MSI CR630 Sleep mode *ODUSTAO*

Sve varijante prenosnih računara.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

MSI CR630 Sleep mode *ODUSTAO*

Post napisao stojkePN » 23 Dec 2014, 01:26

Imam na servis lap top MSI CR630. Kad se upali na taster samo svetli oznaka za mesec (SLEEP MODE) i radi kuler. Nista drugo ne svetli bukvalno kao da je zaglavljen ostao u SLEEP MODE. Izvadio sam bateriju, bios bateriju, tastaturu, memoriju, displej, HDD, ali nema nikakvih promena. Skunuo sam BIOS sa oficijalnog sajta i flesovao na programator ali bez promena. Jedino sto vidim da je kuler bas zapusen pa sumljam na graficki cip. Probao i sa blagim uvijanjem obicno tada pokaze da je grafika ali nista... Da li je neko imao ovakav problem, na forumima ima gomila ovakvih pitanja ali niko nema konkretan odgovor osim standardnih radnji poput vadjenja memorije, bios baterije, hdd...
Zadnja izmena: stojkePN, dana 07 Jan 2015, 17:24, ukupno menjano 1 put.
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao MbyLegend » 23 Dec 2014, 22:04

Jesi li probao na eksterni monitor ? Najvise mi lici na problem sa cipsetom (hladan lem). Imao sam jednom davno slucaj slican tome na nekom starijem laptopu ali je problem bio na onom prekidacu za gasenje monitora kada se preklopi laptop.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao stojkePN » 23 Dec 2014, 23:26

Videcu sutra, ali koliko sam vido nema prekidac. Probacu i na eksterni monitor.

EDIT
Prekidac nema kao kod starijih lap top-ova, a na eksternom monitoru nema slike.
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao fproduction » 24 Dec 2014, 20:02

Stojke, nisi od juce, informisi nas malo nismo vidovnjaci. Informacije iz kojih sebi olaksavam resavanje vecine kvarova su dobijene od korisnika. To obicno obuhvata kako je doslo do kvara i da li je posle toga uredjaj bio negde na servisu? Ovo sto si nabrojao asocira na previse smerova za nabrajanje a pogotovu za razradjivanje popravke.

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao stojkePN » 24 Dec 2014, 20:11

Vlasnik kaze da je lap top ugasio i kad je narednog dana hteo da upali samo vrdi kuler, nema sliku, i svetli plava lampica za mesec (SLEEP MODE). Pokusao je sa vadjenjem memorije i sa vadjenjem baterije ali nije dalo rezultat pa je uredjaj doneo kod mene. Vec sam nabrojao sta sam sve probao. Izvadio glavnu bateriju, menjao ram, HDD, tastaturu sam otkacio, touchpad, vadio bateriju za bios, flesovao bios na programator, skidao i vracao procesor, zakacio eksterni monitor na kome takodje nema slika. otkacio displej, kameru... Gledao sam po internetu dosta njih se zali na ovaj problem sa ovim modelom, ali koliko vidim jos ga niko nije resio, a niko nije ni napisao konkretno u cemu moze da bude problem. jedino sto mogu da probam je jos da potrazim procesor i zamenim ga, onda preostaje da je definitivno ploca u pitanju. Ili je Cipset za kuglanje ili grafika. Jedino sto sam primetio da je kuler zapusen skroz sto mi govori da su se procesor i grafika grejali poprilicno. Inace kaze vlasnik da uredjaj nije nosen na servis osim sto je on otvorio i probao to sa baterijom i memorijom.
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao fproduction » 25 Dec 2014, 02:40

OK, sada smo malo suzili mogucnosti pa cemo se koncentrisati na tri preostale. Prva je da je U16 (RS880M) prestao sa radom, integrisana verzija NB+GPU (kuglanje ili zamena). Za sada cemo ga ostaviti po strani jer veoma retko od jednom prestane sa radom, mada je imao priliku ako je u poslednjem ukljucenju bio pregrejan zbog zapunjenog hladnjaka. Na njegov racun ces da prelemis U5 (MAX17480), inace on je sa svrhom frekventnog i naponskog kontrolera za CPU i NB, retko kada rikne uglavnom je problem u hladnim lemovima. Dok ti je lemilica vruca izvadi CMOS bateriju pa prelemi i U3 (KB3926) preko njega BIOS proverava respondiranje prisutnog hardvera. Proveri i pasivne komponente oko njega koje mu obezbedjuju normalan rad, ako procenis nuznost i njih prelemi. U tvojoj situaciji nije rec o potpuno neispravnom chipu jer je deo komandi vec odradio, ali je moguce da usled hladnog lema ili licne neispravnosti stane na sleep indikaciji. Posle ovih radnji isprobaj, pa ako nemas rezultata skini hladnjak i blago zagrej do 150*C RS880M (predpostavljam da je 216-0752001), pa ponovo isprobaj i javi rezultate. Sema koju si mi pomenuo na PP je ok, "x" je za sve sufikse.
Zadnja izmena: fproduction, dana 29 Dec 2014, 22:43, ukupno menjano 1 put.

