Lenovo L15 Gen1 - Ne reaguje na power taster

Sve varijante prenosnih računara.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
cicos
_
_
Postovi: 55
Pridružen: 28 Dec 2007, 12:59
Location: Republika Srpska
Specialty: consumer

Lenovo L15 Gen1 - Ne reaguje na power taster

Post napisao cicos » 31 Avg 2023, 20:54

PRENOSNI RAČUNAR
VRSTA PRENOSNOG RAČUNARA: laptop
FIRMA: Lenovo
MODEL: L15 Gen1
MODEL DODATNO: 20U7-0002GE GL4A5/GL5A5 NM-C741 Rev:1.0
OS PLATFORMA: Nisam dosao do ovog trenutka
PROCESOR: AMD
PUNJAČ: Nemam Original
NAPON PUNJAČA:Konektor je USB-C i prema shemi ima napon 20V
*********************************************

SIMPTOMI:
Na konektoru napajanja umjesto +20V ima samo +5V kada ga prikljucim na racunar

DETALJAN OPIS KVARA:
Ne reaguje uopste na Power taster

PREDUZETE RADNJE:
Zbavio shemu kao i " BoardView" dosadjivao na drugim forumima i niko nema nikakvu ideju ili volju da pomogne.
Ocito da je laptop vec neko vrijeme ne koristen jer je i baterija u losem stanju - 8.3V (razocaranje da ju NLBA nije prepoznao preko EV2300/2400 )
U L15 je ugradjeno 16Gb RAM-a i SSD2 od 256 Gb. Bio bi ga lijepo dovesti u radno stanje.

Pozdrav
Zadnja izmena: KASA1, dana 01 Sep 2023, 00:31, ukupno menjano 1 put.
Razlog: Korekcija naslova

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Lenovo L15 Gen1 - Ne Javlja Se

Post napisao KASA1 » 01 Sep 2023, 00:29

Ja bi ga za početak spojio preko lab. napajanja da vidim kako se ponaša.

Edit: dugogodišnji si član, budi transparentan, upiši u profil svoju specijalnost i lokaciju.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

cicos
_
_
Postovi: 55
Pridružen: 28 Dec 2007, 12:59
Location: Republika Srpska
Specialty: consumer

Re: Lenovo L15 Gen1 - Ne reaguje na power taster

Post napisao cicos » 02 Sep 2023, 01:15

]Plasim se da nece proci sa drugim adapterom osim dapterom za L15. Adapter nema klasicni konektor vec USB-C
Trazeci takav adapter pronasao sam podatke o njemu:
Lenovo ThinkPad L15 Gen 1 (20U7)
Specifications:
Type: Power AC Adapter
Input Voltage: AC 100-240V~50/60HZ
Output Voltage: DC 5V/3A 9V/3A 15V/3A 20V 2.25A/3.25A
Max. Output Power: 45W/65W
Connector Size: Type-C (as pictures)
(nisam naveo link komercijalni),
Zamjenski koji sam kupio je AF09 a na njemu pise
OUTPUT: 5~20.2V/ 4.3A max slicno se ponasao i sa Lenovim adapterom i na mjestu gdje bi trebao biti napon 20V imam 5V.
Nemam mogucnost da isproobam, za sada, koje napone ima na konektoru kada adapter nije zakacen na racunar da vidim kao se ponasa kada nije opterecen.
Ono sto me muce je ono sto sam vidio na SCH od racunara, plasi me da u samom adapteru ima kakav procesor koji komunicira sa L15 i da ti 20V "otvori" tek kada CPU proradi.
Kod lokalni servisera sam se raspitao i svi me nanjevise gledaju bijelo. Valjda zato sto je to friska Lenova novotarija sto se konektora tice.
Ne bih da spalim racunar dovodeci +20V na mjesto na ploci gdje bi trebao da bude.
Sacekat cu jos da od Kineza dobijem adapter sa USBC na klasican 100 mila raster i vidim dali se javlja ali ako je unutra MCU onda se plasim da od toga nema nista,
Za sada ne mogu ocitati ni BIOS da pitam na vinafix-u da li je sve OK. Mada se ni tamo nisu pretrgli da mi odgovore kao ni na badcaps-u.
Pitam i ovdje ako neko ima iskustvo sa ovim USBC Lenovim novotarijama da mi kaze da li vrijedi da se bakcem oko L15.
Moguce je i da sam digao samo grju oko adapter a da u stvari on daje samo 20V i da je konektor takav samo da komplikuje primjenu drugig obicni adaptera.

Elektronikom se bavim za svoju dusu a sa racunaljkama od vremena Spectruma. Ako je neko od vas profi servisera imao ovakvu racunaljku "na kanalu" bio bih mu zahvalan da bar kaze "batali pos'o jer je to za one sa mnogo vecom čukom". Ili bar da kaze da je u pitanju klasican adapter samo konektor USBC.
Onda bih vas gnjavio sa L560 :)
Kod njega bar konektor nije USBC.
Pozdrav i hvala sto si se javio da pomognes.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Lenovo L15 Gen1 - Ne reaguje na power taster

Post napisao Kobac » 02 Sep 2023, 07:45

cicos je napisao:
02 Sep 2023, 01:15
]Ono sto me muce je ono sto sam vidio na SCH od racunara, plasi me da u samom adapteru ima kakav procesor koji komunicira sa L15 i da ti 20V "otvori" tek kada CPU proradi.
Svi punjaci sa USB-C rade tako, bez obzira da li je u pitanju telefon, tablet ili laptop.
Daju na izlazu 5V a tek kada se medjusobno dogovore dogovore pusta veci napon na izlaz.
Ocigledno je problem u tom delu koji komunicira sa punjacem, proveri lupom sam konektor da se nije neki vod odvojio od stampe...

cicos
_
_
Postovi: 55
Pridružen: 28 Dec 2007, 12:59
Location: Republika Srpska
Specialty: consumer

Re: Lenovo L15 Gen1 - Ne reaguje na power taster

Post napisao cicos » 03 Sep 2023, 18:23

Konektor pregledao pod lupom i ne primjecujem da ima ista odlemito. Za detaljnije cu morati sacekati da stigne adapter pa da mogu lakse da premjerim.
Pored samog konektora ima nekih mlih, mikro diodica tako da bi se to sve razletjelo da pokusam "duvaljkom" osvjeziti konektor.
Na ploci imaju dva USBC ali je drubi onaj "docking" i pinovi za 20V nisu direktno spojeni ali su obiljezeni da je tu napon 20V (TYPEC_VBUS20_CONN i TDB_VBUS20_CONN).
Nisam htio eksperimentisati dai tu ustekamkonektor adaptera. Bez obzira sto bi bili priglupo dva identicne uticnice jedna do druge a da se moze desiti havarija ako se zamijene...
Dok ne dodje adapter pokusao bi sa zakacenom baterijom ali na njoj je napon nesto malo preko 8V. Neki zakace napajanje 11V na krajeve poslednjih clanaka da podignu napon ali mi se to ne radi jer da se sve moze popraviti kako na YT pricaju onda ovi sto imaju uredjaje za oporavak baterija nebi imali posla.
Ako bih to i radio onda bi zakacio one punjace koji su predvidjeni da pune 3 clanka u seriju. MCU u bateriji je BQ40Z696A. Ako bih uspio pokrenuti L15 bar da se javi onda bi smarao ove Rumune sto to rade sa EV2300/2400.

Mnogi kukaju na ove Lenovo novotarije i polomljene konektore... i lose lemove ...
Pozdrav

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Prenosni računari”