Optimizacija operativnog sistema za SSD

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5389
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao alexa_pg » 02 Dec 2018, 22:10

DESKTOP RAČUNAR
MATIČNA PLOČA FIRMA: Asus
MATIČNA PLOČA MODEL I VERZIJA: M2N
OS PLATFORMA: Windows 7
MEMORIJA: 4GB
*********************************************
Nakon dugogodišnjeg korišćenja računara sa "običnim", mehaničkim diskom (HDD) odlučio sam da ga malo ubrzam. Kupio sam na Aliexpress-u SSD 120GB po cijeni 20 eura. Disk ima tri godine garancije. Kvalitet će pokazati vrijeme i to sad neće biti tema za diskusiju..

Ono šta me interesuje od kolega koji već par godina koriste ovu vrstu diska je sledeće.
Kako izvršiti optimizaciju operativnog sistema i diska da bi se iz njega izvukle najbolje perfomanse.

Čitao sam po internetu dosta o tome i nisam došao do nekog pravog zaključka. Članci su dosta stari a i mišljenja su dosta podijeljena. Polovina autora kaže uradi ovako dok druga polovina kaže uradi onako.
Iz tog razloga ja vas pitam, kako ste vi podesili svoj OS?

Ono šta sam uradio do sada je sledeće:
- Operativni sistem Win 7 se nalazi na SSD
- Sve ostalo, razni podaci, se nalaze na HDD (SATA 500GB)
- Svi sistemski Temp i Tmp folderi su prebačeni na HDD
- Cache folder od Firefox, Opera i IE su prebačeni na HDD
- Svi folderi My documents, Music, Pictures, Videos, Download... prebačeni na HDD
- Isključen je System Restore
- Iskljucena hibernacija
- Isključeni Superfetch i Prefetch
- Provjerena TRIM Support. Ovo je Windows sam podesio na enable (DisableDeleteNotify = 0)
- Isključena defragmentacija SSD (ovo je takođe Win7 sam uradio u toku instalacije)

Ostalo mi je nejasno sledeće:
- Page file (swap file): da li ga isključiti potpuno ili ga prebaciti na HDD?
- Indeksiranje: Da li ugasiti indeksiranje za SSD?
- Windows search: Da li isključiti ovu funkciju?

Nisam uspeo u BIOS-u da uključim AHCI mode za SSD iz razloga što to ploča ne podržava. Možda je bolje reći da nisam uspio pronaći to u BIOS-u.

Bez obzira na ovo što je ostalo nezavršeno, ubrzanje rada računara je ogromno.
Računar kome je trebalo 47 sec da podigne operativni sistem sa HDD, sa novim SSD sistem podiže za 17 sec. Isto tako, kod gašenja računara sa HDD-om trebalo mu je 16 sec, sada se sa SSD gasi za 4 sec.

Čitanje i pisanje po disku je takođe znatno poboljšano što se može vidjeti sa slika u prilogu.
Na prvoj slici su R/W rezultati i sa HDD-om dok su na drugoj sa SSD-om.

R-W Test.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao nike » 03 Dec 2018, 19:21

- Svi sistemski Temp i Tmp folderi su prebačeni na HDD
- Cache folder od Firefox, Opera i IE su prebačeni na HDD
Ja bi ovo ostavio na SSD. Tome sistem pristupa često i prebacivanje na HD ga usporava. Ne bih puno brinio za broj pisanja po SSD-u ako je te veličine.

Swap bi isto omogućio i ostavio na SSD. Veličina swapa standardno duplo od RAM-a.
Isključeni Superfetch i Prefetch
Ovo isto ne bih isključivao, jer ubrzava rad a SSD si nabavio upravo radi ubrzavanja.

Isto i ovo dvoje:
- Indeksiranje: Da li ugasiti indeksiranje za SSD?
- Windows search: Da li isključiti ovu funkciju?
Obavezno bi napravio incremental bacup svaki tjedan ( i ručno nakon nekakvog bitnog rada na računalu) u cloud. Ja sam recimo za siću kupio 1TB na Zoolz cloudu. Možeš to raditi na HD ako ti se ne da prcat sa cloudom i imaš spor upload(moj je 8-9MB/s).

