Kako se grejete, iskustva, problemi...

Forum za neobavezne teme.
Avatar
samuki
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 24 Feb 2016, 11:47
Location: Bosna Sarajevo
Specialty: computers

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao samuki » 25 Nov 2016, 20:11

Koliko se trosi struje? Mislim da nemoze manje od Ta peci jer ja pec punim samo po jeftinoj tarifi oko 800kw jeftine sada! U

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Majstor Duja » 25 Nov 2016, 20:11

...elektricni konvektor?
Da, tako su se pre zvali elektricni radijatori. Sad se zovu konvektori jer to zvuci zajebanije...
A ako neko krene da se pita da li da se greje elektricnim radijatorom ili TA peckom - taj bolje da pozove nekog ko zna matematiku za drugi osnovne...

01p290322rq4
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Avatar
samuki
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 24 Feb 2016, 11:47
Location: Bosna Sarajevo
Specialty: computers

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao samuki » 25 Nov 2016, 20:22

Mene je prodavac zamalo ubijedio da trosi manje od Ta peci a da grije bolje!

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 25 Nov 2016, 20:40

Prodavac! :fanzo: :dmzs: Šta je njemu cilj? I kakvo mu je obrazovanje?
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 25 Nov 2016, 21:29

Ako nemaš izolacije i još ti loša stolarija konvektore zaboravi, ne isplati se. Ali u principu računaj dok drže radnu temperaturu u sobi da rade sa oko 60% kapaciteta pa naviše, ako je dobro izolirano vjerujem da može i sa 50%, dakle ako je snaga 2KW , troši ti 1kw struje na sat.
Evo jedan primjer
Potrosnja u januaru za 95 kvadrata i instalirane snage 9,5KW trošio prosječno 85kw po danu ili 3,5kw po satu. 01p290322rq4
.
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao VJEKOSLAV » 03 Jan 2017, 15:11

ja sam sinoć skoro imao kuršlus
probudi me žena oko 2 iza ponoći da je prevruće, da smanjim grijanje
(grijem se na ložulje peć+plamenik)
u šupi mi je peć, odem i pogledam, stoji na "noćno" (kako sam si obilježio) minimum, nisam zaboravio smanjiti
pipnem radijator zamalo se opeko, ugasio, malo zračili...radijatori počeli smrditi
na pokazivaču temperature na peći je max. 120c a kazaljka zakucala, bilo je i više
jutros vidim blokirao termostat, i stalno drži upaljeno...sreća da je to sinoć trajalo samo oko pola sata ili sat (ne znam)

rastavio termostat, ali ne kontam zašto ne radi, imao sam od stare peći isti, ali odrezana sonda, nisam je mogao izvaditi kad sam bacio peć
prebacim iz ovoga u kućište od starog komplet onu "gljivu" sa žicom i sondom, i radi :shock:
stavim i ono sa limićem komplet što prekida struju, od ovoga...radi :shock:
u ovom kućištu ne radi :shock:
znači, promjenjeno je samo ovo kućišta sa djelom koji se okreće, ostalo je ispravno na oba....nikako ne kontam šta tu može nevaljati :roll:
IMG_2131 (1296 x 972).jpg
sad radi ok...ali naručio sam još i ovaj
termostat-digitalni-led-termostat-220v.jpg
pa ću spojiti serijski, manualni ću staviti da stoji stalno na oko 60-70c max. a na ovom kinezu ću podešavati temperaturu po potrebi...
valjda će to biti dobro ?
mišljenja ?

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15854
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao fanzo » 03 Jan 2017, 15:24

Da, uvek treba da bude još jedan termostat takozvani sigurnosni.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

vlada69
gx
gx
Postovi: 1283
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao vlada69 » 03 Jan 2017, 15:46

Taj sigurnosni bi mogao biti i bez regulacije temperatue od recimo 90-100°C kao što je na bojleru , kad zalepi regulacioni sigurnosni isključi da ne bi eksplodirao , mada postoji i sigurnosni ventil na instalaciji koji u slučaju ključanja vode i porasta pritiska izbije-otvori se . Trebalo bi da imaš i taj sigunosni ventil na instalaciji centralnog grejanja ali nije loše imati i ovaj sigurnosni termostat .

