Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao chellawy » 26 Apr 2008, 21:22

sticajem okolnosti juce i danas sm radio po jedan PC. Tacnije stranke su me zvale sa zahtevom da im instaliram PC (povezem i instaliram OS itd..)

slucaj 1 :

Covek je kupio PC u xxxxxxx. Doneo kuci raspakovao ga i video da je kuciste izgrebano, cak i osteceno i isti otisao i vratio. U zamenu su mu dali drugi PC koji su "pakovali" dok je on potpisivao ugovor tj ispunjavao kreditine papire..... (opet) ....

Dodjem ja kod njega , povezem sve , pospajam, spremio CD-ove i palim PC kad eto ti djavla .... :m: ... krece XP izlazi kao pozadina neki cveni nasvirani auto ... pregledam HDD vidim ima nekoliko filmova i gomila mp3 muzike i jos nekih word fajlova..... pogledam datum kreiranja 4ti mart.

kazem coveku ( a vidi i sam) da je PC koristen najmanje mesec i po dana.
On odma planuo (vec 2 puta je isao za NS=200km = barem 2000 dinsa za gorivo)

ajd da ne duzim vratio ga je u prodavnicu i ponistili su mu ogovor za kreditno placanje.

ali da ne bude samo to problem, vec je na nalepnici koja je bila zalepljena na kucistu (a uz to je papir vec pozuteo) pisalo da je u sklopu konfiguracije i HDisk od 250GB , ali sam ipak utvrdio da je zaista samo od 140GB. naravno nisam ga otvarao vec se to lepo vidi i bez otvaranja.
naravno bila je zaljepljena i nalepnica koja bi trebala da bude garancija da se ne otvara kuciste.
cak kao 3ca stvar bio aktiviran i screen saver na kome je pisalo "guza" i tako je lepo letelo po ekranu da smo se lepo nasmejali. :lol: :lol: :lol:

rezime :
ko je sta pakovao, ne znam, ali je definitivno rec o totalnom ludaku ili ti naivcu , (ili kako vec da ga nazovem) kada nije obrisam ili formatirao HDD i pored toga sto je hteo da proda koristen PC kao nov. i to u Rodicu u NS !!! inace garanti list je ispunila neka firma iz Kule koja se bavi proizvodnjom ??? i prodajom racunara. Tako da je mozda i njihova neodgovornost u pitanju a ne trgovaca jer je nalepnica na kucistu bila cela.

slucaj 2:

Covek je pazario PC u xxxxxxxx.
raspakujem ga i povezem sve , ovaj put zaista nema operativnog sistema, cak ni HDD nije ni formatiran, znaci nov.

instaliram XP i ajde da mu stavim drajvere za Sound card (integrisana) , ubacim nov CD sa drajverima koje je dobio sa njim , ali nece da ga ucita, zakljucak CD neispravan. ubacim mu drugi CD za MSI plocu ali sa drajverima za Windows Vistu i dobijem zvuk tj proradi sa tim drajverima.

ajde rekoh da zavirim unutra , posto nije zapecacenj poklopac , kad ono katastrofa. maticna jadna da nemoze biti jadnija (a evo i koja MSI PM9M-V - MS7364 ver1.1)
samo jedan PCI slot integrisana VGA i Sound

pregledam svu ambalazu i vidim kutijica od RAM memorije 512MB kingstone ... pogledam kontrol panel a tamo pise 384MB RAMa :shock: :shock: gde li se dada jos 128 ????? braca su pakovala , naravno....

bili su toliko glupi ili bezobrazni da nisu bacili tu kutijicu za pakovanje memorije ??? strasno ....

------------------------------------------------------

mogu da vam pricam o takvim slucajevima i kod redovnih prodavaca racunarske opreme u mom gradu , jer sam imao jako mnogo isustva sa svima redom. Znaci ne samo trgovci koji prodaju sve : od igle do aviona, vec i oni koji se bave samo racunarima (doduse oni malo vestije sakrivaju svoje manipulacije) , ...ali eto necu vise da duzim....