Fotke (i sl gutaće prostora) dižem redovno na Google Photos i neki cloud (dropbox, Google Drive itd..).
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao fanzo » 04 Dec 2018, 11:32

Potvrđujem ovo što je kolega Nike napisao.
Osim cloud servisa - za njih nemam komentara.

Dodao bih još sledeće, a u vezi:
- Indeksiranje: Da li ugasiti indeksiranje za SSD?
- Windows search: Da li isključiti ovu funkciju?
Ako nikada ništa ne tražiš na svom računaru onda možeš to da isključiš, tada ti i nije potrebno.
Ako nikada ništa ne tražiš u svom računaru, šta će ti onda X86/64 računar uopšte?! .. bolje kupi neki jeftini tablet.

Drugo što bih dodao, a to je da Win7 ipak nije baš najbolji u paženju kondicije SSD diska. Osim ako imaš neki Samsung ili Intel SSD koji imaju sopstvene odlične programe za kondicioniranje diska.
SSD diskovi koji nemaju svoje programe za održavanje trebalo bi da rade na Win10 da bi duže trajali.
Zbog neodržavanja SSD u kondiciji i top formi, isti hoće jednog jutra da izdahne ili napravi "plavi ekran". Naročito XP "ubija" (zaglupi) SSD diskove.
Ovo je iz ličnog i dugogodišnjeg iskustva sa SSD, još od doba XP.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 605
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao Kobac » 04 Dec 2018, 14:16

I obratiti paznju na potrebnu kolicinu memorije.
Cesto posle nekog vremena se zauzece memorije povecava i ugradjena (najcesce 4Gb) vise nisu dovoljna.
To se kod standardnih diskova primeti odmah u drasticnom usporenju rada ali kod SSD se ne vidi mnogo posto je kesiranje mnogo brze ali ga i ima mnogo tako da ume da se kolicina upisa po disku poveca toliko da drasticno smanji njegov zivotni vek.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5389
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao alexa_pg » 04 Dec 2018, 21:21

Čovjek se uči dok je živ i tako za nešto što smo mislili da je ispravno prije par godina danas smatramo da je pogrešno tj. da smo tada bili u zabludi.
Kao što sam rekao, pročitao sam dosta stanica o ovome i mišljenja IT stručnjaka su podijeljena. Ono što je interesantno bar na našem forumu je to da smo prije par godina mi sami pisali drugačije

"...foldere u kojima se svakodnevno smešta (zapisuje, retko čita) brdo podataka od pojedinih programa kao što su IE, FFox i slično se upute na particiju HDD.
Na desktop sada stavljaš samo prečice do tvojih foldera koji se nalaze na HDD-u. Sada kada skineš nešto sa neta ne stavljaš na desk, nego u fasciklu/prečicu na desku ili odmah na HDD, kako više voliš.
Na SSD treba izbegavati preterana upisivanja, ovo je osnovno pravilo.... ...Mejlove ako skidaš, isto podesiš u klijentu da ih smešta na HDD, a ne na C:/
Izbegavaš što više da stavljaš nepotrebne stvari na C./ > (SSD) samo OS i ono što mu je bitno za rad OS
..."

Ovo smo pisali 2013. godine.

Danas, nakon pet godina kažemo da ništa ne treba dirati, pusti OS neka radi po SSD-u šta hoće i kako hoće. Ne kažem da je to pogrešno. Ne znam. Možda smo se naučili za ovih pet godina a i tehnika je napredovala pa diskovi današnji nisu kao što su nekad bili.

Ja sam uglavnom podeso sve kako sam naveo. Čak sam isključio indeksiranje, Windows search i Page file prebacio na HDD. Vidjećemo kako će to da radi.
fanzo je napisao:
04 Dec 2018, 11:32
...Ako nikada ništa ne tražiš u svom računaru, šta će ti onda X86/64 računar uopšte?! .. bolje kupi neki jeftini tablet...
Što se tiče pretraživanja po disku, nikada nisam koristio Windows search jer nikada nisam bio zadovoljan njime. Na računaru imam instaliran Where is it koji je po mojim kriterijumima višestruko bolji od windowsovog pretraživača. Preporučio bih ga i drugima da ga instaliraju ako već nisu.

