Kotao na pelete - potrebam info

Forum za neobavezne teme.
Avatar
cacko85
gx
gx
Postovi: 1723
Pridružen: 03 Dec 2008, 17:51
Location: Macedonia
Contact person: Slavche
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Sveti Nikole
Kontakt:

Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao cacko85 » 08 Feb 2021, 22:17

Renovirao sam neshta po kuci ovo lјeto pa sam postavio ceve za podno grejanje, bez malo 100 kvadrata, e sad pitanje na shta da bude grejanje.
Toplotne pumpe (vozduh/voda) su sve vishe i vishe u trend ali cena su im preskupe, bar za meni :-) , cak i kineske nisu jeftine a za daikin cene su praprene, a za one geotermalne i da ne pricam...
Naumio sam da bude na kotao na pelete, razgledao trzishte shta ima kod nama u mk pa razmislham za

Thermoflux Interio 22kw ili Centrometal CentroPelet ZVB

Kod: Označi sve

https://www.thermoflux.ba/kotlovi/interio/

Kod: Označi sve

https://www.centrometal.hr/en/portfolio/centropelet-zvb-16-32_en/
Stojace u podrum tako da odgovaraju mi samo one modele koi ne (minimalno) ispushtaju toplote van.

Dal neko od kolege koristi neshta slicno, ili poznaje neko ko korizsti pa kako su se pokazali, konekretno ova dva modela koi sam naveo, kako marka kakav je Thermoflux za 400eura je jeftinije od Centrometal a specifikacije i neke sertifikate koi sam dobio u email ponuda sum me iznenadile ili je samo reklamen trik. Ljudi koi sam pitao misljena su im podelena, tako da skupam informacije ....
Hvala

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao spagagz » 08 Feb 2021, 22:54

Kod mene je Termoflux 14KW,stan 70m2 grije i zadovoljan sam.Radio sam plc od njih crkava triak uglavnom od puza(zaglavi nesta upadne),drugo po crkavanju je grijac.Radio i Centrometalove sve su bile kominovane,podloznije su crkavanju od grmljavine nego Termoflux.

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao filka » 09 Feb 2021, 07:07

Kod mene centrometal radi od 2013,samo jednom zamenuo grejac...
-će izginemo ki Mančester

vlada69
gx
gx
Postovi: 1285
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao vlada69 » 09 Feb 2021, 07:19

Ne znam koliko tu kod vas u Makedoniji koštaju toplotne pumpe ali ovde u Srbiji nisu preskupe.Jedan moj poznanik je pre nekoliko godina prešao sa kotla na drva-ugalj na grejanje sa toplotnom pumpom. Bušenje bunara , toplotna pumpa i još šta sve ide uz to ga je koštalo 2500€ . Ja sam mislio da je to mnogo skuplje ali čovek mi je pokazao račun. Ne znam da li je pumpa Kineska . Kuća je nova , dobro izolovana i čovek prezadovoljan . Kako sam čuo toplotne pumpe su najrentabilnije ako se ima podno grejanje jer je potrebna manja temperatura nego za radijatore.
Moj predlog ti je da se raspitaš još za te toplotne pumpe jer sam mišljenja da su naj rentabilnije.

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao jaro » 09 Feb 2021, 07:36

Da, toplotna pumpa ima smisla samo ako je za podno grejanje, ili jos bolje fan coil.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao bimba1958 » 09 Feb 2021, 09:55

Pa neznam koliko ces sa tim kotlom na pelet i podnim grejanjem biti zadovoljan odnosno kolika ce biti temperatura u prostorijama,temperatura poda ide od 20 do 29 stepeni,a ne sme preci 25 jer moze dovesti do oboljenja nogu.Obicno bodno grejanje ide u kombinaciji sa radijatorskim grejanjem.Pored toga treba i elektronika koja ce regulisari temperaturu vode koja ce regulisati da temperatua poda bude max.25stepeni.Isto zavisi i od kvaliteta peleta,ovde kod mene mnogi su se zajebali sa tim kotlovima na pelet,imali su kotlove na drva pa su izbacili i ubacili ove na pelet.Ja se licno grejem kotlom na drva pa nisam uvek zadovoljan zbog kvalitrta drva,sve zavisi dali je bukva,hrast,grab......i dali su suva, mokra, polusuva.
Najbolje odluci sam koji ces kotao na pelet da kupis.To mu dodje isto kao da si pitao koju ves masinu da kupis. :pivopije:
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Avatar
cacko85
gx
gx
Postovi: 1723
Pridružen: 03 Dec 2008, 17:51
Location: Macedonia
Contact person: Slavche
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Sveti Nikole
Kontakt:

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao cacko85 » 09 Feb 2021, 13:47

To sa temperatura nije problem u kruga podno grijanja stavlja se mijesajuci ventilima, koj ne dovozlajva temperatura vode da nadmine neka zadadena temperatura koja se podeshva na sami ventil. Evo iz upatstvo na thrmoflux neka blok dijagram kako bi to izgledao, slika 1. A evo i neke mejlove koj sam dobio sa toplotne pumpe i ponude koda nama.

