SPAŠAVANJE podataka sa HDD

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
buljko
_
_
Postovi: 65
Pridružen: 26 Sep 2006, 12:23
Lokacija: Kladovo

Post napisao buljko » 12 Jan 2007, 01:07

Sa zamenom SIGURNO nece ici! Mislio sam da razbucamo moju i sredimo njegovu ako se na mojoj slucajno nadju cipovi koji su spaljeni!

Avatar
hrnjica
___
___
Postovi: 214
Pridružen: 09 Okt 2006, 00:49

Post napisao hrnjica » 13 Jan 2007, 20:10

rijesio sam to tako sto sam odnio disk ljudima koji se bave vracanjem podataka nemam pojma kako to rade ali su vratili sve snimljeno na 5 dvd.hvala svima koji su odvojili vrijeme za mene

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 13 Jan 2007, 21:31

Otvorili su tvoj hdd...pretovarili ploče u ispravan...uključili ga u ftruju ;) ..i presnimili podatke na disk.....tako se to radi , ali moraš imati dosta starih krševa ...isto ko i mi tv-a...
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5415
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Post napisao alexa_pg » 13 Jan 2007, 22:41

I koliko je kostalo to zadovoljstvo, ako nije tajna? :)
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

buljko
_
_
Postovi: 65
Pridružen: 26 Sep 2006, 12:23
Lokacija: Kladovo

Post napisao buljko » 14 Jan 2007, 01:33

@fanzo
Ploce se "pretovaruju" na drugi izuzetno retko, samo u slucajevima kada je motor neispravan (ili glave). Obicno se prebacuje elektronika sa ispravnog na mesto lipsale. Ne verujem da ima vise od dve firme u drzavi koje su sposobne i opremljene da menjaju ploce. Postupak, posao i rizik su preveliki i preskupi tako da se takav posao isplati samo zarad veoma vaznih podataka a takvih korisnika kod nas nema mnogo.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 14 Jan 2007, 04:04

Ma i to je moguća opcija i mi svašta radimo da pokrenemo tv...nekad nešto novo probamo pa nam još i uspe...
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
mesecar
Neaktivan
Postovi: 481
Pridružen: 26 Sep 2006, 23:32
Location: Beograd
Lokacija: Rakovica

Post napisao mesecar » 14 Jan 2007, 15:18

buljko je napisao: Ploce se "pretovaruju" na drugi izuzetno retko, samo u slucajevima kada je motor neispravan (ili glave). Obicno se prebacuje elektronika sa ispravnog na mesto lipsale. Ne verujem da ima vise od dve firme u drzavi koje su sposobne i opremljene da menjaju ploce. Postupak, posao i rizik su preveliki i preskupi tako da se takav posao isplati samo zarad veoma vaznih podataka a takvih korisnika kod nas nema mnogo.
"Ploce" se ne prebacuju nikad. Prebacuju se glave, retko motor, ali ploce( ako ih ima vise od jedne) nikad, jer ako ih pomeris i 1 mikron u odnosu jedna na drugu, izgubio si nepovratno sve podatke.
Kod nas 2 firme rade spasavanje podataka, od toga samo jedna radi hardverske intervencije ( sem proste promene elektronike). Mislim na promene cipova, romova, glava...
Ta firma ima prestavnistvo i u Zagrebu.
Inace cena za spasavanje podataka je od 50e na gore, ali tesko da ima nesto ispod 100e.
Zanimljiv je deo cenovnika gde se hitne intervencije naplacuju 250e preko cene za hitnost . :D

Prosecna cena za spasavanje podataka za pojedince je 100-150e, za firme je oko 200e.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 14 Jan 2007, 16:26

Na kojim to hdd ima samo jedna ploča? To bi značilo da se u današnje vreme ne prebacuju ploče,jel?
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
mesecar
Neaktivan
Postovi: 481
Pridružen: 26 Sep 2006, 23:32
Location: Beograd
Lokacija: Rakovica

Post napisao mesecar » 14 Jan 2007, 17:42

Kad sam napisao "ploce" mislio sam na diskove, medije unutar hdd-a, na koje se snimaju podaci.
Dakle, broj ploca varira od jedne do tri, a broj glava od 1 do 6.
Neki proizvodjaci jednostavno smanje kapacitet diska tako sto iskljuce/skinu jednu glavu, pa ostane neparan broj glava na disku.
Evo, nekih podatka za WD diskove:

WD400JD 40GB, 8MB, SATA, 1x80GB ploca, 1 glava
WD600JD 60GB, 8MB, SATA, 1x80GB ploca, 2 glave
WD800JD 80GB, 8MB, SATA, 1x80GB ploca, 2 glave
WD1200JD 120GB, 8MB, SATA, 2x80GB ploce, 3 glave
WD1600JD 160GB, 8MB, SATA, 2x80GB ploce, 4 glave
WD2000JD 200GB, 8MB, SATA, 3x80GB ploce, 5 glava
WD2500JD 250GB, 8MB, SATA, 3x80GB ploce, 6 glava

Ovo su diskovi sa gustinom zapisa od 80Gb po ploci.

