Kako napraviti kapitazu vode za navodnjavanje

Forum za neobavezne teme.
dzafer
gx
gx
Specialty: tv-multimedia

Kako napraviti kapitazu vode za navodnjavanje

Post napisao dzafer » 23 svi 2013, 09:45

Imam na rancu tri izvora vode negdje su skoro u istoj u visinskoj ravni na udaljenosti cirka 10 metara (sva tri)
Imam namjeru kupiti jednu cisternu od 1000l plasticnu. Cisternu bi postavio nekih 5-7 metara nize od tih izvora stim sto bi je komplet ukopao u zemlju.
Mislio sam na samim tim izvorima postaviti plasticna buradi od cirka 50-60 litara i to povezati sa crijevima od pola cola sa ovom cisternom. Od cisterne do mjesta gdje bi vrsio navodnjavanje i prskanje razdaljina je oko 180 m visinska razlika bi mogla biti 70-80m ovdje bi postavi crijevo 3/4 cola zbog veceg pritiska i veceg dotoka vode
Sad me interesuje dali je ova moja zamisao ok ili imate i vi neka bolja iskustva svaki komentar dobro bi dosao
Teren je takav da bi mi tesko bilo postaviti neku drugu pa i vecu cisternu ova bi bila dobra
Prilog
cisterna.jpg
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Vojvoda
____
____
Contact person: Mirko

Re: Kako napraviti kapitazu vode za navodnjavanje

Post napisao Vojvoda » 23 svi 2013, 10:41

Kako misliš postaviti burad na izvore? Ostatak priče je OK ali sam mišljenja da će ti pritisak biti prejak. Pre ćeš oduvati to što zalivaš no što ćeš ga zaliti. Nisi naveo ni kako misliš zalivati.
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

buzdumra
gxu
gxu

Post napisao buzdumra » 23 svi 2013, 10:47

veoma bitno ! da voda nije hladna za biljke !

ne znam sta ti jos treba ? mislis da izracunas pritisak na 180m kroz odredjeni precnik ,. moze. ima formula po kojoj se racuna ali nema potrebe racunati tu je ogroman pritisak za zalivanje male povrsine . kapo po kap cevi ima da ti ispucaju u momentu...mada i to zavisi od protoka .
recimo da imas pritisak 15bara u dovodnoj cevi od 1 col koja se racva na pet istih pritisakce biti isti u svih 5 ako je protok jednak nuli. ako je u njima protok neogranicen pritisak ce biti veoma mali u svih 5 izlaznih cevi
moj savet da to bure ne bude vise od 10m visinske razlike

sreca paa imas izvora koliko volis ne moras traziti vodu :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

dzafer
gx
gx

Post napisao dzafer » 23 svi 2013, 10:56

Buradi bi isto ukopao nekih 50 cm od izvora tako da bi napravijo kanal od samog izvora do bureta da se voda ulijeva u bure
stim sto bi taj kanal uradio sa nekom plastikom glinom ili bi mogao staviti podlogu od betona.
Sto se tice zalijevanja :mrgreen:
tu sam uradio sistem kap po kap i to bi radilo kad nisam prisutan to funkcionise odlicno od ranije,a kada sam prisutan onda bi pojacao sa rotacionim prskalicama :pivopije:
PS Ranko ovaj sistem kap po kap sam koristio prosle godine bio je ok ali je pritisak bio dosta manji vodu sam uzimao negdje iz polovine ove razdaljine koju sam naveo,ali mi nisu prskalice radile kako bi trebale zbog slabog pritiska ta visinska razlika je bila
mala
Mogu staviti slavinu na ovaj sistem kap po kap i regulisati pritisak po zelji
džale

Vojvoda
____
____

Post napisao Vojvoda » 23 svi 2013, 11:15

Hoće li 3/4 cevka plastična izdržati taj pritisak kad zavrneš ventil? :roll:
Jedino ako ti ventil bude kod rezervoara a to ti je malo gimnastike gore-dole. :mrgreen:

dzafer
gx
gx

Post napisao dzafer » 23 svi 2013, 11:30

Sta mislite da idem sa cijevkom 3/4 nekih 40 metara tu pravim racvu ostavljam prikljucak za neke druge planove a od te racve idem cijev od pola cola dalje do određenog mjesta. ( ili da idem komplet sa pola cola)
Ovaj sistem kap po kap sam uradio na sljedeci nacin:
Cijev je stavljena od jedan col duzine 20 metara na toj cijevi za sad imam 12 izvoda na kojim su stavljeni adapteri na koje
se stavlja crijevo koje ima funciju navodnjavanja kak po kap. Duzinu crijeva stavljam po potrebi
džale

Vojvoda
____
____

Post napisao Vojvoda » 23 svi 2013, 12:34

To sa 3/4 na 1/2 cola NIKAKO nemoj raditi jer ćeš ionako preveliki pritisak duplirati. Popucaće ti sve. Bolje je da kreneš sa 1/2 cola pa da pređeš na 3/4 (ili sa 3/4 na 1 col) i napraviš razvod na koliko već imaš potrebu cevki za navodnjavanje. Tako ćeš pritisak moći redukovati na potreban nivo. Ventil i dalje mislim da treba da bude kod rezervoara.