Evo za daikin, ne mogu to da prevodim predpostavljam se razume ako je ma mk jezik.

Kod: Označi sve

Во врска со Вашето барање за топлинска пумпа, под претопоставка дека имате добра изолација за Вашиот објект од нето површина 80м2,
Ви предлагаме топлинска пумпа Daikin Altherma 8kw (модел - EHVH08S23D6V-ERGA08DV),  за греење со вграден бојлер  230l за санитарна топла вода.
Понудениот модел е сплит систем, има внатрешна и надворешна единица, внатрешната единица има вграден бојлер од 230l и 6kw backup греачи.
Оваа топлинска пумпа е среднотемературна, до 65°C температура на вода, и работа до -25°C надворешна температура.
- цена за топлинската пумпа: 5,620 евра
- монтажа на топлинската пумпа, поврзување со постоечка инсталација, постолје за надворешната единица: 500 - 800 evra.
- Бидејќи подното греење не е монтирано од наша страна, доколу се јави проблем, испитување на инсталацијата на подно, не е предмет на оваа понуда
- Поврзување на болјер со водоводна инсталација не е наша обврска
- Градежно -занаетчиски работи се обврска на инвеститорот

- Обезбедување на електричен приклучок за напојување до опремата е обврска на инвеститорот.

На линкот подолу може да прочитате дополнителни информации и технички карактеристики за опремата:

Kod: Označi sve

http://pakson.mk/images/DAIKIN/katalozi/Daikin-Altherma-3-katalog-2018.pdf
A slika 2 za neke kineske toplotne pumpe Kanion
Prilog
Slika 1.png
Slika 1
Slika 2.png
Slika 2
Zadnja izmena: cacko85, dana 09 Feb 2021, 19:03, ukupno menjano 1 put.

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao cubica » 09 Feb 2021, 15:56

Kod mene Como 15 Alfa Vranje, za sezonu i po 5 puta crko grejač !!
cuby
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao Kole » 09 Feb 2021, 18:37

Ja bih ti predložio da odabereš kombinovani kotao, koji može da gori pored peleta i ugalj i drva. Ovo iz dva razloga, prvo jer se ponekad dešavaju nestašice peleta, a drugo, jer EU vrši pritisak da se zatvaraju termoelektrane zbog ekologije, pa će lignit u narednih 10 godina biti i jeftiniji od peleta. Ja iako imam centralno grejanje nisam hteo da srušim kaljeve peći ni da ih elektrifikujem, naprotiv ako je zima a centralno ne radi, ja ložim kolubarski lignit i ne marim što je Beograd pun smoga, gledam da mi bude toplo, a da me ne košta mnogo.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao spagagz » 09 Feb 2021, 19:07

Kombinovani je tesko sranje.To nikako ili jedno ili drugo.Gubitci su ogromni.

Avatar
cacko85
gx
gx
Postovi: 1723
Pridružen: 03 Dec 2008, 17:51
Location: Macedonia
Contact person: Slavche
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Sveti Nikole
Kontakt:

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao cacko85 » 09 Feb 2021, 19:08

Drvo i ugalj necu ni da pomislim, ne dolazi u obzir to. Ugalj smrdi znam ljudi koi se greju na to u ta oblast gde zivu se ne ulazu, da bi ja imao moc bi to strogo zabranio, drva su preskupi kod nas oko 60eura za metar kuben, pa ima dosta posla sa njima. MIslim da ovaj Thermoflux Interio 22ke rekle su mi da moze i da se preraboti na plin, pitacu opet da se osiguram.

integralpk
gx
gx
Postovi: 197
Pridružen: 03 Feb 2011, 19:28
Location: Srbija, Prokuplje
Contact person: Dragan
Specialty: tv

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao integralpk » 09 Feb 2021, 20:24

Komšija greje oko 110 kvadrata već 2-3 godine, kotao Kepo 15KW, prezadovoljan, mislim da je oko 1500E.

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Kotao na pelete - potrebam info

Post napisao MbyLegend » 10 Feb 2021, 10:23

Koristim Thermoflux Pelling 25 KW već 4 sezone. Osim čišćenja svako 3-5 dana, ne prilazim mu niti je ikada stao. Nema vanjskog isijavanja toplote. Čak ni dimovodna cijev nije toliko topla, što znači da su gubitci toplote svedeni na miminum. Svaka pohvala. Uz to, po potrebi, moguće je dokupiti i rešetku za njega pa da se mogu ložiti i drva u slučaju nestanka peleta i slično. Nema greške s njim. Po meni daleko bolji nego Centrometal.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”