Princip zapisa na disk je takav da se svaki bajt podeli i upisuje se po bit na svaki stranu ploce, i tako redom. Zbog toga medjusobni polozaj ploca ne sme da se pomeri ni za mikron, jer si postojece podatke tako razmesao da ih niko ne sastavi.
Postoji specijalan alat koji omogucuje skidanje i ponovo vracanje ploca, ali je on preskup za ove nase dve firme. Mislim da je cena skoro 1000e.
Vrlo retko je potrebno prebacivanje ploca, samo u slucaju kad motor ne moze da se na neki nacin razradi, pokrene.
A to je manje od 5% slucajeva, mozda i daleko manje.

Odgovor na drugi deo tvog pitanja je da, u danasnje vreme se kod nas, u Srbiji ne prebacuju ploce. I znam jos za nekoliko poznatih firmi po svetu( Holandija, Grcka, Juzna Afrika) u kojima takodje ne postoje uslovi za prebacivanje ploca. Ako ima vise od jedne ploce.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 14 Jan 2007, 20:31

Ako jedna ploča ima dve strane i što kažeš 1 bit na jednu pa drugi bit na drugu stranu , šta tu onda ima da pogrešiš. Ili si mislio da ako ima 2 ploče i 4 strane da se jedan bajt deli na 4 strane , odnosno 2 para strana :roll: pa tu može da dođe do pogrešne sinhronizacije? Zar glave nemaju svoje "parking" mesto? pa da "znaju" gde se nalaze. Zar nemaju neki kontrolni trag pa da se orijentišu? Kako znaju da pronađu podatak?
Šta će biti kada se budu pravili hdd sa 5 ploča kad jedan bajt ima samo 8bita?
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
mesecar
Neaktivan
Postovi: 481
Pridružen: 26 Sep 2006, 23:32
Location: Beograd
Lokacija: Rakovica

Post napisao mesecar » 14 Jan 2007, 21:16

slika
Ufff, da probam...
Podaci se na ploce upisuju vertikalno, bez obzira na broj ploca i glava. Bolje da to posmatramo po broju glava, nego ploca, zato sto nisu uvek obe strane ploce u funkciji.
Na primer, 2 ploce, 3 glave. Odjednom se upisu 3 bita, pa glave predju na sledeci trag, pa opet 3 bita, pa na sledeci trag, pa 2 bita + 1 bit novog bajta.
Sad, kad bi mi razmesali ploce, pa snimali neki novi sadrzaj, mozda ne bi bilo bitno u kom polozaju su stajale ploce ranije, jer snimamo nove informacije, ali kad vec postoje neki podaci, koje treba da iscitamo, veruj mi, da nema sanse da se to uradi.

Ovde ima jedan jako koristan clanak za razumevanje problematike:

http://www.sk.co.yu/2005/03/skse02.html

Avatar
hrnjica
___
___
Postovi: 214
Pridružen: 09 Okt 2006, 00:49

Post napisao hrnjica » 14 Jan 2007, 23:21

nisam nista platio,to sam odradio preko prijatelja u srednjoj bosni,lik je inace inzenjer informatike a radi u ptt na nekoj aparaturi gdje konstantno mora biti ista temperatura u prostoriji

miccca
_
_
Postovi: 1
Pridružen: 04 Feb 2007, 23:21
Lokacija: Pancevo

Post napisao miccca » 04 Feb 2007, 23:32

e,pa kolege majstori sada je bolji neki dobar softver nego srafciger...
ako se malo setite Ruskog jezika i trazite pod kategorijom recimo HDD nacicete zanimljivih programa:
cisto gvirnite na:

http://softex.meganet.lt/news.php
http://www.philka.ru/news.php

ako se neko ne naljuti posto mi je ovo prvi POST.....
za sad bez dobrog texta...

Odgovori

Natrag na “Desktop Računari”