Acer aspire sema

Sve varijante prenosnih računara.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
mladenpotic
_
_

Acer aspire sema

Post napisao mladenpotic » 05 Nov 2009, 21:59

Potrebna sema maticne ploce ili samo charger dela za ACER ASPIRE 5315.
Hvala unapred.

fanzo
Site Admin
Site Admin
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Acer aspire sema

Post napisao fanzo » 06 Nov 2009, 03:02

Ne postoji.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

mladenpotic
_
_

Post napisao mladenpotic » 07 Nov 2009, 18:44

Ovako, problem je nastao kad je proliven jeger po laptopu :pivopije: . Racunar je postao mrtav momentalno. Nakon sto sam oprao plocu ustanovio sam da je nekoliko komponenti spaljeno tako da se ne vide oznake, neki tranzistori,otpori i neke duple shotky diode. Racunar sam ipak uspeo da pokrenem sa predhodno napunjenom baterijom i par "prespajanja" elemenata odnosno sklopova. Racunar uredno radi na bateriji.

E sad, posle 5 dana uvideo sam da bez seme koja izgleda stvarno ne postoji nema dalje. Ima li bar neko ideju kako resiti pomenuti problem, tj da se laptop dovede u normalno stanje. Video sam da buzite svasta i pitanje je kako zbudziti charger u laptop u kome bas nema mnogo prostora.

djolejr
_
_

Post napisao djolejr » 10 Nov 2009, 21:44

Nadam se da tema nije mogo zastarela.
Isti slucaj sam imao sa HP-om. Zvanicni serviseri su rekli da treba nova maticna ploca. Bilo je reseno da se kupi nova za 150E+PDV uz vracanje stare ostecene.
Elem, uhvatio sam se merenja svih komponenti na maticnoj ispod tastature (mesto zalivanja kafom) i njihovog menjanja duvaljkom. Stradao je bio neki dvostruki operacioni pojacavac lm, naravno u smd varijanti (cena je bila 19RSD, daleko od 150E). Ukoliko su tranzistori otisli, pogledaj ispravne u okolini i menjaj takvim, jer je dosta istih tranzistora na ploci, a mahom se radi o digitalnim tranzistorima sa ugradjenim otporima u bazi od 4k7 ili 10k oma. Kondenzatore menjaj sa onima od 10n, jer ako samo punjenje ne radi onda se radi verovatno o kondenzatorima za uklanjanje smetnji. I da napomenem da elementi koji su bili osteceni su se nalazili po sredini maticne ploce a daleko od konektora napajanja. Sto se tice dioda, stavljaj samo sotki, razlika u ceni nikakva a nema o cemu da brines, osim o polaritetu.
I predji na viski,vodku, rakiju, ... neko pice bez secera, jer manje skodi laptop-u. :-)

mladenpotic
_
_

Post napisao mladenpotic » 10 Nov 2009, 23:30

Skinuo sam 30% seme charger sklopa na papir, ali polako odustajem jer je neverovatno juriti veze po viseslojnoj stampi.
Ipak sam izmenjao vecinu spaljenih komponenti , neke "po sopstvenom nahodjenju" tj instinktu, stvar sada radi, puni, ne prepunjuje ali po svakom iskjucivanju racunara nemoguce je ponovno ukljucivanje dok se baterija ne izvadi i opet vrati.
Inace mi je potrebna nova tastatura, pa bih zamolio ako neko zna povoljne dobavljace da mi posalje info na mail. Jedinu koju sam nasao cene 5500din sto mislim da je mnogo. Hvala.

djolejr
_
_

Post napisao djolejr » 11 Nov 2009, 19:25

Za HP, tastatura je placenja 6400RSD, radi se o jeftinijoj varijanti tastature, sa danskim znakovima i bez point stick-a. kupljena u Nisu uz cekanje na isporuku od 8 radnih dana. Inace nabavljena u ovlascenom servisu za HP.

mladenpotic
_
_

Post napisao mladenpotic » 11 Nov 2009, 20:00

Hvala. Ucinilo mi se skupo u odnosu na cene u inostranstvu koje su oko 25$, ali sta je tu je.
Inace problem sa punjacem je resen u potpunosti.

djolejr
_
_

Post napisao djolejr » 13 Nov 2009, 20:51

mladenpotic je napisao:Hvala. Ucinilo mi se skupo u odnosu na cene u inostranstvu koje su oko 25$, ali sta je tu je.
Inace problem sa punjacem je resen u potpunosti.
Ako moze objasni kako je resen problem sa punjacem, posto moze koristiti. Hvala.

mladenpotic
_
_

Post napisao mladenpotic » 02 Dec 2009, 00:30

Pa komplikovano je za objasniti, sve u svemu 3 tranzistora, 1 dioda i 1 otpor. Problem je bio sta staviti posto su date komponente bile sprzene u potpunosti.
Znaci postojeci charger je popravljen, ovog puta bez budzenja.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Prenosni računari”