---------------------------------------------------------

i onda me neko pita zasto ih ne volim i ne verujem trgovcima :?:
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Avatar
tvmikro
gx
gx
Postovi: 462
Pridružen: 04 Jun 2007, 20:34
Location: SRBIJA,RUMUNIJA
Contact person: Vlada
Phone number: 00381642517307
Specialty: tv
Lokacija: Veliko Gradiste,Calafat
Kontakt:

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<&l

Post napisao tvmikro » 26 Apr 2008, 21:47

chellawy je napisao: pregledam svu ambalazu i vidim kutijica od RAM memorije 512MB kingstone ... pogledam kontrol panel a tamo pise 384MB RAMa :shock: :shock: gde li se dada jos 128 ????? braca su pakovala , naravno...
A da tih 128 nije otislo na graficku posto kazes da je integrisana jer ima verzija koje nemaju svoju memoriju vec koriste externu.] :pivopije:

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<&a

Post napisao chellawy » 26 Apr 2008, 23:10

tvmikro je napisao:
chellawy je napisao: pregledam svu ambalazu i vidim kutijica od RAM memorije 512MB kingstone ... pogledam kontrol panel a tamo pise 384MB RAMa :shock: :shock: gde li se dada jos 128 ????? braca su pakovala , naravno...[/quote
A da tih 128 nije otislo na graficku posto kazes da je integrisana jer ima verzija koje nemaju svoju memoriju vec koriste externu.] :pivopije:
hm , da , pazi kad nisam obratio paznju ...pogledacu..... posto mi je i tv od te stranke na opravci ..pa kad budem vracao ...ako stignem da zavirim opet u PC...
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 27 Apr 2008, 01:28

Naravno da jeste :lala:
Six...pa jesi ti pitao te ljude koliko su platili taj PC ?
Svi su navikli da po megamarketima kupuju "jeftino" ...naravno...ima ceo PC nov! ...za 150€ ...ali ...unutra je integrisana grafička ...ojađeni procesor ...malo memorije ...i sve ostalo smešno jadno.
Kupe jeftino pa im posle krivo ...kolko para-tolko muzike.

A inače valjda ti je poznato da je Rodić iz Kule :lala:
Tako su kupovali i one "japanske" diskove za 11.din pre dve godine ...pa ih kod kuće jedan-po-jedan pobacali :lala: ...važno da je jeftino ...pa makar i ona stvar!

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Post napisao buzdumra » 27 Apr 2008, 14:37

sto jeftinije to bolje ... veruj meni doci ce oni posle garancije joj crko hard, ili ubila se graficka :lala:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Post napisao milan » 27 Apr 2008, 18:16

Tema jeste interesantna i istinita kao i druge stvari sto nam se desavaju,
do sada su ucestvovali samo iz Experta, mislim da zbog "prozivanja"
treba ovo obrisati ili prebaciti u zatvoreni deo foruma, nismo mi jos "zreli" za ovako javno prozivanje, pa mozemo da trpimo i posledice.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Post napisao Stolle » 27 Apr 2008, 18:31

U pravu si...
Pomerio sam ovde za sad,a kasnije,kako se odluči.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Post napisao milan » 27 Apr 2008, 20:55

Samo netreba navoditi imena, informacije su dragocene za druge
koji kupovinom dobijaju los kvalitet, za naravno male pare.Zato i treba
da se skrece paznja na ovakvu pojavu.Nisu njih vukli i tukli da kupuju
u xxxxxx ili neznam gde, nego su otisli dobrovoljno, i sretni da ce za male
pare da rese nesto u zivotu.Nazalost istina je drugacija.

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Post napisao chellawy » 27 Apr 2008, 22:11

ne znam
jos ce ispasti da ja "miniram" nekoga :?

sto se mene tice temu sam i namenio kupcima, znaci upravo da se zna ko im "uvaljuje" svasta.... trgovci , znaci ne bas svi ali eto ... upravo primere ...

jedino se istinom moze pobediti javasljuk koji je svuda oko nas u svim sferama zivota.
JA licno sve sto sam uradio u zivotu je vise nego posteno !!!!

i zato se borim protiv onih koji na kvaran nacin sticu ono sto bi mozda trebalo da pripadne postenim kolegama.

ali kako je to vidim ipak sizifov posao, zamolio bih urednika da obrise temu.