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao stojkePN » 25 Dec 2014, 12:02

Hvala puno na ovako iscrpnom i preciznom odgovoru. Provericu sve od navedenog pa javljam rezultat :pivopije:
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao stojkePN » 27 Dec 2014, 18:07

Izvadio plocu i prelemio lemilicom i presao duvaljkom sve osim grafike i cipseta. Situacija je sledeca, upalio je lap top ali i dalje svetli plavi mesec. Kad sam podigao sistem kao da je u Safe Modu, bas mi se cudno ponasa ko da je spor, kao da nisu instalirani drajveri za grafiku i slicno pa malo koci. Kad idem na sleep mode, uspava se i pocinje da treperi plavi mesec, klikom na power taster prestaje sa blinkanjem vec samo svetli i odmah se vrati na sistem bez problema. Videcu da podignem sistem na drugom hard disku, mada plavi mesec svetli odmah cim upalim lap top. Vratio sam i stari bios preko programatora ali isto je sve.
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: MSI CR630 Sleep mode

Post napisao fproduction » 28 Dec 2014, 02:07

Nov sistem neće puno da pomogne, nemoj da gubiš vreme. Stalno uključenu indikaciju za “sleep mode” ne dobijaš iz windows-a, već multikontrolera. Malo je neobično što se normalno ponaša kada je realno u tom modu, ali logika se očekuje od ispravnih čipova. Iz iskustva znaš da zlo nikada ne ide samo pa kod ovog čipa možda ima još neka neispravnost koju nisi primetio, mislim na KB3926. Ako konstatuješ da je samo signalizacija, verovatno će se i vlasnik složiti da mu to preterano ne smeta.
Usporenje može da bude iz više razloga, na žalost kod tebe se poklapaju dva simptoma (usporenje i VGA rezolucija) koji usmeravaju na konkretan čip , ostale uzroke ostavljam opciono jer su nebitni u trenutnoj situaciji. Prilikom podizanja sistema drajver sve vreme komunicira sa grafičkim procesorom, ukoliko ne dobije odziv sa svih adresa windows će se podići bez aktiviranog drajvera. Tada je aktivan osnovni windows-ov VGA drajver sa niskom rezolucijom, zato ti deluje kao da je u safe modu. Taj drajver koristi osnovne resurse grafičkog procesora bez komfornih filtera, ali bar radi. Lako ćeš da utvrdiš da li sam u pravu. Prvo proveri da li ima instaliran ATi-jev drajver, ako ima deinstaliraj, restartuj pa instaliraj novi. Ukoliko sve prodje kako treba, a neće, instaliraj FurMark pa testiraj grafički procesor (oko15 min.). Ono što je za očekivati u ovakvoj situaciji je da instalacija neće da protekne u sreći i veselju, a mogući simptomi su: raznorazne windows greške, prijava da takve grafičke nema u računaru, zaglava sistema, ili završena instalacija a da pri tome windows i dalje ostane u VGA modu. Popravka se sastoji od prekuglavanja, ili zamene GPU-a. Srećna okolnost bi bila da ne pronadješ drajver u sistemu, ali sam tu mugućnost isključio zbog zapunjenog hladnjaka i usporenja windows-a. Prvi razlog asocira na zakasneli servis i moguće oštećenje GPU-a, a drugi se oslanja na prvi i rezultuje sporim ili nikakvim respondiranjem grafičkog procesora na potrebe windows-a. Isprobaj pa javi.

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: MSI CR630 Sleep mode *ODUSTAO*

Post napisao stojkePN » 07 Jan 2015, 17:26

Odustao sam od popravke, posle par ukljucenja opet nije hteo da odradi boot. Predlozio sam drugu plocu, ali stranka kaze da nece i na tome se zavrsilo. Vratio sam lap top. Hvala na nesebicnoj pomoci :pivopije:
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: MSI CR630 Sleep mode *ODUSTAO*

Post napisao fproduction » 07 Jan 2015, 18:39

:pivopije:

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Prenosni računari”