Kako se grejete, iskustva, problemi...

Forum za neobavezne teme.
Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 19 Feb 2019, 10:00

Ne mogu da podignem više, ovo je u prizemlju, a iznad su sobe i radijatori bude prevruće. Sinoć, na 70 stepeni u kotlu, u jednoj sobi je bilo 30 stepeni. Preko dana je i sunce malo nagrejalo.
Mogu da stavim termo glavu, ali i u drugim sobama je tu negde.
Jutros nisam primetio da ima. Ono je bilo posle pregorevanja vatre, nemam pojma.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Perazdera
_
_
Postovi: 0
Pridružen: 19 Feb 2019, 23:14
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Perazdera » 19 Feb 2019, 23:17

sim je napisao:
18 Feb 2019, 22:52
Probaj da podignes temperature vode mozda prestane kondenzacija.
Ugradi mesni ventil...pozz

Avatar
srleboj
gx
gx
Postovi: 1080
Pridružen: 28 Sep 2006, 12:35
Location: ZARKOVO-Beograd
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv
Lokacija: ZARKOVO

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao srleboj » 20 Feb 2019, 07:53

zbog kondeza strada peca on se jaavlja kada je pec neodgovarajuca .
tako mi je objasnio jednom davno neki majstor sad dal je slaba il prejaka nesecam se
Срђан

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 20 Feb 2019, 16:21

Mešni ventil bi možda pomogao, ali čitam da i sa njima ima često problema. Za četvorokraki, kažu neki, potrebne su dve pumpe???
Peć nije ni prejaka ni preslaba. 100 kvadrata 23kW, ali na drva je 16, predaja vodi 14kW. Odžak je 140x140mm, običan. Odvod peći je Φ145mm.
Na 65°C u izlazu, 42-43°je u povratu. Na nekoj srednjoj hladnoći. Imam jednu termo glavu, stavio bih još jednu. Imam termoprekidač za pumpu, ali stoji na tridesetak stepeni, tako da, skoro kao i da ga nema.
Na žalost, sve što se piše o pravilnom radu je u teoriji. U praksi ima mnogo odstupanja i problema. Jedno uradiš, pojavi se nešto drugo.
Sve je isto bilo i sa starom peći i izdržala je 10 godina, mogla je više. Kondenzaciju okolo nikad nisam imao. U ložištu, možda nisam obraćao pažnju, nisam primetio da ima vlage. Doduše, ćale je uvek ložio pa je i ovo što pišem diskutabilno.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Kobac » 21 Feb 2019, 06:51

I ja mislim da bi ti trebao trokraki mesni ventil a licno bih se odlucio za termostatski. Obicni su cisto mehanicki i mora dosta da se prati i menja u zavisnosti od uslova.
Probaj da stavis pumpu na maksimalnu brzinu, deluje mi veliko razlika odlaza i povrata..

Avatar
ivan_trle
gxu
gxu
Postovi: 821
Pridružen: 18 Dec 2010, 16:44
Location: Srbija
Contact person: Ivan
Lokacija: Veliko Gradište

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao ivan_trle » 21 Feb 2019, 12:52

Stole, ja sam prošle godine menjao kotao. Ubacio sam Termomont TŽK52 umesto Megal 40 koji je "propišao" posle 5 godina i 1 mesec, tačno mesec dana nakon isteka garancije, i koji je skoro uvek radio na maksimumu i u ledenim danima nije mogao da prebaci 20 stepeni u kući... Tada sam baš istraživao tu nauku i mislim da je princip sledeći:

Kondenzacija se javlja kada je temperatura povratne vode ispod 50 stepeni (pominje se od 45 do 55 stepeni), uvek u poslednjoj pregradi (ako ima više od 1) i to najviše uništava kotao. Mešni ventil je obavezan, i postoji u svakom uputstvu za korišćenje. Negde sam našao "sažvakano" poređenje kotla sa bojlerom: kotao je bojler, regulator promaje je termostat na bojleru, a mešni vetil je slavina. I onda pitanje: kada se kupate, da li temperaturu vode podešavate na bojleru ili na slavini?! Na slavini, naravno...

Ranije nisam imao mešni ventil pa sam ugradio 4-kraki ručni. Već sam imao jednu pumpu za radijatorski krug (radi u 2. brzini) pa sam dodao još jednu za kotlovski krug (radi u 1. brzini).
Sve vreme kad kotao radi, temperaturu u kotlu držim na 70-90 stepeni. U zavisnosti od spoljne temperature i doba dana mešni vetil vrtim od 3 do 6 (na skali od 1 do 10), temperatura povratne vode nikad ne spada ispod 55 stepeni. Trudim se da kotao u radnom režimu držim po uputstvu.

Tek sad sam video koliko je mešni vetil moćna i NEOPHODNA stvar!!! Da bi se zadovoljili uslovi radnog režima kotla (polaz oko 80 stepeni, povrat oko 50 stepeni, ne prevelika promaja) u kući je pretoplo. Ako "usporim" kotao, u sobama je prijatno ali onda sam kotao izlazi iz radnog režima i počinje da kondenzuje, što se vidi u zadnjoj pregradi kada se skinu poklopci za čišćenje...

