Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao nike » 16 Okt 2013, 23:48

Ima par dana da sam skinio ovaj predložak za Access bazu za vođenje baze podataka za radne naloge za servise.

Kod: Označi sve

https://www.dropbox.com/s/g55uqq5arwk9264/TS001018467.mdb
Pomalo je prevodim na hrvatski i padaju mi razne ideje kako da je prilagodimo našem poslu. Uz to htio bi nekako to postaviti u oblak i biti u mogučnosti pristupati bazi preko smartphona i tableta na terenu. Popunjavati obrasce radnog naloga i dati na potpis odmah mušteriji. Čak i ako je moguće naplatiti servis preko smartphonea i mobilnog POS aparata. Provući karticu i izdati odmah i potvrdu i fiskalni račun.

Kod: Označi sve

http://us.123rf.com/400wm/400/400/embosser/embosser0910/embosser091000019/5687299-modern-wireless-pos-terminal-with-credit-card-inserted.jpg
Ovde sam naletio na aplikaciju koja radi slične stvari na smartphoneu i tabletu.

Kod: Označi sve

 https://www.gocanvas.com/forms
Mislio sam da postavim ovu temu ovdje da osmislimo i definiramo što bi trebalo da ima jedna takva baza i kako da je izvedemo za nas, da ne moramo plaćati neke programe.

U nas je fiskalna kasa sad u upotrebi i već ima aplikacija besplatna za nju:

Kod: Označi sve

http://konto.hr/novi/mobilna-fiskalizacija/
Tako ako bi sve ove i slične informacije koje znamo podjelili ovdje i nekako surađivali, možda nešto i smislimo kao kompletno i univerzalno besplatno rješenje za sve servisere.
Pošto sam je veliki pobornik besplatnog znanja :mrgreen: :mrgreen: , ja ću pridonjeti koliko god mogu i znam.

Trenutno sam bazu doveo do ovog stadija:

Kod: Označi sve

https://www.dropbox.com/s/0xjt3608gkph3zc/Servisni%20pozivi%20baza3_sigurnosna%20kopija2.accdb
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao nike » 17 Okt 2013, 00:24

Baza treba da sadrži kompletnu evidenciju radnih naloga. To počinje od telefonskog poziva pa na dalje. Od dodjeljivanja radnog naloga određenom serviseru, do davanja koordinata za satelitsku navigaciju. Vođenje evidencije o tome kad je serviser krenuo na servis, kad je servis počeo, do kad je završio i kad je serviser ili krenuo na drugi servis ili se vratio u sjedište.

Za to bi trebalo koristiti GPS mogućnosti telefona. Vodi se evidencija o potrošenom vremenu po fazama posla i utrošenim rezervnim dijelovima. Odmah se piše račun i naplaćuje kreditnom karticom ili gotovinom. Za veće mušterije koje imaju ugovor o održavanju piše se radni nalog i daje na potpis odgovornoj osobi. Potpis se uzima elektronski na zaslonu smartphonea.

U vozilu treba imati naljepnice sa jedinstvenim QR kodovima koje se ne mogu odlijepiti bez oštećenja i lijepe se na uređaj kada se prvi put završi servis na nekom uređaju. Tada se popisuju svi podaci sa tog uređaja i njemu se dodjeljuje ta naljepnica (ili više njih ako se uređaj može otvoriti na više mjesta) sa QR kodom. U bazu se redovno ubacuju service manuali i dodjeljuju odgovarajućem uređaju. Za svaki uređaj se vodi i evidencija servisa i ugrađenih dijelova. Za svaki dio koji ima rok trajanja upisuje se datum ugradnje i rok trajanja. Svaki servisni dio može imati dodijeljenu sliku u bazi tako da ga je lakše prepoznati i naručiti. Uređaj se detaljno slika prije i nakon servisa te se slike dodjele u bazu tom uređaju itd........
Ako se radi nekakvo tlačenje ili sl. što treba dokumentirati, to se snima i ubacuje u bazu. Razni zapisnici su dostupni kao formulari i popunjavaju se i daju mušteriji na potpisivanje opet elektronski na zaslonu tableta ili mobitela.