necu su ubuduce upustati u ovakve diskusije ovde na forumu.
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Post napisao Stolle » 27 Apr 2008, 23:10

Ne,ne,ti si potpuno u pravu. :tooo: Ali što kaže Milan ne treba navoditi konkretna imena u javnom delu,najviše zbog samog foruma i eventualnih ne daj Bože problema,sa kojim bi se,verujem,teško izborili.Znamo gde živimo i sve ostalo.Potpuno podržavam to što si napisao,samo bez imena.
A i Zoran će reći nešto konkretnije.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Post napisao buzdumra » 28 Apr 2008, 15:14

da neinformisanost kupaca ...i samo za one koji znaju koje karakteristike treba imat racunar za ono zasto im treba, ploca, procesor ,... (proizvodjac itd.. ) ali 80% ide kupit racunar samo zato sto je jeftin (ili komsija kupijo mogu i ja ) ima tamo neke ko bajagi dobre karakteristike ,a pojma nema sta znaci amd, intel,via,ms,foxconn... i mnogi drugi :pivopije: za napajanja da nepricam
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Post napisao Stolle » 28 Apr 2008, 15:19

Tema vraćena,uz male izmene.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
focus
_
_
Postovi: 194
Pridružen: 21 Mar 2007, 20:50
Lokacija: Bačka Palanka

Post napisao focus » 07 svi 2008, 12:37

svaka integrisana grafika mora zauzeti deo ram memorije.cak moze i da se zada koliko ce memorije zauzimati u zavisnosti koliko je ima mada je 512MB pogotovo sa integrisanom grafikom :mrgreen: svih 512 ce pokazati tek kad se ubaci nesto u pcix slot. da se svasta radi kod nas radi se :oklagija koristi se neinformisanost ljudi da bi se debelo zaradilo.

zlix
_
_
Postovi: 103
Pridružen: 08 Sep 2007, 20:51
Lokacija: Vrbas
Kontakt:

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao zlix » 23 svi 2008, 00:40

Jes malo zastarelo al da dodam ,hdd od 140gb nikad nisam cuo ni video da postoji ,to moze biti 250gb a resto nije formatirano pa se nevidi sta je, jedino sa bootmagic ili neki sys software , sto se tice datuma proizvodnje ni drugi prodavci nisu bolji pa cak i renomirani kod nas , a sto se tice drivera desavalo se da izmesaju u prodaji kad povade iz kutija i posle vrate u pogresnu :dmzs: ! Ispade da branim proizvodjace (sklapace ) ,ali iskreno znam kako je bilo dok sam se bavio tim stvarima ,pa cak i neke detalje poput kapaciteta diska i ram memorije nemoz biti 384mb nego grafika otme 128mb sa ram-a ! Ali zato jeftin comp verovatno Basic ili Office varijanta !Nego zivi bili zdravi i veseli ,i uvek pitajte majstore pri izboru racunara ,koje komponente uzeti i ne zalite 100e ,to posle zna da kosta mnogo vise :lala:

Avatar
dejan5rovic
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 27 svi 2008, 12:19
Location: Srbija Beograd
Contact person: Dejan Petrovic
Specialty: computers

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao dejan5rovic » 05 Jun 2008, 14:05

140Gb moze biti i do SP2 ako win koji je bio instaliran nema SP2 moguce je da je samo to sto vidi od diska!
Burazer je uzeo 160GB, nije imao SP2 i cini mi se da je njegov win video samo 110 ili 130 GB. Trazio sam da nije kreirana particija te velicine, a ostalo neiskorisceno, ali to nije bio slucaj i SP2 je resio stvar!
Sto se tice memorije moze biti samo 384MB memorije! 128Mb + 256Mb i to je to! Kao sto moze biti 768Mb (512+256)
Ne bitno je da li i koliko int. grafika uzima memorije, desni klik->propertis na MyComputer mora pokazati koliko memorije imas zabodeno u ploci!