Sve u svemu, zadovoljan sam kako računar radi. Čak sam odlučio da naručim još jedan disk i ugradim ga u laptop. Kako na laptopu nema drugog diska, sva podesavanja će ostati onako kako ih OS podesi. Po njemu će da se piše i briše do besvesti. Vrijeme će pokazati šta je bolje za njega.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
srleboj
gx
gx
Postovi: 1080
Pridružen: 28 Sep 2006, 12:35
Location: ZARKOVO-Beograd
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv
Lokacija: ZARKOVO

Re: Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao srleboj » 04 Dec 2018, 23:52

mozda ti ovo pomogne
https://de.aliexpress.com/item/12-7-mt- ... 8.119091.0

na nemackom je izvinjavam se neznam da iskljucim
Срђан

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao Stolle » 04 Dec 2018, 23:59

Nisi zapamtio od ranije? Ideš gore desno na Go to Global Site (English). I uvek tako kad se promeni. A to se dešava kad opet neko stavi link na ruskom, ili eto, nemačkom. Ili francuskom kao ti ranije. Pa opet ideš na to i onda tražiš.
A to je samo držač za SSD.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Optimizacija operativnog sistema za SSD

Post napisao fanzo » 05 Dec 2018, 00:22

Aleksa, apsolutno si u pravu. Onaj tekst što si citirao, mislim da je moj. Pisali smo na forumu o tome detaljnije.
Tako je bilo ranije, a i napisao sam da ja SSD koristim od prvih dana kada je masovno izašao na tržište.
Tako sam i radio... i kada sam pogledao posle 3 godine koliko mi je SSD podataka upisao, onda vidim da mu je za prosečni vek ostalo još oko 10++ godina mog korišćenja, a ja ga koristim poprilično..,.. i vidim da će mi manjkati mesta na SSD i da ću ga morati zameniti,a nisam ga istrošio ni 10%.
Od tada više ne premeštam mejlove i privremene internet fajlove, jer i oni svojim delom malo uspore sistem ako se nalaze na običnom disku, mada je to usporenje nebitno, statistička greška... jedini problem bude prilikom bekapa, tada moram voditi računa o dosta stvari odnosno gde sam sve ispremeštao i da sve uvrstim u bekap.

SSD sam menjao i pre par meseci, ali ne zato što je crko već što manjka prostora. Više ne premeštam fajlove na druge diskove i sve progame koje instaliram, instaliram na C (ranije nisam) da bude sve u jednom (jednostavnom) bekapu.
SSD diskovi su mnogo bolji nego ranije, a to si mogao zaključiti i u mom prethodnom postu iznad, a da ne kažem da su ponovo pojeftinili, pa sada jedan od jeftinijih košta 120GB oko 25€.
Intel je jedan od najboljih SSD diskova, ali za njega treba izdvojiti i više novaca. Samsung je za njim, a svi ostalo negde kaskaju...

Operativni sistem stalno raste... ko kvasac.. i stalno manjka prostora...
Na XP OS mi je bio na 15GB (oko 50% zauzeće) a imao sam gomilu instaliranih programa i alata, kasnije prešao na win7 e tamo je trebalo oko 25GB i na kraju win10 gde sam u početku imao 60GB da bih kasnije morao preći na 250GB SSD.

Rezime:
SSD diskovi su postali poprilično jeftiniji nego u početku i sada se ne mora voditi računa o svakom detalju za podešavanja, ali samo ako SSD radi na win10.
XP "kvari" SSD diskove to je fakat.
Win7 je puno bolji, ali kvari ih i on (imam jedan isti SSD na jednoj radnoj mašini i upravo je tako kako pišem) Od kako je taj SSD na win10 (da kucnem u drvo) sastavio je za sada oko 3x više vremena rada nego na ostalim OS.

Indeksiranje - pretraga
Windowsova pretraga je za mene odlična, koristim je svaki dan... kako otkucam koji karakter on tako filtrira rezultate istog momenta. Na SSD disku pretraga je neverovatno brza, ali samo ako je indeksirana. U kontroli za podešavanje indeksiranja, ja podesim samo ono šta ja hoću da mi indeksira. Munjevito, za isti tren mi nađe šta god da ima..i gde god da se nalazi, ali mora biti indeksirano !

Ko računar koristi samo za surf i fejsbuk, njemu je dovoljan i tablet... a ima i igrice i poneka aplikacija.. talet je mama za njega.. u tabletu već ima ssd.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Odgovori

Natrag na “Desktop Računari”