Za frigo radove se odmah vodi evidencija o potrošenom plinu i zatečenom stanju, pišu obrasci za "ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena"

Sve ove radnje sa android uređajima se mogu programirati lako u APP inventoru i sl.
http://www.youtube.com/watch?v=7dzGn6jFFgY

Kod: Označi sve

http://appinventor.mit.edu
Ono što ide u bazu lako se pošalje kao Coma Separated Value ili nešto drugo kompatibilno sa Access (ili Libre Base) bazom.

Uff, ožednio sam. :pivopije:
Zadnja izmena: nike, dana 17 Okt 2013, 08:14, ukupno menjano 4 puta.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao Stolle » 17 Okt 2013, 00:34

Aleksa je pravio sličan program.
Evo ga: viewtopic.php?p=100546#p100546
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao nike » 17 Okt 2013, 01:26

Drago mi je da nisam sam. Međutim, baza koju sam ja zamislio i opisao ovdje je više zamišljena da bude za terenski rad i meni je u prvom planu integracija sa pametnim telefonom/tabletom i mogućnost pristupa i korištenja baze na terenu.

Ništa mi u životu nije mrže od papirologije, a kad to radi software za mene onda mi je to u biti kao igra. Ako sam krenio na servis, nek software piše loko vožnju, nek software prati koje sam dijelove potrošio i nek napravi odma listu što moram kupit, nek software ................... Kužiš!

Sve je to prije trebalo čekati dok dođem kući i umjesto da pijem pivu sa nogama na stolu, treba pisati papirologiju ili unositi u kompjuter. Kao da mi nije dosta posla vani, pa mi još treba i 3-4 sata papirologije. Koliko sam stvari preskočio naplatiti jer sam umjesto na pisanje završio na pivi (što ne napišeš to ne naplatiš), a na pivi sam završio jer mi je mrsko pisat (ka ono, to mi je izgovor za pivkana :mrgreen: ) E ja sad hoću da nakon posla idem na pivu a papiri se slažu i pišu sami dok sam ja na pivi. Ako me zove neki neplatiša, dok sam na kvalitetnom druženju sa pivkanom, nek mu pametni telefon odma vrati SMS poruku, da mi se živo jebe za njega i da me ne uznemirava dok ne uplati 174kn + 37 kn zateznih kamata. I za slijedeću rabotu cijena rada mu ide 15% gore a materijal plača unaprijed. Pa da vidiš brale kako stenje kad mu ledomat u petak popodne zjapi prazan a vreća leda ga košta ko pola servisa. A pametni je taktičnji od mene, jer kad ja popijem treću pivu, garant gubim takvu mušteriju zauvijek, Dujo je mimoza za mene.

Sad je to tehnološki moguće a ne mora biti skupo, treba samo složiti par aplikacija da međusobno pričaju.
http://www.youtube.com/watch?v=3UZzP6hkD1Y
Zadnja izmena: nike, dana 17 Okt 2013, 08:14, ukupno menjano 3 puta.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao nike » 17 Okt 2013, 01:55

Evo nešto što bi moglo biti na tragu rješenja povezivanja Accessa sa smartphoneom i tabletom.

http://www.youtube.com/watch?v=v9Trot-LEPU
http://www.youtube.com/watch?v=D1gcuTANA4s

Share point:
http://www.youtube.com/watch?v=nN1y1j3kE9I
http://www.youtube.com/watch?v=NrUzwkfPc4M
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao fanzo » 17 Okt 2013, 17:12

Tiče se fiskalne kase.
Koliko ja znam zabranjeno je koristiti uređaje koji nisu deklarisani za rad u sprezi sa fisklanom kasom, jer je protivzakonito i kažnjava se, čini mi se krivično.

Proko je pravio malog robota koji nema električnih kontaklata sa fiskalnom kasom i koji može da radi određene poslove, ali bi se taj robot mogao podesiti da pravi i račune ali račun ostaje u radnji :lala: (mali problem).

Postoje i drugi fiskalni uređaji, a mogu se nositi po terenu (mobilna FK).

Pogledaj kurirske službe kako su to rešile.

GPS lociranje ne mora da bude baš preko džipiesa, može i preko mobilne mreže u kombinaciji sa internetom. Ovo je sada pristupačna opcija i gsm provajderi daju neke pakete sa internetom i ne košta ništa extra ! .... Jer ako koristiš GPS na smartfonu ode baterija brzo !
Lociranje preko GSM mreže može da bude greška oko 100-tinjak metara .. možda 200m.

jet treba još nekih predloga? :lala:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao fanzo » 17 Okt 2013, 17:13

Što se tiče baze podataka.
Moraš napraviti jedan formular preko koga mogu svi da upisuju podatke, a sa tog formulara podaci idu (putuju) u bazu........ i ne mogu se dalje prepravljati.