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao buzdumra » 05 Jun 2008, 22:52

Ne bitno je da li i koliko int. grafika uzima memorije, desni klik->propertis na MyComputer mora pokazati koliko memorije imas zabodeno u ploci!
nebi se slozijo sa ovim sto uzme grafika to nevidis to je uzeto nema ga tu
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nec
gxu
gxu
Postovi: 4726
Pridružen: 17 Okt 2007, 22:15
Location: Makedonija, Strumica
Phone number: 0038978425778
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao nec » 06 Jun 2008, 02:00

buzdumra je napisao: nebi se slozijo sa ovim sto uzme grafika to nevidis to je uzeto nema ga tu
tako je pre neki dan sam sredjivao maticnu (citaj kroz bios) i koliko sam odredio da uzme meorije graficka toliko je nedostajalo u ram memoriji kad pogledas na propertis My computer e sad u zavisnosti od maticne dozvoljava da uzmes vise ili manje rama za graficku upotrebu
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Avatar
dejan5rovic
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 27 svi 2008, 12:19
Location: Srbija Beograd
Contact person: Dejan Petrovic
Specialty: computers

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao dejan5rovic » 06 Jun 2008, 02:09

U pravu si! :uca:
Bio sam siguran da je tako kao sto napisah, ali... SILNO POGRESIH!

Cak i u EVEREST-u (Home Edition) pod opcijom Motherboard->Memory se ne vidi ukupna kolicina memorije. :shock: :?
slika
Ali se pod Motherboard->SPD vidi koji su fizicki moduli ubodeni u plocu, pa saberes njihove kapacitete (ako ih ima > od 1 :mrgreen: )
slika

Avatar
pitronix
_
_
Postovi: 18
Pridružen: 26 Jun 2008, 15:12
Location: Sarajevo
Specialty: computers
Lokacija: Sarajevo

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao pitronix » 05 Jul 2008, 12:40

Ma svasta se radi, prodavci su sirom balkana uglavnom lopovi. I na zapadu su lopovi samo malo suptilniji. Ima ovo malo i do mentaliteta. Ja sam se svacega nagledao. Udje gospoja u prodavnicu i bubne gomilu para na sto i kaze oce komp. Prodavac joj nudi solidnu masinu za cca 1300 KM (650 eur). Ona kaze "Tako jeftino!" A tip ce pa gospodjo ima ovaj od 3500 KM i ponudi joj isti model :-) Ona prihvati i naruci jos i Vivax plazmu, da se dijete fino zabavi. Mislim sto bi ga covjek krivio, sa onakvim nastupom ko da mlis Boga da te neko odere. Onda dolaze djeca pa kupuju miseve od 200 KM ili napojne sekcije od 400 KM. Narod nam je malo blesav i zaludjen raznim mega giga specifikacijama.
Sto se tice onog diska 140 GB ja imam Seagate a imao sam priliku vidjeti Nec 140 GB tako da znam da ih ima. Share RAM se ne vidi tako da je kolicina rama umanjena ako je graficka karta ukljucena.
Let's be honest: there's no such thing as bug-free software

Hakim Bej
_
_
Postovi: 11
Pridružen: 05 Avg 2008, 02:58
Location: Beograd
Specialty: computers
Lokacija: serviskompjutera.com

Re: Kupovina novih PCija >> info tema i za kupce<<

Post napisao Hakim Bej » 05 Avg 2008, 05:00

Uz rizik da malo odstupim od teme:
1 kilobajt ima 1024 bajta!
1 megabajt ima 1000 kilobajta!
1 gigabajt ima 1000 megabajta!
Trgovci i marketinski strucnjaci nisu bas ovladali ovim relacijama, pa je moguce da je u masini disk od 160giga, koji, zbog prve relacije, nema celih 160 giga.
...a moguce je da je disk isecen, odstranjeno parce sa bed sektorima, pa zato ima "cudnih" 140giga.

Svima je jasno da u ovoj maloj zemlji ima bar 5 miliona fudbalskih selektora. Sve su sanse da broj servisera bude veci!
U ovoj zemlji su svi majstori.
Zato ce biti jos puno ovakvih i slicnih tema.
Zadnja izmena: Hakim Bej, dana 13 Avg 2008, 01:17, ukupno menjano 1 put.
Ako mislite da je znanje skupo trebalo bi da probate koliko kosta neznanje.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Desktop Računari”