosu tako podeseno, proveri tamo sta ima :roll:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao bocho » 01 svi 2011, 17:16

Ok,provjeriću.A za Alexu samo da odgovorim da kod mene nema ove opcije APM,ima samo opcija UPS na kraju.U svakom slučaju pročačkaću to,a pogledaću i u biosu.slika
Ovo su postavke u Biosu,a zaboravio sam reći da čim se uključi napajanje na prekidaču na na napojnoj računar se odmah uključuje (kuler i krene podizati sistem)

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao stojkePN » 01 svi 2011, 18:45

Ja bi za pocetak zamenio napajanje. Udji u BIOS i odradi BIOS RESTORE DEFAULT ili izvadi bateriju i prebaci dzamper na CLEAR CMOS na nekih 3-4 min. Ako se dobro secam na ploci bi trebalo da ima SMD tranzistor koji ukljucuje napajanje kad se stisne taster. Mozda je on u kratkom spoju.... ili pak proveri da neko nije pogresno prikacio taster za ukljucivanje.
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao bocho » 01 svi 2011, 20:30

Ok,hvala ti! Već sam probao da vratim sve postavke u Biosu na default vrijednosti i opet je isto.Taster za uključenje je na svom mjestu,a i kad se raskači potpuno sa ploče situacija je ista.Primjetio sam jedino da je litijumska baterija oko 2,2V,pa ću je sutra kupiti i zamjeniti,jer čim ugasim računar poremeti se vrijeme na računaru.Mada nevjerujem da bi ona mogla biti uzrok ovog stanja.Probaću i sa džamperom sutra.Mjerio sam i omski na konektoru za napajanje prema masi zelena žica ne pokazuje kratak spoj.U svakom slučaju hvala na savjetima!

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao bocho » 01 svi 2011, 22:15

Maloprije sam opet nešto gledao i vidio sam da je neko bio spojio taster na pogrešno mjesto ,power led je bio ukrstio jednu granu na power sw a drugu na -power led.taman se ponadao to je,sve spojim kako treba,kad ono isto.Sad kad se komp.toboze ugasi,blinka zelena led,power on.Inače hard se isključi,ali kuler i matična ostanu pod napajanjem.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15854
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao fanzo » 02 svi 2011, 00:18

Pogledaj da ti nije uključena opcija da na pritisak tastera POWER ON računar ode u st.by režim. To se nalazi na kartici screen saver/power dole.
To blinkanje me na to asocira.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao bocho » 02 svi 2011, 08:55

fanzo je napisao:Pogledaj da ti nije uključena opcija da na pritisak tastera POWER ON računar ode u st.by režim. To se nalazi na kartici screen saver/power dole.
To blinkanje me na to asocira.
Gledao sam to već,podešeno je na shut down :-(

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao Damiru » 02 svi 2011, 10:03

Postoji brdo problema zbog kojeg računar ne može korektno da se isključi. Ovo bi sada moglo da bude kao gledanje u pasulj. Iznenadni nestanak električne energije koji je oštetio neli DLL, instalacija novog softvera (ili emulacije za hardver - virtuelni CD itekako zna da pravi ovakve probleme) i raznorazni drugi problemi. Kako bi uštedeo vreme i sebi i nama, preporučujem ti (na primer) http://aumha.org/win5/a/shtdwnxp.htm gde možeš naći gomilu rešenja za razne probleme. Ukoliko ne razumeš engleski jezik tu je i http://translate.google.com/ da ti pomogne u jezičkoj barijeri.
Generalno gledano, najbezbolniji način je sačuvati važne podatke na particiji gde je instalisan operativni sistem, pa uraditi novu instalaciju istog... Nekad se više isplati od traženja uzroka problema.
Srećno i javi da li si (i kako) rešio problem. Pozdrav.
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao bocho » 02 svi 2011, 10:38

Hvala ti Damire,najgore je što sam ja već instalisao XP nanovo,ali problem je ostao isti kao i prije instalacije.Pogledaću ovaj sajt!