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao VJEKOSLAV » 03 Jan 2017, 16:08

'bemliga...tvornički je bilo ovako, ali sad me uplašilo...da je bar crko u suprotnom pravcu, pa ne grije, to nije strašno
ali šta da nisam bi kod kuće..bilo bi zanimljivo :fanzo:
znali smo otići na čitav dan, ostavim upaljeno da bude toplo kad se vratimo...nisam nikad razmišljao da može doći do ovakvog kvara :m:
bolje spojiti nekoliko termostata u seriju, da bi bio siguran lolzi

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao VJEKOSLAV » 03 Jan 2017, 16:12

vlada69 je napisao:............ Trebalo bi da imaš i taj sigunosni ventil na instalaciji centralnog grejanja ali nije loše imati i ovaj sigurnosni termostat .
ima sigurnosni ventil, izbacio bi vodu, ali onda bi se valjda peć usijala, jer plamenik radi non-stop...sreća da ovo nije dugo trajalo :?

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao VJEKOSLAV » 03 Jan 2017, 16:36

vlada69 je napisao:... kad zalepi regulacioni sigurnosni isključi da ne bi eksplodirao ......
da spomenem...nije čak niti 'zaljepio' (ono da je 'zavario' pa ne pušta), taj dio je ispravan, nego jednostavno kao da ne upire ona plastična sisica koja treba gurnuti limić da učini 'škljoc' i prebaci na drugu stranu, a sve izgleda identično kao i na ovome koji radi, to me zbunjuje...čista mehanika...čak i šeta kad se okreće 'potenciometar' ne vidi se da je šta iskrivljeno...ali ne radi. :?

mislim...nije sad više bitno, ali sam u zbunjozi jer ne kontam u kojem zecu leži grm, ne vidi se neispravnost,...ne radi...a tako jednostavna stvar, bar na izgled :mrgreen:

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 03 Jan 2017, 17:10

Nema kvaliteta. :-( Ovo ti je ipak najbolje.
VJEKOSLAV je napisao:bolje spojiti nekoliko termostata u seriju, da bi bio siguran
Što se grejanja tiče, ova "jesen" je odmah bila zima, vidite da nas na vestima ima skoro svakog dana, da smo najhladniji i to se baš vidi po potrošnji drva. A evo najavljiju jako hladne sledeće dane, vidim piše i do -19°C, kao i hladniju drugu polovinu januara. Ako mi završe ovih 20 metara kubnih, biće dobro. Ako bude baš sve tako, neće ostati ništa i ovo bi mogao da bude rekord u zadnjih nekoliko godina.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao VJEKOSLAV » 03 Jan 2017, 17:18

bilo je i pretprošle zime oko nove godine oko -20 dva-tri dana...mislim da to neće potrajati dugo...a opet nikad se ne zna
pa nisu niti prije tridesetak godina koliko se sjećam bile zime blaže...možda još i hladnije, (mislim u prosjeku) pa smo živi, samo što je sad skuplje grijanje :mrgreen:

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 03 Jan 2017, 17:34

Svakim danom sve je nešto skuplje, pa zbog vremenskih prilika, ajde i grejanje. :dmzs:
Jeste, nije najstrašnija, ali je dugo stalno suva, hladna bez sunca i toplijih povremeno dana.
Kad je tako onda puno biljki i voćki izmrzne.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 03 Jan 2017, 18:03

Stolle koliko ti prostora zagrijavas sa tih 20m kubnih. Moj kolega koji se bavi prodajom drva kod njega 1m kubni kosta 50€ . On racuna 0.70 m kubni. jednako 1m.prostorni i taj metar prostorni kosta 36€ To je ta najniza cijena koja je bila u tokuu ljetne sezone moza je sad i skuplja. Mozda je kod tebe niza cijena.. Samo ako potrosis sve to drva sto imas to je stvarno previse..
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 03 Jan 2017, 18:19

30€ je kubik otprilike. Leti možda bude i 27-28€.
Grejem 100 m² otprilike. Svaki dan od 7:00 do 23-24:00. Nemam izolaciju. Ove sezone sam počeo 25. septembra, rano. Inače otprilike mi treba oko 15 kubnih metara po sezoni, ali ako se ne promeni vreme malo na bolje biće svih 20. Tu sam imao i drva od starih šljiva za koja sam mislo da su jako dobra, a pokazalo se da nisu. Ne podignu temperaturu kao bukva, možda se i nisu dobro osušila i prave dosta ovog katrana. Možda bi bilo bolje da su odstojala jedno godinu dana.
I kažem, najhladniji skoro uvek: Sjenica, Kopaonik, pa mi. :-( Tu negde bude i Zaječar i Leskovac ponekad.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 03 Jan 2017, 18:30

