Kako se grejete, iskustva, problemi...

Forum za neobavezne teme.
Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1165
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao jaro » 04 Jan 2017, 13:31

Tako je Kobac, isto i kod mene.
A i ti Dzale kako si pisao, to je taj odnos temp-politaj.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Majstor Duja » 07 Jan 2017, 14:02

Malo fotki za amatere.
Trenutno je napolju (vreme 13h:57m) -12C , termometar malo "laze" jer je sonda zalepljena za prozor spolja, pri vrhu.
Unutrasnji je u dnevnoj sobi pored prozora a na 1m visine.
Ostale prostorije su u rangu od 24-25C.
Stan unutar kuce 50m2
Projektovana potrosnja energenta za ovu CELU sezonu 2,5m3 bukovine. (do sada sam potrosio 1m3)
P1100051mod.jpg
P1100052mod.jpg
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 07 Jan 2017, 15:17

Evo kolega posmatram ove dvije slike vec duze vrijeme. Nemogu nikako da zakljucim dali je ovo prozor ili su balkonska vrata..
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Majstor Duja » 07 Jan 2017, 17:17

Dragi moj kolega, ne moras nista da zakljucis jer sam gore napisao da je termometar postavljen na prozoru.
lolzi
:pivopije:
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3137
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao miodrag popovic » 07 Jan 2017, 20:10

U Pančevu -12 celzijusa,vreme sa malo sjeverca,snega nema nit ga je bilo.Grejanje na struju,struja za decembar 7000din iliti 60 evra odbij uobicajeno 30 evra ostaje 30 evra mesecno,sad u januaru bice malo više.Inače ova godina nije hladnija od uobičajeno,čak sam imao osjećaj pre ovog zahlađenja da je toplija.Samo sam dva dana strugao led sa auta,voda na terasi u plastici 5litara stoji mi na stolici da je vjetar ne odnese prvi put se zaledila sad.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 07 Jan 2017, 20:19

Dobar si ti. :tooo:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3137
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao miodrag popovic » 07 Jan 2017, 20:28

Da u Banatu kad bude loše vreme onda je to baš ekstrem.Kao ljetos led veličine teniske loptice,pa pre par godina snjeg od metra ili pre dve-tri oni smetovi od zemlje i snjega (kad snjega skoro nije bilo 2-3cm) koje ni lokomotiva nije mogla da probije,beton.Sad je milina...
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
generacija 49
Preminuo
Postovi: 3838
Pridružen: 04 Nov 2006, 09:40
Location: Beograd,Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao generacija 49 » 07 Jan 2017, 20:42

Pratim temu , i da li neko moze da mi kaze dali ja placam mnogo toplanu za 65m2.
A to je 78 000 g0disnje plus 12 000 dogrevanje na struju kada ne greju.To je 90 000RSD ili oko 735 evrica. :?: :-(
Znam da je teska ta matematika, neko gteje 50m2 neko 150 m2, a ja 65m2.
Orijentaciono recimo 150m2/2.
Jos da pojasnim jedan zid prema terasi je sav u staklu 4mx2,5m .Otvaraju se vrata i jedan dvokrilni prozor veci od 1m2.U drugoj sobi prema drugoj terasi istih dimenzija, samo se vrata otvaraju prozori su fiksni.Inaze stolarija je zamenjena plastikom i to dobro dihtuje.
U trecoj sobi je zid oko 70c a do gore je fiksno staklo, zid je manje od 3m a bocni zid ima damo dvokrilni prozoor do plafona.U kupatilu mali prozor pola kvadrata.
Only thinking... :roll: Paz' te priču...poezija. :deda:

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao spagagz » 07 Jan 2017, 21:47

-17C kod mene.Drina u jezeru zaledila,cak i gore u toku na jednom mjestu.Ovo ne pamtim u svom zivotu,a na Drini sam bio i na -20C.Jutros bilo bar -20C,prvi put da nisam mogao upaliti auto.Juce na -12 upalio bez problema vidjecemo sutra.U zadnjih 45 dana temperatura nije 4-5 dana izasla iz minusa.Brrrrrrrrrrrrr 3johnny_large

Avatar
generacija 49
Preminuo
Postovi: 3838
Pridružen: 04 Nov 2006, 09:40
Location: Beograd,Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao generacija 49 » 07 Jan 2017, 22:16

Ja kupio tecnost za vetrobran -20.Jos pre mesec dana sam izvadio onu kantu prosuo sve iz nje,osusio i sipao nesto zuto do -20.Potrosio sam pola deci da procistim kanale i izduvam i za napred i za nazad.
Danas podjem na rucak -10.Hocu da operem ,pumpam, zuji i nece ja jos jednom i ode osigurac. :roll: :?:
A nece ni napred ni nazad dali su dizne smrzle , valda.
Only thinking... :roll: Paz' te priču...poezija. :deda:

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3137
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao miodrag popovic » 07 Jan 2017, 22:34

Mr. Vanja to je teško ovako reći.Ja 50 m2 za sezonu grejem za 20 000 din.na 23 celzijusa.Moja mati bio danas kod nje,60m2 gradsko grejanje,radijatori vreli,u stanu za moj pojam hladno,ubi sa prozora,zidova.Plaća kao i ti.Sve je na kraju priče u izolaciji.Meni se sigurno ne bi isplatilo gradsko grejanje,plaćao bih tri puta skuplje i držao otvoren prozor jer kako to već biva ne bih imao ventile na vrelim radijatorima da ih isključim,dok bi se moja mati na struju debelo smrzavala i plaćala sigurno skuplje nego sad.
Jedan od načina kako prisiliti građane da kao vlasnici stanova konačno urade izolaciju na zgradama je naplata grejanja po utrošku toplinske energije koju će da mere u podstanici,a to bi u konačnom zbiru trebalo biti na ulazu u zgradu pošto po stanu uglavnom ne mogu da izmere jer je instalacija rađena vertikalno umesto horizontalno.Iz tog istog razloga nije moguće isključiti grejanje ili ako vam i odobre naplaćuju 30%.
Elem,ako ti je stan u sredini zgrade,na južnoj strani i dobro izolovan,hmm...moguće da plaćaš previše.Uostalom sve se može izračunati.Izmjeri temperaturu radijatora,ukupan broj rebara i toplotnu snagu po rebru za razliku u temperaturi i dobićeš ukupnu sumu u kWh.Ili jednostavnije ako možeš isključiti radijatore grej se dva dana na struju,onako komotno na 24 celzijusa dan-noć i vidi na satu kolko si potrošio.Pozdrav!
PS.sad mi pada na pamet,ko prelazi na nov način grejanja u cenu mora uračunati i novu instalaciju i godišnje troškove amortizacije.Na gradskom nema amortizacije.Na TA peć nema amortizacije,za 20 godina u servisu zamenjen jednom grejač.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1165
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao jaro » 07 Jan 2017, 23:18

U nekim drzavama daljinsko grejanje i stednju su resili sa izolacijom celih zgrada, ugradnjom termi glava na svaki radijator i kalorimetar...
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
generacija 49
Preminuo
Postovi: 3838
Pridružen: 04 Nov 2006, 09:40
Location: Beograd,Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao generacija 49 » 08 Jan 2017, 00:05

Da.Meni 25 C ne zalim se ,ali mlogo.Ne mogu da smanjim da ustedim.

A da opsijem soliter od 17 spratova,besmisleno.
Ja bih 22C da manje platim ali placam isto i kada sve zavrnem ventile.Inace ako zavrnes ventil ostane ti u ruci i dok dodje hit na poplavis ceo soliter jer se uz cev vidi svetlo iz komsijinog stana ,a tu voda samo napaja plafone ....komsijske. :-)
Only thinking... :roll: Paz' te priču...poezija. :deda:

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Majstor Duja » 08 Jan 2017, 09:34

Negde ne kapiram ovu pricu oko grejanja i kuknjavu koja je prati, zasto?

Ljudi zive u stanovima u NEIZOLOVANIM zgradama decenijama.
Kada su pravili zgrade, energenti su bili jeftini i na planeti je bilo DUPLO manje ljudi.
Sada ti stanovi kostaju oko 1000eur/m2 (Beograd, Novi Sad) ili 500eur/m2 u manjim gradovima.
Izolacija takvog stana sa 10cm izolacijom ne prelazi vise od 2000eur ako se radi kumulativno tj. cela zgrada.
Znaci da u proseku imamo nekretninu od 50.000eur u koju treba uloziti 5% da bi joj podigao prednost za tih 5%.
Evo, G49 kuka jer nije zamenio ventile na radijatorima 30-40 godina?! Jedan ventil je 2-5eur. Zamena svih sa ispustanjem sistema je 100-120eur a spasavas nekretninu od pomenutih 50.000eur i vise ako racunas havariju u zgradi.