Avatar
Kempi
_
_
Postovi: 40
Pridružen: 21 Sep 2009, 14:41
Location: Jagodina
Specialty: computers

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao Kempi » 03 svi 2011, 10:45

Imas li neku Pci karticu u njemu (npr modem)? Izvadi sve Pci kartice i probaj,imao sam slucajeve da se komp nije gasio zbog modema/zvucne/lan kartice u PCI slotovima. Ako nije to u pitanju probaj sa drugim napajanjem.Ako se i tad ne gasi onda ti je MBA delimicno neispravna.
zena moze da bude i sa sela,al' auto mora da bude iz Japana

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao bocho » 03 svi 2011, 13:57

Ima druže,samo modem i njega sam probao izvaditi,stanje nepromjenjeno.Ma vjerovatno je ploča u pitanju,čim se i vrijeme poremeti čim se isključi računar,a mjenjao sam bateriju i resetovao bios.

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao Damiru » 03 svi 2011, 16:09

99% ploča. Vidi da li se možda naduvao neki od elektrolita. Ili se neki naduvao, osušio, ili je neko "terao" takt na ploči u nebesa (dok nije ispustila dušu), ili je bilo "dobro" napajanje koje je koštalo 5-10 evrića.
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao stojkePN » 03 svi 2011, 16:12

Zameni ipak napajanje pa probaj.
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao bocho » 03 svi 2011, 16:59

Damiru je napisao:99% ploča. Vidi da li se možda naduvao neki od elektrolita. Ili se neki naduvao, osušio, ili je neko "terao" takt na ploči u nebesa (dok nije ispustila dušu), ili je bilo "dobro" napajanje koje je koštalo 5-10 evrića.

Probaću još napajanje,gledao sam elektrolite nisu se naduvali a dali su se isušili valjalo bi ih skidati i mjeriti :? Napajanje je neka srednja klasa,ni dobro ni loše a više loše .... Probao sam drugo napajanje,ipak je ploča u pitanju.Izvinjavam se svima koje sam davio ovom temom,a ujedno se izahvaljujem onima koji su mi pokušali pomoći! Pozdrav!

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: Računar neće da se ugasi!

Post napisao Damiru » 03 svi 2011, 20:44

bocho je napisao:gledao sam elektrolite nisu se naduvali a dali su se isušili valjalo bi ih skidati i mjeriti
Nema potrebe. Nabavi ESR metar i meri ih bez skidanja sa ploče.

Meni se dešavalo da dođe računar koji se sam resetovao i zatim ne prođe POST (inicijalizacija BIOS-a). Stoji tako, svi ventilatori se vrte, ali neće da krene.
Onda (nakon 5 min do sat vremena - nije bilo pravila) sam od sebe krene. Kratko "beep" i ponovo je u funkciji. Kao da se ništa pre toga nije desilo. Kvar je bio na napajanju, i to CHIEFTEC of 400W...
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

bocho
_
_
Postovi: 12
Pridružen: 21 Mar 2011, 18:43
Location: Bosna i Hercegovina

Re: Računar neće da se ugasi! (Odustao)

Post napisao bocho » 03 svi 2011, 22:29

Znam za ESR metar,on je najpouzdaniji za elektrolite.Imao sam i neki uređajčić sa tri led diode i iglama ,ali nije bio baš najsigurniji.

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Računar neće da se ugasi! (Odustao)

Post napisao goranfri » 04 svi 2011, 00:02

A noviji bios za tu ploču ?

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Računar neće da se ugasi! (Odustao)

Post napisao nike » 04 svi 2011, 02:44

Ovde je pristup problemu bio prilično nesistematski.
Treba nedvojbeno utvrditi jeli problem u software-u ili u hardware-u.

Trebalo bi podiči operativni sistem poput Knopixa sa CD-a, pa ako se ponovi problem onda, kako je kolega goranfri već rekao, probati sa najnovijim BIOS-om. Ako se i tada problem ponovi onda je do hardware-a.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Desktop Računari”