Kompresovanje fajla

Forum za neobavezne teme.
Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Kompresovanje fajla

Post napisao bracans » 04 Jan 2018, 21:14

Imam problem koji bih voleo resiti, zelim da korice naslova knjiga iz biblioteke ubacim u jedan fajl radi pravljenja neke vrste kataloga, poceo sam kopirati korice i ubacivati u doc fajl, na kraju samo korice knjiga iz elektro energetike napravile doc fajl od 130Mb (jos nisam zagrebao druge oblasti, knjige iz masinstva, energetike, elektronike, robotike. fizike, hemije, medicine, frigomehanike...) ima li neko ideju kako da odradim katalog knjiga? :-( Izabrani naslovi, uradio elektromehaniku i elektroniku fajl dosao do 400Mb, pravicu drugi pa spojiti, kad zavrsim komprimovacu i staviti naslove, ako budu nekome trebali, dobra knjiga i alat u danasnje vreme malo kome trebaju. :roll:
Zadnja izmena: bracans, dana 11 Jan 2018, 18:52, ukupno menjano 3 puta.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5391
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Kompresovanje fajla

Post napisao alexa_pg » 04 Jan 2018, 21:45

Ja bih radio tako kako si i krenuo. Na kraju taj fajl prevedes iz Word-a u *.pdf fajl i bice neuporedivo manji.

Možda postoji i neki drugi, lakši način, ali ja ne znam.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kompresovanje fajla

Post napisao bracans » 04 Jan 2018, 21:54

Evo kako to izgleda, uradio sam print screen ekrana. Videcu, nastavicu da ih kopiram u word, nadam se da mi korice knjiga ne naprave ogroman fajl, pa cu probati kad zavrsim iz worda u pdf. Ovo je samo delic trenutnog dokumenta, i to samo atraktivne korice pdf knjiga. Jedini izuzetak sam napravio kod knjiga na srpskohrvatskom, njima pravim sliku prve strane posle korica sa naslovom ako nemaju korice.
Prilog
katalog.jpg

Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Kompresovanje fajla

Post napisao Proko » 04 Jan 2018, 22:22

Zavisi šta ti je važno u svemu tome.
Imaš mnogo načina da smanjiš veličinu fajla, evo ti dva:
Smanjen format na 50%, sa 440 KB smanjeno na 211 KB
katalog0.jpg
Smanjen kvalitet (veća kompresija) izabrano kvalitet "4", sa 440 KB smanjeno na 256 KB
katalog1.jpg
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5391
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Kompresovanje fajla

Post napisao alexa_pg » 04 Jan 2018, 22:25

Može tako.
I u samom Word-u imas opciju za kompesovanje slika. Nema potrebe da stavljaš slike velike rezolucije.
Dovoljno je 150 ppi
Ustvari uradi desetak slika pa pogledaj kako to izgleda.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kompresovanje fajla

Post napisao nike » 06 Jan 2018, 12:08

Windowsi imaju sličice svake datoteke u thumbs.db fajlu. Tako i prve stranice PDF fajla ako ti windows explorer pokazuje te sličice kad pregledavaš mapu gdje su fajlovi (pogled sa sličicama). To bi trebalo biti dovoljno komprimirano za tvoje potrebe. Znači samo treba uzeti THUMBS.DB fajl mape u kojoj su svi PDF fajlovi koje želiš ubaciti u katalog (nakon što si barem jednom otvorio i pregledao mapu u pogledu sa sličicama) i od njega složiti katalog nekom aplikacijom koja pregledava THUMBS.DB fajlove!

Kod: Označi sve

https://thumbsviewer.github.io/
thumbs.db fajl je u skrivenom pogledu pa treba omogućiti u Windows Exploreru da prikaže skrivene fajlove da bi ga vidio u Exploreru.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kompresovanje fajla

Post napisao bracans » 06 Jan 2018, 13:10

Bila je ta opcija do zadnjeg update windowsa i opet se izgubile slike, sada opet imam klasine ikone pdf fajla, bas ceprkaju puno, stalno nesto menjaju....probacu tako da uradim kad nateram opet windows da mi pokaze sadrzaj u exploreru. Hvala na pomoci, kad odradim postavim katalog pa kome sta zatreba tu je.
Uspeo sam da naterati windows 10 da pokazuje slicice pdf fajlova sa instalacijom acrobat reader dc umesto acrobat reader XI programa...
Posto mi je nike dao dobru ideju iz thumbnaila sam prebacio prve stranice knjiga u folder programom A-PDF Thumbnailer.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Kompresovanje fajla

Post napisao bracans » 11 Jan 2018, 17:44

Upakovao katalog 1000 knjiga u 90MB pdf fajl, to je to, uradio print to PDF svih jpg slika naslovnih strana. Ukupno 31 strana.
Prilog
katalog.jpg

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”