Ja sam ziveo u zgradama 35 godina. Jednog dana mi je zasmetalo sto placam sve (odrzavanje) a nemam nista zbog "demokratskog" sistema upravljanja zgradom, cak sam isao toliko daleko da sam nasao fakture kojima su nas, stanare, krali za najmanje 50% odradjenog.
Sve sam izlozio na sastancima kucnog saveta i - 90% ostalih su me gledala kao telad i odbili da se to resava.
Tada sam se pokupio i otisao da zivim na nekom brdu, kako ja hocu. Sve sto sam umeo i radio sam usmerio ka tome da problem resim - i resio sam ga. To se zove volja i trud.
Telad neka i dalje zivi u stalama, za bolje i nije.
U celoj prici postoji sistem koji je predvidjen za vecinu, tj. kontrolu vecine - ako ste iole malo pametniji, nacicete nacin da zaobidjete taj sistem (na sta god se isti odnosi) i prilagodite uslove sebi - to se zove VOLJA i TRUD.
Toliko od mene.
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

mixmax77
_
_
Postovi: 26
Pridružen: 08 svi 2017, 22:09
Location: Vlajkovac
Specialty: automotive

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao mixmax77 » 12 Avg 2017, 21:40

U ovoj temi odavno nije pisano, pa da je malo osvezimo sa novim postovima. Vec 5 godina koristim inverter LG klimu, a kad zestoko zagudi dopuna su dve TA peci za 80 m2.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 12 Avg 2017, 22:55

E našao si kad da pišeš o grejanju. :fanzo: Daj da se prvo rashladimo malo.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 03 Okt 2017, 16:24

Kako je stanje kod vas sa peletom ima li ga dovoljno za ovu sezonu. Ovdje je dosta gadno velika potraznja a peleta nem. Cijene rastu iz dana u dan..
Kako raste potražnja, tako je narasla i cijena peleta, koja je sa manje od 300 skočila sada i do vrtoglavih 600 KM za tonu. Pojedine firme čak su išle i korak dalje pa su tražile od kupaca da unaprijed plate pelet, ali im se kasnije nisu javljale, poručujući im samo da će svi koji su uplatili dobiti narudžbe.

Zbog takve situacije ovih dana društvene mreže usijale su se od ljutitih potrošača koji smatraju da su izvarani od privatnih firmi.

“Moji prijatelji iz Doboja u martu su uplatili sedam tona peleta, a skoro su im javili da će im dovoziti samo jednu jer ga nema”, jedan je od komentara.

Radmila Samardžić iz Petrova kaže da je još ljetos naručila četiri tone peleta. “Naručili smo pelet po cijeni od 280 KM, da bi nam u avgustu rekli da je cijena porasla na 300 KM, na šta smo ponovo pristali”, ističe Samardžićeva.

Međutim, prekjuče je doživjela neugodno razočarenje jer su obaviješteni da neće moći isporučiti pelet. “Nijedna firma u okolini nema ga na stanju, a cijene su već danas kod nas porasle na 450 KM”, kaže Samardžićeva.

Prodavači peleta rast cijena pravdaju nestašicom na tržištu, a dobavljači krivicu prebacuju na proizvođače peleta. Da bi zavarali hladne dane, građani pelet kupuju u vrećama u marketima gdje također vlada nestašica, pa poneku vreću pronađu na pumpama, a vreća od 15 kg košta od šest do osam KM.

U većini firmi koje smo našli putem oglasa rekli su nam da peleta nema na stanju i da su prioritet oni koju su već uplatili. “Peleta nema i nikome ne obećavamo kada će ga biti jer ni sami ne znamo, tako da ne primamo narudžbe”, pojasnili su nam u jednoj firmi. Oni su dodali da se “na crno” prodaje svašta, a pojedini proizvođači sramno su podigli cijene. “Lani je bio ispod 300, a kod nas je sada 330 KM, dok su neki prodavali i za 600 maraka tonu, što nije korektno”, ističu u ovoj firmi.

Dušan Srdić iz Udruženja “Reakcija”, koje se bavi zaštitom potrošača, kaže da su radili istraživanje o kvalitetu peleta koji se nalazi na domaćem tržištu i došli do zaključka da mnogi i nemaju deklaraciju. “Laboratorija koja je radila istaživanje pokazala je da pelet na našem tržištu nema kvalitet koji na deklaraciji prikazuje, a stvarna kalorijska vrijednost je znatno niža”, rekao je Srdić.
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao spagagz » 03 Okt 2017, 17:53

Ja juce uzeo 2T po 300km.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 03 Okt 2017, 18:33

Pelet se kupuje leti, sad je veća potražnja pa su i cene veće. Drva su definitivno poskupela, ovde su bila 30€, ove godine 35.
Na pelet se mnogi žale, nije uvek dobrog kvaliteta, a čitam da kod nekih ima peska i zemlje. Tako da potrošnja može značajno da se poveća.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
vlatkocopa
gx
gx
Postovi: 3021
Pridružen: 04 Jun 2008, 22:41
Location: Makedonija-Kumanovo
Contact person: Vlado
Phone number: 0038931420808
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao vlatkocopa » 03 Okt 2017, 19:06

Kod nas su drva odavno 50e,sad idu skoro i do 60e.
Za sjaj u očima, rumenilo u licu i lepršav hod - koristite kozmetiku -Šljivovica a moze i domaca jabukovaca ..:))

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”