"Formular" treba bukvalno da bude to kako se zove.
Bazu podataka može da pregleda i prepravlja samo admin.
Listanje raznih (pojedinih) informacija iz baze se opet treba prikazivati u nekom formularu za prikazivanje određenih stavki. Ovaj formular služi samo za pregled i ne može se upisivati u njega .. osim ako treba i formular u kome se mogu dopisivati stavke.

Više formulara treba da postoji iz razloga jednostavnosti pregleda. ... jer će baza sadržati gomile raznih podataka sve na jednom mestu, a to je šuma nepreglednih podataka.
Na kraju formulare ukrasiš logom firme itd ...
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao nike » 17 Okt 2013, 19:25

fanzo je napisao:Tiče se fiskalne kase.
Koliko ja znam zabranjeno je koristiti uređaje koji nisu deklarisani za rad u sprezi sa fisklanom kasom, jer je protivzakonito i kažnjava se, čini mi se krivično.
Fiskalna kasa u Hr nije vezana uz uređaj. Kad napraviš račun šalješ ga bežičnim ili žičnim internetom i tek kad dobiješ povratni kontrolni kod onda je račun fiskaliziran i valjan.

https://www.dropbox.com/s/9350tro989fn8 ... zacija.ppt

To će možda uvesti i u vas (ako lopine na vlasti i one od kojih dobivaju donacije dopuste), jer je sistem trenutno nenadjebiv . Jedino možeš muljat tako npr. da mušterija ostavi račun za piće i sl. pa ga ti brzo uvališ drugoj kao da je njen.

GPS lociranje ne mora da bude baš preko džipiesa, može i preko mobilne mreže u kombinaciji sa internetom. Ovo je sada pristupačna opcija i gsm provajderi daju neke pakete sa internetom i ne košta ništa extra ! .... Jer ako koristiš GPS na smartfonu ode baterija brzo !
Lociranje preko GSM mreže može da bude greška oko 100-tinjak metara .. možda 200m.
GPS troši ovisno od telefona do telefona. Pošto na mom radi gomila stvari, ja jednostavno promijenim bateriju a dok sam u autu i krećem se puni se non stop. GPS treba da radi dok se krećeš. Imaš aplikaciju koja gasi sve programe koji ne trebaju dok je telefon na bateriji, pa tako gasi i GPS i WIFI i sl. Tad telefon uredno traje cijeli dan.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao nike » 17 Okt 2013, 19:31

Formulari služe za unos podataka u tablice i za navigaciju po bazi. Izvještaji služe za ispis podataka poput računa , liste dijelova za naručivanje, radnog naloga spremnog za potpisivanje, potvrde o preuzimanju uređaja u servis, predračuna, ponuda i sl.
Postoje još i upiti koji obrađuju tablice sa podacima, računaju i stvaraju nove tablice sa rezultatima iz kojih novi upiti opet mogu uzimati podatke. Iz njih se uzimaju podaci za izvještaje.

Access možeš konfigurirati tako da odrediš tko ima čemu pristup pomoću lozinke. Access baza se može pretvoriti u EXE fajl pa ti ne treba Access za rad sa njom.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao fanzo » 17 Nov 2014, 19:17

Ima li nekih novosti u vezi ovoga?
Razmišljam i ja da bi bilo dobro pristupati bazi podataka servisa bežično, a za to je najbolji neki android tablet, bar za sada.
Upravo šta si sve opisao. Android da pristupa i barata sa podacima koji su već na windows platformi.
Štampanje naloga, računa, pregled i sve ostalo šta treba.
I nemoj samo da mi sad napišeš ... "pa o tome ja celo vreme pišem ovde..." :lala:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Inicijativa za izradu baze podataka za servise

Post napisao nike » 17 Nov 2014, 21:39

Ništa nisam radio na tome dalje! Nemam vremena za sad da se time bavim. Malo je posao krenuo (iako novaca i dalje nigdje :mrgreen: ).
Nemam ni baš znanja za to programiranje. Zato sam i nazvao ovo inicijativom kako bi grupnim naporom napravili nešto što svi možemo koristiti.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati za majstore - software”