Sreca tvoja pa nisu drva skupa kao kod mene ,nebi te nigdje bilo. 8) Tu si upravi treba drva da su suha ako mislis da dobro ugriju..
Sad slusam na tv da bi krajem.ove sedice mogla pasti temperatura do -23 stepena
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

grubiz1@gmail.com
_
_
Postovi: 190
Pridružen: 10 Dec 2012, 13:08
Location: SOMBOR
Contact person: Zeljko

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao grubiz1@gmail.com » 03 Jan 2017, 21:20

Kao sigurnosni termostat možeš koristiti sigurnosni iz bilo kog bojlera za kupatilo,slična je temperatura. Ja sam recimo kao cevne termostate za pokretanje pumpe koristio jeftine termostate za veš mašine.

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao dzafer » 04 Jan 2017, 09:35

Sa termostatskim ventilima se štedi energija. Kako? Tako što kad se u prostoriji gdje se on montira na radijator postigne željena temp. (podešena na ventilu) ventil zatvara dotok tople vode u radijator i tako štedi energiju (zagrijava manju količinu vode ). Radi na principu povečanja volumena tekučine (alkohol...), koji se nalazi u njemu a koji se širi prilikom zagijavanja a kao posljedica zagrijavanja zraka u prostoriji. Tako zagrijana tekučina ima za posljedicu povečanje volumena, a tako povečani volumen vrši pritisak na iglicu u term. ventilu a koja onda zatvara ventil. Znaći princip njegova rada je da toplinsku energiju pretvara u mehanički rad koji je potreban za svladavanje otvaranja ili zatvaranja ventila.
Oni se ugrađuju uvjek u prostorije gdje se ne nalazi zidni termostat. Ako ih več ugrađuješ u sobi gdje se ipak on (sobni termostat) nalazi trebaju uvjek biti podešeni na največu moguču vrijednost kako se nebi kosili sa zidnim termostatom.
Ako želiš uštedjeti na energiji po standardima term. ventil u spavačim sobama podesiš na 18-19 C,predsoblju, hodniku i kuhinji 20 C, dok u prostorijama gdje se najviše boravi (dnevni boravak,dječje sobe) na 22-23 C. I tako štediš enerrgiju.
Mene interesuje ima li ko iskustva o instaliranju termo ventila (glava) na radijatorima. Koliko su one u mogucnosti da vrse regulaciju temperature u prostoru. Ima prostorija koje su vece ili manje po par kvadratnih metara. Radijatori su recimo postavljeni iste vrijednosti. I normalno da se stvara razlika u zagrijavanju. Ili hocu da smanjim temperaturu u spavacoj sobi u odnosu na dnevni boravak

Što koji broj na termostatskom ventilu znači može se pogledati u njegovom manualu. Za Herz ventile je:
*= 6 C
1= 9.5 C
2= 13 C
3= 16.5 C
4= 20 C
5= 23.5 C
6=28 C
Inaće znak * znači i zaštitu od smrzavanja, tj ako kojim slučajem po zimi ostane prozor širom otvoren i temp. se spusti na 6 C termventil ce reagirati i otvori ventil na radijatoru kako se nebi smrzle strojarske (radijatorske) instalacije u prostoriji. Kada prođe vrijeme grijanja poželjno je sve termostatske ventile otvoriti na max kako se nebi na osovinama radijatorskih ventila nakupila nečistoća
Zadnja izmena: dzafer, dana 04 Jan 2017, 09:46, ukupno menjano 4 puta.
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Kobac » 04 Jan 2017, 09:44

Znaci dosta.
Moja kuca je u tri nivoa i bio je problem u potkrovlju zbog preteranog zagrevanja dok nisam postavio svuda termoglave. Od tada je temperatura onakva kako sam je podesio, nesto hladnije u spavacoj, nesto toplije u decijoj i prosecno u dnevnoj/trpezariji.
Posto na dva mesta od ta tri mi je ventil zaklonjen namestajem uzeo sam varijantu termoglava koja ima izmesten senzor, stavim ga nesto dalje i glava reaguje na pravu temperaturu u prostoriji, nema uticaja sam radijator nimalo sto verujem da je neizbezno kod klasicne termoglave.
Da napomenem da sam termoglave stavio samo u potkrovlje posto ostatak sistema radi zadovoljavajuce a i mora se uvek ostaviti nekoliko radijatora bez termoglava zbog sigurnosti.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”