Evo slikica koja mi je mnogo razjasnila:
PS. Kod mene je kao u prvom slučaju.
Prilog
trocetvoro.jpg

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 21 Feb 2019, 14:05

Već razmišljam o tom termostatskom, trokrakom. Cena mu nije baš mala, oko 10000 dinara.
80 stepeni ova peć ne znam da li može da dostigne. Ovako bez ičega, stara je radila 10 godina. Ali, kao što sam pisao, nismo obraćali pažnju na kondenzaciju.
Temperatura je najčešće 60/40 i to je dovoljno. 70/50 je onako, kad je baš hladno.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Kobac » 21 Feb 2019, 14:54

Meni je razlika odlaza i povrata desetak stepeni a grejem 170 kvadrata, hocu reci ima prilicno radijatora.
Probaj da pojacas pumpu na maksimum pa vidi ima li razlike.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 21 Feb 2019, 15:03

Upravo gledam, ovog trenutka, pregorela vatra, 52/40.
Ako pumpu stavim na drugi položaj, previše se čuje, nema šanse da je tako ostavim, pogotovo uveče.
Nisam siguran koliko je termometar na peći tača, Stari nije ništa valjao, ne samo kod mene, kod svih CENTRAL23. Pokazivao je nižu temperaturu, ne znam gde je stajala sonda. Razlika u temperaturi je bila neznatna.
Kod ovog novog, možda sad pokazuje malo više, jer mi nekako brže zagreje. :?:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
ivan_trle
gxu
gxu
Postovi: 821
Pridružen: 18 Dec 2010, 16:44
Location: Srbija
Contact person: Ivan
Lokacija: Veliko Gradište

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao ivan_trle » 21 Feb 2019, 17:49

Čini mi se da je 40 stepeni povratne vode nisko... Ja odavno rešavam da napravim (ili nabavim) neku elektroniku da mi kontroliše mešni ventil a sonda da bude u sobi. Mislim da je to bolja varijanta od termo-glava po sobama.
Taj termostatski ima sondu od oko 1m koja se spaja na cev. Mislim da je to varijanta više za zaštitu kotla od pothlađivanja nego za regulacija grejanja...
Iz mog iskustva, sa kotlom, ako ne može da postigne 80-90 stepeni kad je mraz, onda nije dovoljne jačine.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao buzdumra » 21 Feb 2019, 17:54

sad prosla zima ... ne treba vatra ,. pozivaj se na saobraznost nek vrate kotao :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 21 Feb 2019, 18:36

Ako mi je temperatura gore kako sam pisao, nije malo. Sve preko je kuvanje. Da samo Nike vidi ovu temperaturu :lala: izbacio bi peć. Najviše je bilo 55 stepeni kad je stvarno bilo nenormalno hladno.
Valjda peć treba da ugađa meni, a ne ja njoj. :lala: Da izdrži i ova 10 godina, ništa ne bih radio, na grejanje se uopšte ne žalim.
Skoro je bilo, taj moj majstor je menjao bolju peć od moje, centrometal, sa ugrađenim ventilom koji ja nikad nisam imao. Procurila posle samo 5 godina. Jbg. Sve je stvar sreće, za kvalitet nećemo danas.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
srleboj
gx
gx
Postovi: 1080
Pridružen: 28 Sep 2006, 12:35
Location: ZARKOVO-Beograd
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv
Lokacija: ZARKOVO

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao srleboj » 22 Feb 2019, 21:24

Срђан

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 22 Feb 2019, 21:38

Za prvi link. Lepo kad se gleda, skoro idealno, ali treba pročitati i komentare ispod.
Žalbe ljudi, koji imaju takav, na loš kvalitet, odnosno kvarove i prevelike cene popravki.
Start, 2-3000€ za kotao.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Kobac » 23 Feb 2019, 07:22

Kolega je uzeo pec na pirolizu pre par godina, ne secam se sada razloga ali znam da je bio krajnje nezadovoljan pa je sledece sezone promenio za obicnu.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao buzdumra » 23 Feb 2019, 12:04

drugar ima kotao na pirolizu , prezadovoljan drva moraju biti extra suva ,spremnik od 2000l vode
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao nike » 23 Feb 2019, 14:24

Bez spremnika topline i suhih drva od 2 godine (manje od 20% vlage) svi kotlovi na drva su patnja, bio ili ne bio 4-putni ventil!
Kad drvo gori treba da gori cijelo punjenje na maximumu i treba toplinu spremiti u spremnik, a kuća da uzima toplinu iz spremnika kako joj treba. Sve ostalo je sranje osim ako ne reguliraš temperaturu prostora otvaranjem prozora.
A, ako kad otvoriš vrata ložišta vidiš otvor dimnjaka, to je tek teško sranje na kvadrat!
E sad vi recite ko je od vas savladao (u praksi) ova dva postulata loženja na drva!

Ko nije, najisplativije mu je uložiti u ovo:

Kod: Označi sve

https://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/stroj-pravljenje-peleta-oglas-14450360
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao fanzo » 23 Feb 2019, 16:39

Potvrđujem sve ovo što je kolega Nike napisao iznad... i to 2x pa na kvadrat !!!
Bacanje energije kroz prozor.. jer takve (stare) sisteme nije moguće kontrolisati pa unutar prostorija zna da bude previše toplo... osim ako se ne uloži još novaca u sistem pa napravi akumulacioni kotao ili montira pelet sistem koji lako može da se dozira... ili se bolje ispraksajte kada ložite vatru u pećki :):):)
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 23 Feb 2019, 16:56

Idealnog rešenja nema, ali ovo bi trebalo da je dobro.
Ja i koristim 2 godine stara drva. ili čak i više. Jedino su me zeznuli ovi što mi dovoze, pretprošle godine nisu dovezli na vreme, pa nisam baš ispoštovao to vreme. Nije zavisilo od mene već od tih magaraca.
Pelet je bolje praviti nego kupovati ga :fanzo: normalno. I dobar je to predlog za biznis, samo mislim da tu treba neka ozbiljnija mašina od ove.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Kobac » 23 Feb 2019, 17:06

Treba ozbiljnija, i drobilica, eventualno i susara...
Koliko vidim lepo to i struje trosi za relativno mali kapacitet.

Doduse ko ima viske piljevime ili slame bi mogao da razmisli o takvoj spravici.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”