Majstor Duja
____
____
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic

Post napisao Majstor Duja » 23 svi 2013, 12:38

Dzale,
nisi naveo sta ti je vise, da li je mesto koje se zaliva vishe od rezervoara 70-80m ili je rezervoar vishi od mesta zalivanja? :mrgreen:
10,5m vodenog stuba je 1 bar statickog pritiska, na 80m visinske razlike to je 7,7 bara.

Sirina cevi nema veze sa pritiskom kad je sistem zatvoren. To se zove staticki pritisak.

Kad se otvori slavina pritisak opadne (dinamicki pritisak) jer se creveto ponasa kao kapilar a koliki je onda to ne znam...

Ako radis sa okiten crevima, imaj na umu da ih ima raznih, od onih sto drze 3bara do onih za 10bara pritiska. RAzliku se po onim linijama u boji duz cevi, plava je na pr. 4bara...

Kod: Označi sve

http://www.itim.rs/detalji/?si=412
Stavi loptasti ventil na izlazu iz rezervora (ako je on vishi od mesta zalivanja) i stavi jos jedan loptasti na mestu zalivanja, ako ti pukne crevo da mozes da izolujes rezervoar. Vojvoda ti rece nesto slicno...i u pravu je za reduciranje precnika cevi prilikom protoka.

@Ranko:
Kakve veze ima temperatura vode, i da je 4C na izvoru, bice akumulirana u rezervaru (14-20C) i dok stigne do mesta kroz 180m creva imace temperaturu ambijenta...razmisljaj malo ;)

EN12201-1 standard oznacavanja cevi:
table1.jpg
table2.jpg

Kod: Označi sve

http://freepdfdb.com/pdf/polythene-pipes-fittings-specials-and-accessories-29562407.html
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

dzafer
gx
gx

Post napisao dzafer » 23 svi 2013, 13:04

Majstor Duja je napisao:Dzale,
nisi naveo sta ti je vise, da li je mesto koje se zaliva vishe od rezervoara 70-80m ili je rezervoar vishi od mesta zalivanja? :mrgreen:
Rezervar je normalno nizi :mrgreen:
ove cisterne imaju ugrađen ventil (vidi se na ovoj drugoj slici) samo se mora napraviti neka redukcija prelaz na manju cijev
ja bi to sve povezao i pustio u probni rad ako se pokaze ispravno :tooo: ona bi ukopao okiten cijevi na neku dubinu da u slucaju mraze ne ledi voda
Prilog
cisterna 01.jpg
cisterna 01.jpg (18.61 KiB) Pregledano 5723 puta.
džale

generacija 49
penzioner
penzioner
Specialty: tv

Post napisao generacija 49 » 23 svi 2013, 16:23

@ Majstor Duja
Da bas tako.To sam apsolvirao ,Voda nocna mora.
Moje iskustvo.
Imao sam mogucnost da na 40m , uzbrdo stavim bure .na medju komsije.To je 3-4 bara/ ni jedno brdo nije pod 90 stepeni/ a tank kubik, dosta mi to.Radi bela tehnika.
Ali.Dodje 2 bara nocu, ne moze da izgura.Napravim bafer , na "0" puni pa pumpa gura , trofazna 9 bara.
Da se ne brukam bas , ali ta pumpa mora da ima posluzioca, jer nisam resio elektroniku, i crkne cim srkne vazduh, drci i uvene.brze prazni no sto pristize.Trebao samo tajmer, ali nisam pznavao elektronicara :lala: / :roll: :lala:
Zadnja izmena: generacija 49, dana 23 svi 2013, 16:45, ukupno menjano 1 put.
Only thinking... :roll: Paz' te priču...poezija. :deda:

Vojvoda
____
____

Post napisao Vojvoda » 23 svi 2013, 16:45

E tako već može, samo u prvom postu nisi naveo šta je gore a šta dole. Ako ti je mesto navodnjavanja višlje od mesta gde bi postavio rezervoar onda su tvoja razmišljanja ok, čak je i bolje ići sa većeg preseka cevi na manji kako bi imao adekvatan pritisak na mestu zalivanja. Stekao sam utisak u prvom postu da ti je sve "na nizbrdo" pa otuda i takav komentar. :pivopije:

dzafer
gx
gx

Post napisao dzafer » 23 svi 2013, 17:19

Vojvoda je napisao: Stekao sam utisak u prvom postu da ti je sve "na nizbrdo" pa otuda i takav komentar. :pivopije:
Vojvoda malo sam se sa Dujom salio :mrgreen: rezervar ustvari ova cisterna je gore na izvoru, a vrt gdje ce se vrsiti navodnjavanje je dolje prirodni je pad. Neki 100m je blaga uzbrdica a onda dosta veca prema izvor tako da je visinska razlika između 70-80m ( ove brojke nisu u potpunosti tacne trebam to sve da izmjerim to je moja slobodna procjena)
nema tu nikakve pumpe bar kod nas vodu niko ne vodi navise :mrgreen:
Imam drugi izvor dosta dobar nekih 30 metara sa dornje strane tog vrta sto navodnjavam ali bi trebala pumpa ja sam tu samo vikendom to se pokvari izgori :shock:
Ova prva varijanta mi vise odgovara bolja a i jeftinija to se uradi jednom i nemas vise izdataka.
buzdumra je napisao: sreca paa imas izvora koliko volis ne moras traziti vodu :dmzs:
Ranko da vam kazem da na tom mjestu na nekih 500m2 ima oko 15 izvora ciste vode vecina vas nece povjerovati ima ih par pa presuse u toku godine ali vecina tece stalno. skoro polovinu ljudi su odveli kucama i tako imaju vodu za pice i ostale potreba
džale

Majstor Duja
____
____
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic

Post napisao Majstor Duja » 23 svi 2013, 18:19

E da je meni jedan taj tvoj izvor...skakao bih od srece....
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

fanzo
Site Admin
Site Admin
Phone number: 0038121781575
Kontakt:

Post napisao fanzo » 23 svi 2013, 19:09

lolzi lolzi lolzi
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

buzdumra
gxu
gxu

Post napisao buzdumra » 23 svi 2013, 21:58

jos jedna stvar da bi sistem bio pravilno dimezionisan brzina vode u cevi ne sme da predje 2,2m/s. tako da treba odabrati takvu debljinu cevi da se brzina prilagodi zavisnosti kapacitetu .
ja sam gore pogresno procitao da ima 180m visine ,a on ima 70 sto znaci da je pritisak 7kp/cm²sto je (1 kp/cm² = 98066,5 Pa = 1 at = 0,98 bar)
u cevi za kap po kap trebalo bi u zavisnosti od proizvodjaca ali recimo da je pritisak 1.5bar-a
i nije nista komplikovano
protok mozes izmeriti stopericom i nekim sudom 20-30 litara :dmzs:

JaroslavBires
___
___
Specialty: whitegoods

Post napisao JaroslavBires » 23 svi 2013, 22:17

A ima se i pre potrošača staviti regulator pritiska sa 7 na recimo 2 bara i uvek stabilan :lala:
Možda ne znam, al' znam, ko zna! 01ziveli

miodrag popovic
gx
gx
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv

Post napisao miodrag popovic » 24 svi 2013, 16:30

Ja sam jednom prilikom citao kako su to stari rimljani radili.Iz akvadukta kada treba voda da se dovede u grad postoji velika visinska razlika.Razliku u pritisku su regulisali sa tornjevima za rasterecenje,visina tornja 10 metara redukuje 1 bar pritiska,sa vrha tornja se vodi voda slobodnim padom.
Moze li to pomoci nemam pojma.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

dzafer
gx
gx

Post napisao dzafer » 26 svi 2013, 11:24

Predhodni dan sam proveo na licu mjesta evo sljedeci podataka
Tacna razdaljina između vrta i izvora vode je 160m (visinsku razliku ne mogu tacno izacunati mad sam mogao prakticno ali za to nisam imao vremana)
Od ovog vrta gdje cu da koristim vodu na navodnjavanje polozio sam okiten cijev od pola cola duzine 120m
tu sam postavio jedno bure od 60l i ovu vodu koja tece od ovi izvora potokom (jarugom) punim to bure.Ovo je samo privremeno jer trenutno nema u prodaji ovih cisterni rasprodalo se. :shock:
Na samom izlazu iz cijevi pritisak je dosta dobar probao sam sa jednom prskalicom koja radi bolje nego ovdje kod mene kuci na gradskom vodovodu. Mjerio sam za 1minut puni kantu od 15l
Na mjestu gdje sam postavio ovo bure stavicu racvu od te racve do cisterne polozicu okiten cijev 3/4 40 metara (taj dio je dosta veci pad nego ova predhodna trasa)
Jer od te racve cu naknadno odvesti do kuce da bi pojacao postojecu vodu ta trasa je duga nekih 200m ali je visinska razlika dosta mala nekih 10m :shock:
Ovih 40 m bi stavo 3/4 jer mislim posto ce se voda granati da bi imao bolji pritisak na oba izlaza istovremeno nego da stavim cijev od pola cola
džale

buzdumra
gxu
gxu

Post napisao buzdumra » 26 svi 2013, 12:12

pola cola je nesto tanko za dovod ?
za kap po kap . ne sme biti mutna voda unistices sistem ako cestice peska ili mulja stignu u njega ,. za prskalice manje bitno .

dzafer
gx
gx

Post napisao dzafer » 09 Sep 2013, 22:53

Ova tema je zavrsena kupio sam ovu cisternu kao na slici novu za 70€
Doveo jedan od najaci izvora ciji je protok vode 5l u minuti i ovu cisternu puni za nepuna 4 sata u koju staje 1100l
zaboravih napisati da je vrpca :mrgreen: presjecena tacno na ovaj dan viewtopic.php?f=2&t=23964i pustena u rad
nek mi je sa srecom :pivopije: :pivopije:
džale

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”